Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Wuff
Wuff 2021. 05. 25. 23:54
Előzmény: #119196  ncseed!
#119260
Azt szerintem senki sem vitatja, hogy a gazdaság teljesítménye hatással van az ingatlan piaci tranzakciók számára és az árakra is (mind azonos irányba mozdul). Magyarul ha pörög a gazdaság, akkor lesz pénze az embereknek, azt ingatlanra (is) költik, a növekvő fiz.képes kereslet miatt pedig nő az adásvételek-új építések száma és az árak is. Ennek a fordítottja is igaz, vagyis amit te mondasz, hogy ha jelentősen esni fognak az ingatlanárak, akkor az azt jelenti, hogy xar van a gazdasági palacsintában és az emberek többségének az ingatlanár lesz a legkisebb baja. Ez eddig sima piaci törvény. A gond ott van, hogy ebbe a rendszerbe az állam elég vitatható módon beavatkozott. CSOK+BV+felújítási támogatás nélkül is pörgött volna '16-ban a piac, mert konjunktúra volt (van), az árak is emelkedtek volna. A gond ott van, hogy indokolatlanul öntöttek olajat a tűzre. Az 5%-os ÁFA és még talán a CSOK is (bár szvsz. ennek az összege túlzó), még talán vállalható is lett volna, adott tűréshatáron belül, de a BV és a felújítási támogatás már indokolatlanul túlfűti a piacot. Pl. már 2018-ban is kihívás volt minőségi szakit vadászni, de a felújítási támogatással egy alapból szűkös szolgáltatást tettek még kapósabbá, ami csak az árakat vitte fel, de szvsz. a termelési volument nem javítja érdemben, mivel eddig is felső kapacitáson pörgött az építőipar. Ezt a lépést akkor kellett volna megtenni, ha már beindul a recesszió a szektorban, a többi támogatást pedig időben jobban el kellett volna húzni. Mert így 10+15+10= 35 Misit hozzávágtak minden fiatalhoz, amit az élelmes magyar vállalkozók rögtön igyekeztek is benyelni, beindult az árrakéta, aztán emiatt elindult a FOMO és el is érkeztünk a klasszikus buborékfújáshoz. És ez NEM organikusan történt, hanem állami beavatkozás hatására! Több jel is utal rá, hogy súlyos egyensúlyzavar van a rendszerben. Az egyik fő jel, hogy a lakásár és bérleti díj közötti olló iszonyúan szétnyílt, magyarul, befektetési célra alig van alkalmas ingatlan, mert még xaros 5%-os hozamot sem akarnak kifizetni a bérlők, ami érthető, mert ez esetben az átlagos lakbér az átlagos bruttó bérrel lenne egyenlő. Szóval, vagy a lakbéreknek kell min. 30%-ot rakétázni, vagy leállnak a bef. célú vételek. A másik fő mutató inkább szubjektív, de szerintem beszédes, hogy a családi, ismerősi körömből jól kereső emberek árazódnak ki. Pl. 60-90M kp. + havi 1-2M nettó mellett nehogy már külvárosi patkánytanyák (ezt az állapotra értem) vagy átlagos beltartalmú halálfarka-külsőn levő agglós házikók között kelljen nézelődni. Vagy vidéki ismerős válás miatt településen (Db.) belül nagy házat felezne az 50% árából + pár 10M-ból pedig kisebbet venne, de abban az ársávban csak 10+ éve árult, ócska romok vannak, míg az újabbak drágábbak, mint most a nagy ház, így esélytelen. Na, kezd hosszú lenni, de a végére még 1 gondolat, amit egyszer kifejtek. Mi lesz 10 év múlva, amikor a 3. CSOK-babák nem születnek meg ill. lejár a legtöbb 20 évre felvett, de csak 10 évre fixált hitel "fix" része és a kamat ki fog lőni? Mert most rekord alacsony kamaton adósodtak el, anno pedig rekord alacsony CHF árfolyamon ment a hitelezés... Szóval, szól a Tikk-Takk, de egy k...a nagy bombán.
Bianco 2021. 05. 25. 23:54
Előzmény: #119255  berlini
#119259
Egyetértünk. Én is mindig valami újat is szeretnék látni a végtelen lehetőségből. De attól még a Balaton örök szerelem marad. 
Annyi feladattal, amit most adtál nem tudok megbirkózni. A sör szavatosságát még csak-csak hajlandó vagyok ellenőrizni, de hogy naprakészen figyeljem a gázrobbanásokat is...
Murdoch 2021. 05. 25. 23:50
Előzmény: #119253  Bianco
#119258
Valóban nagyon szép, csak lassan tele lesz a part több emeletes lakóparkokkal.
http://kimondottigazsagok.com/teljesen-elszalltak-az-arak-a-balatonnal-1200-ft-os-langos-ures-palacsinta-200-ert/
Két hét vízparti étkezés egy nagyobb családnak xerintem egy használtautó ára.
Bianco 2021. 05. 25. 23:47
Előzmény: #119224  lohran
#119257
Persze, hogy vicc. Csak a felét éri. :-D  De ezt meg is lehet venni a feléért, ha kicsit továbbmegy az ember.
berlini
berlini 2021. 05. 25. 23:45
Előzmény: #119251  lohran
#119256
Nekem elég lesz egy sima sirhely is.
Már megint nagyzolsz!
berlini
berlini 2021. 05. 25. 23:44
Előzmény: #119253  Bianco
#119255
Értem én, hiszen gyerekkoromban minden nyarat ott töltöttem.
Ma viszont a drága időből amit üdülésre forditok, mindig valami ujat nézek inkább meg.
A lángosra csak annyit, hogy azért volt olyan olcsó mert nem tartós lángos volt. 
A sörnél ellenőrizted a szavatossági időt?
berlini
berlini 2021. 05. 25. 23:41
Előzmény: #119248  Bianco
#119254
Nézd a baleseti jelentéseket, hogy melyik ház dül össze gázrobbanás miatt.
Lehet hogy a sorsod attól óvott meg.
(De azért ne vegyél amatór bombagyártó szetet az alibaba-n.)
Bianco 2021. 05. 25. 23:35
Előzmény: #119249  Placi82
#119253
Azért nem érted, mert nem rajongsz a Balatonért. Én veled ellentétben imádom. A szineit, a hangulatát, a hozzá kötődő emlékeket, és nem lehet mindent üzleti alapokra helyezni. A HO és a covid miatt - akinek bármilyen ingatlanlehetősége volt - lemenekült, és ettől még árnyaltabbá vált az összkép. Rengeteg kirándulási lehetőség, csodaszép helyeken, a Balaton-felvidék hangulata véleményem szerintem
 egyedülálló. Nemcsak a fürdésről, strandolásról szól a Balaton. Nemcsak  80-100 millás ingatlanokat vesznek, az egy másik kategória. Azok közül  viszont sokat- állandó lakhatásra.  
És én elég sok sajtos-tejfölös lángost ettem tavaly, de 1000 fölött egyik sem volt. A legdrágább 750 volt. Én 2 Euro-ért még sehol nem tudtam jóllakni. Ha egy pohár sört is ittam hozzá, akkor 3 Euro-ba fájt. :-)
lohran 2021. 05. 25. 23:34
Előzmény: #119250  Placi82
#119252
Oly jó volt ez az állami támogatás ,hogy aki már nem is akart lakást venni az is mwgvette a 2. 3. 4. sokadik lakását spekára állami pénzből.
Akinek pedig tényleg lakás kellett az kiárazodott vagy 40 millió hitelre vett kínkeservesen dupla,tripla áron mint az állam giga támogatásai elött vehetett volna
lohran 2021. 05. 25. 23:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#119251
Pedig a Kripta a jövő 
Placi82 2021. 05. 25. 23:20
Előzmény: #119217  CyrusTheGreat
#119250
Mint a magyar mezőgazdaság. 7 ik lakását veszi a nagygazda Pesten, földalapú, natúra, geptamogatasok, és egyéb támogatásokból, de állandóan sírnak. Mondom ezt vidékről jött gyerekként, nem valami tősgyökeres Pesti hipszterkent. Sőt ha nem lenne az eu tamogatas, teljesen életképtelené vállnának, úgy raszoktak. 
Placi82 2021. 05. 25. 23:10
Előzmény: #119226  berlini
#119249
Ugye? Eskü nem értem miért lett most ekkora hype a Balaton. Van 6 hét amikor lehet strandolni de igazából csak 3-4 hét mikor 24 fok felett van a víz. Ha nem horgászik, vagy vitorlázik az ember, akkor nem egy nagy izgalom. Értem én hogy a ner elit furededen és Tihanyban tartja a társadalmi összejöveteleket. És ott 100 misi már egy üres telek is. Na de a többi rész? Tényleg megérős venni 60-100 milliókért ingatlant venni? Fizetni az év többi részén a karbantartot, fűnyíró emberkét, vagy kozoskoltseget. Ha valaki a nagyiektol örökölte az mas természetesen. Lehet én vagyok bugris, hogy itt se látom a bizniszt. 😀
Bianco 2021. 05. 25. 23:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#119248
Ez érdekes, amit írsz. Éppen mostanában gondolkodtam rajta, hogy mi lehet az oka, hogy úgymond a finisben - rajtam kivül álló okok miatt - meghiúsult két ingatlanügyletem is. Vigasztaljam magam, hogy valami más, jobb következik, és ne sajnáljam? 
Placi82 2021. 05. 25. 22:57
Előzmény: #119235  Törölt felhasználó
#119247
Borsod kemény hely😀. Főleg Sátoraljaújhely. Meg jó fogy mentek értetek😀
XisCixis 2021. 05. 25. 22:53
Törölt hozzászólás
#119246
lohran 2021. 05. 25. 22:36
Előzmény: #119244  lohran
#119245
Csak az infla,hitelválság vagy népharag állitja meg a szemétségeiket
lohran 2021. 05. 25. 22:35
Előzmény: #119243  lohran
#119244
Mindegy Trump,Biden,Finesz a maffia állam építkezik amig a plebs cérnája el nem szakad.
lohran 2021. 05. 25. 22:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#119243
Ez az.
Vicces
Mint Tolcsyék
XisCixis 2021. 05. 25. 22:29
Törölt hozzászólás
#119242
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 25. 22:25
Előzmény: #119237  Murdoch
#119241
" Psaki emellett nem említette, hogy a Biden-kabinet konkrét lépéseket tervez a lakásár-emelkedés megállítására, de megerősítette, hogy a kormány új hiteltermékkel áll elő, amivel a lakások felújítását segítheti."
🤣🤣🤣

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek