Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
47% a cash arányom, tehát csökkenthetem a hozamelvárást, és ez alapján további cégeket vehetek, vagy várhatok az index esésére, amire szintén nincs garancia. Középút, hogy hetente nézem a screenert, hátha bejön a képbe néhány további vállalat. Végül is nem árt az óvatosság.
De az is lehet, hogy lassan már ott tartunk, hogy nincs vételre alkalmas cég, és ilyenkor kell türelmesnek lenni és a kis kezünkre ülni, ha netán elcsábulnánk egy cég láttán. :)
A válaszhoz tudni kell, hogy erősen diverzifikálok, most már ott tartok, hogy egy részvényre a tőke 0.5%-át fordítom. A részvénykitettség pedig 25-75% között változhat Graham ajánlása szerint, én ezt 50-70%-ra állítom általában, és medvében fogok majd e fölé menni, akár 95%-ig is.
Megfelelő kötvényhozamnál a portfólió többi része kötvény és cash lenne, de a jelenlegi hozamkörnyezetben nincs kötvényem.
Ha nem cashből költök arra, amit megvennék, vagy növelném a cash arányt, akkor a legkevésbé alulértékeltekből adnék el, amelyeken már jelentős hozam is van.
Mi alapjan likvidalsz? Tegyuk fel, hogy penzre van szukseged, mert mondjuk talalsz valamit, amit "muszaj" megvenni (jobb parameterei vannak, mint barmi masnak), vagy egyszeruen vennel egy autot magadnak, stb.
Mi alapjan valasztod ki azt, amitol megvalsz? Azaz: hogyan becsulod egy-egy eszkoz varhato tovabbi hozamat? Esetleg a legkevesbe alulertekelt eszkozodet adod el? Funyiroelv? A szabad casht csokkented?
A folyamat 1 részvény esetén relatív rövid ideig tart, mert bár rengeteg adatot pásztázunk végig, az agy egyre jobban rááll a problémás részek észrevevésére, és a mögöttes érték felbecslésére.
Különösen beszédes, hogy egyszerre látjuk az árfolyam alakulását, a tevékenységi kört, a működés földrajzi területét, a számviteli adatok alakulását, és a szektortársakhoz való viszonyítást.
5 kritériumom van: market cap(200m fölött), p/b, roe, roe5yr, és total debt to capital (ez nincs kitöltve, csak a találatoknál megjeleníti az adatot tájékoztató jelleggel).
A pb és a roe, roe5 a diszkontálás szabályait követi. Például, ha a pb 0-1.2-ig van állítva, akkor a roe csak 10% fölötti lehet, különben nem teljesül a hozamelvárás. Minél alacsonyabb a p/b, annál alacsonyabb lehet a minimum roe is, de azért 4-5-nél kevesebb ne legyen.
A találatoknál jelzi a szektort és a tőzsdét is, így ezek alapján tovább szemezgetek. Az érdekesnek látszó találatokat pedig a morningstaron nézem tovább (a keresőben már jelzi is, van-e otc-n vagy xetrán a papír), különös tekintettel az 1-5-10 éves grafikonra, a company profilera, a key ratios fülre, és a financials fül mindhárom részére. Ha még innen is marha jó minden, akkor jön a honlap és az utolsó elérhető éves jelentés.
Még mindig sikerült találnom 2 részvényt, mely vásárlásra alkalmas lehet, de már fogytán a lehetőség.
Ahogy Graham írta, "folyamatos árkorrekció" megy végbe minden részvénynél, így időnként felbukkanhatnak új találatok a szűrőben.
Value Investing