Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2017. 04. 10. 09:27
Előzmény: #4739  berlini
#4740
Az ez éves céláram (10.300ft) mellett persze az is fontos, hogy ezt hogyan közeliti meg a papir. Itt továbbra is nagy ingadozásokra számitok. Akár benézhet újra 8000 alá is a papir május közepéig.
berlini
berlini 2017. 04. 10. 00:03
Előzmény: #4736  berlini
#4739
Sokkal fontosabb a nyereség 2017. évi megbecslésénél, hogy a bevételek a 2016. év 1.- 2. negyedévi minimumához képest szinte minden régióban pozitivan alakultak, amit megerősit a már megvalósult 2 akvizició (AXA+ horvát). Ugyancsak fontos az u.n. operativ eredmény alakulása. Ebben is kirajzolódik egy trend már pár negyedéve.A legkevésbé tiszta az adózott nyereség alakulásában a trendet felismerni. Ott ugyanis bekavar a céltartalékolás szintjének meghatározása és utána (általában a 4. negyedévben ) egy erős céltartalékolási plusz a megelőző félévekhez képest.Igy én a trendeket a bevételek és az operativ eredmény alakulásában kerestem. Ez a módszer akkor lenne hibás, ha a céltartalékolás mértékét a következő negyedévekben a nemteljesitő hitelek növekedése miatt ugyancsak növelni kellene. Ez nem valószinű. Az NPL90+ csökkenő trendet mutat minden OTP régióban és a Bankcsoport céltartalékolási szintje tavaly is növekedett. Igy az adózott nyereség soron inkább pozitiv meglepetésre számitok a becsült 239 milliárd ft-hoz képest. (Azaz a nyereség magasabb is lehet ha céltartalékolást szabaditanak fel.)
berlini
berlini 2017. 04. 09. 22:50
Előzmény: #4736  berlini
#4738
....és ha ez a várakozásom bejön, akkor persze a nagy kérdés, hogy 2017 év végéig a részvény árfolyama hol fog mozogni?Feltételezem, hogy addig nem történik nagy kamatemelés se Európában sem Amerikában, sőt a 2018. évi emelési várakozások sem lesznek nagyok. (Emlékeztetőül: a kamatemelés a bankok bevételeit elkezdi növelni, de általában nyomni fogja a részvények árát. És ami még kiszámithatattlanabb: a tőke megindul az addigra már magasabb kamatozást igérő kötvények felé. Nehéz most azt megbecsülni, hogy mindezek eredője hogyan hat a banki papirokra és azokon belül az OTP árfolyamára. )Feltételezem azonban, hogy egy P/E=12 értéket a piac el fog ismerni még az év végén.Ebben az esetben egy 239 milliárdos várható 2017. évi eredmény kb. 10.300ft-os részvényárfolyamot eredményezne.Elfogadom azt az ellenvetést, hogy a piac által elismert P/E akár 10-re is lecsökkenhet. (És ez azt jelentené, hogy az OTP árfolyama 8600ft lenne csupán.) Nos én ezt nem tartom valószinűnek. Tavaly az OTP, P/E alapon a legalulbecsültebb bankok közé tartozott az Únióban. Szinte minden bank piaci értékeltsége magasabban 12-20 -as P/E sávban mozgott. Igy ha a 239 milliárdos eredmény bejön, akkor az árfolyam a 10.300ft-ot valószinűleg felülmúlja majd az év végéig.
Törölt felhasználó 2017. 04. 09. 22:37
Előzmény: #4724  Tibi0002
#4737
Tibi, 8400 Forintot ér az otp, ennyi. Ezt fogja körbe futkosni egy darabig.
berlini
berlini 2017. 04. 09. 22:28
Előzmény: #4726  berlini
#4736
Megnéztem az OTP csoport 2015-2016. negyedévei bevételi, operativ eredmény és adózott nyereség tényadatait. (Korrekciós tételek nélkül). A negyedéves számsorokat nagyobb leányvállalatonként néztem (OTP-Core + balkán, Ukrán bank, orosz bank, bolgár bank) és megpróbáltam a trendeket kiolvasni. Az eredményt az alábbi linken láthatjátok: link Az első negyedévre 61 milliárdos nyereséget becsülök (bankadó és egyéb esetleges egyszeri tételek figyelembe vétele nélkül) Ebben az esetben a minimálisan elvárt 2017. évi adózott nyereség 239 milliárd lenne (itt már figyelembe vettem a bankadót és a horvát akvizició 5 milliárdos nyereség hozzájárulását is.)Ha ez bejön akkor a korrigált 2016. évi nyereség (203 milliárd) 17%-kal nőne ebben az évben. Tehát a menedzsment célt kismértékben túlteljesitné a bankcsoport és a ROE=16% fölött lenne.
gyula1971
gyula1971 2017. 04. 03. 18:09
Előzmény: #4731  berlini
#4735
Köszönöm,most értem végre ide.Átnézem. Ez bőven van akkora bank, mint az OTP-ÉS LIKVID.
mage 2017. 04. 03. 15:06
Előzmény: #4733  tberki
#4734
Azt nem ismertem, de ránéztem. Kbc-nél most gondolom ezt is ingyen lehet jegyezni (visszaváltási költséged viszont lesz vele). Viszont a KID-et nézve a tavalyévi 1,99% költség nem túl baráti. 4,5% körüli a betét és kincstárjegy állománya ami csökkenti a nyereséget, ha felfele megy a bux.
tberki 2017. 04. 02. 22:56
Előzmény: #4732  mage
#4733
En kh navigator alapra gondoltam inkabb
mage 2017. 04. 02. 22:15
Előzmény: #4721  tberki
#4732
Én is nézegettem az otp bux etf-jét, de rájöttem, hogy drága. Alapból van spread, éves kb 0,5%-os költség és alul is teljesíti a bux-ot (költségnél nagyobb arányba). Azt se tudom, hogy mennyire tudja lekövetni a bux indexet, mert például már a GSP is nagyon illikvid annak ellenére, hogy a 4 blue chip után a legnagyobb szereplő a bux indexben. Rájöttem, hogy olcsóbb megvenni a benne szereplő részvényeket (természetesen ugyan olyan súllyal), mint magát az etf-et tartani. Mondjuk végül nem követtem le, nekem is a richter a kakukktojás. Félek tőle, hogy egyszer azok a számok fognak jönni amiket Erik a Viking mondogat, akkor meg felezni fog az árfolyam.
berlini
berlini 2017. 04. 02. 15:07
Előzmény: #4730  gyula1971
#4731
igen Moszkvai tőzsde. ha tudsz németül, akkor ezen az oldalon találsz chartot, értékelést stb. link
gyula1971
gyula1971 2017. 04. 02. 13:32
Előzmény: #4728  berlini
#4730
Köszi,utána nézek a Sperbanknak,kiváncsi vagyok a P/E-mutatójára,piaci kapitalizációjára, likviditására, forgalmára. Ez Orosz Bank,ez kockázatos,mert rúbelben jegyzik Moszkvai tőzsdén akkor gondolom?
berlini
berlini 2017. 04. 02. 00:19
#4729
Most vettem észre, hogy mint a Topic nyitójának moderálási (hozzászólás törlési) jogom van. Miután ez ellentmond a szólás általam vallott szabadságával, ezzel a jogommal nem fogok élni. (Gondolom, hogy a kulturálatlan megjegyzésekkel beirókkal szemben a Portfolio továbbra is el fog járni. Ez pont elég.)
berlini
berlini 2017. 04. 01. 20:54
Előzmény: #4727  gyula1971
#4728
Van, mert az elemzők a következő évekre is dinamikus nyereségnövekedést várnak a Sperbanknál. Az elmúlt egy évben nőtt is az árfolyama vagy 60%-ot. De az alulértékeltség megmaradt, mert a nyereség is nőtt hasonló mértékben. Ott a problémát abban látom, hogy az egy állami többségben lévő bank és igy még inkább ki van szolgáltatva a nagypolitikának mint egy magán cég. de Putyin egyik bizalmasa vezeti igy ez a kockázat szerintem nem olyan nagy.
gyula1971
gyula1971 2017. 04. 01. 17:09
Előzmény: #4726  berlini
#4727
Sperbank van alulértékelve P/E=6 -tal! Ez komoly,akkor a Sperbank árfolyamában van duplázódási lehetőség?
berlini
berlini 2017. 04. 01. 12:32
Előzmény: #4720  tberki
#4726
Irt az a fórumozó mindenfélét. Alapvetően az a helyes, ha minden véleményt meghallgatunk és utána eldönti mindenki, hogy abból mit szűr le magának. Bajnak én csupán azt tartom, ha egyesek a tényeket, adatokat sokadszorra (és itt akkor már felmerül a rosszindulat gyanúj,) rosszul, tévesen irják be. Most hogy már lezártuk a 2016. évet, (aprilis 10.-én közgyűlésen fogják elfogadni a beszámolót,) igy utólag azt is el lehet dönteni, hogy ki járt jól. Az, aki úgy döntött, nyáron hogy 6000 fölött a papir túlértékelt és igy gyakorlatilag kimaradt a 6000-8400 közötti rallyből vagy az, aki bennt maradt (Brexitnél esetleg növelte a részvény db.számát) és legalább 2000ft-ot realizált. A merészebbek bentmaradtak januárban is és 9000ft-ig még növelhették a nyereséget. 9000ft fölött már én is óvtam a beszállástól (itt jól láttam a korrekciós veszélyeket, de a mértékét alulbecsültem. ) De aki ebbe a kategóriába tartozik és gyakorta kereskedik, annak a portfóliója még most is, 8100ft-nál jóval többet ér mintha hallgatott volna a huhogókra tavaly nyár óta. Aki pedig nem szállt ki még tegnap sem, az sem fog szerintem rosszul járni. Egyetértve az OTP menedzsmenttel én is elhiszem az évi 15%-os ROE tartását a következő években, ami fundamentálisan felviszi az OTP értékét 10000ft fölé. Kérdés csupán az, hogy a befektetők mikor érzik majd úgy, hogy ez az optimista fejlődési út és nem a citybankkal fémjelezhető csökkenő nyereséges változat működik? Szerintem ezt már az első gyj.-nél látni fogjuk. Amennyiben abban: - növekvő bevételeket látunk. (Ennek forrásai: a teljes piacon 3-4%-os GDP növekedés és ebből fakadó növekvő hitelezés, a horvát akvizició (ez csak a 2. félévben fogják beszámitani) - csökkenő NPL90+ arányt, igy a tavaly 1.-3 negyedéves céltartalékolási szint tér vissza és még nyilvánvalóbb lesz, hogy a tavaly 4. negyedév többlet céltartalékolása csak az idei év bebiztositására kellett. - növekvő nyereséget tapasztalunk. (Én csak a horvát akvizió hatását kb. +5%-kal számolom). Nos egy ilyen gyj. után világossá válhat, hogy a tavalyi 203 milliárd helyett, legalább 235 milliárd nyereség a reális. (Én többet várok az orosz-ukrán extra hatás miatt, de azt most nem számszerűsiteném.) Egy ilyen nyereség egy P/E=12 mellett 10.000 ft fölötti árfolyamot jelent. Én abban látok még egy kis kockázatot, hogy megadja-e a piac ezt a P/E=12 értéket? Hiszen jelenleg az OTP visszatekintő P/E-vel, de 11 körül áll a tegnapi árfolyammal? Nos erre az a válaszom, hogy azzal vitatkozni, hogy a piac most miért ilyen szigorú felesleges. Tény az, hogy ezzel az értékeltséggel az OTP benne van a legalacsonyabban értékelt 3 bankban az Unióban és ennél látványosabban csak a Sperbank van alulértékelve P/E=6 -tal! De ott a politikai kockázatok nagyobbak a befektető számára mint egy uniós tagországban. De ennek mi lehet az oka? Már irtam többször, hogy a tőzsde a jövőt árazza. Azt a jövőt amit mindenki másként számol. 1. van aki veszi az elmúlt 10 év nyereség átlagát és kijelenti, hogy efölé nem megy a nyereség. (Ez a legprimitivebb megközelités. Elhanyagol minden lényeges banki mutató alakulást és az abból kikövetkeztethető fejlődést és annak mértékét.) 2. van aki a makrókörnyezet hatásaiból nagyobb banki hatást vezet le (pld. alacsony kamatkörnyezet tovább romboló hatása a bevételekre, NPL90+ ráta stagnálása, növekvő költségek hatása, az akviziciók kezdeti költség növelő hatása és esetleg csak később vagy egyáltalán nem jelenő pozitiv hozzájárulás a bankcsoport eredményére stb.) Nos ez legitim, és természetesen akár be is következhet. A Citibank elemzése is ilyen óvatos alapállásu 3. vannak olyanok, akik a lehetséges legpozitivabb hatások összeségével számolnak, és abból tényleg kijöhet idénre akár 260, jövőre pedig 290-300 milliárdos nyereség is. De itt gondoljunk az ukrajnai válságra, (még mindig megoldatlan, könnyen lehet, (remélem nem) hogy az ukrán állam retorzióval él azoknál a bankoknál akik oroszországban is tevékenykednek., vagy csak a válság eszkalálódik. Vagy a Trump mégis okoz egy kereskedelmi háborút és annak negativ hatásai egészen az OTP-ig begyűrűznek. Nos én is hajlamos vagyok erre. (Az ukrán válság hatását alulbecsültem 2014-ben, a devizamentésnél sem gondoltam, hogy mindenkit kimenekitenek csak a legrászorultabbakat nem stb.) De mindemellett én most úgy látom, hogya 3. optimista verziónak van a legnagyobb esélye. Az 1. verzió egy nagyobb válság kitörésénél jöhet be, a 2. verzió pedig alulbecsüli azt a hatalmas egyenlőre nem működő tőkét az OTP-ben ( és ehhez még egy csak 60%-os hitel betét arány, ami a válság előtti a másik oldalra áteső túlzó 120-140% volt). Ennek hatására akviziciós uton és a meglévő leánybankoknál organikusan folytatódni fog a hiteloffenziva és az alacsonykamatkörnyezet ellenére növekvő bevételeket látunk majd a következő években.
kardkovacsi 2017. 04. 01. 11:25
Előzmény: #4723  Törölt felhasználó
#4725
Esetleg az lehet még, hogy már mennek a tárgyalások/egyeztetések a háttérben arról, hogy a kelet-eu országok milyen támogatásokat fognak (nem) kapni a következő EU pénzügyi érában. Ha tényleg jóval kevesebb fog jönni akkor azért itt komoly GDP csökkenés is lehet.
Tibi0002 2017. 04. 01. 11:23
#4724
A topicban a fő nézeteltérést szerintem az okozza, hogy egyesek a következő évekre is a növekedés megmaradását várják, míg mások akkora kockázatot látnak ezzel kapcsolatban, ami szerintük inkább az óvatosságot indokolja. Mindkét tábort megértem, hiszen miért ne tarthatna tovább a növekedés? Ebben az esetben a p/e ráta - ha nem is egy kiemelkedő 5-ös értékű, de így is - vonzó, és a következő évek nyereségei vinni fogják tovább az árfolyamot, és az osztalék is emelkedik. Ám megjelenhetnek olyan problémák, amelyek a nyereséget (akár jelentősen) visszavetik, és ebben az esetben az árfolyam esése indokolt. Ha jól emlékszem, 2006-ban nagyon csúnyán benézték a 2008-2010-es várakozásokat. Az a jó, hogy mindenki a saját döntésének eredményét fogja észlelni a számláján, akármi is fog történni a jövőben. :) Abban remélem egyetértünk, hogy a jövőt senki nem tudja megjósolni. :)
Törölt felhasználó 2017. 04. 01. 11:18
Előzmény: #4722  pomperj
#4723
Tény, hogy nem otp specifikus a dolog, én is néztem, hogy a lengyeleknél is adnak, így valamelyik kelet-európai alap csökkentheti a kitettségét.Az akvizíciókról: tény, hogy az otp nagy veszteségeket írt le, de ezzel nem volt egyedül (nézd meg az erste vagy raiffeisen utolsó pár évét) és a fő oka a pénzügyi válság és az orosz-ukrán konfliktus volt, aminek az előre nem látását én azért nem rónám fel az otp vezetésének. Ami az akvizíciók egy részénél elvileg hiva volt, az az, hogy kis bankokat is vettek, de ennek lehet racionális oka is: nem volt nagyobb eladó vagy nem volt elég pénz rá, ugyanakkor mindenképpen meg kellett jelenni valamennyi környező országban, ha az otp mérvadó szereplő akar maradni. Megjegyzem, annyi előnye ezeknek is van, hogy ki lehet építeni egy bázist az adott országban, ami megkönnyíti a későbbi terjeszkedést.
pomperj
pomperj 2017. 04. 01. 09:43
Előzmény: #4710  Trend_energy
#4722
Igen. A valosaggal valo objektiv, erzelem mentes szembenezes ritka itt. Most is inkabb bamulo szemekkel nezem itt a beirasokat. Nem vagyok kepes kommentalni. Minek? hiszen hit alapon mukodnek, nem racionalis alapon. "Feltamadunk!" van a temetok kapujara irva. Nekik semmi nem tortent volna 6 hete OTP-ben?
tberki 2017. 04. 01. 09:06
Előzmény: #4720  tberki
#4721
Egyebkent en bux indexkoveto vasarlason gondolkozom inkabb mint otin. A richter kivetelevel mindegyik blueban nagy potencialt gondolok p/e alapon, es ehhez jon hozza a kosarban meg szereplo kozepesek mint pl egy gspark varhato komoly novekedese.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek