Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Jómagam csak annyit kérek, ha lesz ingatlan vagyonadó, akkor legyen értékpapírszámla és bankszámla vagyonadó is. Ha lehet, a jogállamiság jegyében egyenlő mértékű. Úgy mindjárt más a leányzó fekvése :-)
A crypto egyre nagyobb kérdés. Eddig lehetett mondani hogy majd jól összedől meg csak a lökött FOMO viszi, de most már engedélyezték az intézményi befektetők beruházását és az ETF-et is az Etherre. Lehet a light coinok majd repülnek de az Ether nem biztos hogy menni fog. A jegybanki véleményed osztom - én inkább jegybanki félelemnek hívom - ahogy korábban írtam szerintem csapdában vannak. Ha nem emel akkor infláció a köbön - valamennyire engedheti de nem végtelenül - és az infláció is kinyírja a tőzsdét és a gazdaságot is. Ha emel akkor hazavághatja a tőzsdét és más lufikat is (housing market Zillow). Sakk matt szitunak néz ki mert bárhogy dönt nagy a kihatás. Egyelőre az az elképzelés hogy lassú átmenetet képeznek hátha nem szakad össze így minden. Tehát először csak Tapering jön folyamatos kivezetéssel majd lassú kamatemelés max 1,2%-ig. Márpedig ha kint emelnek itthon jócskán fölé kell majd emelni hogy ne dőljön össze a valuta. Az pedig nagyon ritka esemény a történelemben hogy emelkednek a kamatok és a ház árak is. Szerintem pánikolnak a FEDnél. Ezért nem mernek egyből teljes visszavonulót fújni. És itt is említették már hogy talán Zsiday is ezt mondta a magyar valutára is - nem emelhet túl gyorsan kamatot emelni mert az problémát okoz. Na de sok beszédnek... Úgyis mindjárt döntenek és kiderül mit reagál a piac.
Szerintem is kamatot kellett volna emelni már 2018-ban, de nem tették, és ahogy akkor nem tették akkor, most sem fognak. Nem azt írtam, hogy mit szeretnék, meg hogy mi lenne a "jó" (hmmm... jó megoldás itt már nincsen, csak az időgép segítene), hanem hogy mire számítok. A tőzsdének eddig sem sok köze volt a valósághoz. A TSLA sztori igazából nem fáj senkinek, kit érdekel, hogy 100 vagy 1000000?. A lakhatási válsággal sem foglalkozott senki sem, azzal meg aztán pláne, hogy a tanárok bérét reálértékben emeljék... egyszerűen az elitnek ez nem érdeke. Gaguse sem a közjó miatt kriptózgat, hanem mert ez az ő érdeke. Az, hogy ezzel mennyi energiát pazarol el, az nem érdekli.De tessék, még egy megoldási javaslat a kamatyemelés helyett: be kell tiltani a kriptót, rögtön lenne elég áram ;).
1x lesz 100 milla (mondjuk ilyen infla mellett lehet hamarabb is mint 4 év) :D nem tudom, hogy oldják meg máshol. Mondjuk én a második ingatlant még nem adóztatnám meg, talán a harmadiktól. Az elmebeteg FED-s fiú ma sem fog kamatot emelni, majd bejelenti, hogy valamit bejelent majd valamikor 2022 ben a taperingről, akkor is majd csak azt mikor fogják elkezdeni kivezetni :D Janet Y-n meg azt volt képes nyilatkozni, hogy az "átmeneti" infla velünk lesz még 2022-ben is :D lol, 1 éve is az átmenetire ezt mondta :D Úgy látszik nem tudja mit jelent az átmeneti :D
Csak egyre nagyobb számokat kell a papírra írni, nem kell új papír se, már persze nem betűméteretre gondoltam, hanem az 1000 dollár lesz az új 100 dollár, időnként meg majd lehet osztani 10-el mindent, és kezdeni előről. Szivesen! :D
100%-ig egyetértek. A jegybankok hazudnak, és nem fognak addig kamatot emelni, ameddig már nem lesz túl késő. Abban is egyet értünk, hogy 2018 ban kamatot kellett volna emelni, majd a covid bejövetelével lehetett volna némi lazításba kezdeni. Ehelyett ágyúval lőttek verébre, és generáltak egy óriási vásárlóerőt egy nem működő gazdaságra az ingyenpénzzel! gratula nekik, nagyon okosak voltak :D most meg lehet vakarózni, hogy most mi is van... A múltkor leírtam, a válság nem azért fog jönni mert kamatot emelnek, hanem azért mert nem fognak emelni! Akkor is kaptam hideget, meleget :D Úgy látszik igazam volt :D
Nem ismerem a nyugat-európai helyzetet. Német/Britt/Holland városokban hogy oldják ezt meg ? Egyébként volt már erre javaslat hogyan lehet ezt gyorsan megoldani, páran nagyon jó dolgokat írtak - második ingatlan adózik, harmadik még többet - üres még többet adózik - támogatások helyes iránya Elméletben akár ez a 100 milla 4 év alatt elő is fordulhat, ha lassulás miatt tovább akarnak élénkíteni. Márpedig amíg a nyomtatás megy addig minden szép és jó, ergó nem nagyon akarnak erről lemondani. Ez egyáltalán nem biztos hogy nem folytatódik.
Köszönöm válaszod! A monetáris szigorítás azon segítene - ne legyen akkora lufi a tőzsdéken mint van (lásd Tesla-Herz sztori..) - ne legyen akkora ingatlan lufi mint amekkora van (lásd Zillow) - ne legyen akkora nyeresanyag lufi mint van - akármilyen asset lufi ne legyen nagyobb Kínában a Sanghai kikötő teljesen automatizált elektromos => pont ez a gond mert áramhiány miatt nem megy és már nem csak USA-ban van "hajózási krízis" amit lassan "hajózási armageddonnak" hívnak páran hanem Kínában is. Arról nem is beszélve hogy a 20% munkanélküliség mellett sok helyen arról írnak hogy 5 helyett 2 munkanap van az energiahiány miatt. De mivel Kína átláthatlan ezek lehetnek eltúlzott hírek persze. Ettől még úgy tűnik minden lufiban ül már, de a fák nem nőhetnek az égig. Ha nem emelnek kamatot tovább hízlalják ezeket a lufikat = a túlfűtött gazdaság problémája. Saját vélemény hogy már 2018-ban kamatot kellett volna emelni, és akkor most nem lenne gond, de így a kamatemelés a lassulással együtt komoly gondot okozhat. Az USA-ból azért elég vad hírek jönnek mert a CPI, PCI számítási trükkjein felül még ott van az árnyékinfláció és gyakorlatilag így már két számjegyről beszélnek. De tegyük fel nem emelnek kamatot csak taperinget beszüntetik. További élénkítést javasolnál később ? Az inlációt milyen szinten tartod elfogadhatónak ? Két számjegy meddig elfogadható ? A lakahatási válságot honnan számoljuk ? Egy tanár fiezetése egy lakbérletre elég a fővárosban és alig marad valami. Lehet rosszul látom épp ezért nagyon is kiváncsi vagyok minden véleményre/ellenvéleményre mindenféle ítélkezés nélkül.
"Jelen pillanatban több tény is arra utal hogy az infláció egyre jobban elszabadul" - ők nem foglalkoznak a tényekkel, csak megy amntra hogy 100 milla lesz 4 év múlva a panyel békáson :D
persze, nyomtassuk a pénzt amíg marad még papír! néha nem is tudom mit gondoltok, mi lesz ennek a vége. Amúgy ehhez nem kell PhD-nek lenni, ennek a turbulenciának amit fújtak a piacon, hatalmas és beláthatatlan következményei lesznek. De valaki szerint minden okés, nyomtassuk a pénzt fedezet nélkül, senkit nem érdekel :D
Az általad említett problémák közül melyiken segítene a monetáris szigorítás? Esetleg az energiaárakon tud egy kicsit faragni, node milyen áron... Megoldás 0 %-os friss ropogós ingyenpénzt kell adni kikötőkorszerűsítésre, automatizálásra meg a gyógyszeriparnak (nem a gyógyszerlobbinak) a kovid legyőzésére. Bár nem hinném, hogy lenne odafent ennyi eszük...
Volt mostanában egy energiai, energetikai konferencia, ahol az egyik beszélő jegyezte meg, hogy a világ másik fele épp most kezdi el használni az elektromos áramot és a wc-t, ami pedig keresletnövekedésben mutatkozik meg, vagyis éppen elszálló energiaárakban. Ehhez még jön, hogy a németek két végén égetik a gyertyát, mert egyúttal letették a voksukat a megújuló energia mellett, másfelől mindent beszüntetnek ami fosszilis, de még az atomot is, közben jönn(én)ek az elektromos autók is, csak kérdés miből lesz áram. Emellett a világ másik felén egyre kevésbé akarnak egy tál rizsért napi 16 órában iphone-t szerelni, nike cipőt varrni, eltűrni a modern rabszolgaságot, miközben az elmúlt 10 évben a favellákban élőknek is volt okostelefonjuk internettel, ami kinyitotta a szemüket a világra. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a különböző gazdasági és fiskális problémák mellett ezek a tényezők is jelentős hatással lesznek az inflációra, szerintem.
Jelen pillanatban több tény is arra utal hogy az infláció egyre jobban elszabadul A jegybankoknak szigorítania kell hogy ne lóduljon meg az infláció. Közben egyre több probléma lép fel ami egyre komolyabb gazdaság lassító hatással bír. pl.: ellátási láncok, energiaárak, munkaerő problémák (jab mandate), Kína ingatlan szektorának megzuhanása, Kínából költöznek el a cégek, Kínban néhol 20% munkanélküliség van, Kínában ..... Úgy véled mind transatory és 2022-re ezek szépen kisimulnak ?
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link