Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kbb 2017. 04. 24. 21:29
Előzmény: #13389  gambadoro
#13400
Panelban lakom, sőt mondhatni egész életemben ott laktam (a szülői ház csúsztatott zsalus, de életminőségben gyakorlatilag ugyanazt nyújtja, leszámítva, hogy belemegy a szög a válaszfalak többségébe - de a szomszéd pl. pontosan ugyanannyira áthallatszik a beton tartófalon). Szüleim pár évvel a rendszerváltás előtt vették a lakást újonnan (vidéki város), és semmiféle panelprolizást nem tapasztaltak sem akkor, sem később... eleinte egyértelműen magas presztízse volt az épületnek, a mai újépítésűeknek felelt meg (hasonlóan pl. a Pók utcai cseréptetős panelekhez)... de még most is viszonylag jónak számít, mivel a '90-es évektől az elvándorlás miatt nem nagyon épült már semmi a városban. Több lakó kifejezetten a mi házunkban akart lakást venni, és akár kivárt, míg lett eladó. Szüleim azóta bőven tudtak volna venni akár egy nagyobb családi házat is, de a központi fekvés miatt nem akarnak elköltözni (meg hát két emberre még ez is nagy). Én 2011-ben kezdtem Budapesten dolgozni, 10M körüli keretünk volt venni, elsősorban befektetői szemmel (életkoromból adódóan reális esély volt rá, hogy távolabbi munkahely, párkapcsolat stb. miatt tartósan ki lesz adva), de úgy, hogy én is szívesen beköltözzek. A számok alapján egyértelműen a panel jött ki legjobban megtérülőre, amiért akkoriban, 5-6 éve konkrétan idiótának nézett mindenki. :) Másik dolog, hogy a modern, világos lakás után, ahol a gyerekkoromat töltöttem, visszalépésként éltem volna meg egy ódon, sötét, dohos lépcsőházas téglalakást. Újabb építésűből meg csak egy garzon jött volna ki, ami megtérülésben sokkal rosszabb. Most úgy lakom itt, hogy vásárláskor a lakás egy részét a nevemre írtuk, amit fokozatosan kifizettem, illetve szervezem a bérlőket a másik szobába (ismeretségi alapon, nem hirdetek) és intézek minden lakással kapcsolatos ügyet. A teljes lakást kiadni eddig még nem kellett.
gambadoro 2017. 04. 24. 21:23
Előzmény: #13398  Törölt felhasználó
#13399
nem értem az összefüggést 6 millióért értem a panelt 16ért nem értem ezét attitűd
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 21:17
Előzmény: #13389  gambadoro
#13398
Lehet épp attitûdnek is hívni, én inkább kompromisszumnak hívnám. Az is egy attitûd, hogy nem veszek új bmwt 15 misiért hitelre, hanem egy egymilliót se érő kocsival járok, nem járok minden nap az onyxba, se taxival munkába, nem veszek boss pólót 20 ezerért, évente egy új 200k-st telefont, pedig ezeket ha nem is mind egyszerre, de többet ki tudnék termelni mondjuk a hónap közepéig, aztán maradna a zsíroskenyér.
gambadoro 2017. 04. 24. 21:13
Előzmény: #13396  johai
#13397
mit nő ki? alig van gyerek egyébként, támogatják a családi házat konkrétan ingyen lehet most építeni ezért mondtam már korábban, hogy panel vs ház simán nyer az utóbbi
johai 2017. 04. 24. 21:09
Előzmény: #13389  gambadoro
#13396
Mai meregdraga ujepitesu lakoparkok is csak addig maradnak parkok amig nem tor elo a ganyolas,mert profitot akar a kivitelezo....meg hogy afa csokkentes...nem latok arcsokkenest pedig azert csokkentette ov az afat.A minosegrol pedig jobb nem beszelni,lakotelep ez kerem fak,parkok nelkul. A regi panel(4-10) emelet elhetobbnek tunik mint egy ujj,emberibb.Nagy fak,szabad ter,parkolasi lehetoseg,bevasarlokozpont kozel...Hatranyok:vekony fal,rengeteg szomszed,sokszor agressziv,hangos emberek,vagy nagycsaladok.Igazabol nem bolcs dolog ezeket betenni egy 50,de meg egy 80 nm lakasba,villamgyorsan kinovik nagycsaladjaink ezeket,azutan jon a kovetkezo generacio,es kezdodik minden elolrol.Csaladtamogatasok egyre nonek,az emberek szama is,ez rendbe is van,de azert aki ilyen uj vagy regi telepre kivan koltozni,es elni akar a lakasaban,nem csak agyra jarni vegye figyelembe a fentieket.Erdekes modon kormanyunk,es partunk ezt nem veszi figyelembe,ahelyett hogy csaladi hazakba gondolkozna,ami tartosan megoldana a normalis lakhatas problemajat,mellesleg az arak is kiegyellitodnenek,es nem utolsosorban mindenki a helyere kerulne
gambadoro 2017. 04. 24. 21:08
Előzmény: #13394  gambadoro
#13395
erről most eszembe jut a 9ker tömbrehab amit elég közelről ismerek ott is arról magyaráztak, hogy a kutya nem vesz ott semmit, meg tele van cigóval, stb. ehhez képest secpec elkapkodták a lakásokat pedig rengeteg épült és szépen tartják is az árukat reálértékben IS
gambadoro 2017. 04. 24. 21:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#13394
ebben hiába reménykedsz van néhány biztos év az 5 százalékos áfával ezt kihasználják tudom, te mindent tudsz IS nekem a liftben mutatta az egyik legfoglalkoztatottabb tervező, milyen projekteket csináltak, csinálnak bizony, rengeteget irgalmatlan mennyiségű lakás fog épülni a bankok pedig boldogan finanszíroznak nevetséges kamattal, nem kell attól tartani, hogy bedől bármelyik azt pedig csak halkan jegyzem meg, hogy a vezér emberei élen járnak az építésben persze bármi lehet és az ellenkezője IS
ncseed 2017. 04. 24. 20:52
Törölt hozzászólás
#13393
DAXHU 2017. 04. 24. 20:45
Előzmény: #13391  kbb
#13392
Ja, mielőtt kötbér fizetésre kerül sor, csődbe megy.
kbb 2017. 04. 24. 20:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#13391
2008-ban a spekulatív ("kevés előértékesítéssel elkezdjük építeni, úgyis megveszik" - "ja mégsem, mert kitört a válság") projektek dőltek be, ma ilyen gyakorlatilag nincs, jobb lokációkban akár a lakások felét is elviszik az első kapavágás előtt... ezeknél nehezen tudom elképzelni, hogy ne épülnének meg. Csúszás persze lehet, de magas előértékesítésnél a kötbér is magas lesz, így erősen motivált a beruházó, hogy ez ne történjen meg.
ncseed 2017. 04. 24. 20:16
Törölt hozzászólás
#13390
gambadoro 2017. 04. 24. 19:44
Előzmény: #13382  kbb
#13389
ugye, te is panelban laksz? ahhoz kell egy attitűd, amit én sajnos nem értek mondjuk nem nagyon voltam panelben, de amikor igen, egy életre megtanultam, hogy soha de soha soha soha soha többet:)))) a kedvenceim a panel parkolók ezek mindent elmondanak kit érdekel mennyi a meleg víz? meg a fűtés nem is értem, olyan dolgokról beszéltek, amik teljesen érdektelenek annak tükrében, hogy van olyan furcsa gondolkodású ember, aki képes 15-18 milliót adni egy ilyen "lakásért". egyre több a daru :))))))))) soha senki nem hiszi el, hogy bukhat, ha így lenne, senki sem bukna:))))))))))))))))))
mamoka47
mamoka47 2017. 04. 24. 19:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#13388
Én már régi vagyok, csak ritkán szólalok meg. Volt már egy pár csörtém a ,,,tutitmondokkal,,,,,,
ncseed 2017. 04. 24. 19:00
Törölt hozzászólás
#13387
mamoka47
mamoka47 2017. 04. 24. 18:47
#13386
Azért szeretem ezt a blogot,mert ez teljesen lefedi az irigy,döntésképtelen,hezitáló ,mindig csak okoskodó hazámat,ami úgy szar ,ahogy van.Vissza lehet nézni,az ide beírok 80%-a vesztes,és csak károgni tud.Én csak panelprolinak tartom magamat,az elmúlt 3év vásárlásaival,amik egyes ingatlan esetében a bérleti dijjal együtt meghaladják a 100% -hozamot.Ezzel szemben ,itt a blog indulása óta buta, és az elmúlt 3 év tapasztalata alapján a piacot meg nem értő emberek magyarázzák a hülyeségeiket. Mi a kisebbség közben csak zsákóljuk a pénzt,.......Na de majd holnap aztán esni fog!!!!.....-jönnek majd a kommentek. Hol vagytok régi negatív kommentelők???? És hol lesztek ti mai negatív emberek??? Valószínű majd jöttök hozzánk albérletbe!
ncseed 2017. 04. 24. 18:36
Törölt hozzászólás
#13385
kbb 2017. 04. 24. 18:35
Előzmény: #13375  johai
#13384
Ha télen jobban szigetel a leszigetelt panelfal a téglánál, akkor nyáron is... amiatt lehet esetleg melegebb a panelban nyáron, mert nagyobbak az ablakok, de ez redőnnyel jól kezelhető, és cserébe a többi évszakban világosabb a lakás. Illetve a zárószint problémás még, közvetlenül a lapostető alatt.
ncseed 2017. 04. 24. 18:34
Törölt hozzászólás
#13383
kbb 2017. 04. 24. 18:23
Előzmény: #13378  Törölt felhasználó
#13382
"A meleg víz meg magasan így a legdrágább." Mármint a távhős melegvíz? Az a létező legolcsóbb: hődíj ugyanannyi, mint a gáznál, viszont az átfolyós gázzal ellentétben rögtön jön a forró víz (kevesebbet fogyasztasz vízből és hőből is), nincs kéményen át távozó hőveszteség illetve kéményseprés, karbantartás sem. Ha meg a konvektoros lakásban nincs kémény, marad a bojler, mint bőven legdrágább megoldás.
kbb 2017. 04. 24. 18:04
Előzmény: #13379  Törölt felhasználó
#13381
Ahol négyemeletes panelek közelében négyelemetes kocka téglaházakat látsz, utóbbiak tipikusan úgy 10 évvel régebbiek... így az alaprajztól kezdve minden, ami még eredeti bennük, ennyivel kevésbé korszerű, plusz még a lakók is idősebbek (tehát nagyobb eséllyel blokkolnak indokolt felújításokat, korszerűsítéseket). Az igaz, hogy 5 évvel ezelőttig az ilyen helyeken a téglalakások forogtak magasabb áron, ami mostanra megfordult - amit az épületek eltérő kora indokol is.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek