Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 22:10
Előzmény: #13407  kbb
#13420
Én meg csótányt csak téglában láttam :-) A vízhőmérséklet ingadozást távhős melegvíznél meg tapasztaltam és sok más embertől is hallottam.
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 22:08
Előzmény: #13406  kbb
#13419
Először ugye a vízről beszéltünk, amit panelnál eleve köbméterre fizeted, és mivel a hőmérséklete hektikus, ezért nem tudom miről beszélsz. A távfűtés maga meg a fenntartási költség miatt katasztrófa. Nyáron is fizetheted egy 40 négyzetméteresre az 5 ezer körüli fenntartási díjat, télen meg fűtéssel a dupláját-tripláját, míg egy azonos belterű, szintén szigetelt öreg téglalakásnál még konvektorral is ekkora általánnyal megúszod.
kbb 2017. 04. 24. 22:07
Előzmény: #13417  Törölt felhasználó
#13418
A költségmegosztók felszerelése után csökken a ház teljes fogyasztása, ez egyértelmű... a lakók kisebb része ettől függetlenül fizethet többet, de a többség, aki lejjebb tekeri a radiátort, biztosan kevesebbet fog.
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 22:03
Előzmény: #13404  Vortex
#13417
Van akinek jó a költségmegosztó, van akinek rossz, ennek is vannak nyertesei meg vesztesei. Sok ismerősöm dicsekszik az alacsony fűtési költséggel, közben a szomszédok fűtik körbe, a mérője meg 0 egységet mutat. Átlagban meg nem fizetnek keveset, sőt...
kbb 2017. 04. 24. 22:01
Előzmény: #13405  Törölt felhasználó
#13416
Épültek téglák is panelekkel egyidőben, csak nem egy helyen... én legalábbis nem tudok olyan helyszínről, ahol ha elkezdtek panelozni, akkor mellette párhuzamosan téglából is építettek volna házakat. Ahol egymás mellett van a két típus, a tégla a régebbi (ha nem, az egyértelműen látszik). Azonos helyszínen, azonos időben épült házakban, azonos felújítottság és lakóközösség mellett az egyedi fűtésű tégla ér többet, ezt nem vitatom, viszont többet is kérnek értük. Ha 10 évvel régebbi, hát... jellemzően maradt még ez-az eredeti, lépcsőházban egészen biztosan, ízlés kérdése, hogy ezt kinél kompenzálja a jobb hangszigetelés és az egyedi fűtés (pláne ha konvektoros). Meg jellemzően ezekben a '60-as, '70-es években épült házakban van manapság a legtöbb öreg lakó, akik hajlamosak leszavazni a felújításokat. Panelben valamivel fiatalabb az átlagéletkor.
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 22:00
Előzmény: #13398  Törölt felhasználó
#13415
Na de épp arról van szó, hogy nagyon megdrágultak a panel lakások, relatív is. Korábban jó kompromisszum volt, most már nem igazán.
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 21:58
Előzmény: #13411  gambadoro
#13414
Nincsen rosszabb hatásfokú. De egy drágább van (leszámítva a villanyradiátort): a távhő, hiába jobb hatásfokú, ha monopóliumban van a szolgáltató.
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 21:56
Előzmény: #13389  gambadoro
#13413
Ha bérbe adod, akkor nem mindegy mennyi a rezsi, hiszen egy kisebb rezsijű lakást azonos környéken könnyebben és magasabb áron lehet kiadni. A másik, hogy pont a szegényebb réteget szívatták meg évekig a magas távhő költségekkel 2 évtizeden át, nekik meg számít, mára már szerencsére kisebb a különbség, és nem annyival drágább egy panel rezsije, de ehhez kellett a panel program is.
gambadoro 2017. 04. 24. 21:55
Előzmény: #13408  Törölt felhasználó
#13412
itt írják a szakemberek, hogy ugyanannyi
gambadoro 2017. 04. 24. 21:54
Előzmény: #13409  Törölt felhasználó
#13411
a konvektornál nincs gazdaságtalanabb fűtés
gambadoro 2017. 04. 24. 21:53
Előzmény: #13405  Törölt felhasználó
#13410
magyarázd el, tizen, huszon millióknál mit számít, hogy évi 20 ezerrel olcsóbb a fűtés vagy drágább? sokkal fontosabb, hogy ne tömegházban lakjon az ember, ne tömegparkolóbán álljon a kocsija, vagy netán ne tömegben üljön, álljon a buszon vagy, ha már tömegház, legalább legyen új, olyan emberekkel, akik meg tudtak venni egy új lakást, ha értesz egyébként pedig, nekem az a véleményem, hogy aki a panelt dicsőíti nem lakott még normális lakásban és normális helyen
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 21:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#13409
Az lehet, hogy a környéket nézve kevésbé környezetszennyező a távfűtés, de a nagy téli szmog idején elég sok távhőerőmű környéke volt rendesen beterítve, mert egyre több helyen térnek át biomasszára, szalmára a gázról. Azért említem egy szinten a konvektort a távhővel, mert ugyan mint írtam, a távhő komfortosabb, mert egyenletesebben fűt, de sajnos drágább is, mindezt annak ellenére, hogy a konvektornak nagy a vesztesége. De mint írtam, a konvektort le lehet cserélni másra, de a távhőből csak úgy nem léphetsz ki. Egyébként utóbbi pont azért drága még mindig, mert maffia módon működik, nem a technológia a rossz.
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 21:51
Előzmény: #13399  gambadoro
#13408
6 millióért 3 éve is csak egy egyszobás panelt vettél volna havannán, békáson, újpalotán vagy csepelen. Azt én még nem láttam se leírva, se a saját tapasztalataim alapján, h a panel-tégla közötti 40-50%-os árkülönbség csökkent volna. Bérleti díjban viszont nincs ekkora különbség.
kbb 2017. 04. 24. 21:50
Előzmény: #13402  Törölt felhasználó
#13407
Közel 6 éve lakom távhős lakásban, és talán egy alkalomra emlékszem, mikor néhány óráig hidegebb volt a víz a kelleténél (nem számítva az előre bejelentett, évi egy-két nap, szigorúan munkaidőben végzett karbantartást). Lehet máshol nem ilyen jó a helyzet, csak szerencsém volt... ja, és ha már panel, csótányt sem láttam még. :)
kbb 2017. 04. 24. 21:46
Előzmény: #13402  Törölt felhasználó
#13406
A kedvedért kikerestem a budapesti hődíjakat: FŐTÁV: 2472 Ft/GJ + 5% ÁFA = bruttó 2596 Ft/GJ FŐGÁZ: 2256 ft/GJ + 27% ÁFA = bruttó 2865 ft/GJ Bocsánat, tévedtem... a gázból előállított hődíj drágább, mint a távhő. :)
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 21:46
Előzmény: #13381  kbb
#13405
Azok a kockaházak, amikre gondolsz, nem téglából vannak, hanem zsaluzott beton építésűek, és van ahol távfűtésesek, van ahol egyedi fűtésesek (konvektor vagy amire cserélték). Ha egyedi fűtéses, akkor azt gondolom, még ha 10 évvel öregebbek is, azonos felújítottsági szint mellett indokolt, ha többet érnek. Nyilván panelből több a szigetelt, tehát azoknak ez feljebb nyomja az értékét. Tégla társasházak meg vannak panelokkal egyidősek is, hiszen a panelokat a 60-as évek végétől a 80-as évek második feléig építették, ezen időszak alatt épültek tégla társasházak is, csak jóval kevesebb.
Vortex 2017. 04. 24. 21:38
Előzmény: #13402  Törölt felhasználó
#13404
A panel lakásoknál tiszta hülyeség a költségmegosztás.Akivel eddig beszéltem és költségmegosztásos lakásban lakik, mindenki szidta.Egyes esetekben olcsóbb lehet az egyedi gázfűtésnél, de általánosságban kétlem. Kiadásra nem rossz, mert az szív, aki ott lakik.
kbb 2017. 04. 24. 21:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#13403
Építési engedély van-e? Beadástól a jogerőre emelkedés a népszerű kerületekben 3-4 hónap mostanában, még akkor is, ha nincs semmi gubanc...
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 21:31
Előzmény: #13382  kbb
#13402
Szerintem sosem laktál panelban, mert amellett, hogy nem igaz, hogy a hődíj annyi lenne, mint gáznál, valójában a villanybojlernél is drágább, emellett napszak függően nem mindig elég meleg a víz. A lehető legnagyobb szívatás a távhős melegvíz. Láttam olyan nem panel, hanem zsaluzott betonos lakást, ahol legalább azt lecserélték, és csak a fűtés maradt távhős (nem tudom jogilag hogyan megy ez).
kbb 2017. 04. 24. 21:30
Előzmény: #13392  DAXHU
#13401
De miért menne csődbe a beruházó, ha eladta a lakások többségét?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek