Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed 2017. 04. 25. 13:15
Törölt hozzászólás
#13440
because 2017. 04. 25. 12:50
Előzmény: #13407  kbb
#13439
Bizonyára nem jársz ki éjszaka vagy hajnalban egyszer sem körülnézni, akkor lehet látni a csótányokat igazán. Minden régi panelházban van. Nézd meg a facebook-on az oldalakat, évente van csótányirtás és mégsem tudják kipusztítani..
Törölt felhasználó 2017. 04. 25. 10:47
Előzmény: #13437  Törölt felhasználó
#13438
Hol vannak ezek a lakások?Mutass már egy példát légyszi.
Törölt felhasználó 2017. 04. 25. 10:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#13437
De nem igaz, hogy mostani áron a panelnak a legjobb a megtérülése. A mostani árakon a régi (panel korú vagy +10-20 év) téglaknak a legjobb megtérülése, mert kb. 10%-al olcsóbbak, miközben ugyanannyiért ki lehet adni, és ha egyszer holtidőszak lesz, akkor sem fizeted feleslegesen a távfűtést. A bérlők nem a panelt preferálják, hanem az volt hagyományosan a legolcsóbb, meg abból van sok a kategóriájában. Lásd a példamat az ismerősömről, az ő lakása még vonzóbb is a bérlők számára, pedig fűtés korszerűsítéssel együtt is olcsóbb volt. A panelnak volt a legjobb megtérülése befektetésként, amíg olcsó volt, de relatív már átesett a ló túloldalára.
ncseed 2017. 04. 25. 09:13
Törölt hozzászólás
#13436
Törölt felhasználó 2017. 04. 25. 08:29
Előzmény: #13433  Törölt felhasználó
#13435
Még egy dolog. Az egyedi fűtés akkor is előnyös, ha az adott lakást nem feltétlenül lakják egész évben. A gáz alapdíj eleve töredéke a távfűtésesnek, de a hődíj sem 100%-ban mérő alapján megy (társasház függő, hány százalék, amúgy konfliktus forrás is ez).
Törölt felhasználó 2017. 04. 25. 08:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#13434
Nem tudom, mert nem értek az újépítésűekhez, én nem is azokhoz hasonlítom, hanem a használt tégla lakásokkal, mert jelenleg messze azoknak a legjobb az ár-érték arányuk, ezért azokat nézem elsősorban. Mondjuk valószínűleg a szezont a fazonnal kevered, mert az újakban eleve sokkal nagyobb a felújítási alap, ami nem hátrány, hanem előny, emellett vagy zártak és őrzöttek, vagy csak simán hozzájuk tartozik a környezet, aminek a rezsijét (világítás, park karbantartás) fizetik, cserébe be van kamerázva. Szóval még ha nem is vagyok híve a lakóparkoknak, azért az nem ugyanaz, amiért ők fizetnek. Amúgy a legjobb ahol laktam, egy olyan téglaház volt, ahol 40 négyzetméterre 2000 + 1000 Ft/főszemétdíj körül volt a KK, és mégis jól gazdálkodtak, mert 3 nagy és 2 kicsi plakát volt a házon.
Törölt felhasználó 2017. 04. 25. 08:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#13433
Nincs minden fűtésszezon elején gond, mivel a kazánnal ellentétben a parapetes konvektorok kintről kapják a levegőt, ezért nem veszélyesek, nem feltétlenül kell évente átnézetni, csak akkor van gond, ha nem gyullad be. Azt meg nem vitattam, hogy a távfűtés kényelmesebb. Azért tekintem a kettőt kb. egyenértékűnek, mert az egyik olcsóbb és rugalmasabb, a másik meg kényelmesebb. A cirkó meg a kettő előnyét kombinálja. Ugyanakkor még így is többet kellene érnie egy hasonló paraméterekkel rendelkező konvektoros lakásnak, mint egy távfűtésesnek, méghozzá a benne rejlő potenciál miatt. A távfűtésesnél ugyanis ha fejre állsz sem szállhatsz ki a rendszerből. Van egy ismerősöm, aki 11 millióért vett egy tégla lakást, ahol a panelok hasonló méretben 14-től kezdődnek. Igen, ez 10-20 évvel öregebb a paneloknál, emellett gyakorlatilag semmilyen beépített fűtése nem volt, elwktromosan fűtötte az előző tulaj, még kéménye sem volt. 1 millióért csináltatott egy rendszert, parapetes minikazánnal és radiátorokkal, könnyebben ki tudja adni, mint a panelokat tudják a környéken, mert alacsonyabb a rezsije, és rugalmasabb a fűtési rendszere. Szerintem ott mindenképpen túl vannak árazva a panelok.
ncseed 2017. 04. 25. 08:04
Törölt hozzászólás
#13432
Törölt felhasználó 2017. 04. 25. 07:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#13431
70 négyzetméterre elfogadható a 110-130 (persze kérdés hány fok van bent), de azért kimondottan alacsonynak nem mondanám. Az olyan, mint ha általányban havi 10, vagy csak a 6 hónapos fűtési szezonra nézve 20 ezer lenne. Ha havi mérés alapján fizetnéd(a fenntartási részt is súlyozva), januárban 30-at fizetnél.
ncseed 2017. 04. 24. 22:34
Törölt hozzászólás
#13430
ncseed 2017. 04. 24. 22:25
Törölt hozzászólás
#13429
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 22:24
Előzmény: #13424  kbb
#13428
Na én pont, hogy úgy vagyok ezzel, hogy számon tartom a szerelést is, és éltem távhősben is, konvektorosban is, és így is a távhő jött ki legdragábban.
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 22:20
Előzmény: #13418  kbb
#13427
Rövidtávon csökken a költség, de mivel a távhő rendszerben nagy részét tesz ki az infrastruktúra és a bürokrácia a költségeknek, ezért hosszútavon ez beárazódik. A másil, hogy nagyban függ a lakás tájolásától és a szomszédoktól, hogy mennyire kell feltekerned. Ezt nem azért mondom, mert ez egyedinél máshogy lenne, hanem azért, mert akik dicsekednek, hogy ma már milyen olcsó a távhő, azok nagy része nyilván épp ezek az emberek közül kerül ki. Az amúgy a legviccesebb, hogy mivel a legtöbb ilyen házban a fürdőszobában nincs költségmegosztó, ezért az mindenkinek fullon van, mert hiába forró így a fürdőszoba, de ha valaki egyenletesen fűtene, akkor ő fizetné másokét is...
ncseed 2017. 04. 24. 22:17
Törölt hozzászólás
#13426
ncseed 2017. 04. 24. 22:16
Törölt hozzászólás
#13425
kbb 2017. 04. 24. 22:15
Előzmény: #13419  Törölt felhasználó
#13424
Egész pontosan a ház által elfogyasztott hőmennyiséget osztják szét az elfogyasztott melegvíz köbméter arányában. Tehát a számlán GJ szerepel, de gyakorlatilag mégis köbméter alapon fizetsz. Fűtésre ugyanezek a hődíjak, tehát a távhő ÁFA-val együtt kicsit olcsóbb, mint ugyanannyi GJ egyedi gázzal előállítva, és utóbbinál te viseled a hatásfokveszteséget is, ami konvektornál elég tetemes, de régebbi cirkónál is 10-15%... Távhőnél az alapdíj az, ami látszólag magas, de ha összeadod az évek alatt szerelőre költött random többtízezres számlákat, plusz a kazáncserét kéményátalakítással, nem sok különbség lesz.
gambadoro 2017. 04. 24. 22:14
Előzmény: #13422  Törölt felhasználó
#13423
értem nekem az a véleményem, hogy áthidaló megoldásnak, olcsón megérheti most meg egy vicc, aminek nyilván vége lesz vagy az történik, hogy egy normális 50 nm tégla 50 millió lesz és passz
Törölt felhasználó 2017. 04. 24. 22:12
Előzmény: #13410  gambadoro
#13422
De én pont azt mondom, hogy korabban a panel olcsó volt, és magas volt a rezsi. Most már drága, a rezsi közepesen magas, és ugyanolyan rossz ott lakni.
gambadoro 2017. 04. 24. 22:10
Előzmény: #13414  Törölt felhasználó
#13421
nem akarnék nagy marhaságot írni meg kellene pontosan nézni, de úgy rémlik, hogy a vári távhős 42 nm télen 10 alatt van biztosan nyáron valami fenntartási díj viszont elég meleg van ez sok vagy nem? annyi előny, hogy nem kell kazánt venni, szervizelni

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek