Az se agysebészet megérteni, hogy nincs kereslet ezeken az árszinteken. Befektetőknek drága és ők simán kiseggelnek éveket is map+ban vagy egyéb befektetésben. Egy befektető kiszámolja kockás papíron pár elemi matematikai művelettel és hülye lenne ilyen árakon belevenni. Megvárja, amíg megszelidülnek az árak. Ki ér rá jobban, az aki tényleg el akarja adni a kéglijét akármilyen ok miatt vagy az, akinek nem sürgős a vásárlás?
Első lakás vásárló kevés van, nagyobb lakásba költöző meg nem tudja jó áron eladni a meglevő kéglit, úgyhogy jó részük fel is adja. Alig van vevő és értük harcol minden lakástípus.
Egy jelenleg zsugorodó és majd stagnáló piacon nem érvényesek azok a dogmák amik a 2014-19 növekvő piacra voltak érvényesek.
Jó állapotú tégla lakásból nagyon szűkös a kínálat valóban, de a kereslet is alig létezik, úgyhogy az egyensúlyi ár jóval lejjebb van, mint korábban. Panel meg eladhatatlan a jelenlegi árszinteken, legalább 30%-t kéne szelidülni az áraknak, hogy vevőre találjanak.
Tőzsdén is így van, ha egy részvényt túlértékeltnek tart a piac. Addig fog esni, amíg nem talál nagyobb mennyiségben vevőt, de az az árszint jóval lejjebb van, mint a jelenlegi.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link