Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
""Ritkán szoktam ilyen elemi hülyeségekre válaszolni, de most van időm, megteszem. "Én évi 1%-ot számolok karbantartásra meg felújításra + a bérlők fizetik a
közös költséget amiben benne van szintén a háznak magának a
karbantartási költsége." Tehát ha átlagos bérleti díjjal számolunk, az egy évben 1,8mió, akkor gyakorlatilag az 1 százalék kereken 18.000 forint, ami még 10 év lesz 180.000 forint. Hát igen, kemény nagy összeg. Nagyobb lakás felújítási költségei magasabbak lehetnek, így ne gyere majd azzal, hogy magasabb a bérleti díj. Én kétlem, hogy 150 ezer forint felett akkora nagy lenne a tolakodás egy 1,5 szobás lakásért pl. "Ha levonod ezt az 1%-ot a bérleti díjból, akkor
idővel szép summát kapsz és még ezzel együtt is állampapír kamata körül
lehet keresni a lakáskiadással." Mindez attól függ, mint ahogy a jó közgazdász mondja. "Tudom, hogy a bérlők mondhatják, hogy a közös költséget nem akarják
fizetni vagy csak részben, de akkor én meg azt mondom, hogy +14e forint a
bérleti díj és akkor én fizetem a közös költséget. Ahogy nekik tetszik
:)" Akkor majd keres más lakást? Az meg neked nem fog tetszeni. " lakáskiadással van nyűg természetesen, de ha meg azt nézem, hogy a
legmagasabb jelenlegi ajánlatom olyan összeg, amiért meg nem éri meg
eladni." Akkor ezek szerint valami probléma van a képletben? :) "Ergó, amennyit most kínálnak a lakásért, annyiért nem eladó. Ha még
kevesebbet kínálnak érte, akkor sem lesz eladó :) Ha lejjebb menne a
lakás értéke, a kiadásból befolyó jövedelem százalékosan megverné az
állampapírt." Ez a mondat picit öngól szagú volt, nem gondolod? "Most az, hogy szerintem mennyit ér most a lakást egy dolog, azt kell néznem, hogy mennyiért lehetne eladni." okay?
"A ténylegesen jó vételeket meg mind az ingatlanosok és a cimboráik vitték el. A sok szerencsétlen, akik azt képzelik, hogy egy válság az milyen jó, mert olcsón lehet vásárolni. Ja, persze, az." Ezt meg tudom erősíteni. A szüleim a válság mélypontján több mint egy évig kellett hirdetniük a mélyen áron alul kínált - egy belépő szintű Golf áráért - Hungária körúti lakásukat, amíg végül egy ügyvéd le nem csapott rá, és ez nem Rákospalota, hanem a belvárostól három metrómegálló.
Hát a válságot nem várni kell, mivel már igazából még ki se jöttünk belőle, sőt nagyon kis idő választ el bennünket a likviditás totális beszűkülésétől, az indexek összeomlásától és a hozamok egekbe szökésétől. Javasolnám neked, hogy ahelyett, hogy irreleváns kérdéseket tennél fel irreleváns embereknek, inkább olvasd el a következő cikket, vagy ha nem tudsz angolul addig keress amíg magyarul nem találsz róla valamit. Az okos ember aki aki megkérdezi, hogy miért állítják falhoz, mielőtt falhoz áll. Szóval hajrá, mássz ki a tespedtségből és tervezz előre. https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_Monetary_Theory
Én évi 1%-ot számolok karbantartásra meg felújításra + a bérlők fizetik a közös költséget amiben benne van szintén a háznak magának a karbantartási költsége. Ha levonod ezt az 1%-ot a bérleti díjból, akkor idővel szép summát kapsz és még ezzel együtt is állampapír kamata körül lehet keresni a lakáskiadással. Tudom, hogy a bérlők mondhatják, hogy a közös költséget nem akarják fizetni vagy csak részben, de akkor én meg azt mondom, hogy +14e forint a bérleti díj és akkor én fizetem a közös költséget. Ahogy nekik tetszik :) dioc: valóban volt egy összeg amiért eladtam volna és azt mondtam, hogy annyiért megéri meg a hullámzás miatt lehetnek jó beszáló pontok újra egy 10 éves távlatban, de 5 évnél nem hamarabb. Így számoltam és betoltam volna azt a pénzt a MAP+-ba. A lakáskiadással van nyűg természetesen, de ha meg azt nézem, hogy a legmagasabb jelenlegi ajánlatom olyan összeg, amiért meg nem éri meg eladni. A bérleti díjak nem fognak gyorsan változni, ahogy felfele is nehezen lehet menni velük, szépen lassan lehet csak érvényesíteni, ugyanúgy lefele se fognak gyorsan menni, hanem majd csordogálnak. Ergó, amennyit most kínálnak a lakásért, annyiért nem eladó. Ha még kevesebbet kínálnak érte, akkor sem lesz eladó :) Ha lejjebb menne a lakás értéke, a kiadásból befolyó jövedelem százalékosan megverné az állampapírt. Most az, hogy szerintem mennyit ér most a lakást egy dolog, azt kell néznem, hogy mennyiért lehetne eladni. Ha geczi lennék, akkor megcsinálhatnám azt, amit látom sokan csinálnak az ingatlan comon, hogy hirdetik egyszerre kiadásra és eladásra. Azaz belerakják a bérlőt, de ha idővel el tudják adni, akkor így járt a bérlő.
Így van! Akkor még a MÁP plusszban látta a jövőjét! Az ingatlannal, bérlőkkel sok a gond, fél hogy lemennek az ingatlan árak, ő már kiszáll belőle. Aztan meg a vevője visszamondta a vételt és láss csodat, mindjárt ellenkező véleménye lett! Köszönjük Tibor, a birkák a legelőn vannak!
A hozamot mindenki úgy számolja, mintha az ingatlan az idők végezetéig állna. Márpedig van "némi" különbség egy új építésű és egy 100 éves ház ára között.
Mint mindenki, a hozam számításnál te is megfeledkezel a lakás öregedéséből származó értékcsökkenésről. Egy állampapír vásárlásnál a tőkéd nem amortizálódik (eltekintve az inflációból származó értékcsökkenéstől, de az infláció a lakás árában parkoltatott pénzt is érinti). Egy ingatlan azonban öregszik is. Nem "csupán" lelakják (aminek ellentételezésére a kéthavi kaució is kevés), de szerkezetileg is öregszik.
Már megbocsáss kedves Tibor, de mindannyian emlékszünk rá, hogy alig egy hónapja - amikor még el akartad adni a lakásodat, de aztán valami miatt nem jött össze - még Te voltál az egyik legnagyobb "huhogó"... Namármost én fanatikus ingatlan-hívő vagyok, de ez így egy kicsit így vicces számomra, h ennyire a lét határozza meg a tudatot. :)
Senki nem kepzeli hogy egy valsag jo. Kerdeznek toled valamit! Szted meddig lesz meg emelkedes? Mit gondolsz te a piac tetejerol? Mi az az ar amiért mar te sem vennel ingatlant? Tisztázzuk, en nem varom a valsagot, kurvara nem. De nem mehetnek az egig az ingatlanarak, vagy szted ez normalis?
Egyébként teljesen megváltozna az érvelése, ha legalább minimálisan felfogná a központi bankok működését, illetve ebből kifolyólag megérezné a torzulást az értékekben, illetve azt, hogy a rendszert már csak a sokaság bizalmán alapszik, semmi többön.
Egyébként, hogy kielégítő választ adjak neki: esetleg egy szót se kommentelnék ide, és nem is mondanék senkinek semmit, hogy ha lenne egy olyan utópikus lehetőség, miszerint aki nem kíván részt venni ebben a monetáris ámokfutásban, cserében arról, hogy lemond a pénze kamatáról és nem száll be semmilyen hitelből megfinanszírozott csodaüzletben, rá esetleg ne vonatkozzék majd a bankok feltőkésítésért beszedett adótöblet megfizetésének terhe, rá ne vonatkozzanak az értelmetlen mennyiségé lazítás következtében elszálló fogyasztói árak, rá ne vonatkozzanak majd az "adósmentő" csomagok és végül (de nem utolsó sorban), maradjon valami a nyugdíjából is. De mivel ez gyermetegnek nevezhető utópia, lehet nevetni. Viszont jelen helyzetben ha vettél lakást, ha nem, ha van befektetésed, ha nem, de készpénzt tartasz, jó eséllyel hamuvá fog válni minden szerződésekkel és származtatott ügyletekkel együtt. köszöntem.
Hidd el sok ilyen ember futkos, akik úgy gondolkodnak, hogy jó lenne egy válság, mert lemaradt a 2013-as bevásárlásról meg a 2009-es 1500ft-os OTP-ről is. Több közülük még gyerek volt 2008-ban és a szüleik nem mondták el nekik, hogy mit rettegtek a munkahelyükön, hogy mikor thosszák ki őket. Nekik a válság maximum annyit jelentett, hogy pár dolgot olcsóbban meg lehetett kapni és volt mindig szakember, ha kellett. Nem normális gondolkodásúak egyébként és egy válság pofon is vágja őket is. Mint akik cunamit várnak, mert a nagy hullámon lehet jól szörfözni. Úgy gondolják.
nem fog mivel nem tud az "érvelése" mindössze annyiból áll, hogy mivel még nem történt semmi nem is fog és különben is ki nem s&zarja le az egészet buuuliii vaaan!!!!
"A sok szerencsétlen, akik azt képzelik, hogy egy válság az milyen jó, mert olcsón lehet vásárolni. Ja, persze, az." Kéttényezős tipizálás? :) Látom ügyes vagy érvelésben te is!
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link