Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 04. 13. 11:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#22000
Mondjuk úgy rajta tartom a portfólióm ütőerén a kezem, és nem tervezek beragadni se, ha egyre több jel arra mutat, hogy elindulunk a lejtőn.
Persze voltak szubjektív okai is, mint az pl unprofesszionális bérbeadói oldal, nyilván itt nekem is többet kellett volna jobban szelektálnom, családi nyomásnak engedés, stb.
Az meg, hogy a piacnak egyre kisebb százaléka drágul azért te is beláthatnád, hogy elég szomorú trend, és simán lehet, hogy a te portfóliód is bele fog esni, még ha erről hallani se akarsz.
Feldobtam a nyugdíjas kérdés, arra kérlek te is reagálj, 10 évet se mondanak, és robban a nyugdíjbomba.
ncseed 2018. 04. 13. 11:26
Törölt hozzászólás
#21999
ncseed 2018. 04. 13. 11:14
Törölt hozzászólás
#21998
Törölt felhasználó 2018. 04. 13. 10:45
Előzmény: #21995  Törölt felhasználó
#21997
Épp Moldovától olvasom az Őrség panasza című könyvet, és sokat emlegeti benne az elvándorlást (70-es évek elejéről van szó). Akkor az egyik legkisebb faluban, Ispánkon 170 körül volt a lakosság. A 90-es évek végén az iskolánk szervezett oda taborozást, akkor már kevesebb, mint 90-en laktak ott. Megnéztem egy friss adatot, most 100-an élnek ott, pedig biztos, hogy azóta az idősek közül sokan meghaltak, és gyerek sem valószínű, higy sok született, ha született egyáltalán. Kondorfának a 90-es években 600-700 lakosa volt, akkor azt gondoltam volna, hogy a korábbi ütem alapján mostanra már legfeljebb 200-300 ember marad. Ehhez képest még 2015-ben 498-an éltek ott.
Komolyabb visszavándorlásról nem tudok, nyugati nyugdíjasok arra nem jellemzőek. Az én elméletem az, hogy ennek a megtorpanásnak egyszerűen az az oka, hogy a kihalás utolsó fázisában már nincs elvándorlás, mert csak idősek vannak nagyrészt, a csökkenési ütem így relatív esik. Egy minimális visszavándorlás van, onnan származó nyugdíjasok mennek vissza öregkorukra (van ilyen ismerősöm), illetve Ispánk esetében lehetett 1-2 művészlélek, hippi vagy nyugalomra vágyó ember is (ingatlan.com-on hirdetnek ott egy Makovecz házat - szerintem drágán).
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha 8 millióra esik a lakosság, akkor már az ország jó része el fogja érni ezt a fázist
Törölt felhasználó 2018. 04. 13. 10:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#21996
Ok, de pl. a panel relatív felértékelődése a visszájára is fordulhat. Főleg, higy nem piaci alapon, hanem inkabb a panelprogramnak köszönheti ezt a relatív felértékelődést.
Törölt felhasználó 2018. 04. 13. 10:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#21995
Én nem short pozícióban ülök, mint minden szkeptikusra egyből rásütöd, hanem tőkeáttételesbe(80-20-as hitelben).
Nem látom sajnos, hogy egyébként részben ne lenne abban igazad, hogy a főváros nőni fog, de ez az országra nézve inkább szomorú, mintsem üdvözítendő, a híres politikai stabilitás se ezekkel a kérdésekkel foglalkozik, de lehet én nézek rossz mozit, hosszú távon ezt inkább károsnak gondolom, mint hasznosnak.
Ha viszont lenne végre valami "a vidékkel", akkor máris lekonnyadhatna ez a nagy fővárosi bővülés, ami bár gyengítené az én pozíciómat is, de valószínűleg ez addig nem fog bekövetkezni, míg a hitelemtől meg nem szabadulok(kb még 7 év, ha tudom tartani a mostani előtörlesztési ütemet).
És bár biztos csak a nyugdíjbiztosítók kampánya, de én se látom mi lesz 2030 körül a ratkó korszak akkor már nyugdíjasaival, illetve a jövő nyugdíjasaival, mert erre is a politikai stabilitásnak is két intézkedése volt, egyrészt visszazsarolta a magyup pénzeket, másrészt feltalálta a szülőtartást.
Vagyis nem látom, hogy 100 év kéne, hogy pofára essenek az ingatlanára.
ncseed 2018. 04. 13. 09:38
Törölt hozzászólás
#21994
Törölt felhasználó 2018. 04. 13. 09:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#21993
Megvan a "múltbéli hozamok"-kal kezdődő mondat?
ncseed 2018. 04. 13. 08:52
Törölt hozzászólás
#21992
Törölt felhasználó 2018. 04. 13. 08:13
Előzmény: #21990  Törölt felhasználó
#21991
2010 helyett 2100
Törölt felhasználó 2018. 04. 13. 08:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#21990
Nem kell hozzá 2010. 20 év múlva már látszódni fog a jelenség. Ugyanis nem az kell ehhez, hogy kihaljanak a falvak, és félig a vidéki városok, hanem az kell, hogy feleződjön-harmadolódjon a vidéken született gyerekek száma. Ez pedig meglesz, hiszen vidékről nem az idősek, hanem a fiatalok költöznek, sőt időseknél még a fordítottja is előfordul.
ncseed 2018. 04. 12. 19:25
Törölt hozzászólás
#21987
gyula1971
gyula1971 2018. 04. 12. 19:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#21986
A kamatkörnyezet is befolyásolja majd ezt később?
ncseed 2018. 04. 12. 18:58
Törölt hozzászólás
#21985
Törölt felhasználó 2018. 04. 12. 15:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#21984
De attól, hogy elfedi a statisztika, még ott van a valóságban, és idővel az elnéptelenedett régiókból már nem lesz utánpótlás, így a megyei jogú városokban indul meg ugyanez a folyamat, ekkor már a fővárosban már lassul, vagy megáll a növekedés, mert töredék annyi ember költözik ida, végül a mjv-okból is elapad az utánpótlás, és már a főváos külső kerületei következnek, egyre befelé. Legalábbis tartósan csökkenő és elvándorló lakosság esetén.
ncseed 2018. 04. 12. 14:38
Törölt hozzászólás
#21983
Törölt felhasználó 2018. 04. 12. 13:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#21982
"Szerintem nem nagyon mutatsz olyan adásvételt nekem 2018-ból ami ne lenne jóval magasabb összegű mint ugyanannak a lakásnak a 15-20-25 évvel ezelőtti ára! Itt meg is egyezhetünk, hogy az a lakás amire van vevő (likvid) annak az ára hosszú távon emelkedik, akkor is ha elnéptelenedő régióban van!"
De épp az előbb írtad le, miért nem mutatja ezt a statisztika. Mert egyre nagyobb területen válnak illikviddé az ingatlanok, gyakorlatilag nullázódik az értékük is, és nincs adásvétel.
Egyébként meg továbbra is a reáléetékről beszélek, nincs értelme a nominálisról beszélni, az hogy egy átlagos őrségi ház manapság 1-2 milliót ha érne, ha vinné valaki, nem jelent valós növekedést a 70- es évekhez képest, amikor mondjuk ugyanaz 150 ezerbe került. De ilyen alapon, ha levágnánk 4 nullát a Ft-ról, az árcsökkenés lenne?
ncseed 2018. 04. 12. 13:32
Törölt hozzászólás
#21981

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek