Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 06. 14:19
Előzmény: #209098  N0MAD
#209100
"Nem akarod tudni milyen esetek viltak amiket hallottam amikor nemcsak a 4-5 lakását árverezték a fickonak hanem a családi házát és az autóit is."
Tanulságképp mesélhetnél még pár ilyen sztorit, ha időd engedi, engem érdekelne. Minden keserű történet tanulság lehet valaki másnak. 
N0MAD 2023. 11. 06. 14:12
Előzmény: #209098  N0MAD
#209099
Ha hosszútávon gondolkozunk akkor ekkora, ennyire rugalmatlan befektetésnél érdemes extrém eseteket is kalkulálni. 
Huxit, gazdasági megborulás. Akkor is mindenki szeretné ingatlanban tudni a vagyonát?
Eus pénzek idén kezdtek el hiányozni. Hol is tartunk idén a szomszédokhoz képest? 
Az nem egy matek hogy x pénz pluszban hanem az szorzódik ahogy pörög a gazdaságban. Jó esetben. 
N0MAD 2023. 11. 06. 14:06
Előzmény: #209094  Pistike12
#209098
Jelen esetben egy tíz-húsz milla önrész hoz jövőre 1,8-3,6 millát. 
Az azért összevethető a lakbérrel ha stagnáló/csökkenő árakra számítunk. 
És én egy esetleges válság idején fuatalként inkább bérelnék fenti befektetéssel mint eladósodva pártíz millára. 
Mert egyik esetben van tőkém mozdulni vagy lakbért fizetni, másokban meg viszi a bank. Nemrég zárultak a 2008 utáni balhé kényszerárverezései, annyira ne legyünk fiatalok hogy arra ne emlékezzünk. 
De a történelem ismétli magát, majd 5-10 év múlva megint piacra kerülnek a10%os  bedőlt hitelesek lakásai. 
Nem akarod tudni milyen esetek viltak amiket hallottam amikor nemcsak a 4-5 lakását árverezték a fickonak hanem a családi házát és az autóit is. 
Meg építési vállalkozó aki ekkor csinált magának álomházat sokszázmilláért (15 éves árfolyam!) előző szép házát beletolva, fele hitel, havi 600at törlesztve sok évig és egyszerre szakadt be az építőipar (no bevétel) és estek le az ingatlanárak. De mákja volt, talált vevőt, és a félárat elfogadta a bank törlesztésnek és mehetett szerencsésen 0 tartozással. Közel hatvan évesen bevétel nélkül üres zsebbel. 
Csak annyit tévedtek hogy nem gondolták pár évre beszakadhat a piac és akár feleződhetnek az árak. 
De nyilván ez nem fordulhat elő, mist már csak felfelé, nem igaz?
Pistike12 2023. 11. 06. 13:51
Előzmény: #209096  Murdoch
#209097
En ugy gondolom h a reszveny ingatlan lesz a legjobb egy 5-8 eves viszonylatban a kotvennyel szemben. A kotveny most jo volt, aki idoben szallt be az elejen az jol jart, ha ki tud szallni. De hosszutavon sztem ledaralodik az erteke, mert a QTt felfuggesztettek gyakorlatilag. 
Murdoch 2023. 11. 06. 13:43
Előzmény: #209084  Pistike12
#209096
A wizznél bármi lehet, főleg ha behúzza a repteret a kormány. Mindenesetre a keleti piacban volt igen erős, az meg most romokban, szóval  kétesélyes. De az ingatlanpiac most legalább annyira spekulatív, szvsz. 
Pistike12 2023. 11. 06. 13:36
Előzmény: #209086  sztiv
#209095
A magas infla MINDIG nominalaremelkedest okozott max 1-3 evet csuszva a jo ingatlanok eseteben.
Ami nominal csokkenest okozhat, az a munkanelkuliseg ertsd kevesebb bér/pénz a piacon. 
Pistike12 2023. 11. 06. 13:34
Előzmény: #209088  N0MAD
#209094
De a sajat reszre is befektetesi. . En ugy szemlelem. De itt van egy olyan pont, ami nem teszi teljesen tisztava a sztorit az en fejemben. Teljes vetelar onero vs hitel. 
Itt en elonyosebbnek tartom a hitellel torteno szamolast,, 1 mert az emberek 90%a sajat celra hitelbol is vasarol. 2 ott van az arbitrazs lehetősége ha kps lennel. 
Ha szigoruan vesszük, es csak konzervativan gondolkozunk a lakasban mint befektetesre. Egyértelműen nem eri meg a kovetkezo 2-5 evben venni a mai adatok alapjan. Van mas realeszkoz. Ha 20 evre szamolunk akkor mar lehet, de ez mas vilag, mint amiben en gondolkozom:) 
A fix hitelre torteno jo helyen levo ingatlan sajat celra vasarlasa sztem legyozhetetlen egy halando szemszogebol hosszutavon. Ha mashova megy dolgozni kiadja es abbol berel. 
Egy ingatlan nem kot, ez sztem rossz megozelites, tobb ismerosom is berel es ad is ki lakast, meg orszagokon ativeloen is. Ausztral magyar, ausztria/nemet/spanyol magyar viszonylatban. Akar oda vissza is. 
Törölt felhasználó 2023. 11. 06. 13:34
#209093
jogos, messze mentünk a gasztróval 😅
-
"Tíz éve nem volt ilyen kevés ingatlanbefektetés Magyarországon" -> ez még csak az első év, mert nem covid szintű álválságot kell kezelni a gazdaságban. A könnyű gyógyír pontosan méreg lehet, mert felerősítheti a problémákat. Ingyen pénz helyett, hatékonytalanságot kell végre növelni, nincs más kiút, kirúgások már kezdődnek nagyon helyesen, de ez csak a kezdet, fokozódást várok!
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20231106/tiz-eve-nem-volt-ilyen-keves-ingatlanbefektetes-magyarorszagon-649771
Törölt felhasználó 2023. 11. 06. 13:08
Törölt hozzászólás
#209092
Törölt felhasználó 2023. 11. 06. 13:06
Törölt hozzászólás
#209091
Törölt felhasználó 2023. 11. 06. 13:01
Törölt hozzászólás
#209090
Törölt felhasználó 2023. 11. 06. 12:56
Törölt hozzászólás
#209089
N0MAD 2023. 11. 06. 12:50
Előzmény: #209084  Pistike12
#209088
És a saját célt nem szemléljük befektetői szemmel?
Ha az ára többet hoz befektetésben mint a bérleti díj, és azt gondolom nem felfele fognak menni az árak?
Ha azt gondolom hogy az ingatlan köt és nem megyek olyan könnyen állásajánlat után? Ha van esély az o gazdasági bajra az országban és nem kötném ide magam? Pláne fiatal, évtizedekre eladósodva. 
Szóval ez jópár évig elég sok és nagy ha. 
Törölt felhasználó 2023. 11. 06. 12:46
#209087
"Housing affordability is so strained that 1 in 5 couples ask for down payment cash on their wedding registry. Your friends and family would rather give you cash to go to Mexico"
"For millennials and Gen Z, the American Dream milestone of buying a home can feel hopelessly out of reach as mortgage rates hover around 8% and home prices continue to rise. As a result, one in 5 engaged couples are rejecting the linens and dishes of traditional wedding registries and asking friends and family for down payment cash instead, according to an October report by Zillow and The Knot, a wedding planning site. "
sztiv 2023. 11. 06. 12:44
Előzmény: #209078  Pistike12
#209086
Pont fordítva, itt a folyamatosan magas infláció mellett a folyamatosan csökkenő reálbérekre gondoltam, ami pont nem az emelkedést segíti elő a lakáspiacon. 
N0MAD 2023. 11. 06. 12:44
Törölt hozzászólás
#209085
Pistike12 2023. 11. 06. 12:41
Előzmény: #209082  N0MAD
#209084
Befektetesre most van jobb. En kizarolag csak ingatlan fokuszban nyilvanulok meg, es azoknak irok akik sajat celra vennek. A befektetes mas teszta.
Annak ott az Erste, amit 32on lehetett venni mult heten, vagy ott a wizz. Mindegyik 40%%al feljebb lesz osztalekkal a jovo ev soran sztem.
Pistike12 2023. 11. 06. 12:39
Előzmény: #209081  Pistike12
#209083
Es az en tapasztalatom 30+ ev. Becs/ausztria nem ilyen volt... Nagyon nem...
Hozzateszem, szep biztonsagos (bar nem annyira mint regen) elheto stb. 
De egy arab/kinaival teli varos lett. 
N0MAD 2023. 11. 06. 12:38
Előzmény: #209078  Pistike12
#209082
Mondanam hogy fogadjunk, de felesleges, te veszel én eladtam, igyisugyis a zsebünkre megy. 
Mondjuk marhára nem értem a nominálon pörgést a reál helyett, mert nem a nullák száma érdekel a szummánál hanem a vagyon reálértéke. 
Különben afrikai fabatkában tartanám a vagyonom ami épp a pengöt veri és a valtopénz is milliós és nézegetném hogy multimilliárdos vagyok. 
Pistike12 2023. 11. 06. 12:37
Előzmény: #209067  mr_bob
#209081
Reméljük. En nagyon nem örülök ennek az iranynak. En meg tavol keleti vevőt is tessekeltem el a portekamtol, inkabb magyarnak adtam el. 
Nem azert mert rasszista vagyok, csak csaladi kapcsolatok, szalak reven lattam mi tortent ausztriaban, nemetorszagban. En igy nem akarnek elni, es a szomszedokra tekintettel - no meg a pofatlan stilusukra- utat mutattam nekik... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók