Putyin csak azt említette meg, hogy véget kellene vetni a dollár egyeduralmának és nem abban csinálni az elszámolásokat. A bitoint, mint tranzakciós eszközt használják, átváltják, elküldik és visszaválják. Régebben a kínaiak így vitték külföldre vagyonukat, de ez nem igazán verte fel az árfolyamot. Mindenesetre jót tett a bitcoin bányászoknak, mert ők minden mozgás után jutalékot kapnak.
4)A fizikai korlat A mai chipek a nano vilagban, a meter billiomod resze merettartomanyban vannak. Most TSM chipgyartas az 5 nano = 5*10ad-9 meretnel tart. Probalkozanak a 3 nanos gyartassal. '. Az atomok atmerojenek merete 0.1 nano. Szoval, nagyjabol 50 atom tavolsagra vannak a chipben most az elekrtonikus "alkatreszek". Igen am, de 10-20 atom tavolsagnal mar bizonytalanna valik a mukodesuk: melegszenek, sot allandosulo tulmelegedes, rovidzarlat es le-eges kovetkezik be. Ez megkerulhetetlen akadalynak latszik. . Tobb reteget beepiteni persze lehet. Es lehet a terhelest szetosztani: egy autoba nem egyet, hanem tobb szazat lehet minden funkciora kulon-kulon beepiteni. . Ezert nagyon erdekes a kvantumszamitogep. Azok "szamitasi ereje" akkora, ami siman feltori a legkomplikaltabb mai titkositasokat is, koztuk eppen a bitcoin blokklanc-et is. Ez megtori a BTC egesz filozofiajat. A kormanyoknak hamarosan lesz ilyen gepuk, es siman megnezik amit akarnak. Sot, kiserleti jelleggel vannak, amikre mar egyetemi kornyezetekbol ra lehet csatlakozni. Es ha kiesik netan a blokklanc ? Van a kripto vilagnak egy kis felnivaloja az RGTI sikeretol. Vagy legjobb mindkettore fogadni?
1)Pici sajtohiba, hogy reverse repo, amivel mintegy "hatso ajton" keresztul a FED meg mindig nyomta be a penzt a piacba, az nem 2 Mrd$ hanem 2Trill$. Es csak 6 honapja kezdett leallni ezzel. https://fred.stlouisfed.org/series/RRPONTSYD/ Amugy a FED meg mindig havi 85Mrd$ korul vasarol fel Treasuryt, (noveli M1 es M2-t) a regi programja alapjan. https://imgur.com/a/8xk99hC . 2)A Policygenius felmereses szerint a 40 alatti amerikaiak 20%-n birtokol bitcoint, ez nagyjabol a lakossag 10% resze. Rengetegen kozuluk likvidaltak a regimodi nyugdijmegtakaritasi IRA szamlat (vagy a szulokeet !), es a tavalyi nagy BTC rally lelkesedesbe beleontottek a bitcoinba. Ugyanakkor ez a milleneum korosztaly (30-45 ev) 66%-anak egyaltalan nincs nyugdij megtakaritasa. . https://imgur.com/a/I7PLYc8 . Ekozben a Kongresszus azon topreng, hogyan emelje meg a 67 eves nyugdijkorhatart. Ertem en, hogy a fiatalok azt remelik, hogy a bejovo Trump-adminisztracio majd tovabb tamogatja a bitcoint, es az maj megoldja a nyugdijba menok penzugyi hianyossagait. Pedig az a nagyobb esely, hogy a nemtakarekoskodo korosztaly nem meggazdagodik, hanem idoskorban elnyomorodik majd. . De BTC nem inveszticio: az nem termel semmit. NIncs profitja. Nincs erteke. Az egy spekulacio. A legtobbet a "decentralizalt" termeszetebol fakadoan a bunozok profitaltak. Most epp Putin is beallt a bitcoin hivek koze; majd azzal oldja meg a penzugyi embargo megkeruleset. . 3)Megvan, hogy mely szektorok teljesitettek a legjobban 2024-ben. ES a 3 eves szamokkal hasonlitva talan az is sejtheto, hogy melyik megy regota, es melyik indult el mostanaban. https://imgur.com/a/a4M0V7E .
Kicsit többet annál 😀 2000 milliárd dollárt magyarosan, vagy 2000 billion dollars, vagy 2 trillion dollars angolosan. Egyébként tényleg érdekes, hogy ez most bull steepener-nek tűnik ősz óta, bár ha azt nézzük, hogy szeptemberben csak 3.6% volt a 10Y, ami most 4.6%, akkor ez még akár újra bear steepener-é is válhat. Elképzelhető, hogy a kötvény piac hibásan árazza a Trump féle gazdasági politikát (amiről nem sokat tudunk egyelőre), és mondjuk jövő nyárra ismét 4% alá megy a 10Y.
Szerintem ezt az inverz görbét egyáltalán nem lehet félvállról venni...Tavaly amikor belinkelte akkor még lennt volt a görbe , most viszont feljött pozitívra , innentől érdekes a helyzet , eddig még amikor elérte a 0.5-1-es egységet mindig recesszió következett...Ha elkezd oldalazgatni a nullpont körül vagy esetleg visszamegy alá , azzal is csak eltolni lehet időben a válságot véleményem szerint.... Egyébként számos más mutató van még ami hasonlót jelez előre, pl magasabb szintről fed kamatvágás utáni helyzet , főleg ha ez még növekvő munkanélküli adatokkal keresztezi egymást! Az egy dolog hogy a magyar oldalak / tőzsdei elemzők /videósok többsége említést se tesznek ezekről a mutatókról( szerintük a jövő év is az emelkedésről fog szólni és fantasztikus lesz) de a külföldi oldalakon már teljesen más a helyzet , ott már erőteljesen szó van ezekről , valahol olyat is olvastam hogy lehetséges hogy nem lesz jövőre tőzsdei esés/recesszió , de akkor kb az összes eddigi tanulmányt és közgazdasági könyvet lehet a kukába dobni:)
A BOJ ünnepek előtti kamatdöntése nagyon egyértelmű volt. Bár ősszel kamat emelést fontolgattak, ami még mindig nem lett volna tragikus mértékű, de a szavazógyűlés10- ből 9-en tartást szavazzak többség hallani sem akar a BOJ kamatemelésről. Így a jen gyengült, de a dollár erősödése kioltotta ezt. (Minek így kamatot emelni?!) Nagyon erős a dollár! A jegybankokat USA alaposan meglepte. Megfenyegette Trump a FED-et és szerintem most a FED visszavágott erre. Mert így Trump választási ígéreteit máris át kell értékelni. Mit ígért? Erős dollárt, védővámokat.- ezzel bedönti a külföldi piacon szereplő amerikai cégeket. A hitelek refinanszírozása meg eleve baj az amerikai belker. cégeknek is. Ünnepek előtt Kína le is állt a jüan gyengítéssel. - minek?! Rájöttek ők is arra mint Japán kollegáik. USA elvégzi helyettük a dollár erősítéssel a gondot. Ilyen erős dollár mellett én meg nem szeretnék már USA részvényt venni. Forinttal venni nekem fáj a váltás miatt. Inkább árupiac és más országok részvénypiaca került célkeresztbe. És ez csak én vagyok. Biztos rajtam kívül van más is akinek hasonlóan fájó most az amerikai részvény. Tripla kockázat, egy átváltási árfolyam , egy önmagában kockázatos részvénykockázat. Egy új USA adminisztráció kezdete. Azt se tudjuk Trump mit fog erre kitalálni. (Finoman próbáltam fogalmazni, mert Trump önmagában egy két lábon járó “érdekes” gondolkodó.)
Egy érdekes dologról nem volt szó: a hozamgörbe invertálódása szokatlanul hosszú idő után megszűnt, az álmoskönyv szerint ez nem jelent jót, ilyenkor szokott jönni a recesszió. Az érdekesség, hogy ezt a rövidtávú hozam csökkenésétől vártam, ezzel szemben inkább a hosszútávú hozam emelkedése hozta létre. https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y3M A FED reverse repo "felesleges pénz" kezd lenullázódni, a FED 2 milliárd feleslegesen kibocsátott dollárt visszavont (bocs, egy kicsit túl sok lett...) xD
Nagyon jó írás. Ami még eszembe jutott, a dollár gyengülés az olyan exportőröket is segítheti, mint a Nike. A treasury yield csökkenése az ingatlanalapokat (REIT), és az osztalékfizetőket. Visszatérhet a value investing.
Az a baj a következő éves jóslatokkal, hogy a valóság szinte mindig átlép rajtuk. Ez 2024-re totálisan igaz volt. És ez igaz lesz 2025-re is, nem kis részben azért, mert felgyorsult világban élünk. Például az AI-t leírni több mint butaság volt idén. ez a jövőnkre is igaz.
A yen carry valószínűleg az egyik legkomolyabb fekete hattyú lehet. A néhány napos nyári felfordulás meg lehet nézni, hogy mit okozott. Ha ez trendszeruen megindul, akkor komoly fejtorest fog okozni mindenkinek. A yen nincs a helyén. Még magyar szemmel is hihetetlenül olcsó Japán.
Ha nagyobb piaci esés lesz, akkor ezek is esni fognak, nem látom miért ezekbe mentenék a tőkét, mikor cash-ben vagy valami stabilabb dologban kiülve lehet majd új aljakat vadászni ha beindul a pánik ráadásul akkor még jobb cégeket is meg lehetne venni amik kissebb kockázattal járnak.
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.