Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Freszelés 2026. 05. 28. 12:28
Előzmény: #265758  N0MAD
#265760
a darabszámra írtam.
DavidCamp 2026. 05. 28. 11:23
#265759
Telex....
Öt év alatt gyakorlatilag megduplázódtak a használt lakások árai Budapesten a kínálat legolcsóbb szegmenseiben is – írta az Ingatlan.com a legfrissebb elemzésében.
A fővárosban 2021-ben még 25 millió forint körül volt a belépőszint a lakáspiacra, most már inkább 50 millió forintnál kezdődik, vagyis ennél alacsonyabb áron szinte semmi sem kapható.
N0MAD 2026. 05. 28. 11:16
Előzmény: #265756  Freszelés
#265758
" 4M+ kocsi teljesen indokolaltan, "
Annyiért dacia sincs.... Biztos csak tíz évestől indulnak az autók?
Freszelés 2026. 05. 28. 11:03
Előzmény: #265756  Freszelés
#265757
(a kocsi ahogy a lakás is)
Freszelés 2026. 05. 28. 11:02
Előzmény: #265755  Bolton01
#265756
Mert a kocsi látszik. Szerintem 4M+ kocsi teljesen indokolaltan, mert sokba kerül fenttartani és ennyire nem gazdag az átlag, csak... csak egyrészt a kocsi párválasztási szempont itt-ott bizonyos életkorokban. Meg még száz oka lehet.
Viszont félév tartalék meg sehol, vagy max 10-ből 1 esetben. De kocsi az van minden családban. Ami eszi a pénzt. Ahelyett hogy befektetné, ami termelné. Egy tőzsdei portfólió meg csak pár szám egy képernyőn. És amúgy sincs kultúrája.
Másképp gondolkodunk.
Bolton01 2026. 05. 28. 09:52
Előzmény: #265753  Firekiller
#265755

De akkor miért éri be a 100 milliós újépítésűvel ...? Legyen 150 vagy inkább 200 millió, kell (dupla) garázs meg nagy terasz is, nem?  ;-) 
Soha nem értettem hogy miért jó az, hogy valaki erőn felül vesz vagy épít(tet) otthont ... Ez már az ego-ról mintsem a valós szükségletről szól. 
Megérdemel minden kockázatot és mellékhatást, aki felszáll erre a "vonatra" ... 
Firekiller
Firekiller 2026. 05. 28. 09:51
Előzmény: #265751  DaGi
#265754
ezt egyesével érdemes lenne kivesézni,  kezdve azzal hogy ha az állampapír hozamok leesnek 3% köré pl. az mennyire ingatlanár felhajtó?
 Amúgy amikor az állampapírok hozták a tizenX %-okat meg aztán lecsorogva a 7%-ig, és a legtöbben azt mondták emellett nem éri meg a lakáskiadás, ennek ellenére ugyanúgy rakétázott az ingatlan piac. ( én mindig Bp-ről beszélek) 
Firekiller
Firekiller 2026. 05. 28. 09:46
Előzmény: #265752  Bolton01
#265753
én is csak hivatkoztam valakire :), gondolom újépítésűt akarhat vki Bpen az már 100 misi 
Bolton01 2026. 05. 28. 09:07
Előzmény: #265749  Firekiller
#265752

Demagógia, amit tolsz ... A kezdő szingli pénztárosok nem 100 milliós (vagy 250e eurós) ingatlanban kezdik a felnőtt életük sehol a világon!
50-60 millió környékén az álláshoz bőven passzoló ingatlant lehet venni (nem fővárosban kevesebbért is), ahhoz ha van egy stabil kapcsolata és 5-5 millió spórolt pénz mindkét fél részéről, úgy gondolom felvenni 30-40 millió hitelt 20-30 évre egyáltalán nem hazárdírozás. 
A 100 milliós ingatlan a jobban keresőknek való, még ha ezt igazságtalannak is érzed. Akárcsak az új autó vagy a 2 hetes nyaralás Bali-n ...
DaGi 2026. 05. 28. 09:05
Előzmény: #265743  berlini
#265751
- Kereslet egesze
- Berleti hozamok
- Alternativ befektetesek hozama
- Lakashitelek kamatszintje
- Lakasok hasznosithatosaga (bennlakas, tartas, rovid, vagy hosszutavu berbeadas)
- Lakasarak aktualis arszintje
Ezek legalabb ugyanolyan fontos tenyezok.
Freszelés 2026. 05. 28. 09:05
Előzmény: #265749  Firekiller
#265750
100M, 20 év, 6%, az havi 716k. 50% JTM-mel. Szóval vagy egyedül keres 22 éves pénztárosunk éreccségivel nettó 1.5M forintot havonta vagy másodmagával veszi fel a hitelt és akkor elég csupán fejenként 750k nettót keresniük.
Egészen jókedvem lett ezektől a számoktól. :D
Firekiller
Firekiller 2026. 05. 28. 08:37
Előzmény: #265748  berlini
#265749
hát, a nagy kérdés hogy mennyi marad hó végén egy átlag Józsinak... illetve az új generációk mennyire saját ingatlant akarók... és ahogy itt viccesen írta valaki pár hete; leérettségizik beül dm pénztárosnak és felvesz egy 100 milliós hitelt..
berlini
berlini 2026. 05. 28. 08:27
Előzmény: #265747  Firekiller
#265748
ez is azt támasztja alá amit irtam.
A reálbérek még egy nyüglődő gazdaságban is nőttek eddig.
Úgy gondolom, hogy Budapesten mégnagyobb volt a növekedés tavalyhoz képest.
Firekiller
Firekiller 2026. 05. 28. 07:47
#265747
https://www.ksh.hu/heti-monitor/keresetek.html
ez jobb, színezés alapján mekkorák a bérek itt ott amott
Firekiller
Firekiller 2026. 05. 28. 07:44
Előzmény: #265743  berlini
#265746
Pistike12 2026. 05. 28. 06:32
Előzmény: #265742  Hobbyproperty
#265745
Keves jo van
berlini
berlini 2026. 05. 27. 22:53
Előzmény: #265738  Firekiller
#265744
de érdekes módon nem Kisvárdán veszik a lakásokat.
berlini
berlini 2026. 05. 27. 22:52
Előzmény: #265739  Firekiller
#265743
értem a kritikát, de a budapesti lakásár alakulását nem milliónyi folyamat befolyásolja.
Alapvetően 4 tényező:
1.
 reálbér emelkedés (nem általános, hanem budapest specifikus, ahol az 1 milliós jövedelem már Aldi eladóként is összejöhet.)
2. 
munkahelyek (kinálat rugalmasság, ami egy kisvárosban ahol egy-két nagyobb munkáltató van csak jelen nem biztositott: mindezekben marad a helyzeti előnye a fővárosnak)
3.
kinálat alakulása (Új lakások épitése: van növekedés, de szerintem nem tartós)
4.
külföldiek lakásvásárlási hajlandósága (Ez mára nagyon lecsökkenhetett, miután a dollár az elmúlt években közel 30%-kal gyengébb lett, de a mai árfolya szerintem már nem lesz tartható és innen már keresletnövekedéssel számolok).
De szerintem a döntő az első.
Hobbyproperty 2026. 05. 27. 22:40
Előzmény: #265734  Pistike12
#265742
Én most jövök az építkezésről, és sajnos apósomnak van igaza, aki csak annyit szokott mondani agyon kéne ütni ezeket a munkásokat. Szóval lehet itt sok mindent meghirdetni, normál áron normál minőségben nem tud a magyar házat építeni
Pistike12 2026. 05. 27. 21:49
Előzmény: #265740  Pistike12
#265741
A fejlett regiokban a berszint europai ilyen eur-huf eseten.
Megtortent ezeken a helyeken a konvergencia. Innen nimcs tovabb. 
Ha lesz görög helyzet lesz. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek