Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
PBoborjan
PBoborjan 2023. 01. 11. 06:26
Előzmény: #188545  kkpp
#188560
Ez a downgrade első lépcsője. Majd eljön az ásványvíz->csapvíz lépés is, a bébifókák örömére.
hellforceone 2023. 01. 11. 06:12
Előzmény: #188554  kukor-ica
#188559
Nem lesz jó beszálló, csak magasabb, Agyarországon az egekbe mennek majd ezután is az árak... nem értek én itt egyeseket. Miután az elmúlt években 3-4-5x-el emelkedtek az ingatlanárak, a bérleti díjak megfizethetetlenek lassan, akkor mégis mit várnak még az itteni ingatlanos cápák? És persze mindenki más, aki nem ingatlanba fektet, az hülye.... sokat elárul
berlini
berlini 2023. 01. 11. 05:58
Előzmény: #188557  slash
#188558
....pedig akkor tényleg esnének az ingatlanárak.
slash 2023. 01. 11. 05:46
Előzmény: #188555  kukor-ica
#188557
nemtudom.. engem az érdekel hogy drónok/rakéták  ne jelenjenek meg Bp felett hogy szarrá bombázzák a házainkat.. a többit kibírjuk valahogy. 
slash 2023. 01. 11. 05:44
Előzmény: #188553  Mammabear
#188556
Jó amit tegnap leírtam csökkentett látásmódra vallott.. :-)  nem vagyok ennyire egyszerű.. 
Aki akar tőzsdézzen elhiszem hogy izgalmas meg stb. én már a kevesebb/biztosabb /havi fix pénzt választom. 
kukor-ica 2023. 01. 11. 00:55
Előzmény: #188550  slash
#188555
Most pont hogy sok ilyen baromnak kellene lenni, hiszen arról szól sok vélemény, hogy az ingatlanból ki kell, azaz tavaly nyáron ki kellett volna) szállni, mert  az árak már stagnálnak, és csak most indulnak majd lefelé, miközben a BUX index meg felment nyár óta 37-ról 46-ra, és ki tudja, hova szárnyal még idén.
Tehát aki eladta nyáron a lakását, és magyar részvényt vett, az nagyon jól járt. 
Eddig....
Igaz, éve elején meg még 53e volt, tehát mindkét lépést jókor kellett meglépni, és pont a timing a baj az egésszel: könnyű utólag okosnak lenni a ki- és beszállók optimális idejéről, de ez általában majdnem annyi véletlent tartalmaz, mint a lottó. Én is minden lottó húzás után baromi okos vagyok, hogy melyik 5 számot kellett volna beixelni, de egyszer már előtte szeretnék :))
.
Továbbmenve: most ugye arra biztatnak, hogy add el az ingatlant, és vegyél államkötvényt. Könnyen lehet, hogy ez a hozam maximalizáló stratégia 2023-2024-ben. 
És ha az infláció elszabadul? A Ft bezuhan? A nagy vezér végleg összerúgja a port az EU-val? Kiterjed a háború?
Mindez nem valószínű? Akkor most őszintén: tegye fel a kezét, aki pár éve adott volna rá pár %-ot is, hogy a közvetlen szomszédban lőnek. És nem keveset, és nem rövid ideig...
Nagyon sok bizonytalansági tényező van, és én nem tudnék nyugodtan aludni, ha Ft-ban lenne szinte minden vagyonom / befektetésem, még ha a PMÁP tűrhetően is fog hozni. 
Remélem (?), pár év, és helyreáll a béke, lemegy az infláció pár %-ra, és az ingatlanjaimon elszenvedtem (teszem azt) 10% reálveszteséget. 
De nem bombázta le senki, megmaradt 20 év munkája, nekem pedig a kiadott lakások begyűjtött bérleti díjából lesz majd a nyugdíjam.
Igen, lehet, hogy még jobban is járhattam volna, de jobb ma egy veréb :)
És szerintem sokan fogják ezt így gondolni, pont ezért sem várom a jó ingatlanok tömeges kényszerértékesítését jóval a mostani árszintek alatt.
kukor-ica 2023. 01. 11. 00:37
Előzmény: #188546  earth
#188554
Nem így értettem, hanem arra akartam utalni, hogy a pénzvagyon értékállósága nem a hivatalos (számított átlag) inflációtól (fogyasztói árindextől) és az elérhető kamatoktól (illetve ezek arányától) függ, hanem attól, hogy mire akarom azt a pénzvagyont felhasználni. Másképpen fogalmazva a cserearányok változásától.
.
Ha olyan javakat akarok a pénzemből venni, amelyek árnövekedése messze az infláció (és a kamatok) ALATT lesz, akkor nem zavar, hogy a számított infláció elvileg csökkenti a pénzvagyonom értékét, hiszen az általam vásárolni kívánt javak /eszközök ár növekedése bőven ezek alatt van. A várakozások szerint ilyen lesz most az ingatlan, ami sem 25% (infláció), sem 15 % (PMÁP kamatok) árnövekedést nem fog mutatni, hanem jó ha szinten marad. (Ezért dörzsölik itt is most sokan a tenyerüket, hogy találnak majd jó beszálló pontokat)
.
Ellenben ha olyan javakat akarok a pénzemből venni, amelyek árnövekedése messze az infláció FELETT van, akkor bajban vagyok, és nem különösebben segít ki, hogy a 25% hivatalos inflációt eléri-e a kamatszint, vagy csak 15%-ot, mert nekem olyan eszközöket kell vennem, amelyek (pl.) 40-50%-kal drágulnak. Nem volt konzekvens a példám, hogy folyamatos fogyasztást feltételező napi termékeket (élelmiszert) hoztam fel példának, a példa úgy lett volna konzekvens (bár kissé életszerűtlen :), hogy akarok venni 10 tonna trappista sajtot, amiért tavaly még egy fél lakást kellett volna adnom, idén meg már egy egészet.
Jobb példa az építőanyagok és szolgáltatások piaca, ahol évek óta messze a fogyasztói árindexet meghaladó árnövekedés van, tehát aki házfelújításra, tetőcserére, hőszigetelésre sprólt, az hiába igyekszik a pénzvagyonánának értékét megőrizni, egyre csak távolabb kerül tőle.
.
Naszóval ez egyszerűbb, mint leírva :), és ezzel csak a hivatalos, és mindenki által milliószor citált inflációs adat (=fogyasztói árindex) erősen korlátozott használhatóságára akartam rámutatni, hogy ne ehhez viszonyítsunk mindig mindent.
  
Mammabear 2023. 01. 10. 22:40
Előzmény: #188550  slash
#188553
"Akit befűznek majd átkúrnak az öltönyös hazudozók, a brókerek. Aztán ha elbukták a lovédat, széttárják a kezüket."
Látszik èrtesz hozzá. Egy online brókernèl nyitsz egy számlát ha van egy kis eszed. Nem találkozol ès nem beszèlsz semmilyen "öltönyös hazudozóval". Ès persze akkor ha tudod mit csinálsz, ha nem akkor ott az ingatlan. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 01. 10. 22:34
Előzmény: #188548  Pelikan_Jozsef
#188552
Az ingatlanpiacot alapvetően nem a MÁK papírok...részvények tépázzák még, hanem a magas hitelkamatok és a felújjítási/ alapanyag költségek. Ezek döntenek a belépésről is. Ma 10-20 Milla csak részben fedez egy jó lokációjú lakó ingatlant. Hitel horror, így marad a kincstár pl, szép kamat van rá...
slash 2023. 01. 10. 22:26
Előzmény: #188550  slash
#188551
bocs tavaly nyáron.  na. :-) 
slash 2023. 01. 10. 22:25
Előzmény: #188541  fogpaszta
#188550
Ki az a barom aki ingatlanvagyont részvénybe fektet? Akit befűznek majd  átkúrnak az öltönyös hazudozók, a brókerek. Aztán ha elbukták a lovédat,  széttárják a kezüket. Nekem is van bróker barátom aki éveken keresztül fűzött hogy "fektessek be" nála (nemet mondtam)  idén pedig  már nálam nyaralt a horvátországi nyaralómban. Hát ilyen az élet. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 01. 10. 22:23
Előzmény: #188547  tihamer
#188549
Ez szerintem sajnos nem ennyire egyszerű! A magas kamat és az infla sokkal jobban begyűrűzik az életünkbe mint egyébként gondolnánk. Ott van pl az autód fenntartási költsége, az ingatlanjaidra fizetett biztosítási díjak... Sorolhatnám. Reálértéken most mindenki csúszni fog lefelé, és alapvetően a mostani ár/kamat/értékesítésbefagyás senkinek nem jó!
Pelikan_Jozsef 2023. 01. 10. 22:18
Előzmény: #188538  fogpaszta
#188548
Eddig!Előbb utóbb bekövetkezik.Közel vagyunk hozzá.
tihamer
tihamer 2023. 01. 10. 22:10
Előzmény: #188536  kukor-ica
#188547
Jól írod, nekem ez a lényeg:.
☝️
"Hiába 25% az infláció és 15% az állampapír kamat, tehát 10% reálveszteségem van, ha én pont ingatlant akarok venni, és az ingatlanok (a példa kedvéért) szinten maradnak. Így én napról napra gazdagodok, jobban járok, mert egyre többet vehetek a pénzemért.'
👍
earth 2023. 01. 10. 21:18
Előzmény: #188536  kukor-ica
#188546
Például nincs jövedelmem, van 100M forintom, amire kapok 15M-t évente, de a megélhetés mondjuk évente 3M-ról felmegy 4.5M-ra. Versus: A 100M-ért veszek ingatlant, pl. 95M+költségek (jó esetben), aminek stagnál az ára (ahogy írtad). Kiadásból megmarad évi nettó 5M (jó esetben). Ez most miért jobb, mint az első?
A második "fordítva" példát sem értem. Azt írod, hogy fel akarod élni a megtakarításaidat, majd ebből az következik, hogy napról napra szegényebb vagy. Mi másnak kellene ebből következnie? Illetve ettől hogyan ment meg az ingatlanár stagnálás+5% kiadással? Vegyük már végig légyszi, akár konkrét példát az általad gondolt összegekkel is szívesen látnék!
kkpp 2023. 01. 10. 21:09
Előzmény: #188525  PBoborjan
#188545
"Eddig tejjel-vajjal-mézzel volt tele a kosár, most meg akciós sajátmárkás ásványvízzel."
 
Ha már spórolnak, minek ásványvizet venni? A víz folyik a csapból is. :D
Murdoch 2023. 01. 10. 21:07
Előzmény: #188538  fogpaszta
#188544
Nem én írom már, hanem a cikk(ek).
Törölt felhasználó 2023. 01. 10. 20:56
Törölt hozzászólás
#188543
Benzedrine
Benzedrine 2023. 01. 10. 20:51
Előzmény: #188541  fogpaszta
#188542
Na és aki a biztos részvényt be meri fektetni ingatlanba? S&P 500 pl...
fogpaszta
fogpaszta 2023. 01. 10. 20:47
Előzmény: #188516  slash
#188541
Ezt mondom!!
-
Ki az a barom aki a biztos ingatlant be meri fektetni részvénybe?
-
Tesla pl…..

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek