Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2022. 05. 16. 17:57
Előzmény: #162458  lacikonyha
#162460
Erős 75%-ra becsülöm az egyetértés mértékét, 25%-ot meghagyok valami előre nem látott, ámde bekövetkezendő földbe döngölésbe. 
Second Wave 2022. 05. 16. 17:55
#162459
Csak nekem tűnt fel, hogy a Főni(x) a mai beiktatáson azt tudta mondani, hogy ebben az évtizedben biztos nem lépünk ki a Junióból? Ugrott is az Eur ennek örömére egy kisebbet. Blöffnek tűnik, hogy Ursuláék lássák, az EU-n kívűl is van élet. Csak a piacnak nincs humorérzéke :-)
lacikonyha 2022. 05. 16. 17:52
Előzmény: #162456  Murdoch
#162458

most zavarba hoztél légyszives adj magyarázatot nekem balgának
az irásod egyetértés volt az enyémmel, azt erositendoo kiegészitésekkel, avagy cáfolata indoklásokkal ellátva?
J.Belfort 2022. 05. 16. 17:50
Előzmény: #162452  lacikonyha
#162457
Véleményem szerint tarthatatlan a jelenlegi árazás. Emelkedő kamatok, kisebb kereslet, csökkenő árak. Ennek viszont ellentmond a folyamatosan emelkedő alapanyagár. Ettől független az egész ingatlan piacra pont ráférne egy 20-30%-os korrekció. Az árak 8 éve mennek töretlenül, dupla, néha tripla árakat generálva. Nem mehetnek az árak a végtelenségig. Nekem is nagyon remeg a kezem,hogy leadjam a házam kulcsait a jelenlegi árazáson.
Murdoch 2022. 05. 16. 17:47
Előzmény: #162455  lacikonyha
#162456
A hirdetések nézegetéséről annyit, hogy elég magas szintre fejlesztettem ki a pontos helyszín megtalálását aka google maps. Elég pár térkő, tetőszerkezet stb. csak hogy az ingatlanos felárat is elkerüljem, a hulladékokat meg hanyagoljam. A kerti medence maga a kánaán. Ezzel együtt az elmúlt pár évben kb. 8-10 házat néztem meg, nem turistaként, de elég volt, lehúzás level 100. 
lacikonyha 2022. 05. 16. 17:38
Előzmény: #162453  Murdoch
#162455

10 évig nagy mennyiségben gyártottam kamuhirdetést, és ismerek még olyanokat akik kamuhirdetés gyártokhoz képest én nyeretlen kétéves vagyok már ami amennyiségét illetei
nagyon szeretem azokat az embereket akik a hirdetések nézegetésére támaszkodva határozott véleményt alakitanak ki
és annyit még érdemes egy hirdetéstanulmányozonak tudnia, hogy a com hirdetéseinek 60-70 %-ához megalapozatlan eladoi álmok és elvárások társulnak folyamatosan
Rotel 2022. 05. 16. 17:27
#162454

Állítólag a neheze még csak most következik. Egyre több alapanyagnál, terméknél fogjuk hallani hogy nincs/elfogyott.
De ne legyen igazam.
Murdoch 2022. 05. 16. 17:27
Előzmény: #162450  Poszáta
#162453
Én speciel arra tippelnék, hogy 1-2 éven belül ezeknél a házaknál lesz korrekció, az elmúlt pár évben gyakorlatilag indokolatlanul duplázódtak az árak. A Covid parának valamennyire vége, jóideje nézem a házakat, rengeteg a beragadt hirdetés, nem is látok mozgást. Az újakat még valamennyire viszik, bár szemre ott is belassult a dolog. Egy újszerű nagyobb lakást bizonyosan nem áldoznok be vmi külvárosi romért, akkor már inkább elutazzuk a különbözetet. Ha meg elbukik a rezsiharc, akkor menekülés lesz a régi hodályokból. Ismerős a dolog egyébként, nekem is viszket(ett) a tenyerem, de egy jó lakásból ilyenért kiszállni, szerintem nettó bukás. Egyébként anno jó párat megnéztem, amikor már kezdesz megbarátkozni a hirdetéssel, meg az árral, akkor utána odamész és jön min. két méretes pofon, általában lokáció, szomszéd, falazat téren. Gyakorlatilag minden ilyen hirdetés arról szól, hogyan finanszírozod meg a kedves eladó tovább pár tíz éves jólétét.
lacikonyha 2022. 05. 16. 17:26
Előzmény: #162447  Bali
#162452

''Ti mire számítotok? Tarthatóak ezek az ingatlan árak?''
általánosságban lehet mondani valamit de minek
ami biztos, hogy vannak olyan lokáciok, lakoingatlantipusok amiknek az ára szinte biztosan emelkedni rovid, kozép és hosszabb távon is, és vannak amik nem igy járnak majd
lacikonyha 2022. 05. 16. 17:02
Előzmény: #162448  greenman76
#162451

csak arra a tényre akartam rávilágitani, hogy az eredeti kérdés jol nem válaszolhato meg hanem még sok tisztázando korulményt is figyelembe kéne venni
kb 500-600 ilyen beszélgetést folytattam már le, az átlag elso koros beszélgetés másfél ora, és egyáltalán nem biztos hogy ezzel a végére is ér az ember, sot inkább biztos hogy nem
amugy ezt már sokszor leirtam
amikor egy háziasszony kitalálja hogy milyen konyhabutort szeretne, és elmegy egy igazi konyhabutoroshoz aki kb ezerrel tobb megoldást ismer mint a háziasszony, akkor az eredeti szerelem konnyen megváltozhat
vagy amikor egy holgy egy kolunleges alkalomra készulve elmegy egy igazi fodrászhoz, konnyen lehet hogy egész mást fog javasolni a fodrász mint amit a haj hazdája eredetileg kitalált, és nagy eséllyel igazalesz
ez a lakás ugy sem sokkal kulonbozik az elozo példáktol
persze van aki azt mondja hogy nekem ne mondjon senki semmit, igaz éltemben eloszor koltok el 40-50 milliot lakásra, de akkor se ugasson bele senki hogyan legyen jo nekem
szerencsés ember aki jo tanácsadokat tud választani, meghallgatni
Poszáta 2022. 05. 16. 15:34
Előzmény: #162449  berlini
#162450
Köszönöm. Az a baj, hogy a COVID után minden, ami ház, baromira felértékelődött. Konkrétan tudom, hogy ugyanezzel a lakásunkkal 2017-ben már futottunk egy összehasonlító kört, és akkor ezek a '90-es évek elején épült házak eleve a lakásnál olcsóbban voltak hirdetve, a tulajok meg kb. könyörögtek, hogy vegye már meg valaki. Én a mostani helyzetet anomáliának tartom, mert a házak nem lettek jobbak, most a legjobb ajánlat is max. esztétikailag felújított. Vajon prognosztizálható, hogy helyreállnak 1-2 éven belül a korábbi cserearányok, vagy erre nem érdemes várni?
berlini
berlini 2022. 05. 16. 15:05
Előzmény: #162445  Poszáta
#162449
A hozzászólásod végén emlitett nagy telkes házban a telek érhet sokat. (Lehet hogy akár annyit is mint a hirdetési ár). Én kis telkeset keresnék, vagy ikerházfelet.
Az én 1986-ban épült házam ami 1997-ben lett hőszigetelve, de az eredeti nyilászárókkal, és elejétől fogva FEG kazánnal + padlófűtéssel (240m2-en) + temperált radiátoros alagsori 90m2-rel) havi átalányban 19.700ft-ba került (gáz: nem csak fűtésre, hanem melegvizre és főzésre is.)
A ház, amennyiben korszerűsitik a fűtést és a hőszigetelésen kivül kicserélik a nyilászárókat garantáltan 12-15 ezer ft-os átalánnyal elmegy majd.
de önmagában a fűtés rekonstrukció 5 millió.
Nyilászárok kb 2 millió
Még egy ilyen kisebb családiháznál sem állsz meg 10 milliónál, ha szépen felújitottad.
Amúgy generálisan:
ha már fel kell számos részt újitani, akkor érdemesebb az elhanyagoltabb, öregebb házat választani.
Pld. a fűtésrekonstrukció annál se kerül többe mint egy jóval fiatalabbnál, de egy 20 éves házért többet fizetsz a vételárnál.
Nagyon öreg házat akkor ne vegyél, ha 
- alá akartad volna pincézni
- főfalak akadályozzák az átalakitást az elképzelt alaprajzra,
- vizesedik
- statikai problémák lehetnek
greenman76
greenman76 2022. 05. 16. 14:35
Előzmény: #162443  lacikonyha
#162448
És olyan opció nincs, hogy megteremtesz magadnak egy minden hivalkodástól mentes, de kényelmes életet, amin túl már a vagyonnövekmény a prioritás…??
Bali 2022. 05. 16. 14:34
Előzmény: #162443  lacikonyha
#162447
Köszönöm szépen!
Elég nehéz úgy tervezni, hogy ki tudja mi lesz itt az ingatlan árakkal, meg a kamatokkal...
Ti mire számítotok? Tarthatóak ezek az ingatlan árak?
Akiknek nincs ingatlanjuk, azoknak egyre nehezebb vásárolni... Akinek meg van, és úgy akar másikba költözni, annak szinte mindegy, hogy mennyire növekszik az ingatlanok ára, mert bár drágábban tud venni, a sajátját is drágábban adja el... Emiatt elképzelhető az, hogy nem nagyon várható csökkenés a piacon?
berlini
berlini 2022. 05. 16. 14:32
Előzmény: #162420  Boomer
#162446
Nem.
Az egy évvel ezelőtti bérszinvonalhoz hasonlitanak.
Az nőtt mind a median mind az átlag.
Poszáta 2022. 05. 16. 14:32
#162445

Tisztelt Urak,
kérdeznék akkor már én is egy magánjellegűt, hogy mit szólnak.
Szóval van nekünk egy 100 m2 fölötti, 2007-es építésű szép lakásunk, de forgalmas helyen, meg egy kisgyerekünk, aki miatt mennénk zöldövezetbe mi is. Ott (Bp. kertvárosias külső kerület) az látszik, hogy a lakás ára + 4-5 millió távlatában reálisan lehet venni 10-20 m2-vel nagyobb, nem reménytelenül lelakott, de azért a '90-es évek technológiájával épült (lambéria, faablakok, állókazán, no szigetelés) ikerházfelet, esetleg régebbi és ennyivel rosszabb önálló házat.
Pár hét keresgélés, alkudozás, egyezkedés távlatából egyszerűen nem tudom eldönteni, mivel teszek jót. Nyilván az élethelyzet azt diktálja, hogy mindenképp menjünk kertesbe a gyerek miatt (is), de az látszik, hogy ezek a házak meg fognak enni pár éven belül legalább 10 milliót, ha csak a kazáncserét és a szigetelést nézem (valószínűleg alulbecsülve). Nekem ez nagyban fogja csökkenteni a pénzügyi mozgásteremet, mert azért mi nagyobb házra, nagyobb telekre számítottunk, még ha nem is a legmodernebb, szóval nem biztos, hogy ami most elérhető, az a kompromisszumaival megfelelő lesz a következő 15-20 évre.
 Márpedig eddig az volt a mondás, hogy a házak felértékelődnek, a lakások meg le, és ezt látjuk is, mert nálunk úgy kell vadászni a vevőkre, ezekért a romokért meg szinte sorbaállnak. Csak egy példa, hogy láttunk egy tök cuki, kb. a lakásunkkal azonos nettó méretű házat (de nagy telekkel), ott a tulaj őszintén közölte, hogy télen biza havi 70 ezret eszik meg a nyílt égésterű FÉG cirkó. És még ez is drágább volt, mint amennyiért a lakásunkat meg akarják most venni!
Szíves álláspontjuk szerint ilyenkor mi a teendő? Most már mindig ez lesz, és ezért FOMO, kompromisszum és bele kell menni, mert élethelyzet? Vagy ezeket az EE mínuszos kategóriákat el kell felejteni, mert egy gázáremelés múlva (de mikor?) a 2007-es CC  leveri őket a francba?
berlini
berlini 2022. 05. 16. 14:28
Előzmény: #162417  Murdoch
#162444
Igen, érzetre inkább 15%.
De pssssszt!
Ne áruljuk el Tihamernak.
nehogy nekibúsuljon a 6,5%-os kamatával.
lacikonyha 2022. 05. 16. 13:56
Előzmény: #162441  Bali
#162443

ezt csak opciok mentén nézheto át
kérdések
a, milyen jovoje látszik a meglevo cuccodnak lokácios, épitményi sajátosság szempntbol
b, az ingatlantulajdonolásbol származo vagyonnokmény a fontosabb számodra, vagy a saját kényelmed, tulajdonlásbol eredo persztizsed?
b, milyen a jovedelmed, a várhato jovedelmed, a családi állapotod
c, mennyire konnyen váltasz lakohelyet
...
ha a pénzszaporitásé a prioritás, akkor a jelenlegi bérbeadása, kicsi, de konnyen finanszirozhato vásárlása, majd kedvezo csillagállás esetén továbblépés
...
ha az egodba és a kényelmedbe fektetnél inkább akkor nincs tanácsom azon kivul hogy csináld
Benzedrine
Benzedrine 2022. 05. 16. 13:49
Előzmény: #162441  Bali
#162442
Ha kint van a francban és le van lakva nem biztos, hogy olyan jól ki tudod adni. Nem mindenkinek fekszik a lakáskiadás, nekem például nem és nem tudtam eredményesen másra delegálni a kiadással járó feladatatokat.
Bali 2022. 05. 16. 13:39
#162441
Sziasztok!
A véleményeteket szeretném kikérni.
2023. júniusában lenne esedékes lakásvásárlás számomra. Jelenleg van egy a nevemen 52nm-es, Budapesttől kicsit kijjebb, viszont feltétlen szeretnék egy központibb helyre költözni, mert rengeteg időt tud elvenni az utazás az életemből. 
Két lehetőséget látok: 
-Eladni a lakást, plusz azon felül van félretett pénzem. Ehhez még hitelt is kellene felvegyek, hogy egy újépítésű lakásba tudjak költözni, ami szintén ilyen 50-60 nm lenne, például a 13. kerületben.
-A lakást kiadni albérletbe, és a félretett pénzemből plusz hitelből venni egy kicsit kisebb lakást Budapesten, és akkor a bérleti díj nagyjából fedezhetné is a törlesztőrészletet (Persze nagy kérdés, hogy milyen kamatok lesznek addigra).
Érdekelne, hogy mit gondoltok, esetleg tudtok-e jobb ötletet adni nekem.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók