Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 18. 15:37
Előzmény: #89937  Törölt felhasználó
#89940

bocs, pontosabban: a lakásárak ELKÉPESZTŐ emelkedését
CyrusTheGreat 2020. 09. 18. 15:33
Előzmény: #89934  CyrusTheGreat
#89939
Ne becsüljük le az 1. kategóriát, már a BV 100%-os önerőként hasznosíthatósága is mennyivel elviszi a maximális keretet:

Maximális keret Hitel Törlesztő Törl + BV törl JTM
      7 500 000,00        37 500 000,00        30 000 000,00    -181 794,10 Ft               39%
    10 000 000,00        50 000 000,00        40 000 000,00    -242 392,13 Ft               49%
- - - - 
Tessék, tollvonással lett ugyanaz a lakás drágább, nőnek szépen az árak és még így is belefér a JTM-be.
4%-os 20 éves hitellel számoltam, ezt még vihetik lejjebb.
Törölt felhasználó 2020. 09. 18. 15:32
Előzmény: #89933  mr_bob
#89938

A passzív házak, lakások olyan brutális árszinten jönnek, főleg ha nem rozsdás helye, hogy a mostani bv+csókkal se lehet elérni ezeket.
Gondolom erre lesz majd valami nagy okossága és a propagandája a Nováknak, hogy a szent családot támogatják, mondjuk dupla csók, esetleg jtm lazítás állami garancia mellett ha 3 gyereket bevállal valaki meg a Matolcsy nullás hitel átdolgozása, hosszabb futamidőre.
Így se lesz egyszerű, mert egy passzív ház még 5% áfa mellett is (mert a 27-5% áfát nem fogják átadni a vevőnek az építők természetesen, hanem az szív, aki nem rozsdásan építkezik, maximum a "rendesebb" építők valami minimális részét átadják) kb 70-75 millió lesz egy 3 gyerekes csók kompatibilis lakás 65nm.
Egy fiatal gyerektelen családot úgy pozícióba hozni, hogy 70 milliós kéglit meg tudjon venni, nem lesz egyszerű. dupla csók új építésűre 20m, talán a BV-n emelnek egy kicsit, de mivel szabad felhasználású, ezért ott duplázni nem fognak, mondjuk 12m, de akkor még mindig kéne 40m nekik. Matolcsy féle nullás hitel, mondjuk első 10 évben nullás utána piaci és felvehetik 40-50 éves futamidővel. Probléma megoldva, a család megmentve, a gyerekgyártás elkezdődhet.
Valami ilyesmi lesz szerintem, a fókuszpontban az új építésű kégli.
Ez egyben azt is jelenti, hogy még jobban eltávolítja egymástól az új lakás vásárlók körét a használt lakást vásárlóktól. Már most is így van nagyjából, tehát egyre kevésbé vagy semennyire nem lesz igaz, hogy az egyes lakástípusok egymás árait mozgatják.
Ncsees is azt állítja, hogy hiába a jelentős bérleti díj csökkenés a belvárosban, ami drasztikus kínálat növekedéssel is járt, az ő kelenföldi panyeljei tovább dübörögnek és ebből semmit nem éreznek meg.
Tehát egyre inkább szigetekre fog szakadni a pesti ingatlanpiac, amiknek saját belső mozgásaik lesznek.
Más.
Egy érdekes hír, ami teljesen egybecseng az én ismereteimmel:
https://hvg.hu/kkv/20200918_Ne_nagyon_remenykedjen_iden_beremelesben?fbclid=IwAR08Wx_aPbue12jRWZS9hyaoo3V_AiLEaH-pISYfUZtepWT-k__YaIQInHc
Törölt felhasználó 2020. 09. 18. 15:32
#89937

2:26 - "A lakásárak emelkedését sikerült a MÁP+-szal megfogni, ami ugyancsak egy eredmény"
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20200918/lakaspiaci-kihivasok-es-lehetosegek-az-mnb-szemevel-449322
Alexander_Greybeard 2020. 09. 18. 15:28
Előzmény: #89932  Placi82
#89936
Azt sem tudtam, hogy van ilyen topic. Vagy csak elfelejtettem már. Mindegy is. Köszi a tippet, majd megkeresem.
Alexander_Greybeard 2020. 09. 18. 15:23
Előzmény: #89928  CyrusTheGreat
#89935
Kap egy rakás pénzt egy politikailag hasznos réteg a politikailag hasznos régiókban. A nagy többség nem kap semmit sem, csak az intézkedéssorozat elmaradhatatlan negatív következményeit. A programnak lesz egy hangzatos, könnyen kommunikálható neve vagy rövidítése. Nyilvános hatástanulmány nem készül (legalábbis nem részletes), a nem nyilvánosak pedig csak arról szólnak, hogy mekkora politikai tőkét lehet építeni ebből. Fontos, hogy kínai típusú partnerség lesz a kormány és a támogatottak között, magyarul hitel alapú lesz visszafizetési kötelezettség mellett. Utóbbit lehet enyhíteni speciális feltételek teljesítése esetén. A hírek tele lesznek azzal, hogy többszáz milliárd áll majd a kiválasztott réteg rendelkezésére, de a valós költségvetési hatás hosszútávon legfeljebb néhány tucat milliárd összesen. Lesz társadalmilag hasznos hatása de ez csak arra lesz elég a legjobb esetben, hogy piaci és gazdasági tökéletlenségeket ellensúlyozzon picit. Véletlenül sem ezeket a hibákat javítják ki, hogy aztán a piac megoldjon minden mást. Mit hagytam ki? 
CyrusTheGreat 2020. 09. 18. 15:17
Előzmény: #89931  mr_bob
#89934
1. kategória, ahol csak egyszerűen csak törvényt kell módosítani, nem kell plusz forrás:
- CSOK támogatás a vállalt (nem meglévő gyerekekre) kötelezően elfogadandó önerőként (jelenlegi piaci gyakorlat nem egységes, bankok hatáskörébe van utalva)
- Babaváró hitel 100%-on beszámítható önerőnek a 75% helyett 
- - - - - - - -
2. kategória, ehhez már kell költségvetési forrás is:
- kamattámogatott hitel, akár 0%-ra levitt CSOK-hitel, esetleg megnövelt maximális hitelösszeg
- magánszemély X összegig visszaigényelheti építkezéskor az ÁFÁ-t
- született gyerekek esetén jóval nagyobb hitelelengedési lehetőségek
- hiteltörlesztő levonható lesz SZJA-ból bizonyos mértékig (1 vagy 2 havi törlesztő)
- - - - - - - 
3. kategória, ehhez már kell költségvetési forrás bőven, de az építtető haverokat segíti:
- rozsdaövezetben új lakótömbök felhúzása, amely "bérlakásként" üzemel, de leginkább arról szólna a struktúra, hogy bérleti díjért cserébe tulajdonossá válik a bérlő (rent-to-own struktúra). Nem fogják hitelnek hívni, hanem valami izgalmas elnevezésű struktúra lesz, inkább a lízinghez hasonlítanám
- - - - - - - -
4. kategória: beláthatatlan brainfuck.
- Matolcsy tudatfolyama, JTM-alóli mentesség, helikopterpénz, Mrs. Családvédelem a saját kezével végzi el az inszeminációt, bármi megtörténhet.
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 18. 15:12
Előzmény: #89929  1kor13
#89933
ez túl jól hangzik és még hasznos is lenne, személy szerint támogatnám is. szerintem valami újabb kedvezményes hitel konstrukció lesz, vagy a jelenlegi hitelek összegén, futamidején, visszatérítési feltételein variálnak majd sajnos, de ne legyen igazam!
Placi82 2020. 09. 18. 15:11
Előzmény: #89851  Alexander_Greybeard
#89932
Szia! Nem jönnél át a másik topikba a saját használatra ingatlan topikba, kis időre, mert lenne pár kérdésem hozzád, mert látom, hogy nagyon érted az ingatlanpiacot, és nem pozícióból beszélsz. Azért nem ide írom mert ncsed, biztos beleszolna, és se kedvem, se időm , vitatkozni:). Tul sok lenne itt a "zaj". Mindenkinek tiszteletbe tartom a véleményét, az övét is, de most a saját kérdéseim fontosabbak a számomra :). Szóval, ha olvasod jelentkezz be, "Itt vagyok" al. Köszi :) 
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 18. 15:01
Előzmény: #89928  CyrusTheGreat
#89931
engem a te véleményed érdekelne, ha van és szívesen meg is osztod :)
1kor13
1kor13 2020. 09. 18. 14:57
Előzmény: #89929  1kor13
#89930
Beleértem a tanárokat, ovónőket is. 
1kor13
1kor13 2020. 09. 18. 14:56
Előzmény: #89928  CyrusTheGreat
#89929
Tippem: Az egészségügyi dolgozók és közférában dolgozók számára ingyenes szolgálati lakások építése akár egy gyerek vállalása esetén. Illetve a jövőbeni vírusveszély miatt a CSOK teljes átírása, ahol a támogatás a népsűrűséggel fordítottan arányos. Budapestről effektíve kivezetik a csokot, Békésben viszont jó lesz. 
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 18. 13:19
Előzmény: #89922  LJG
#89926
Na, ha még tovább olvasol lesznek ott még cifrább dolgok... Sajnos az én korábbi kommentjeimet nem tudod elolvasni de kitalálhatod mire tettem le a voksom, mindig részletesen kifejtve, alátámasztva miért, legyen az alapkamat téma vagy lakásár. Hogy-hogy nem aztán kvázi minden úgy lett ahogy megírtam, sőt még úgyabbul ami az árakat illeti...
***
Ezek után TE elhiszed hogy a kicsit incselkedő, cinikus esetleg arrogánsabb stílusom a legnagyobb bajuk nekik??? (ami amúgy belefér a szabályzatba). Ne röhögtessenek már... ott is vakarják ahol nem viszket és nem én vagyok a bajuk csak belém tudnak belerúgni! Olyan magaslatokban vagyunk ahol egy nagyobb áresés is kevés a jó beszállóhoz, mindenki tudja, megelégednének már a mostani ár -25-30%-ával holott a 2014-15-16-os árak felét várták sokan! Persze amikor 2016-ban megírtam hogy nem biztos hogy (akarom mondani biztosan nem) ez a forgatókönyv valósul meg akkor ugyanúgy ment a köpködés mint most... ami persze akkor is és most is lepörgött róla és nem jellentgettem senkit (aki nem káromkodott vagy anyázott) a moderátornak hanem kiröhögtem magamban! Persze ez én vagyok, nem anyuka kicsi fia aki elfut az óvónénihez ha ncseed cúnyát mondott neki és megsérült a törkeny lelki világa. Biztos az életben is mindig ott lesz egy moderátor bácsi melletük... ** ***
berlini
berlini 2020. 09. 18. 12:48
Előzmény: #89920  ncseed!
#89925
Nem ebből élek.
Két lakás kiadva, de kispénzü barátoknak. (Az egész rokonság rajtam lovagol, hogy hogy lehetek ilyen hülye)
Igy ezek még most is annak örülnek hogy ott lehetnek. Eszükbe sem jutott tavasszal, hogy pár hónapos fizetési könnyitést kérjenek.
A rokonságban is vannak befektetési célból vásárolt lakások.
Egyik sem panel és nem a szigorúan vett belváros. (IX., VII., XIV. kerületek.)
berlini
berlini 2020. 09. 18. 12:41
Előzmény: #89916  copa
#89924
:)
copa 2020. 09. 18. 12:40
Előzmény: #89922  LJG
#89923
Én például 2014-ben elméletileg áremelkedést vártam, de gyakorlatilag féltem a további árcsökkenéstől az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és ezért nem mertem venni. Igaz eladni sem.
LJG 2020. 09. 18. 12:26
Előzmény: #89903  ncseed!
#89922
Most már kíváncsiságból én is visszaolvastam az első pár oldalt. Nem semmi... Gyakorlatilag a többség 2014-ben is áresést várt. Volt ott minden:
- Drága az ingatlan, a kisembernek megfizethetetlen
- A kormány és a jegybankok tehetnek róla, hogy nem volt rendes ingatlanár zuhanás 2008 után
- Csökken a népesség, hamarosan hegyekben fognak állni a befektetők eladhatatlan ingatlanjai
Mindezt 2014 közepén. Volt, aki 3 milliós panel árakat vizonált pár éven belül. 
Azért kíváncsi lennék ezek közül hány ember írogat most ide más néven :)
1kor13
1kor13 2020. 09. 18. 12:25
Előzmény: #89912  berlini
#89921
A hozzászólásod második fele többet ér, mint az "ncseed-összes" keménykötésben. Alapvetően nem szoktam veled egyetérteni, de ezzel most nagyon egyetértek.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek