A felvetés jogos...:)...igazándiból már tegnapra vártam, hogy valaki előáll vele.
Nos, akkor lássuk, hol is tartunk. Az előző hsz-em, valamint a Te (jogos) felvetésed alapján a Tejútrendszerünkön kívüli több száz milliárd (más csillagászok szerint akár 2 billió!) galaxist praktikus odalátogathatósági szempontból elvethetjük... marad hát a mi jó öreg Tejútrendszerünk az ide-oda utazgatásra. Ezzel ugye azt is kénytelenek vagyunk elismerni (bevallani) magunknak, hogy az eddig ismert Világegyetem földi ember számára lakható potenciális élőhelyeinek mintegy 99.999999999999999999999..... (és itt még nagyon sok 9-es jön) százalékáról le kell mondanunk... ami marad, az a Tejútrendszeren belül (esetleg) létező ember számára (is) élhető bolygókra korlátozódik.
Ha meggondoljuk, hogy a Tejútrendszerünk szomszédos spirálkarját mi innen a Földről síkvetületből látjuk, akkor a potenciálisan szóbajöhető Tejútrendszeren belüli bolygók száma legkevesebb 90 százalékkal lecsökken... mivel ugye nem vagyunk képesek őket a jelenlegi pozíciónkból vizsgálni... vaktában elindulni pedig csupán ahhoz, hogy alkalmasabb rálátást találjunk a galaxisunkra, nem tűnik igazán kivitelezhetőnek.
Maradnak tehát a galaxisunk láthatósági zónájában lévő exobolygók. Ha ez nem is éppen semmi, de a valami-től még igencsak messze van. Statisztikai-valószínűségi alapon egy nagyon gyér számú mintából kellene egy számunkra mindenben megfelelő bolygót találnunk "itt a szomszédban"... és aztán odamenni megvizsgálni.
Ha mindehhez hozzávesszük a Clarke-féle (matematikai) "ítéletnap-érvelés"-t (Doomsday argument), akkor a rendelkezésre álló időnk is nyúlfarknyi csupán.
"ideje elgondolkodnunk, hogy egy szomszédos galaxison nem volna-e célszerű új életet kezdeniük a Földről dezertálni óhajtó, nyugalomra vágyó Normálisok-nak...:) " Te kicsit el vagy tájolódva barátom. Miért kéne az emberiségnek egy MÁSIK GALAXISBAN új életet kezdeni? /Ami a legközelebbi, az az Androméda galaxis, ami 2.5 millió fényévre van a MI galaxisunktól./ Nem lenne neked elég, hogy csak a mi Tejútnak nevezett rendszerünkben válasszunk ki egy másik bolygót a több milliárd közül?
Törölt felhasználó2020. 10. 24. 13:55
#1177
Most, hogy (minden tekintetben) ismét kezd forrósodni a pite az Ember talpa alatt a bolygónkon, ideje elgondolkodnunk, hogy egy szomszédos galaxison nem volna-e célszerű új életet kezdeniük a Földről dezertálni óhajtó, nyugalomra vágyó Normálisok-nak...:)
Ehhez legelőször meg kell vizsgálni, hogy milyen technikai kihívásokat is jelentene egy ilyen intergalaktikus kiruccanás. A "time dilation" című alfejezetben számok is vannak ehhez:
p.s.: Ahogy korábban írtam, a csillagvilág anyagi jellegű objektumai nem véletlenül vannak annyira messze az Embertől, mint amennyire vannak. Ez egy közvetlen jelzés arra vonatkozóan, hogy innen nem lehet csak úgy dolgavégezetlenül meglógnia az Embernek...
A cikk alapján vagy nagyon ráérnek a munkaidejükben egyes "csillagászok", vagy már minden értelmes csillagászati probléma véglegesen meg van oldva...:))... tertium non datur... vagy ahogy ők mondják, 50/50 a valószínűsége, hogy valamelyik fenti állításom igaz.
"Ugyanez fog történni a sötét anyag esetében.....bár nem csodálkoznék egy nagyon durva meglepetésen sem........" Kitaláljuk vagy rájövünk, hogy még sincs ilyen.
Ez mûködik, hiszen vannak rádió távcsöveink, gamma teleszkópjaink stb. Mindezt a fizika fejlôdése eredményeként szerkesztettük meg. Ugyanez fog történni a sötét anyag esetében.....bár nem csodálkoznék egy nagyon durva meglepetésen sem........
Ez nagyon jó..... Bár egyelôre A.C. Clark : A jövô körvonalai c. könyvét sem haladtuk meg, viszont Fritz Baade jóslatai kezdenek idôszerûvé válni: Kína 2020-tól a világ vezetô gazdasági hatalma lesz....... Fritz Baade: Versenyfutás a 2000. évig. (1966 Gondolat)
Tudomány és Csillagászat