Topiknyitó: saru 2007. 02. 03. 08:30

Mi lesz veled Magyarország?  

a tegnapi falbontó események is végképp feltették bennem a kérdést, hogy mi lesz az országgal?, mert véleményeket hallani a FIDESZ-ről, Gyurcsányról, holott a kérdés az, hogy mi lesz veled Magyarország?, erre kell a választ keresni!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:59
Törölt hozzászólás
#32660
tokos. 2011. 12. 08. 19:57
Előzmény: #32656  Törölt felhasználó
#32659
Nem alapvetően a privatizációval van bajom, mint ahogy alapvetően egy részleges államosítással sincs feltétlenül bajom, nekem a versenymentes kapitalizmussal van bajom. Bokrosék létrehoztak egy rahedli területi alapon működő monopóliumot, amik közül egyik - másik más államok tulajdona volt, réadásul garantáltak nekik nyereséget, meg egyebek. Ezt nem tartom szerencsésnek. Az viszont egyértelműen pozitív doog volt, hogy jelentős részét adósságtörlesztésre fordították, mondjuk szemben Gyurcsányékkal.

A versenymentes kapitalizmust tartom az egyik legrosszabb rendszernek.

A nettó adósság most is csökkent, de csökkenhetett volna jobban is, ebben nincs vita.
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#32658
"'88-as forint árfolyam."

Te miről beszélsz? Tanulj meg olvasni. Én ugyan nem írtam ilyet. A pontjaimra reagálj KONKRÉTAN, a személyeskedést meg fejezd be.

És válaszolj a kérdésemre: voltál-e a vizitdíj ellen szavazni?
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:52
Törölt hozzászólás
#32657
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:43
Előzmény: #32651  tokos.
#32656
Mennyivel csökkent az államadósság Bokros (Horn) alatt, és mennyivel most?

Bokros (Horn) privatizált, Orbánék mnyp-t rekviráltak. Az eredmény mégis mintha kicsit más lenne...

Senki nem szereti a privatizációt, lehet szidni a "haza kiárusítását" de legalább akkor valamennyire értelmesen lett felhasználva.

Utólag hogy átértékelődnek a dolgok, mily érdekes.
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:37
Előzmény: #32654  tokos.
#32655
"A zloty-t kellene megmagyaráznod, miért nem vált el a végtörlesztés hatására"

Nem vált el?

Hányszor bemásoltam ide a korona, zloty, lej chartját?

A zlotyhoz képest is gyengült a Ft, csak mondom.
tokos. 2011. 12. 08. 19:31
Előzmény: #32653  Törölt felhasználó
#32654
Hát, ha nagyon akarom, július végétől is be tudom húzni a trendvonalat, mindössze egy kisebb korrekció lenne benne aug végén, ami után újra gyengült a Ft.

De mint írtam, a koronát kár erőltetni, nem egy kategória a két ország.

A zloty-t kellene megmagyaráznod, miért nem vált el a végtörlesztés hatására. De mint írtam, még a lengyelekhez sem a legszerencsésebb hasonlítani magunkat.
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:27
Előzmény: #32649  tokos.
#32653
"A trend nem onnan indult szerintem"

A trend nem a mélyponttól, csúcstól indul, csak mondom. De tőlem mondhatjuk, hogy onnan indul, a görbén a tény egyértelmű: a Ft szeotember közepétől vált el jelentősen a koronától. Nincs mit ragozni ezen tovább, ott van a görbén. Tény. Pont.
tokos. 2011. 12. 08. 19:27
Előzmény: #32650  Törölt felhasználó
#32652
Igazad van, az utolsó részlet lehívásáról volt szó, nem tudom, hogy annak voltak-e feltételei (pl. bankadó léte, nem léte).
tokos. 2011. 12. 08. 19:24
Előzmény: #32644  Törölt felhasználó
#32651
Basszus, még Bokros is vett fel hiteleket, pedig elszórta az ország vagyonát.
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:24
Előzmény: #32647  tokos.
#32650
"Nem tudom, hogy mi lett volna az IMF hitelkeret ára. Ezért nem tudom, hogy ez valóban akkora ökörség volt-e, nem tudom, hogy mi volt a másik lehetőség."

Te tokos, te kevered a dolgokat. 2010-ben az Orbánék NEM HITELKERETRE MONDTAK NEMET. És én, meg néhány akik az IMF elzavaráságt orbitális ökörségnek tartottuk, nem azt akartuk, hogy Magyarország mindenképpen tőlük vegyen fel hitelt. Hanem egyszerűen annyit, hogy ne basszuk rájuk az ajtót.
tokos. 2011. 12. 08. 19:22
Előzmény: #32646  Törölt felhasználó
#32649
A trend nem onnan indult szerintem. Aug. végén már gyengülni kezdett.

De mint írtam is, butaság a koronához hasonlítani. Inkább kampánynak nevezném, mint realitásnak.
bigyula 2011. 12. 08. 19:21
Előzmény: #32644  Törölt felhasználó
#32648
Ezt fel sem mertem hozni. Az, hogy naponta jelennek meg hírek egyre magasabb kamattal kibocsátott államkötvényekről, az a jelenlegi kurzus nyelvhasználata szerint nem hitelfelvétel...
tokos. 2011. 12. 08. 19:20
Előzmény: #32642  Törölt felhasználó
#32647
Pénznyelő,

Nem tudom, hogy mi lett volna az IMF hitelkeret ára. Ezért nem tudom, hogy ez valóban akkora ökörség volt-e, nem tudom, hogy mi volt a másik lehetőség.

A másik dolog, MOL vásárlás kb. 2 mrd EUR volt, miután most kb. 4 mrd EUR hitelkeretért megyünk az IMF-hez, azt gondolom, hogy az a 2 mrd a stabilitás szempontjából elég jelentős tényező lehetne jelenleg is.

Hozzáteszem, nem alapvetően az állami részvényvásárlással volt szerintem a gond, el tudok képzelni olyan dolgokat, amik miatt ez jó/szükséges belépés volt (pl. verseny szempontjából), de így utólag biztosan ráért volna még egy darabig, és valszeg olcsóbban is kijött volna...
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 19:20
Előzmény: #32645  tokos.
#32646
"A görbén azért láccik egy érdekes dolog, a korona, meg a Ft már augusztus végén elvállt egymástól, a végtörlesztés viszont szept. 9-én jött ki."

A görbén PONTOSAN szeptember közepén hagyta el a korona a korábbi csúcsot (amit év elején ért el, majd augusztusban).
tokos. 2011. 12. 08. 19:13
Előzmény: #32635  Törölt felhasználó
#32645
Nos, az egészben azt nem értem, hogy az aud árfolyamából levont okosságok min alapulnak.

A koronára visszatérve, ha a koronához akarod viszonytani a Ft-ot, akkor legjobb a czk/huf-ot nézni:

link

A görbén azért láccik egy érdekes dolog, a korona, meg a Ft már augusztus végén elvállt egymástól, a végtörlesztés viszont szept. 9-én jött ki. Ezért alapvetően úgy gondolom, hogy az elválást nem az előtörlesztés okozta. Egyébként is meggyőződésem, hogy a koronát butaság a Ft-tal hasonlítani, több okból is, a cseheknek sokkal kisebb az adósságuk, nincs devizahitel állományuk. Ez koronázás sokkal inkább kampány, mint racionalitás,

Ennél sokkal hasznosabb a zloty-hoz hasonlítani a Ft-ot:

link

Már csak azért is, mert a lengyeleknek is jelentős a devizahitelezés súlya, ugyanakkor az adósságuk még nekik is lényegesen kisebb, mint nekünk.

A chart alapján a Ft jelenleg erősebb a zlotyhoz képest, mint egy éve volt. Az is látszik, hogy a Ft a zloty-tól nem vált el a végtörlesztés hírére (szept. 9.) csak valamikor október 10-e körül. Aztán az is látszik, hogy miután előjött a kormányzat az IMF-fel, a Ft majdnem behozta a zlotyval szembeni veszteségét, annak ellenére, hogy a mi makroadataink rosszabbak.

Ebből nekem az jön le, hogy alapvetően nem a végtörlesztés vágott oda a Ft-nak, sokkal inkább a magas hitelállomány miatti problémák ezek, amiknet természetesen a fidesz hibái erősítettek, én a MOL vásárlást tartom egyértelműen károsnak ebből a szempontból (más előnye lehet, csak nem látszik, hogy lépnének abban az irányban), illetve az IMF hitelkeret elutasítása volt a másik hiba, aminek viszont nem tudom, hogy lett-e volna ára, és mi lett volna az.
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 18:58
Előzmény: #32643  bigyula
#32644
"Ez azért is érdekes gondolkodásmód, mert az I. Orbán kormány is vett fel hiteleket"

Meg a jelenlegi is.
bigyula 2011. 12. 08. 18:57
Előzmény: #32633  szivacs
#32643
Azt hiszem, hogy már értem! Az, hogy a költségvetés elsődleges egyenlege pozitív, az a jelenlegi kormány hiper-szuper teljesítménye, és ezért akár pajzsra is kellene emelni Viktort. Az, hogy vannak még egyéb, az előző kormányok által felvett hitelek, és ezeknek kamatkötelezettségei, az nem a jelenlegi kormánynak, államháztartásnak a kötelezettsége. De, mivel eleget kell neki tenni ezért elkülönítve kell kimutatni, hogy lehessen ajnározni a jelenlegi kormányt a pozitív elsődleges egyenlegért.

Ez azért is érdekes gondolkodásmód, mert az I. Orbán kormány is vett fel hiteleket, és hozott olyan döntéseket (pl. lakástámogatás), amelyeknek még évtizedekig lesz kiadási hatása.

Én a családi költségvetés készítésekor először felvázolom a tervezett bevételeket, és azután a kiadásokat. A kiadások között első sorban a kötelezettségek (hiteltörlesztés, kamatfizetés) szerepelnek. Azután a rezsi, létfentartás, stb. Ha, a végén marad valami, akkor lehet gondolkodni azon, hogy mit kezdjünk az összeggel (megtakarítás, nyaralás, rulettezés, stb.). De, ezek szerint teljesen jó tervezési módszer lenne az is, ha a kötelezettségeket kihagynám az egészből, és arra hivatkoznék a végrehajtáskor, hogy az "elsődleges egyenlegem pozitív". Szerinted érdekelne ez bárkit is?
Törölt felhasználó 2011. 12. 08. 18:53
Előzmény: #32641  tokos.
#32642
Tökéletesen egyértelnű volt a helyzet. Az IMF-et akkor elzavarni irtózatos nagy ökörség volt. Természetesen azt is lereagálta a Ft, a tőzsde meg az állampapír piac is.

tokos. 2011. 12. 08. 18:47
Előzmény: #32634  Törölt felhasználó
#32641
pénznyelő drága,

Nem védem őket foggal körömmel, és épp azt mondtam, hogy hibáztak.

Az, hogy 2010-ben mi volt, azért nem ennyire egyértelmű, mint ahogy írod, nem egy elemző írta akkor, hogy elméletileg nem feltétlenül szükséges az IMF, még szerinte mguldi is itt a pf-en.

Mondtam, így utólag alapvető hiba volt a MOL-t megvenni, de akkor ez nem feltétlenül látszódott, év elején elég sok dollárkötvényt tudtak eladni, a gazdaság is növögetett, az egyáltalán nem látszott, hogy mondjuk a görögök után az olyaszok is bedobják a törölközőt.

Mondom, lehet, hoyg te láttad, de nem volt ennyire egyértelmű a dolog, mint írod.

Topik gazda

saru
4 3 1

aktív fórumozók