Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lohran 2022. 01. 09. 12:37
#144080
Miután az állam a spekát támogatja és nem a valós embereket ezért az egész amit most látunk speka.
De ez nem olyan marginális ami mindig létezett pár % ,hanem lassan minden az 90-95% ban.
Ergo aki életben akar maradni spekázik.
Vagy bejön vagy nem.
Veszélyes világ.
De erre szavazratok !!!!!!
Benzedrine
Benzedrine 2022. 01. 09. 12:31
Előzmény: #144075  ncseed!
#144079
Nem kevés kint élő ismerősöm ad/vesz/cserél/felújít éppen magyarországi ingatlant. Sokan már onnan is tudnak dolgozni, vagy haza akarnak jönni nyugdíjasnak, vagy ügyeskednek és kihasználják az állami támogatásokat.
CixisXis
CixisXis 2022. 01. 09. 12:30
#144078
Sok ember nagyon egyetért abban, hogy majd esnek a lakásárak .. és mellesleg mindenki külföldön fog élni. Aki itt marad az meg nem tud megélni. Akkor jön a jó lehetőség bevásárolni ingatlanokból. Kérdem én, minek bevásárolni, ha nem lesz ki megvegye?   Jön a korrekció ami még várat magára évek óta. Láttunk már a korrekciót. Ott volt a szemünk előtt 5% amire itt ott amott jött 15-20% áremelkedés. Mennek fel a kamatok? Igen mennek. Ma 10% közeli inflációval 5-6% os kamattal lehet lakást venni. Nem lesz aki megvegye? Hetente 100-200 lakással kevesebb van a piacon Bp-en mint 1 héttel ezelőtt. Lehet, hogy nem az a kérdés, hogy ki veszi meg, hanem az hogy mit. Nem lesz az embereknek pénze? 10-20% a béremelkedési ütem jelenleg van. 1 jó szaki ma lassan annyit keres mint nyugaton. Kivezetik a támogatást és esnek az árak. Nehéz az eladóknak elmagyarázni, hogy tegnap volt támogatás, ma nincs. Add oda feléért.  Ki adja majd el 50%-on amikor már lassan 5 éve azt mondja mindenki, hogy lehet olyan drágák lesznek a jövőben a lakások hogy sokan örök albérletbe kerülnek? Majd olcsóbb lesz az új ára mert nem lesz támogatás. Igen ez mindig így volt. Egyik napról a másikra minden új féláron lesz. Hát én úgy vettem észre indok az mindig van miért nibcs csökkenés.   Ettől függetlenül lehet csökkenés? Lehet. Lehet további áremelkedés Szerintem igen. Nincs kőbe vésett jövő. Ha így nézzük ilyen, ha úgy nézzük olyan. Ha sehogy nem nézzük amolyan. Kvantumgondolkodok.. 😃
Murdoch 2022. 01. 09. 12:17
Előzmény: #144075  ncseed!
#144077
Marbella
Murdoch 2022. 01. 09. 12:16
Előzmény: #144071  Törölt felhasználó
#144076
Nem, de gondolom akkor nálatok nincs gyerek. A fuvarozás meg általában azért van, mert a világ végén van az edzés/szakkör/zeneóra stb. Sokszor késő este. Ne békávézzon már szerencsétlen órákig. Pont hogy nem az elkényeztetett szerzetekről van szó. Top gimiben meg különben is pedálozni kell.
ncseed!
ncseed! 2022. 01. 09. 12:13
Előzmény: #144072  Placi82
#144075
Ismered a mondást, nem?
Aki menni akar arra rá kell adni a kabátot!
Csak az érnénk már meg végre hogy ezek a zemberek abba a zingatlantopikba írogatnak majd ahohová mentek.... mert elég sokak perverziója hogy kimentek oda ahol a kerítés is kolbászból van de mégis a magyar lakáspijacot lesik. Gondolom azé' mert kint minden olyan jó hogy sosem akarnak visszajönni!
Boomer 2022. 01. 09. 12:06
Előzmény: #144003  Hathor
#144074
A 6% jelen helyzetben még feltételezés, igaz ha már Zsiday írja akkor....
Vagy már fixre veszed hogy nyáron 6%(vagy felette) lesz a PMAP ?
Törölt felhasználó 2022. 01. 09. 11:58
Előzmény: #144071  Törölt felhasználó
#144073
Vagy es a gyerekhordasi laz legalabb felso tagozatban mar lecsendesul?
Nalunk ismerettsegi korben valahogy nem tette :)
Placi82 2022. 01. 09. 11:56
Előzmény: #144066  TitusPullo
#144072
Nagyon jol latod, én is azt a tendenciát látom,  hogy a mostani 20-30evwsekbol az ertelmesebbje megy ki a hanyatlo nyugatra. Ennek tobb oka van. 1. A fizikai munkasok azert itthon siman megkeresnek 300-400 ezer ft nettot zsebbe,sot egy jo burkolo komuves cnc maro akar 1 mft felett . Míg egy egyetemi tanar, kutato,  nem. De a fiatal orvosok se sokkal tobbet nettoban,es ugye már nincs hala penz az nagy kieses nekik. Stb. 2 . Ha mar egy panel is 40-50 millio,amibe nyugaton a.migransok es egyebb tipusu emberek laknak, akkor mar mindegy ,hol nincs lakasuk itt vagy kint. ,akkor legalabb nyugaton jobban élnek . 3 Azok maradnak akiknek apuci feneke ala tette a lakast, vagy egy mukodo vallalkozast vesz át a csaladtol. 3. Ha mar pesten se olcsobb a tovabb tanulás, tandij ,megelhetes ,alberlet. Akkor mar mint unios allampolgar azert a penzert miert ne tanuljon becsbe,? És ha mar ott van ,ott lesz szerelmes, oda hazasodik es mar karacsonykor jon haza. Becsbe se dragabb tanulni egy videkinek mint itthon ha nem kap osztondijat,es nem kerul be az allami finaszirozasba. Az en idomben 10 eve meg a fizikai munkasok mentek ki jobbara mert ott kaptak 1000-1500 eurot ,fontot az epitoiparban , vagy Londonba mosogqtokent. Most mar megfordult a tendencia, az értelmiségi diplomas megy ki döntő tobbsegeben, ws mivel.megtalalja szamitasat, haza se jon.
Törölt felhasználó 2022. 01. 09. 11:55
Előzmény: #144067  Murdoch
#144071
Majd azok a kolkok mennek kufoldre, akiknek korabban ranovesztettek a szuleik a seggukre a kocsit, es mindenhova furikazni kellett oket?
Boomer 2022. 01. 09. 11:51
Előzmény: #143997  Hathor
#144070
Berlininek azonnal igaza lenne ha:
 -  az infláció eltűnne
 -  és újra jönne a sok uniós támogatás
 -  és marad a fidesz
 Akkor nehezen belátható miért fognak esni az árak. Max lesz 5% korrekció.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 01. 09. 11:49
Előzmény: #144015  macisajt
#144069

Kia akarja megszüntetni? Én lennék az első aki rohanna innen vissza Veszprémbe jól fizető állás mellett. Lehet én sarkítom ki nagyon, illetve amire van rálátásom vegyipar, informatika, ennek Pest megyében más a szorzója és más pénzek vannak. Egy középvezetőnek Bp-en ebben a szektorban 7-800 Bruttó a minimum, még a vegyipari szektorban is, ugyan ez Veszprémben édes álom, illetve ha van is ilyen, az kihalás elvén működik egy-egy multinál (informatikai vezető stb...).
Nem tudom mitől lesz élhetőbb a vidék ha arányában véve lényegesen kevesebb marad az embernél.
Boomer 2022. 01. 09. 11:47
Előzmény: #143996  berlini
#144068

Nagyon jó elemzés, köszönjük hogy megosztottad!
Nekem két dolog hiányzik belőle.
Az egyik ha (ahogy itt írják) Debrecenben és Veszprémben is már Budapestet megközelítő vagy elérő m2 árak vannak, akkor mi lesz ott majd a hozzá tartozó fizető képes kereslet? Ha Veszprém és környéke nem rendelkezik megfelelő fizetőképes kereslettel akkor hogy maradnak fent az árak? Azt látom aki igénybe akarta venni a csokot az beszállt. Erről már beszéltünk hogy a kihelyezett hitel mennyiség már nagyon nagy. Egyre kevesebb azok száma (?középréteg?) akik ezt még életben tudják tartani és újabb hiteleket tudnak felvenni. Sokaknak így is az volt a kérdés hogy mekkora a keresetükhöz tartozó/kapható legnagyobb hitel.
A másik hogy teljesen figyelmen kívül hagyja a külpolitikai eseményeket. Szerintem csak kis mértékben számít hogy itthon mit csinálnak mert nagyban attól függ hogy milyen a minket körül ölelő konjunktúra, pl Németország, Európa, USA, Kína. 
Jelenleg a tervezett Jeremy Powell  kamatemelés és tapering már sokak szerint nem elég. Értékesíteni is akarnak. Tehát a FED már még inkább héja mint azt a piac feltételezte. A 10 éves kötvényhozam elkezdett emelkedni amihez az ingatlan hitelek vannak kötve, és az infláció továbbra is nagyon magas. Több közvéleménykutatás is azt mutatja hogy a lakosság nagyon elégedetlen az infláció miatt, és Biden népszerűsége is nagyon megcsappant. Tehát politikai nyomás is van hogy szűnjön meg az infláció. Itt a kérdés az hogy mennyi reakció lesz szükséges a FED-től hogy az infláció megálljon - szerintem minden ezen múlik. 
A munkanélküli adatok közel sem valósak. Mivel kötelező a vakcina sok helyen így sokan felmondanak és nem is keresnek állást. Emiatt nem látszanak a munkanélküliségi felmérésekben ( FRED unemployment rate). Ezt legjobban az employment mutatja: https://fred.stlouisfed.org/series/EMRATIO
Összességében ha a FED-nek 1 kamatemelés meghozza az infláció letörését, és hozzánk pedig megjönnek az uniós pénzek akkor igazad lesz (ismét) és tovább mennek az árak, vagy oldalaznak, esés szóba sem kerülhet.  Ha a FED eldurrant mindent és továbbra is nagy infláció lesz/marad akkor viszont további kamatemelés kell ami nagyobb korrekciót is hozhat akár. 
Ha ez előfordulna akkor nálunk marhára nem számít mit akar itt belpolitika, folyamatosan korrigálnia kell majd az eseményekhez (már most is). Ez azt is jelenti hogy a belső kereslet nagymértékben csökkenhet. Az egy plusz dolog hogy a nálunk lévő infláció csak részben okozza a világon mindenhol megjelent infláció (ellátási láncok etc), a legnagyobb része belülről gerjesztett.
Most úgy tűnik ez pár hónap és kiderül. Már az első taper is adhat erről visszajelzést hamarosan.
Ha taper eredményes, az inflációt letöri, akkor igazad lesz és folytatódhat a tücsökvilág.
 
Murdoch 2022. 01. 09. 11:39
Előzmény: #144066  TitusPullo
#144067
Igen, én is ezt szoktam írni. Nálunk az osztály kb. egyharmada ment ki külföldre, egy részük a covid/brexit miatt maradt, de csak ideig-óráig. Leendő orvos/mérnök/természettudományos vonal. 
TitusPullo
TitusPullo 2022. 01. 09. 11:32
Előzmény: #144065  Murdoch
#144066
Sztem a jobb gimikben tanulók nagy része kint tanulást tervez. A melósok pont most nem kifelé mennek, épp eleget húznak a hülyéken itthon is.
Murdoch 2022. 01. 09. 11:26
Előzmény: #144061  TitusPullo
#144065
Szintúgy. Mi valószínűleg közösen megyünk, de ha mégsem, a nagyobb gyerek  már biztosan külföldön tanul tovább. Az a pénzt amit elherdált volna az ember vmi beugró giga áras ingatlanért, inkább a kezébe nyomjuk. 
Törölt felhasználó 2022. 01. 09. 11:22
Előzmény: #144058  Placi82
#144064
Nalunk is van ilyen, de anyam ebben a tekintetve eleg ge sokretu.
Egyreszt 13-ban felismerte, hogy a bankban mar nem fizetnek kamatot, van e jobb otletem, igy nyilt befszamlank.
Masreszt viszont most mar azt mondogatja az inflacio miatt, hogy vegyuk ki a penzt es ujitsuk fel belole a hegyi lakasomat.
Na ebben mar nem hallgatok ra :))).
Harmadreszt persze  jaj kicsi fiam egyel meg :)))
Murdoch 2022. 01. 09. 11:22
Előzmény: #144054  berlini
#144063
Elad, beteszi állampapírba, megvárja a korrekciót és pár év múlva vásárol.
TitusPullo
TitusPullo 2022. 01. 09. 11:21
Előzmény: #144061  TitusPullo
#144062
Csak a környezetemben tudok 20 gyereket akik valszeg sosem jönnek már haza.
TitusPullo
TitusPullo 2022. 01. 09. 11:19
Előzmény: #144060  Placi82
#144061
Minusz a külföldre távozók, a jövőben pont annak a körnek a távozása folytatódik, akik vevőképesek lennének. Pl biztos vagyok hogy az itteni fórumozók tobbsege is kinti életre bíztatja a gyermekeit. Ez országos szinten több 10ezer fiatal. Jómagam igen. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek