Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
dexter007
dexter007 2020. 06. 02. 11:01
Előzmény: #74296  AudreyDeak
#74300
bocs tényleg kicsit faramuci, és a két mondat nem is biztos, hogy szorosan összefügg."És csak egy jótanács, ha tudod ne az utolsó vételárrész kifizetéshez kösd a birtokbavételt." ezt arra értettem, hogyha tudsz kerülj minél előbb birtokba és na csak a végén, mert ha gond lenne az eladónak a kiköltöztetéssel, akkor te pereskedhetsz vagy elállhatsz a szerződéstől, ami elég hosszú folymat lenne és csak később jutnál a pénzedhez vagy az ingatlanhoz. Ha viszont már a foglalónál kikötöd, azzal együtt megtörténik a birtokbaadás, akkor ezt a kockázatot elkerülöd. Szerintem még akkor is megérné, ha bérleti díjat kellene fizetni a köztes időre.
"Mond azt, hogy fel szeretnéd újítani, saját részre kell, vagy ismerősöd jönne ide lakni."
ezt meg arra írtam, hogy mire hivatkozz hogy ne maradjon a bérlő.
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 11:00
Törölt hozzászólás
#74299
OlafGrof 2020. 06. 02. 10:56
Előzmény: #74285  TiKej
#74298
Inkabb negyzetmetert mondj 3 egesz szobas sorhhaz ikerhaz sincs 22. ben ami lakhato.
https://ingatlan.com/31117294
Ezt megtekintenem es max 30at kinalnek ha nem lenne hangos. (Azt irja autopalyahoz kozel van, de ez lehet olyan, h alig hallatszik meg olyan is h ertektelenne teszi az ingatlant) . Alapvetoen max45 ert keresgelj, es ha talalsz alkudozz pofatlanul ez az en javaslatom.
Tobbi keruletrol nem tudok mit mondani.
AudreyDeak 2020. 06. 02. 10:56
Előzmény: #74295  Swixx
#74297
Na igen, pont ezek a pontok amik aggaszatnak.... Mi van, ha beáll egy évekig tartó agónizáció? Erre ugye van esély sajnos. Egyrészt emberileg is azért csak megérinti az embert, ha a lakásában szenved valaki, másrészt igen, neki ez plussz költség lehet jócskán. Igazad van. Pár hónap ok, de évekig nem szeretnék támogató embert játszani..
AudreyDeak 2020. 06. 02. 10:52
Előzmény: #74282  dexter007
#74296
"És csak egy jótanács, ha tudod ne az utolsó vételárrész kifizetéshez kösd a birtokbavételt. Mond azt, hogy fel szeretnéd újítani, saját részre kell, vagy ismerősöd jönne ide lakni..." -- ezt nem igazán értem , itt mi a ráció... megtisztelnél ha kifejtenéd..
Swixx 2020. 06. 02. 10:51
Előzmény: #74277  AudreyDeak
#74295

Szerintem csak azzal a tudattal szállj be ilyesmibe, hogy akár évekig nagyon korlátozott bevételed lehet belőle - vagy akár semennyi. Nyilván ez senkinek nem fér bele az üzleti terveibe, viszont sokaknak beleférhet az anyagi helyzetébe.
Idős, beteg, de most van pénze fizetni. Mi van, ha 3 hónap múlva történik vele valami? Több gyógyszer kell, állandó segítő, stb? A nyugdíja kb. fix, a kiadásnak meg nincs felső korlátja. Jó eséllyel nem tennéd ki pár hónapig akkor sem, ha nem fizet. Aztán eljön a 4. vagy 7. hónap. Ha már ennyi ideig ott van, akkor már mit számít egy újabb hónap? Meg különben is, talán már hamarosan ....
Szóval mi az a pont, ameddig haladékot kaphat, de azon túl már csak a pénz számít és bármilyen helyzetben és állapotban kitennéd. (Ha erre lesz egyáltalán jogi lehetőség akármilyen moratórium miatt.)
-
Ha mindenképpen pénzügyi döntést szeretnél hozni, akkor nézd meg, hogy az 5 éven belül várható kieső bérleti díj milyen arányban van a -20%os árral.
Személy szerint ha lenne 5 kiadott lakásom, akkor pont nem érdekelne, hogy a 6. mennyi pénzt hoz, ha segíthetek is vele valakinek. De amikor van kettő és az egyikben csak áll a pénz, az nagyon más helyzet.
AudreyDeak 2020. 06. 02. 10:48
Előzmény: #74279  sakal83
#74294
Jogilag menne, de teljesen mindegy. Mint már írtam, én nem az a típus vagyok aki ezt megcsinálja. Gyomorforgatónak  és undorítónak tartom az ilyen spekulánst, nyugodtan itt is magára veheti bárki ...:)))
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 10:48
Törölt hozzászólás
#74293
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 10:46
Törölt hozzászólás
#74292
AudreyDeak 2020. 06. 02. 10:44
Előzmény: #74278  Törölt felhasználó
#74291
A bérlő 86 tehát tényleg nem fiatal. Volt már kórházban is huzamosabb ideig is. Gyakorlatilag nincs senkije, van állítólag egy fia de nem igazán foglalkozik vele. Most ez tényleg aljassul hangozhat, de szociálisan annyit lennék hajlandó megtenni, hogy nem teszem ki mondjuk haláláig, és egy közösen kialkudott kedvező bérleti díjban is benne lennék , de  az elfekvős ápolásában, dememciás kezelésében nem szeretnék részt venni. Ilyen feladatok a saját családomban is vannak. - Nem, most semilyen felújítást nem terveznék. Funkcionálisan megfelelő a lakás, kiadásra pont jó, nem tudják lelakni. 
Swixx 2020. 06. 02. 10:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#74290

Ha van pár fölös milliód, akkor keress már fel egy jó szakembert, mert ez már NAGYON beteges, amit csinálsz. Ha FB-on írnánk névvel, képpel, szerintem már félnék tőled, hogy mikor kattansz be és próbálod a sérelmeidet személyesen rendezni valakin...
Szerintem nem való neked ez a fórum. Ne kínozd magadat se, meg a többieket sem. Keress valami jobb hobbit, ahol a közösség valódi tagja lehetsz.
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 10:35
Törölt hozzászólás
#74289
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 10:15
Törölt hozzászólás
#74288
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 10:07
Törölt hozzászólás
#74287
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 10:07
Törölt hozzászólás
#74286
TiKej 2020. 06. 02. 09:59
#74285
Sziasztok,
A véleményeteket szeretném kérni.
Valamikor a nem túl távoli jövőben (0-3 év) tervezünk lakást vásárolni. Igazán jó az lenne, ha sikerülne házat venni (akár ikerház, sorház formájában), így erre szűkítem le a kérdéseim.
15M önerő áll rendelkezésre, ehhez pedig tervezünk további 15-20M (lakás)hitelt felvenni maximum! Több hitelben semmiképp sem gondolkodunk, ez a takaró ilyen hosszú. Így összesen 30-35M áll rendelkezésre.
A város Budapest, nem bánjuk, ha kicsit kijjebb kell menni, de BKV még jó lenne ha járna addig.
Ideális lenne egy ház, legalább 3 szobával és egy kis kerttel, de ha ez nem, akkor egy tégla lakásban gondolkodunk. A keretből is látszik, hogy nagyobb felújításra jelenleg nem lenne pénz, így egy élhető állapotú házat keresünk.
Egyelőre az online böngészés fázisában vagyunk (tehát élőben még nem kezdtük el felmérni a terepet). Úgy tűnik, akadnának lehetőségek 22. ker. (Budafok, Budatétény), 18. ker. (Erzsébettelep, Újpéteritelep), 14. ker. (Mátyásföld) környékén.
A kérdésem az lenne, hogy a fent említett kerületekben szerintetek reális elképzelés-e ennyi pénzből venni egy fenti jellemzőkkel bíró házat (gondolok arra, hogy 40M körül is mehetnek ilyenek, de lealkudni 35M-re)? Egyáltalán reális-e ekkora kerethez ez az elképzelés, vagy maradjon a tégla lakás?
Továbbá, ha vannak vélemények ezekről a kerületekről (pl. láttam Erzsébettelep Ferihegy száján ül) azt is szívesen olvasnám, esetleg arról, hogy ennyi pénzért ti hol láttok reálisnak házat venni Bp-n és szűk környezetében.
Köszönöm!
OlafGrof 2020. 06. 02. 07:59
Előzmény: #74277  AudreyDeak
#74284
Konkretan milyen arakrol beszelsz? Berleti dij, lakas ara?
CyrusTheGreat 2020. 06. 02. 07:29
Előzmény: #74277  AudreyDeak
#74283
Ez a szituáció elég jó magyarázatot ad a piaci ár alatti árazásra - habár ehhez a 20%-os diszkont még talán kevés is lenne. Én csak teljesen kiürített lakást vennék birtokba, nálam ez full KO-kritérium. A bérlő kapcsán pedig te érzed, hogy emberileg mit jelent ez ahelyzet és mennyire ingoványos a talaj - kezdődő demencia, esetleg kezdődő felhalmozás, stb. Btw, bent a lakásban jártál?
dexter007
dexter007 2020. 06. 02. 07:12
Előzmény: #74277  AudreyDeak
#74282
Bízd az eladóra a bérleti jogviszony megszüntetését, hiszen az ő bérlője lakik a lakásban. És csak egy jótanács, ha tudod ne az utolsó vételárrész kifizetéshez kösd a birtokbavételt. Mond azt, hogy fel szeretnéd újítani, saját részre kell, vagy ismerősöd jönne ide lakni.
Szerintem sokkal tisztább helyzet, ha te keresel bérlőt a saját ingatlanodban és most nem arra a -30%-ra gondolok, amivel kevesebbet fizetne a a mostani.
sakal83 2020. 06. 02. 07:09
Előzmény: #74280  Törölt felhasználó
#74281
Azt ertem. De ha jogilag kirakhato az egy plusz pont.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek