Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 01. 13:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#74200
Jó tudni, hogy a nezehén már túl vagyunk :D Szeritem inkább nézz körbe a világban mennyire vagyunk túl a koronavírus válságon/pánikon
Murdoch 2020. 06. 01. 13:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#74199
Össze-vissza beszélsz. Egy már tavaly is bezuhanó ingatlanpiacot kapott telibe a járvány és annak hamarosan látható gazdasági hatásai. Majd a moratórium után fognak sokan pislogni. Tök mindegy, hogy kamu a járvány, vagy nem, nem lesz se pénz se kereslet, nyilván nektek ingatlanosoknak ez fájni fog.
Törölt felhasználó 2020. 06. 01. 13:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#74198
Nekem is van bent a tőzsdén MOL sell-em 3300-ért.
És? 
Attól még az a bekerülésem, amit 3000-ért vettem, az épp vaskos bukóban van.
Majd ha a figura eladja akár csak 65M-ért, akkor van miről beszélni szerintem.
Murdoch 2020. 06. 01. 13:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#74197
Pedig igaza van, nagy lesz majd a meglepődés, azoknál akik az elmúlt két évben vásároltak és eladásra kényszerülnek. A moratórium kicsit kitolja a dolgot, de ennyi. Simán belinkelek neked tucatnyi hasonlóan árazott ingatlant. Akár panelt.
BölcsBagoly 2020. 06. 01. 13:41
Törölt hozzászólás
#74196
BölcsBagoly 2020. 06. 01. 13:40
Törölt hozzászólás
#74195
Murdoch 2020. 06. 01. 13:37
Előzmény: #74187  Alexander_Greybeard
#74194
Jó, de a későbbi lakáspiaci jelentésekben benne van a túlfűtöttség. 
http://realista.hu/news/details/136198
Arról nem beszélve, hogy a csok/babaváró/olcsó hitelek mellett is földbe állt a fővárosi lakáspiac. Aztán a járvány miatti hatások még csak most jönnek...
De emlékeim szerint a jelenlegi CSOK bevezetésekor is aggódott az MNB, hogy ennek rossz vége lesz...
impudent 2020. 06. 01. 13:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#74193
Egy tény van a pinz amit a parasztra ráöntöttek teljesitmény érték nélkül
Törölt felhasználó 2020. 06. 01. 13:35
Előzmény: #74187  Alexander_Greybeard
#74192

Én nagyobb gondnak látom, hogy sokan egy lapos tv vásárlást jobban és alaposabban megfontolnak és fejből sorolják az eladónak a paraméterekt, mint egy ingatlan vásárlását.
Meg a másik dolog, hogy a minél kedvezőbb ár elérése.
Ismerek olyan embert, aki mindenhol alkudozik, de mindenhol. Media markt-ban voltam vele és lealkudott egy billentyűzetből valamennyit. Az eladó hívta az agyat, aki dönthetet és mondja neki, hogy itt egy vásárló aki megvenné de az akciós áron, de nincs már ákció. Az agy gondolkodott kicsit, aztán megengedte.
Ugyanez a kégliknél, adtam is, vettem is, de hogy sokan miért ilyen besz.riak, amikor sok százezer vagy millió is a tét?
Én mondom mindig ismerőseimnek is, ha te nem szeretsz (és nem is tudsz) alkudozni, hát b.zd meg, bérelj fel egy profi alkuszt. Adsz 100e forintot egy ingatlanosnak és lehet lealkudik neked 1 mihályt, de még jobb ha sávosan határozod meg a díját. Ezt is talán csak 1 ember csinálta meg, a többi meg ott hebeg habog, hogy ő nem szeret c.gánykodni, de azért egy kicsit szelidítsük már meg a zárat :)
Már mondtam itt a fórumban, hogy amikor eladtam a kéglimet 2007-ben, akkor 1,5 mihályt rászámoltam, elég vastagon, hogy legyen bőséges alkutér. Persze ez nem mindig jó megoldás, mert a sok besz.ri béla, akik nem szeretnek alkudozni, azok meg sem jelennek ilyenkor, de 2007-ben volt elég vevő. Lealkudott a mókus félve, remegve 500e-t, hogy mit szólok hozzá, miközben ha kéri, engedtem volna 1,5mihályt is. Ha egyébként minden klappolt volna és a fizetési ütemezés is stimmel, de ennyit tudott lealkudni én meg nyilván nem fogok magam alá ígérni. Ha valaki nálam megkérdezi, hogy mennyi az alja, akkor magasabb árat adok meg, mint a kikiáltási. Kérdezik miért? Mert szerintem annyit ér, de a piac miatt hirdetem lejjebb :) Kocsinál ezt már többször eljátszották velem, mennyi az alja? Anyád p.csája, nem fogom én magamnak leverni a zárat :)
Jó mondjuk, a méretemnél fogva nekem inzultustól általában nem kell tartanom és a Fekete Lacival se alkudoztam még :)
Aki f.sik, hogy pofán b.sszák, az adjon írásban, levélben, sms-ben árajánlatot később :) De mondom a legjobb megoldás azoknak, akik nem tudnak alkudni, ha felbérel egy profit, használt autó kereskedő, normális ingatlanos, mind jól tud alkudni.
Ez egy képesség, bár tanulható valamennyire. Én ha kéglit veszek majd, biztosan megbízok egy alkuszt, hogy próbáljon minél lejjebb menni. Adok neki 200e-t és nem érdekel, ha megtakarít nekem 1-1,5 mihályt.
Zoom1
Zoom1 2020. 06. 01. 13:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#74191
Ez Újlipótváros, de hasonló kategória, egy metróval van bentebb, ez a Dózsa, a Viza pedig Árpád hídhoz esik. Gyerekes családnak jobb is lehet egy ilyen lakótelep, mint egy belvárosi, viszont ezek kevésbé alakíthatóak, és régen azt mondták, hogy 40-50 évre épülnek... 
BölcsBagoly 2020. 06. 01. 13:28
Törölt hozzászólás
#74190
Swixx 2020. 06. 01. 13:25
Előzmény: #74176  Murdoch
#74189

"május 20 óta több érdeklődő van ingatlanainkra, mint az előző két hónapban összesen. "
Ja, a korábbi havi 10 helyett most lett 25 darab. Nem véletlen, hogy nem a tavalyi azonos időszakhoz hasonlítja. Hiteles az lenne, ha leírná, hogy tavaly 500 volt, most meg 600 van. Vagy 400. Vagy 70%, vagy bármi. Ami értékelhető. Mert ez így nulla.
ősszel realizálódik egy újabb 2 hónapos hessteg maradjotthon hullámmal
Nála ez a pesszimista(!) forgatókönyv, mert híreket nem olvas. Főleg nem víruskutatók realista/pesszimista forgatókönyveit.
-
Az ilyen cikkek láttán mindig az a bezinkutas ismerősöm jut eszembe, aki szerint szerint az elektromos autó hülyeség, soha nem fog elterjedni, stbstb. Mert semmi nem fért bele a fejébe, ami szembemegy az ő üzleti terveivel.
Meg azok jutnak eszembe, akik a keleti rossz régiókban több tucat (hasonló) eladó ház mellett még most kezd építkezni, mert meg akarja valósítani önmagát. Nem érdekli, hogy mire elkészül a ház, kevesebbet fog érni, mint az anyagok összessége, vagy hogy az etnikai trendek miatt mire 10 éves lesz a fia, addigra a városban maradni sem érdemes. De azért ő optimista. Mindenki más meg hülyeséget beszél.
Törölt felhasználó 2020. 06. 01. 13:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#74188
Tehát van EGY kiugró árú hirdet(get)és, ami alapján eldöntötted, hogy pont semmi se változott tavaly óta.
Én is felrakhatom a saját lakásom ennyiért a duna szebbik felén, az se kéne a qtyának se ennyiért, pedig ez nem is tucatlakás... 
Alexander_Greybeard 2020. 06. 01. 13:16
Előzmény: #74177  johai
#74187
Hogy mi?
https://www.mnb.hu/kiadvanyok/jelentesek/lakaspiaci-jelentes/lakaspiaci-jelentes-2018-november
"A lakásárak a folyamatos emelkedés ellenére országos átlagban még a makrogazdasági fundamentumok által indokolt szint alatt tartózkodnak, Budapesten azonban jelentősen megemelkedett a túlértékeltség kockázata, így még fontosabbá vált a fővárosi piaci folyamatok körültekintő figyelemmel kísérése. Enyhíti a kockázatokat, hogy egyelőre nem látszik, hogy a hitelintézetek a fővárosban a magasabb kockázatvállalás melletti finanszírozás irányába mozdulnának el."
"A hazai lakáspiacon minden tényező a kereslet élénkülése irányába mutat. A háztartási szektor vagyoni helyzetének javulása, valamint az élénk bérkiáramlás a szektor megtakarításait is nagymértékben emelte, ami a hosszú távú jövedelmi kilátások mellett pozitív képet fest a várható lakáspiaci keresletről. 2018-ban nemcsak a lakásvásárlási kedv, de a korszerűsítési szándék is újult erőre kapott a háztartások körében."
"A hazai lakáspiac kínálati oldala továbbra sem tud lépést tartani az erős kereslettel, amit jól mutat, hogy a fejlesztés alatt álló fővárosi új lakások előértékesítettsége folyamatosan növekszik, és 2018 harmadik negyedévében 68 százalékot tett ki. Másrészt a piaci szereplők az új lakások iránti gyakorlatilag kifogyhatatlan keresletről számoltak be, és megjelent az előrehozott kereslet is a piacon."
"Összességében a hazai lakáspiacon minden tényező az erős kereslet fennmaradása irányába mutat, míg a lakásépítések egészséges felfutását számos tényező nehezíti. A lakásárak emelkedése országosan még nem túlzott, de a budapesti piacot szorosan figyelemmel kell kísérni, hogy a lakásárak fundamentumokat meghaladó emelkedése ne párosuljon túlzott kockázatvállalással a hitelezésben."
Mindenről szólt a 2018 év végi MNB lakásjelentés csak arról nem, amit te mondasz. Budapestet jobban kell figyelni mert fundásan nézve az árak magasak de bőven van kereslet, csökken a kínálat, így a lakáshitel nem jelent különösebb kockázatot. Mindezt az 1 évvel későbbi jelentésükben sem módosítják.
Az ingatlan annyit ér, amennyit adnak érte. Van egy rugalmatlan kínálat, amit az új építések csak hangyapöcsnyit bővítenek, cserébe mindenki szeretne sajátot mert a bérleti jogszabályok és lehetőségek szörnyűek. Pest megyében (legnagyobb felszívó-erővel rendelkező terület) a telkek igazából elfogytak, a kádárkockák bontása túl drága. A babaváró és hasonlók minden árat megemelnek, de ha kiveszed őket az egyenletből, akkor az marad, hogy alig van élhető alapterületű és beosztású ingatlan olyan helyeken, ahol érdemes élni. Emiatt ezeken a helyeken mindig drága marad az ingatlan. 20% esés a mostani szintről bármikor benne van a pakliban de még úgy is drágák maradnak. A dolog pikantériája az, hogy a magyar lakásállomány minősége a béka segge alatt van (falak, amik 20-30 éve nem kaptak új festést; 20 éves konyhabútor és fürdőszoba; elöregedett villanyszerelés; korszerűtlen fűtés; 0 vagy ahhoz közeli szigetelés; 30 éves nyílászárók), szóval egy átlagos lakásra is rá kell költeni még egy csomó pénzt.
Akkor lesz itt viszonylag olcsó ingatlan megint, amikor ismét nagy néptömegek indulnak zöldebb mezőkre. Amerre halad a magyar munkaerőpiac, a bérhez mért megélhetési költségek, az oktatás színvonala és ezzel együtt az általános jövőkép, erre minden esély megvan. De a mai szar állapotú ingatlanok nagy része akkor is szar lesz majd, sőt, az állományuk bővül is addig. A szakik rohadtul drágák ma, később ez csak fokozódni fog, szóval egyre kevesebb lesz az átfogó felújítás.
Ezek alapján a jövő, amit én látok, az az, hogy a jó ingatlan mindig a pénzesek kiváltásága lesz, a rossz értéke pedig hosszútávon csökkenhet a jókhoz képest (de csak ha jóval nagyobb lesz a kínálat, mint a kereslet), abszolút értékben viszont így is durván drága marad.
BölcsBagoly 2020. 06. 01. 13:09
Törölt hozzászólás
#74186
Törölt felhasználó 2020. 06. 01. 13:07
Előzmény: #74180  Placi82
#74185

Pár hete pont erről beszélgettem bátyámmal, mert neki vannak amcsi kontaktjai és tőle tudom, hogy usákokban nagyon megváltozott a kirúgás "technológiája".
Nekem az lenne a természetes, hogy a gyengén teljesítőket küldjék el, de ezt mondja, hogy mostanában, ami az utóbbi 1 év mondjuk olyanokat rúgtak ki, akik jó munkaerők csak sokat kerestek. Emiatt aztán persze a szokásosnál több a problémája és a szívás faktor nagyobb.
Azt mondja, hogy volt olyan aki visszautasította a fizetésemelést, hogy ne ő legyen a legtöbbet kereső, mert a zemberek se hülyék és látják, hogy most már a jól keresőket b.sszák ki.
Az ok elég prózai, a vezetőség már rövid távon, pár éven belül az AI-ra akar alapozni egy csomó szolgáltatást és folyamatot és oda két fajta embertípus kell. Van aki fejleszti a rendszert, mert az még -egyelőre- nem tudják automatizálni, ők egyelőre biztos helyzetben vannak meg kellenek biorobot szintű emberek, akik tanítják a rendszert és a válaszokat kategorizálják, helyes, nem helyes, de ezt a munkát is próbálják a felhasználóknak kiadni, úgyhogy a biorobot munka nemcsak hogy sz.rul fizet, de még sok jövő sincs benne, most az egyéb karrier meg skill építés dolgot hagyjuk is.
Megpróbáltam összefoglalni, amit hallottam, bár nem vagyok a téma szagértője, csak mint nagy Asimov rajongó ugye a robotika és az AI a kedvenc olvasmányom és beszédtéma, már akivel lehet erről beszélni.
Nem tudom, hogy ez az új filozófia, hogy rúgjunk ki mindenkit, aki sokat keres (bizonyos területeken), mert AI mellett úgysincs rá szükség tovább mikor fog átgyűrűzni usákoktól, de általában 5 évnél nem tart tovább, amíg ide is begyűrűzik majd.
A microsoft is kib.szott egy kupac hírszerkesztőt, mert majd az AI gyűjti nekünk a híreket innentől, nem kell a zember.
Én sokszor mosolygok a sok naív emberen, akik úgy gondolják, hogy nem lesz itt baj, majd ha sok robot meg AI lesz, akkor kapnak alapjövedelmet.
Persze, alapjövedelmet, a kapzsi tőkéstől meg a vállalkozótól biztos nem. A zállamnak meg honnan lenne rá forrása?
Tegyük fel az MS kirúgott mondjuk 10 hírszerkesztőt és akkor az AI-t megadóztatnák, hogy alapjövedelmet tudjanak adni a 10 kirúgott embernek. Mi lenne erre a reakció? Akkor onnantól az AI kazahsztánból "dolgozna" és megb.szhatja magát a helyi hatóság, aki meg sarcolni akar.
Nem akarom szétoffolni a topikot, de végül is kapcsolódik, mert ha nincs munka, akkor nincs vevő sem a kéglire ugyebár. Itt simán pár éven belül jöhet egy munkanélküliség a robotizálás és az AI miatt és ez már irodait, melóst mindenkit érinthet.
Nem baj, majd lehet mondani, hogy amennyi munkát a mesterséges intelligencia tönkretett, annyit teremtünk helyette !!! Megmenti a nemzetet a mesterséges intelligenciától a derék qrmány és megállítja a magyar határoknál a káros folyamatot :)
Törölt felhasználó 2020. 06. 01. 13:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#74184
A dolog további pikantériája, hogy a 70 milliós valóban tavaly került fel :D
impudent 2020. 06. 01. 12:57
#74183
A másik amit nem értek hugy mi köze a pinznek a gyermekáldásho.
Ha jön akkor gyün ez nem pinzkérdés.
Ez élethelyzet kérdése.
BölcsBagoly 2020. 06. 01. 12:57
Törölt hozzászólás
#74182
impudent 2020. 06. 01. 12:40
Előzmény: #74180  Placi82
#74181
De a gyönyörű Rakoczi úton 50 milcsi egy lakás ahuvá a csótányaimat nem engedném.
Mégis ez a valúság nem a robotok.
Az emberekrűl nem beszélve hindu zsido arab cigany félmagyar katasztrofaturista félbolond nyugati nácio kínai japán stb árasztja él ezt az ocsmánságut

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek