Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2020. 05. 21. 19:01
Előzmény: #72819  Törölt felhasználó
#72820
Ha a paraszt lőni akar szüksége lesz puskaporra lóvettára mert a friss fácánhús sokba kerül
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 18:47
Előzmény: #72815  Murdoch
#72819
Piac megszűnt. Koronavírus előtti hetekben kb 100 lakást adtak el hetente Budapesten. 20 lakás per munkanap. Beállt a földbe az egész, olyan ez a piac, mint az első világháborús lövészárkok, mindenki (eladó is, vevő is) sündisznó állásba helyezkedik, és várja, hogy a másik lépjen előbb. Mert tudják, hogy aki előbb lép, az veszít majd.
CyrusTheGreat 2020. 05. 21. 15:50
Előzmény: #72817  Alexander_Greybeard
#72818
Érdemes megnézni a kísérő Excelt, főleg a 26-os ábra adatait, amelyben már közli az előzetes lakásárindex-et Budapestre:
201912: 260,68
202001: 258,46
202002: 261,36
202003: 267,98
Historikus:
201909: 266,13
201906: 259,28
201903: 243,43
- - - - - - 
Kíváncsi leszek, mi lesz a végleges, illetve mit mond majd a KSH is. 
Alexander_Greybeard 2020. 05. 21. 14:51
Előzmény: #72816  Toniba
#72817
Kormánynak nem számít az átlagos lakásár.
Ha növekszik, akkor az a nagyon jól működő gazdaság jele.
Ha csökken, akkor segítettek az embereket lakáshoz jutni.
Mindkettő eladható nézőpont.
MNB pedig mond, amit akar. Csak akkor kerül be tőlük bármi a hírekbe, ha Matolcsy megint valami hülyeséget mondott vagy megint összeveszett valakivel. Nagyon figyelnek arra, hogy véletlenül se szakmai szervezetként tekintsenek rá az emberek, ezért is kell az élére ez az ember. A tényleges munkát megoldják a színfalak mögött az oda csábított valódi szakemberek, az eredményeik pedig eljutnak kb. 10.000 emberhez összesen.
Toniba 2020. 05. 21. 14:24
Előzmény: #72815  Murdoch
#72816
Sokan irtak itt hogy a kormany mindent megtesz majd hogy novekedjenek a lakasarak.
Erre mit ir az MNB?
"az ingatlanpiac most megtorpant, de még egy durvább árcsökkenés sem veszélyeztetné a stabilitást"
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 12:16
Előzmény: #72812  Törölt felhasználó
#72814
Mondom, legyen így, tűnjön el a piacról az olcsó hitel, vegyenek személyi hitelre lakást(bár most mintha az se lenne drága a moratóriumos ukáz óta...), nézzük meg úgy is az árakat :).
impudent 2020. 05. 21. 12:11
Előzmény: #72811  impudent
#72813
Tucatlakások ahuva az embör kényszerbűl vagy álemi szúkségbűl megy.
Az áruk max 10-19 kozt köllene szórodni.
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 12:11
Előzmény: #72808  Törölt felhasználó
#72812

Aki másik lakásba akar költözni, annak a hiteles vevő az csak vevő jelölt marad, egészen az utolsó részlet kifizetéséig :)
Ez azért erősen korlátolja őt vagy bevállalja a kockázatot. Ha kisebb kégliből nagyobba vagy panelből téglába költözik, akkor neki tipikusan több foglalót kell leraknia, mint amit ő kap.
Ráadásul ilyen pangó időszakban a zemberek szeretnek f.szoskodni a foglalóval és 1-200e forinttal lefoglalózni a kéglit, mert úgyse lesz, aki többet adna érte.
11-ben hallottam egy ház eladásról, ahol az egyik vevőjelölt 300e forinttal akart foglalózni :) elhajtottak, már mit kezdjenek ennyi foglalóval, nekik többet kellett volna lerakni a lakásra. Pestre költöztek vissza az aglóból, de külföldön dolgoztak. El lehet képzelni az örömüket, hogy hazajönnek, mert komoly vevő.
Ez kp is olyan témakör, hogy lesznek eladók, akik semmire nem értékelik a kp jelentőségét, náluk nyilván nem lehet ezzel alkudni, de ugye amig a kp map+-ban hízik vagy egyéb szexi befektetésben lehet, addig az eladó bámulhatja az eladandó kéglit és álmodozhat a fényes jövőről meg költheti a nem létező pénzét.
A piac majd megmondja, hogy ki fog előbb megtörni.
impudent 2020. 05. 21. 12:05
Előzmény: #72810  impudent
#72811
Egy szép jó helyen lévuér max 25 ost él lehet fogadni ahuva szívessen mék de ezek....
impudent 2020. 05. 21. 11:49
#72810
Kinek rakjak fő ezeket a 30 es 40 millius ingatlanukat annyira szurrealis ezekert 
Swixx 2020. 05. 21. 11:43
Előzmény: #72794  Törölt felhasználó
#72809

Szinte minden híroldal elfogult valamilyen irányba. A kérdés az, hogy a címkéken túl a tények helytállóak-e. Most nem olvastam el újra, de a wikipedia szerint a millió főre jutó halálozás ott északon:
svédek: 370 // finnek: 54 // norvégok: 43 // dánok: 96  (mi egyébként 48, de ez mindegy most)
Sikerült kiugrót alkotni, miközben
1. nem biztos, hogy a következő vírusverzió ellen védett lesz jövőre, aki most túlesett rajta
2. nem biztos, hogy hosszútávon érezhetően csökkenteni fogják a recessziójukat
3. kinek van joga eldönteni, hogy többet ér 1% GDP, mint 5 vagy 10ezer ember élete? Arról nem beszélve, hogy Svédországban sem az a kérdés, hogy ki hal éhen egy kijárási tilalom miatt, hanem hogy hányan vesznek majd ájfón 6-ot a 7 helyett. Ezt politikusként ki meri emberéletre átváltani? De persze ez már messzire visz a lakásáraktól... míg a nép többsége ott is a fogyasztói társadalom rabja, addig pusztulhatnak ott is a nyuggerek, hiszen azok csak az állam pénzét viszik...
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 11:37
Előzmény: #72807  Törölt felhasználó
#72808
"jön a másik fél és fenyeget ügyvéddel" - az ilyennel lehet egy kp-s adásvétel is jobb, ha meghiúsul, mert akkor meg beköltözéskor fog majd találni vmi rejtett hibát.
Nyilván lehet jönni ügyvéddel, de ha a szerződés nincs balfaszul megírva, akkor sajnálatos módon így járt a vevőjelölt.
De végülis nem gond, ha mindenkit lebeszéltek a hiteles vevőkről, majd megnézzük utána az árakat is :D.
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 11:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#72807

2013-ban nem volt azért ritka, hogy befürdött a hitelfelvétellel valaki. Én is olyantól vettem a kéglit kp-ra, aki korábban már 2 hiteles varázslóval megjárta és igaz, hogy a foglalót elrakhatta, de a való életben ilyenkor odajönnek és elmondanak mindennek. Ezt megtapasztaltam én is, hogy a foglalót nem annyira egyszerű ám csak úgy fogni és zsebre rakni, mert jön a másik fél és fenyeget ügyvéddel, kiabál, elmond mindennek. Ez azért senkinek nem hiányzik.
Az én esetemben is az volt a nyomáspont, hogy az asszonka már nagyon ment volna nagyobb lakásba és ki is néztek már kégliket, de az ő vevőik bedőlése miatt nem tudtak mozdulni. Arról nem beszéltek, hogy ők foglalóztak-e, de ha igen, akkor azt is bukták és még talán vesztettek is a dolgon valamennyit, mert nagyobb lakás több foglaló. A férje az nagyon nem akarta eladni azon az áron, amit én bekínáltam kp-ra, de kiveszekedték a dolgot és férjecske megtört a végén.
2020-ban még nem tudom mennyire lesz problémás a hitelfelvétel. A bankoktól is függ, hogy mennyit szigorítanak és milyen jövedelmeket lehet beleszámolni. A katásokat már nem látják szívesen több banknál sem, illetve az értékbecslésen keresztül simán lecsökkenthetik az adható hitelt. Eleve vannak bankok, amik 120%-ot jegyeznek be és az egész ott kezdődik, hogy a becsérték is nagyon erősen konzervatív és elég messze van a hirdetési áraktól, ha nagyon finoman akarok fogalmazni. Még érthetőbben, szerintem a becsérték az 20-25%-al van lejjebb, mint a hirdetési ár és 10-15%-al van lejjebb, mint a vételi ár, aztán ebből még levonnak valamennyit úgy kapják meg a tényleges fedezeti összeget és akkor erre jegyzik be a hitelt+20%-t.
Használt lakásoknál szerintem eddig se sok bank engedte meg, hogy 20% önerővel meg lehessen venni, a becsérték meg a +20% bejegyzés miatt. Talán csak az új építésűeknél volt ez lehetséges, de most ott is inkább 30%-t kérnek. Használt kéglik esetében meg szerintem 40% önerő kell, de lehet hogy több is.
Az értékbecsléssel elég jól meg tudják azért sz.patni a hitelfelvevőt és olyankor ajánlanak neki személyi hitelt, ha belefér a jtm-be.
Az előzetes hitelbírálatok csak úgy tessék lássék számolnak a lakás értékével, aztán jön az értékbecslő és lehúzza szépen vagy hát éppen amit a bank akar. Ha hitelezni akarnak, akkor meg felülértékeli, de erre nem sok példa lesz mostanában. Szerintem átváltanak az értékbecslésben is egy szuper konzervatív processzre, aztán lehet majd pislogni, hogy megveszik a 30 millás panelt és az értékbecslő meg mond rá 25-26m-t és a felvehető hitel bőven 20 mihály alatt lesz. Sebaj, ha jól keresnek, akkor kaphatnak személyi hitelt faintos kamatra.
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 11:08
Törölt hozzászólás
#72806
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 11:01
Törölt hozzászólás
#72805
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 10:59
Törölt hozzászólás
#72804
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 10:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#72803
Nekem 5 éve simán megvolt 1 hónap alatt...
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 10:27
Törölt hozzászólás
#72802
Törölt felhasználó 2020. 05. 21. 10:24
Törölt hozzászólás
#72801

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek