Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zsolt90 2020. 02. 06. 13:27
Előzmény: #59406  CyrusTheGreat
#59420
Igen, ez elmondható az elmúlt évek pénzügyi politikájára is világszerte. nyugdíjasok megtakarításait is égetik el. Lesz itt még felháborodás, jogosan
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 13:20
Előzmény: #59417  CyrusTheGreat
#59419
A fenti példában 1.000.000 bevétel-ről volt szó, ha abból már vegyük 25%-ot lakhatásra, 25%-ot minden másra, akkor is megmarad minden hónapban 500.000.
Azért az nem kimondottan kevés váratlan kiadások fedezésére, illetve tartalék felhalmozására.
hunor555
hunor555 2020. 02. 06. 13:18
Előzmény: #59398  Törölt felhasználó
#59418
Hát nemtudom. Szerintem nem sok most sem, max babavaroval de az is hitel. A full minimum önerőt sose szerettem mert nagyon beszűkül a tér. A másik meg hogy ennyire eladositani magam nem akarom. Ha full minimum az önerő vagy kurvanagy lesz a torlesztod vagy 500 évig torlesztesz. Olyan hudenagy emelkedést már nem várok de ahogy látom senki sem, aztán a hitel kamatàt odaadom a lakaskiadonak a bank helyett, aztán pár év múlva bevallalom a jóval kisebb hitelt, amin ha megszorulok akár kérhetek Tibor felé arutemezest. De az utóbbi pár evben jobban nőtt a szükséges önerő mint a megtakarítás. Ha befostal akkor is. Megértem hogy ez sok ember kedvét elveszi. 
CyrusTheGreat 2020. 02. 06. 13:15
Előzmény: #59412  Törölt felhasználó
#59417
A house poor definíciónak az a lényege, hogy ilyen esetben a lakhatásod fenntartása akkora részét viszi el a jövedelmednek, hogy nagyon nehéz lesz felkészülnöd a váratlan eseményekre, megtakarításokat képezni, gyereket nevelni, vésztartalékot képezni, önmagadat építeni, regenerációra és rekreációra, stb - végső soron arra, hogy egy funkcionális, egészséges társadalomban éljünk. Kockázati tényező, nem arról szól, hogy mi illik és mi nem. 
Véleményem szerint 50%-os arány felett már lényegében arról beszélünk, hogy a lakhatásodért dolgozol, nem saját magadért/családodért, de ilyen szempontból mellékes, hogy én mit gondolok. Ha a nettó bérek eloszlására vonatkozó statisztikánk elérhető lenne, akkor láthatnánk, hogy pontosan hány embert is érint.
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 13:13
Előzmény: #59415  Törölt felhasználó
#59416
Szerintem nem miatta röpült, akkor már én se lennék itt :D.
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 13:12
Előzmény: #59404  impudent
#59415

Vigyázni kell gyerekek. Aki beszól impudentnek az röpül a fórumról :)
Mostanában már szinte naponta törölnek ki valakit. Ezen túl nagyúrnak szólítalak :)
CyrusTheGreat 2020. 02. 06. 13:08
Előzmény: #59411  Batiszkáf
#59414
Azért bőven vannak, akik 15-20 év alatt összeraknak 11-12 milliót a gyereknek, amikor elkezdték és építették a dolgokat, akkor teljesen reális volt egy kis lakás ebből a gyereknek - mostanra meg nem. Azzal, hogy nincs családi nyaralás, alsó hangon évi 1M megfogható (jelenlegi értéken), elég sokakról tudok, akik ezt lépték meg, hogy tudjanak venni Pesten kislakást a gyereknek (+LTP, plusz Babakötvényben is erre gyúrtak - ne felejtsük el 15 éve van Babakötvény, már bőven voltak olyanok, akik az ott felgyúlt részt is erre a célra fordították volna). Vagy volt esetleg vidéki nyaraló, amit szintén erre akartak konvertálni, a magyar néplélektől nem áll nagyon messze ez a hozzáállás - ez most egy nagyon-nagyon erős pofont kapott.
Zsolt90 2020. 02. 06. 13:08
Előzmény: #59411  Batiszkáf
#59413
Mert sok embernek nincs, akinek meg van az hajlamos a seggére verni, fityinget se félretenni
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 13:07
Előzmény: #59410  CyrusTheGreat
#59412
És szerintük hány %-ot "illik" a még alapvetőbb létfenntartásra költeni?
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 02. 06. 13:03
Előzmény: #59406  CyrusTheGreat
#59411
Én egyébként nem nagyon ismerek olyan családot, ahol ilyen módon komolyabb összeget gyűjtöttek volna össze a gyerek számára, valószínűleg ezért sincs különösebb felháborodás a dologból. 
CyrusTheGreat 2020. 02. 06. 13:00
Előzmény: #59388  Törölt felhasználó
#59410
Különböző nézőpontok-vélemények vannak annak kapcsán, hogy mikortól számít az ember "house poor"nak, vannak, akik 20%-nál húzzák meg ezt a határt, de a konszenzus inkább 25-30% szokott lenni (azaz, ha a lakhatásodra a teljes nettó jövedelmed ennyinél nagyobb részét költöd, akkor már house poor vagy). Ha kiindulok a 30%-ból, akkor a 150k + 50k-s rezsi praktikusan egy nettó 666k-s összjövedelmet tételez fel a háztartás részéről, ez kicsivel több, mint két nettó budapesti átlagbér.
Innen jönne a következő lépcsőfok, ha tudnánk, milyen eloszlással bírnak a budapesti nettó jövedelmek, akkor már sokkal egyszerűbben meg lehetne határozni a fenti definíció alapján, hogy mennyi embert is érint a lakhatási szegénység.
Azt egyébként megjegyezném, hogy egy legalább 5 évre fixált lakáshitel esetén, nulla korábbi törlesztési kötelezettség mellett a háztartás az összbevétel 60%-áig elviheti a törlesztőt...
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 12:57
Előzmény: #59401  impudent
#59409
Te honnan jöttél, hogy havi 800 ezerből nem tudsz megélni?
egynapod 2020. 02. 06. 12:56
#59408
Aki ismeri a kornyeket, esetle a házat ne fogja vissza magát:)https://m.ingatlan.com/iii-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/budapest+3+kerulet+devai+biro+matyas+ter/29279759
bankárospityu 2020. 02. 06. 12:52
Törölt hozzászólás
#59407
CyrusTheGreat 2020. 02. 06. 12:50
Előzmény: #59402  Zsolt90
#59406
És itt futsz bele a politikai instabilitásba: egy erősen lufizó periódusban lényegében 20 évnyi aszkétizmus eredményét dobhatják a szülők a kukába és a végén a gyereknek se lesz lakása. Sokan kezdik már kapiskálni ezt a részét a dolognak, lesznek még ebből felháborodások.
bankárospityu 2020. 02. 06. 12:48
Törölt hozzászólás
#59405
impudent 2020. 02. 06. 12:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#59404
Akkor Te hazabeszelsz !
Az ocska ingatlanjaiddal akarsz meggazdagodni masok zsirjan igy mán ertem.
Fuzesd a rezsit es tananj valami balekot aki kiveszi.
bankárospityu 2020. 02. 06. 12:38
Törölt hozzászólás
#59403
Zsolt90 2020. 02. 06. 12:36
Előzmény: #59399  Törölt felhasználó
#59402

Amúgy ezt magamról is tanúsíthatom, hogy rengeteg dologot megengedek magamnak, amit a szüleim soha. Ők spóroltak, mint az állat. Én járok évente többször is akár nyaralgatni, akár tengerentúl, ázsia, egy kis fesztiválozás. Szerintem tagadhatatlan az, hogy egy mai fiatal potenciálisan több mindenre szórja a pénzét, így nehezebben is gyűlik. Nem merném összeszámolni mennyit nyaraltam el az elmúlt pár évben, de nem is bánom, hogy elmentem. Ezek az emlékek megmaradnak örökre.
Ismerősöm szülei két gyereknek spóroltak össze két budai kéglit (egyiket félig örökségből). Nem CEO egyik szülő sem, apuka mérnök, de ennyi. Hogyan? Hát rohadtul spóroltak rá. Nem jártak nyaralni, autót, TV-t, hűtőt csak akkor cseréltek ha már kirohadt alóluk. Most meg a két gyerek 20 évnyi előnnyel indul az életben, már csak a nagyobb lakásra váltást kell nekik finanszírozniuk. Le a kalappal az ilyenek előtt, szerintem aki teheti az tegye meg, hogy lakást vesz a gyerekeinek, oktatás,&nyelvtanulás után ez a második, amivel a legtöbbet lehet segíteni.
impudent 2020. 02. 06. 12:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#59401
Egyaltalan honnan jottel ?
Mit keresel itt hogy alberletbe mesz.
Eloszor ezen kellene gondolmodni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek