Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 péntek, 19:16
Előzmény: #229758  Pistike12
#229760
22ben jo dontes volt nem venni befektetesi ingatlant kpra, es kotvenybe tenni. 
Ennel jobb dontes volt 23ban 20%ot kikapni es beletenni olcsobb ujepitesube onreszkent, ami min 25re keszul el. Ez volt a csucs dontes. 
Jo dontes volt meg, aki arbitrazsolt hitellel ha megvolt a keglire a vetelar es inkabb hitelezte a keglit. 
A csudakotvenyt kitartani 25 q2ig ha ingatlant akar venni, inkabb roszabbul jar mint jobban. 
Moka_Brikka péntek, 19:12
Előzmény: #229755  Pistike12
#229759
Forrest HIllt mi is néztük anno. Azonkívül, hogy zsúfolt, nincs normálisan megoldva a parkolás (ha jön vendég, akkor lényegében a strandnál tud megállni), és ott volt az, hogy csak a felépítményben szerzel tulajdont, a telekből nem. Az is probléma volt nekünk az n+3-nál, hogy a konyha, étkező nappali az kb 23m2-es volt, ami nekünk kicsi volt. A szobák voltak cserébe relatíve nagyobbak (kb. 13-15 m2-esek). 
Még mindig megvan a hirdetésfigyelőjeben, hogy 90m környékről felment 106-ra. Végül 140-ért láttam az ingatlan.com-on ugyanazt a lakást. Nekem irreális, de az nem érdekel senkit szerintem :)  Hogy mennyiért vették meg végül, azt mondjuk nem tudom :)
Pistike12 péntek, 19:11
Előzmény: #229757  FR73
#229758
Persze. Mamahotelben otthon. Megveszem tavaly es ha iden kolltoznek akkor van 5%hozamom rajta es 9% arnovekedes megsporolasa. 
FR73 péntek, 19:09
Előzmény: #229756  Pistike12
#229757
Mamahoteles matekot kérhetnék? 
Pistike12 péntek, 19:08
Előzmény: #229754  FR73
#229756
Tehat. 9%+5% a berleti dij, tehat 14% egy ev alatt.
Tehat 74% oneronel van egal ha a csudakotveny 19% lett volna erre a teljes evre, ami nem igaz, de legyen. 
Ha 100% az onero, akkor kemeny 2.5m ft a nyereseg😀 egy 50mos lakasnal... 
Pistike12 péntek, 19:03
Előzmény: #229752  Moka_Brikka
#229755
Jelenleg hektikus a piac. Iden februartol juliusig ujra aranykor volt, azota viszont lassult ujra. Az olcsobbskat viszont Bpen azonnal viszik. 
A hirdetesfigyelombol tunnek el az uj 2-3 hetes nem bajos ingatlanok. 
Most neztem vissza 2 honapra a hazakat, vmi brutal, hogy 90mos kadarkockakat elvittek a 18bol. Nem akartam hinni a szememnek. 
Ami be van ragadva az a telekpiac, de ott mar sok eladonal agyara ment valami, mert a 16ben 80m+ egy telek, amire 1 haz mehet... 
Most neztem a Forest hillt a 3ban, valami teljesen agyament, hogy n+2es 130m es 155m ert van fent. 
De a kollegak szerint a csudakotvennyel siman nyero a helyzet... Az senkit nem zavar, hogy 22ben 70-90m volt ott egy ilyen.. 
FR73 péntek, 19:00
Előzmény: #229749  Pistike12
#229754
9%-ot ment fel az ingatlanár egy év alatt. A mamahoteleseknél 50% volt az az önerő, ami felett már nem nyertek a PMÁP-hoz képest.
Az albérletesek nem nyertek a PMÁP-hoz képest.
A befektetők a PMÁP-pal jártak jobban, még izom is PMÁP-ot vett (nagyon helyesen) szabfel hitelre, és eltette a kamatkülönbözetet.
Pistike12 péntek, 18:57
Előzmény: #229750  N0MAD
#229753
Kepzel az ual 83%ot ment 2 honap alatt. Nem erte meg sajat celra ingatlant venni tavaly osszel, inkabb most😀
Moka_Brikka péntek, 18:54
Előzmény: #229743  Pistike12
#229752
Érdekes is volt látni, hogy quasi mellettünk megy a licit, máshol meg azt hallom, olvasom, hogy befagyott a piac. 1 hétig se volt fent a hirdetés az ingatlan.com-on.
Pistike12 péntek, 18:54
Előzmény: #229748  N0MAD
#229751
Nem is tudtam, hogy 2023 oszen sajat magad akartal venni, es alkalmas a peldad 2023 oszi sajat vetelre...
Ja nem, csak fedezed hogy faszsagokat irtal es azota is folenyeskedsz ahelyett, hogy leirnad, hogy baromsagokat beszéltél😀
N0MAD péntek, 18:54
Előzmény: #229746  FR73
#229750
Hát én se hoztam ide az eurós hozamaimat, mert tényleg nem az volt a kérdés tárgya.
Adtam ki lakást sokáig, szerintem ismerem a járást, nem pont ugyanaz.
Azt pedig már n+3.szor kellene leírnom, hogy tőkeáttételes ügyletet tőkeáttételessel hasonlítsunk.
Meg még pár hülyeség, de nem vagyok én papagáj, full felesleges ugyanazokat a koröket futni.
Pistike12 péntek, 18:52
Előzmény: #229746  FR73
#229749
Szamolj utana ketkattintas es ne 2 evezz, mert tavaly osszel irtam, hogy sajat celra vetel mert kiarazodas lehet es lakhatasi problemak lesznek... 
Ideje lenne nem csak write only, hanem szamolni es gondolkodni... 
Ja es tipikus eset hogy 100%koban vesznek az emberek sajat celra😀 igy termeszetes, hogy a teljes vetelarra szamolom a hozamot, ja nem😀
De sebaj, mindenki szembemegy az autopalyan. Ja es 2025 fenruar van, ja nem,😀
N0MAD péntek, 18:49
Előzmény: #229745  Pistike12
#229748
Ja és ha te üjitottad fel saját kezűleg akkor 7% a bérleti hozam.
Ezt is hallottuk.
Aztán ahol én adtam el 22ben ott két év alatt nem mentek az árak 10%ot ahogy elnézem, nemhogy egy év alatt 14%ot, de ha neked csodalakásod van az persze más.
De mar megbeszéltem magammal nem vitatkozok veled, mert csak trollkodsz. Én nem bántam meg a lépéseimet, ha te se akkor mindenki boldog.
Sok boldogságot a xiii n+3hoz, hiszen nyilván nem csak a levegőbe beszéltél, legalább te követted a saját tanácsaidat ha más nem is.
Pistike12 péntek, 18:48
Előzmény: #229745  Pistike12
#229747
Ja, es a topiktars önerőrol ir, amely ugye nincs, mert mindenki kpre vesz mindebt, ami mehetett a CSUDAKOTVENYBE, mert ajar egy 20%os onero is annyit hozott a CSUDAKOTVENYBE, hogy kidolgozta az aremelkedest es 2 ev aremelkedeset.
Ez termeszetes, ugyhogy tovabbra is fenntartom az orrom, es hiaba beszeltem faszsagokat ket eve, nem tevedtem, es mindenkinel okosabb vagyok😀
FR73 péntek, 18:47
Előzmény: #229744  N0MAD
#229746
Ezt én se értem, mit kell erőltetni azon, hogy fikázza, hogy micsoda lúzerek voltak, akik 35%-ot tudtak keresni a fotelból, max 3x10 perc kattintással.
Hogy érezzük. 2023. februárban 50M Ft-os lakás vétele vs PMÁP, abból 2025. februárra PMÁP választásnál tisztán 68M Ft van. Lakásnál pedig annyi van, amennyi, fogalmam sincs, de kétlem, hogy több, cserébe pedig lehetett vele jó sokat foglalkozni is pluszban.
Most abba bele se mennék, hogy pl 2023. januárban vettem SP500 ETF-et 379,40 EUR áron, és az jelenleg 571,14 EUR (HUF kb ugyanannyi volt akkor, mint most), ami éppen 50% hozamot jelentett. Ez konkrétan 1x10 perc kattintás volt.
Meg kellene érteni, hogy az elmúlt 2 év nem az ingatlantulajok gazdagodásáról szólt, előtte igen, és a jövőben is lehet, hogy igen, de az elmúlt 2 évben nem.
Pistike12 péntek, 18:44
Előzmény: #229744  N0MAD
#229745
1 evig fricskaztal, minimum eddig megkapod minden adatnal, amely teged cafol😀 ugye nem gondolod, hogy meguszod😀
A kollega is teved:) 
Egyebkent 2023 osze - amikor irtam h sajat celra vevos, mert melypont sztem- ota 35%ot hozott a csudakotveny? Nem is tudtam😀
A tied varazs csudakotveny? 😀
Csak megsugom: Budapest azota 14%+5% berleti dij sporolas/hozam😀
Csu-da-kot-veny. 
N0MAD péntek, 18:30
Előzmény: #229743  Pistike12
#229744
Ha már nevesítettél:ja, 35 százalék felett emelkedtek az ingatlanok az elmúlt két év alatt, ez esetben szokás szerint igazad van.
Engem különösebben nem zavar ha valaki kényszeresen bohócot csinál magából, de nem lehetne engem kihagyni a bohózatból? Nem baj ha nem, csak kérdezem.
Pistike12 péntek, 18:26
Előzmény: #229742  Moka_Brikka
#229743
Ne irj ide ilyeneket, mert areses es csudakotveny a legjobb opcio!
Pont. Es pistike teved gunyoljuk ki😀😀es vedd tudomasul, rosszul jartal. 
Üdvözlettel Munison es Nomad es trsai😀
Moka_Brikka péntek, 18:08
Előzmény: #229666  hunball2
#229742
Üdv Mindenkinek! 
Elég régóta olvaslak titeket (kb. 2021 nyara). Nálunk először ekkor merült fel a költözés és az ingatlanvásárlás. Különösen hunball2 hozzászólásai voltak érdekesek számomra, mert elég sok hasonlóság volt köztünk, csak a gyerekek voltak nagyobbak, és a lokáció a III. kerület. Nagyjából a tőke kondíciók is hasonlók voltak, így nekem egy kicsit tükröt tartott, hogy mi lett volna, ha PMÁP + bérlést csináltuk volna, ezért is neki megy ez válaszként. 
Mi végül 2022 Q3 elején megléptük a lakhatási célú ingatlant, ahonnan már nem akarunk tovább menni, és később, ha kell (elméletileg persze), de elég jól lehet értékesíteni, ha arra lenne szükség a lokáció miatt. A vétel előtt gondolkoztunk, hogy állampapírba menjen az önerő egy nagyobb része (kisebb része más kockázatosabb befektetésbe), és inkább béreljünk, mert úgy éreztük, hogy a tényleg összességében rossz ingatlanért egyszerűen nem vagyunk hajlandóak ennyi pénzt adni. 
 Végül elvetettük ezt, és sikerült találni egy jó ingatlant a III. kerületben, amiről nem csúsztunk le, bevállaltunk egy jól kigazdálkodható hitelt éppen a nagyon nagy kamatelszállás előtt, és még tudtunk jól is alkudni a vételárból (100m feletti árnál, az ukrán-orosz háború miatt bizonytalanságban, és egy már jelentős forint esés után úgy éreztük, hogy nem eszik olyan forrón a kását ezen az árszinten). Pedig ennek is jelentősen magasabb volt a hirdetési ára, mint a mi ingerküszöbünk. Feleségem el se akart jönni megnézni, de szerencsére rábeszéltem. Végül le alkudtuk, és lényegében egy jó állapotú, kb. 10 éves ingatlant sikerült venni. 
 Mint utóbb kiderült, csak azért sikerült a vételt realizálni, mert már több hónapja volt hirdetve az ingatlan, mi voltunk az egyedüliek, akik írásbeli ajánlatot tettek, és az eladó tényleg érdekelt volt abban, hogy létrejöjjön a vétel, mert ő külföldön akart venni. Tehát volt nálunk egy szerencsefaktor szerintem bőven. 
 Viszont a környezetünkben a legtöbben azt mondták, hogy nem ért ennyit, mert ha jön a válság, akkor kb. 70m vagy 80m lesz. Azóta is követem az ingatlanpiacot laikusként (előtte nem nagyon érdekelt), és tényleg megdöbbentő, hogy mennyire nem tudott megtisztulni ez a túlfűtött piac (emlékszem a zöldhitelre, hogy mentek fel a 100 milliós lakások 120-ra, és van amit még most is látok 170m-ért, nekik az opportunity cost nem létezik ezek szerint.) 
 Utólag kiszámolva, jobban jártunk egyébként anyagilag is, mintha nem léptük volna meg. De a legjobb az, hogy innen már nem fogunk elvágyódni, és ennek az értékét elég nehéz meghatározni. Az is egy nagy plusz, hogy nem kell újra költözni, aminek nemcsak anyagi vonzata van, hanem komoly macera és ideg tud lenni. Érdekes volt látni, hogy kb. 50 m-re tőlünk, egy lényegében ugyanilyen lakást irányár fölé licitálták az utolsó CSOK-os rohamban tavaly év végén (és ez az irányár a mi irányárunknál 10m-el több volt). 
 Én azt tudom tanácsolni neked hunball, hogyha magatoknak akarsz venni, és találsz egy jó ingatlant, amibe élni szeretnétek, akkor szerintem ne úgy tekints rá, mint egy befektetésre, mert nem az lesz. Ez egy értékes passzív vagyonelemetek lesz. (Én mondjuk arra is figyeltem, hogy abban a nemvárt esetben, ha bekövetkezne egy válás, vagy ha meghalnék, akkor az általam beletett különvagyon megmaradjon annak közhitelesen, és az vita nélkül az enyém legyen, vagy a gyerekeimnek több jusson azáltal, hogy nem 1/2-1/2-ed a tulajdoni arány. Ezt egyébként a feleségem is természetesnek vette. Ha jól emlékszem, akkor te örököltél, de lehet, hogy tévedek.) 
 Persze a valóságtól elrugaszkodott vételbe sincs értelme belevágni, mert egyelőre szerintem nem hajt a tatár, de ezt te látod. Egy 68 m2 felépítmény+ telek, bár az általad szeretett lokációban van, de 120m az most az elmondottak alapján nem tűnik reálisnak, főleg, hogy költeni is kéne rá, hogy a ház egy élhető élettér legyen számotokra. Én fejben a vételárhoz ezt is hozzátenném. Azért az is beszédes, hogyha jól emlékszem, akkor ez eladó az elmúlt években többször akarta értékesíteni, de végül nem lett belőle ügylet. 
Mindenképp nézz körbe újból rendesen, hogy mit lehet kapni 120m környékén, szóbeli ajánlatot szerintem nyugodtan tehetsz, az úgy sem kötelez téged semmire. Én mindenképp rászánnám az időt, és újból megszondáznám a piacot a helyedben. Ha nincs időd, lehet érdemes igénybe venni olyan ingatlanközvetítőt, aki vételt keres neked ezen az áron. Ilyet mondjuk én nem csináltam még (nem tudom ennek az anyagi vonzatait sem), de lehet érdemes ezt is kipróbálni. 
Ha még is ezt a házat szeretnétek, akkor tényleg csináltassatok független értékbecslést (nem ingatlanközvetítővel), és legalább látod, hogy mennyit ér. Szerintem azt is lehet csinálni, hogy közösen kéritek fel az értékbecslőt az eladóval (max te fizeted ki, ha okoskodik, de így talán jobban elfogadja, ha benne volt a választási folyamatban). 
 Értékbecsléssel kapcsolatban nekem nem volt jó a legutóbbi tapasztaltom. A banki értékbecslő szerintem nem végzett jó munkát. Nem értékelte, hogy mennyit ér az elkülönített kert kizárólagos használati joga, illetve, hogy lényegében egy 1200-es telek 1/5-ed is az tulajdonunkba a került a felépítmény megvételével (volt olyan lakópark, amit emiatt zártunk ki, mert a telek nem osztotta a felépítmény jog sorsát). De szerencsére ezek nélkül is azt az árat állapította meg 1m híján, amit megjelöltünk az adásvételiben a lakás vételáraként. 
 Még az jutott az eszembe, hogyha alkudozásnál szerintem fel lehet vetni azt is, hogy az eladó veletek megspórolja az ingatlanközvetítőt is, ami nem jelentéktelen tétel. 
 Lehet érdemes azt is megfontolni (ha nem vesztek fel csok+t), hogy az új vétel papíron cserepótló vétel legyen, hogy csökkentsd az illetéket. Még könnyen le is tudod védeni. 
 Remélem a sok locsogás mellett tudtam valamit segíteni is :)
slash péntek, 17:38
Előzmény: #229732  mr_bob
#229741
Ne vicceljenek már ez 12 kerületi ár.  Több mint 1,7M/nm az ára. Ezek tényleg őrültek?
Ok hogy Wekerle Full-Full (már akinek) a telek ok,  meg egy öregecske ház de még kicsi is? 
Akkor mi a jó 120ért? Ennek 90nek (se) kéne lennie. Le vagyok fagyva.. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók