Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
FR73 2024. 05. 22. 09:50
Előzmény: #221817  Placi82
#221820
Látod, nem vagyunk egyformák. Én a 28 éves emberke helyében, első lakásvásárlóként, folyamatosan aktívan keresnék, és minden szóba jöhető lakás eladóját megkínálnám egy jelentős de nem sértő alkuval, és aki belemegy, attól megvenném. A 8 millió pedig a legrövidebb DKJ-ban csücsülne, hogy ha kell, egy munkanapon belül rendelkezésre álljon, de ha nem kell, kamatozzon. Ha ezen az alkudozáson nyer 5%-ot, akkor már beljebb van.
Nem foglalkoznék olyasmivel, hogy az MNB kamatot fog-e emelni, fix kamatra venném fel a hitelt. Ha esetleg a jövőben a kamatszint felfelé megy, akkor ezzel védve lennék, ha jelentősen lefelé megy, akkor egy hitelkiváltással mennék majd vele lefelé én is.
lacikonyha 2024. 05. 22. 09:47
Előzmény: #221812  FR73
#221819

volt szerencsém 10+ évig napi rendszerességgel lakásbefektetőket hallgatni és látni akció közben százával (többet mint saját fedélkeresőt)
a racionalitás és az optimalizálási technikájuk szintje, jellege, kb megegyezik a saját lakhatását megoldani vágyók átlagával,legfeljebb a szempontjai különböznek némileg
ami a fő különbség, hogy valamivel nyugodtabbak, és könnyebben hoznak döntést általában, mert van benne valamekkora gyakorlatuk, ezért sejtik, tudják hogy úgy sem ők csinálják a giniszrekord katefóriás befektetést, kár ezen erőlködve sérvet kockáztetni
Placi82 2024. 05. 22. 09:43
Előzmény: #221815  FR73
#221818
Ja és utolso kerdes. Egyke vagy? 
Placi82 2024. 05. 22. 09:42
Előzmény: #221812  FR73
#221817
Na ez egy bölcs kérdés. Egy ilyen adott eletszituacional és konkrét adatnal érdemes végig porporgetni az összes scenariot, és a lehető lég optmalisabbat kivalsztani. Mert hiaba lesz nominalisanis kevesebb az lakás ára , az csak a KP sek jo(egyik scenario), de viszont a 8 milla onreshez szükséges hitel akár 10% kamatszint  felé is kerülhet boven, mert akkor egy "olyan" szituacioban, az MNB kamatot fog emelni. Dilemma egy ilyen eletszituacio..
Ezt át kell gondolni.......... 
Te speciális konkrétan leirt esetedben, ebben a tűpontosan korulirt eletszituaciiban 2024 4ik negyedéve és 2025 I negyedéve között vennék lakást. Vegigondolva a több tényezős varhato scenariokat.. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 05. 22. 09:41
Előzmény: #221811  slash
#221816

Egy dolog miatt nem "értem" a divatot. Egy nagymarosi faházas telek árához (már, ha konkrét építhető telek), hozzácsapsz pár milliót és kapsz megyeszékhelyen egy befektetési kis másfeles lakást.
Merthogy, azzal sokan akkor szembesülnek, ja kérem 15 millió alatt csak olyan van, amire nem is lehet építeni és a viskó (ami nincs a térképvázlaton) a végén még bontandó.
Szóval sokan nem járnak utána és szó szerint belefutnak a gazosba.
Nálam, jun19. a határozathozatal határideje, röhej, de már látom a végét, meg be vagyok zsongva!
Másik dolog ez a külterület, sokan tényleg meggondolás nélkül öntik az ilyen ingatlanba a pénzt. Én elhiszem, hogy menő, meg van pénz lóvéra, de racionális magyarázatot még nem találtam rá. Tudod az én példám, el is mondtam miért mertem belevágni.
FR73 2024. 05. 22. 09:36
Előzmény: #221812  FR73
#221815
És akkor folytatom.
"Boldogok voltunk kettecskén az n+1 szobásban, de van egy gyerekünk, nagyobba kellene menni." 
K..va drágának tűnik a gazdagréti 60 milliós panel, de mit tegyünk, ha eladjuk az n+1 szobásat 45 millióért, akkor hitelre megvan, fizetni tudjuk majd, van óvoda, játszótér és iskola, nem jazz környék, jó az elosztása a lakásnak, hát megvesszük.
"A vidéken egyedül élő szülő egészségi állapota romlik, jó lenne a közelbe hozni, venni neki itt egy másfél szobásat, ha segíteni, ápolni kell majd."
30 helyett most 33 millió az alja egy ilyen lakásnak, kell rákölteni még 5 miliót így is. Vagy fizetek majd egy halom pénzt idegeneknek az ápolásért, ha egyáltalán találok majd valakit? Esetleg megveszem most a megtakarításunkból? Öt perc alatt ott tudok lenni, ha bármikor kell a segítség, akár ott tudok aludni is.
lacikonyha 2024. 05. 22. 09:31
Előzmény: #221811  slash
#221814

az 1934-ben készült Meseautó (teljesen jó a hangja képe a felújításnak köszönhetően)  című filmben van egy rövid jelenet a Rómairól
én is tisztán emlékszem arra hogy micsoda élet volt ott amíg nem tiltották meg a fürdést
..
és a Hamvas Béla is volt szélsőjobbos újságíró a huszas évek elején immár Pestre érkezve, neki is van agy riportcikke egy Rómais hétvégéről, megtalálható a neten
..
csak a technikai feltételek változnak gyorsan, az élmények utáni vágyak kevéssé
amúgy az okosok azt is mondják, hogy bizonyos kultúrális szint felett nem azon van a hangsúly hogy hol vagy, hanem hogy kivel
tihamer
tihamer 2024. 05. 22. 09:28
Előzmény: #221777  FR73
#221813
Az egyik az arany lesz.
FR73 2024. 05. 22. 09:23
Előzmény: #221807  Placi82
#221812
Amiket írsz, az a befektetők többségére igaz megállapítás. Ők a lakáspiaci szereplők egyik halmazát alkotják. Viszont fogadd el, hogy általánosan minden lakáspiaci szereplőre ez nagyon nem igaz. Van ugyanis valami, ami a racionalitást és az optimalizálást felül szokta írni, és úgy hívják, hogy élet.
Akarok-e szenvedni még két-három-öt-tíz évet valahol, vagy belevágok, lesz ami lesz, hogy most jobb körülményekbe kerüljek?
Példák:
Boldogok voltunk kettecskén az n+1 szobásban, de van egy gyerekünk, nagyobba kellene menni.
A vidéken egyedül élő szülő egészségi állapota romlik, jó lenne a közelbe hozni, venni neki itt egy másfél szobásat, ha segíteni, ápolni kell majd.
28 éves vagyok, van 8 millióm önerőnek, albérletben élek, mi legyen?
Olyan, hogy optimális vételi pont, olyan az életben nem mindig adódik.
slash 2024. 05. 22. 09:16
#221811
"Divat" lett a nyaraló a Dunakanyarban. Magyarosi ugyebár önti a milliókat a zebegényi házba. Ezt tudjuk bár nem értem.  Nekem most  két ismerős is vett 40+ éves ócska csehszlovák házat egy gaztenger kerttel a Dunakanyarban ott újítják fel. Fura.  Hétvégén voltam lent a Rómain új kishajó yacht kikötők nyíltak ugyebár itt az a program hogy innen felmész a Dunakanyarba hajóval aztán dzsasz vissza. Hát fene tudja. Lehet igazuk van. Érdemes megnézni az építőanyag árakat: 8e ft egy zsák anyag és egy tubus ragasztó. https://duralbau.hu/termekkategoria/rigips-rendszerek/szarazpadlo-rendszer/
lacikonyha 2024. 05. 22. 09:11
Előzmény: #221807  Placi82
#221810

nyugi pajti, én neked szurkolok
folytasd csak lendületesen, bátran amit a népi írók és csatolt részeik a harmincas években kinlódva megkezdtek
jó is ez így ilyen állott állapotában,, minr a töltöttkápozta
mikor folytatod?
..
ajánlom nézd meg a dr Kovács István című filmet abból az időkből amikor a zaidók már nem csinálhattak filmet
na annak a paraszti származású főhőse (Páger játszotta ) a végére a pesti értelmiségi menny csúcsúra érkezik
igazi tehetség viszont te vagy, nem is ismered a sztorit, és így képzeled magad dr Kovács Istvánnak kb 80 évvel később, és azt hiszed eredeti figura vagy
 
Placi82 2024. 05. 22. 08:56
Előzmény: #221807  Placi82
#221809
Bocsánat. Kimaradta a NEM szó.! azaz "Berlini azt látom, hogy NEM érted. Már megint sajnos.""
sztiv 2024. 05. 22. 08:53
Előzmény: #221805  J0hnnyEnglish
#221808
Majd ha a Liu, Rahimkulov, Alabbar, Polat és kitudja még milyen kétes keleti oligarchák felépítik a több tízezer metró és gyorsvasútközeli luxuslakásukat Budapesten, akkor a külföldiek ezekbe fognak költözni és újra elindulhat a slum-ösödés a belvárosban.....
Placi82 2024. 05. 22. 08:52
Előzmény: #221804  berlini
#221807
Húú, Berlini, te azt látom hogy érted. Már megint sajnos. Akkor nagyon lassan írom és lassan tobbstor olvassd el, hogy megértsd. Hátha. Szerint többször is. Utána írd fel magadnak, hogy a nagyon gyenge memóriád miatt, ne kelljen újra és újra újra feleslegesen időt pazarolnom rá.Tehát ha egy 14 ik kerületi lakás 2023ban   növekedett NOMINAL értékben 3%ot de az adott évben az infláció 17%volt akkor a reál lakás érték növekedésed mínusz azaz minusz14% ergo, nem növekedés volt, hanem csökkenés azaz 14%. Kozben maradjon kimondatlanul mit gondolok a hivatalos infláció rol........ A realbernovekedst, pedig szerintem nagy mértékben befolyásolja a tanári, pedagógus, katonák, rendőrök, etc valami alkalmazottak utóbbi évek nagy mértékű nernövelés, de ez kutató munkát igényelne ebben nem fogalok álláspontot. Álljon itt az alábbi cikk ahol az MNB grafikonja mutatja hogy bizony már sok negyedévben volt nagyon mínusz előjelű(csökkenés) a reál lakas ár index. Majd ha legközelebb erre járok keresek neked egy negyedéves felbontasut is az meg látványosabb mutatja. Ez volt az utolsó, hogy elmagyaraztam, ha nem érted, akkor semmi baj, csak mást boldogíts, ne engem.. Köszönöm. 
https://telex.hu/gazdasag/2024/05/22/mnb-lakasarak-ingatlan-lakas
lacikonyha 2024. 05. 22. 07:36
Előzmény: #221792  Placi82
#221806

már hogyne kaptál volna, nem is keveset
a nagy kezdőbetűs Belpestizést
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 05. 22. 00:36
Előzmény: #221797  greenman76
#221805
Az a kis garzon egyre nagyobb jelentőségel bír, ahogy a legtöbben árazódnak ki a belső kerületekből! Halandó magyar ember nem nagyon fog ott már labdába rúgni.
berlini
berlini 2024. 05. 21. 23:57
Előzmény: #221796  Placi82
#221804
ebből egy kukkot sem értettem.
Ma irtad be a reálértékben nagy ingatlanár csökkenést mint várakozást.
Te még ma sem vetted észre hogy milyen infláció volt tavaly?
greenman76
greenman76 2024. 05. 21. 23:11
Előzmény: #221800  FR73
#221803
Hasonló méretűt keresek édesanyámnak, valóban nagyon leszűkült a kinálat és megemelkedett az áruk.
Véleményem szerint ez a tendencia folytatódni is fog...
greenman76
greenman76 2024. 05. 21. 23:04
Előzmény: #221801  Placi82
#221802
Tévedsz, az első valóban az enyém, a másik nem, csak ismertem az eladót.
Nem szocrálban élek, és nem 2 szobásban, de a téma szempontjából ez lényegtelen...
Az V. kerületet hagyjuk, csak érdekességnek írtam.
A II. és XII. kerületet nagy hiba általánosítani és azok lakáspiacát összemosni.
Borzasztóan heterogén terület, ott is van un alja, még ha az nem is vethető össze mondjuk Csepellel.
A szocreál kocka házak mindig is ezen kerületek szégyenfoltjainak számítottak, és voltak idők, mikor a kutyának sem kellettek (nem is túl régen), most meg viszik horror áron is.
A válság itt is ugyanúgy mérhető, már ha van...
Nem ezek a válságálló ingatlanok, hanem az igényesen megépített minőségi ingatlanok, amelyek az ember eszébe jutnak, ha már pl. az általad felvetett Kútvögy városrészt említjük.
Budapest lakásálománya meglehetősen lepusztult, a rezsi bombák bajban vannak kerülettől függetlenül, ez nem vitás, de a 95 % erősen túlzó...
Örülök, hogy megnevettettelek:-)
Placi82 2024. 05. 21. 22:28
Előzmény: #221797  greenman76
#221801
Neked meg válaszolok. Mert legalább megnevetettel. És most ez jól esett kicsit... V. kerület, gondolom parlamenthez közeli garzonod, és a II kerületi orso utcai azaz pasareti/torokveszi lakasod írtad be. :)Hallod ezt überled már egy Fedak Sarival(ulti), írj be meg egy Kutvolgyi vagy Martonhegyi lakást is. És akkor kimaxoltad Budapest értéktartó területeit minden korban és minden körülmények között!! 
Én ezekről a területekről beszéltem vagy Budapest maradék területének 95%rol és a agglomeraciorol??
 Na szerinted? Akkor?. Jó éjszakát.. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek