Nagyon fontos, hogy az ember a realitás talaján álljon. A ma jól laktam adag, nem biztos, hogy azonos a 20 évvel ezelőtti jól laktam adaggal akkor, ha közben híztam 20 kg-ot.
és érdemes szem előtt tartani a teljes (állami + magán) eladósodottságot is... https://www.oftwominds.com/photos2018/debt-gdp2.png és ehhez még illik hozzátenni az állam által felvállalt garanciákat és kötelezettségeket...
egy államadósságot a historikus GDP viszonylatában célszerű nézni, és nem pedig nominálisan, hogy "hűű de nagy a szám, ez már totál kezelhetetlen". 1944-45-ben az Usa államadóssága jóval magasabb volt az akkori GDP-hez viszonyítva, mint a mostani adósság a mostani GDP-hez. Természetesen ennek a megközelítésnek (is) sokan vitatják a megalapozottságát, de hát ez mindenkinek jogában áll... pld. ma is vannak még szerte a világon a lapos Földben hívő egyletek.
A csapból is a küszöbön álló totális összeomlás folyik... lásd akár ezt a topikot. :)... tehát simán benne lehet egy nem túl látványos, de annál makacsabb araszolgatás sokéves időtávon, egyre magasabbra.
rövid távon különben inkább azt jelenti, hogy a semmiért kapnak vmit, mert az teljesen nyilvánvaló, hogy soha sem fogják visszafizetni ezeket a hiteleket hisz eszük ágában sincs ilyet tenni...
Attól függ, hogy tudnak ellavírozni az infláció és a monetáris szigorítás között. Jelenleg szerintem nem is ez a legnagyobb gond, hanem a külső tényezők, vagyis néhány feltörekvő piac brutál eladósodottsága és kitettségei.
"az 1970-es évek óta az ipari kapacitásaik javát a fejlődő világba telepítették" Egy ideje azon gondolkozok, hogy ez nem egy oriasi lehetoseg-e nekik. Marmint visszaviheto-e, ismet termelni fizikailag is rengeteget (mert, ugye, az innovacio jelenleg is ott van, a szellemi termek, a high-tech, a szorakoztatoipar, a penzugy is). Nem feltetlenul a trump-i modon, de valahogy.
Nekem meg azt jelenti, hogy ezzel a gyakorlattal az USA-nak szaķítania kell, amit Trump szerintem helyesen tesz. A külker mérleg hiánya ilyen gazdasági mutatók mellett azt jelenti, hogy az USA-ból minden évben vagyonok távoznak. Ez tovább nem folytatható. Persze azt is jó tudni, hogy az ember kivel beszél.
Elfeledkeztel az unfunded liabilities-rol ill. arrol, hogy usa es japan politikai es kozigazgatasi rendszere egeszen mas alapelvekre epul. Ha nem csak a kulso adosagot nezed, hanem, nyugdijak,szocialis jutattasok, kozalkalmozttak bere es mas jutattasainak erteke ill. az egyes allamok es varosok tartozasait is beleveszed akkor mar korantsem annyira rozsas a helyzet. Usa folyamatosan veszit gazdasagi szerepebol, az azsiai regio fele, raadasul a kulkereskedelmi merlege sokkal rosszab mint Japan-e. Usa ill. az USD folyamatosan fog vesziteni szerepebol, miutan ez az USD erosodes veget er.
Lehetséges-e, hogy még 2,3,4 akár 5 évig tartson egy lightos bull piac? Tudunk-e emellett érveket felsorakoztatni? Lehet-e alapja egy ilyen várakozásnak?
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.