Addigra lemegy 5%-ra a kamat. A bankokban sem lesz jobb ajánlat, az ingatlan árak az egekbe mennek tovább. A kamatot kifizetik, bár az is fáj, de a tőke tömeges kivételét szerintem komolyan próbálják majd féketni. Min 5% büntire számítok idő előtti visszaváltásnál.
Igen, az benne a "szép" hogy földi halandó adatokat nem kap nem lát nem tud szerezni. Marad a remény hogy nem qúrtak át.... No de ha a tételes elszámolást is úgy kell kérni külön.......- Na ebből lett elegem, ezért "Ludas Matyi 3x veri azt vissza" - ez pedig megtörtént. Van önkéntes tagságom is (nem lőrinc bankjában) ott minden átlátható és korrekt, nem kell szakértőnek lenned hogy lásd mennyi az annyi... és miért.......
Igen, csak az új vonzó terméknek is ki kell gazdálkodni a kamatát. Nálam ez a 7-8% az a lélektani határ, amennyiért még hagyom hogy használják a pénzemet. A csak 7 alatti választék lesz jövő tavasszal, akkor szerintem sokan fognak így gondolkodni.
Magam is az 1% maradásában reménykedem, de sajnos vannak reális ellenérvek is. A fogyasztást, gazdaság pörgését inkább külső pénzekre alapoznák (ld. béremelések), mintsem a már (ideiglenesen) náluk levő pénzek (pl. pmáp) idő előtti visszaváltására. Utóbbi olyan egyik zsebből a másikba jellegű lenne. Mondjuk a benntartás elérhető valami új, vonzó termékkel is, nem biztos, hogy emelik a visszaváltás díját. Esetleg a kettőnek valami "békés" kombinációja, kecske is, káposzta is alapon. Egyelőre nindez csak találgatás, majd meglátjuk.
a visszaváltási 1% esetleges növeléséről: egyrészt megigérték, hogy nem változik, másrészt ennél is sokkal fontosabb, hogy ha ezt mégis megteszik, akkor sok évig tartó bizalomvesztés lesz, azaz nagyon nehéz lesz egy évnél hosszabb távú papírt eladni. és igen, ha a felvett hozamokból a gazdaságot szeretnék pörgetni, az is az 1% megtartása melletti érv.
A visszaváltás egy azonnali hatalmas kiadást jelentene a költségvetésnek, szemben egy bizonytalan, jövőbeli fogyasztással (sokan inkább euróba menekülnének, akár "bármi áron"). Úgyhogy Snake véleménye megalapozott, bár nagyon nem vágyom a 8-10% visszaváltási díjakra.
Akiknek hegyekben áll a PMAP azoknak nincs szükségük rá, hogy fogyasztáshoz váltsak vissza. Viszont volument ok képviselnek. Nem mondom, hogy ez lesz, ez csak egy gondolat. Egy biztos, ha megtartják az 1% akkor a finanszírozást még kell oldani kb 2-3e mrd forint értékben. Ezt nem látom, hogy honnan tudják finanszírozni, v. külföldi további eladósodás. Nem sok, kb. 35% kell felemelni, de nem egészséges.
nem értem ezt a visszaváltósdi félelmet annyira. pont, hogy pörgetni akarják a gazdaságot, fogyasztást. tehát nem ésszerű lerontani a visszaváltás feltételeit.
Azt hiszem értem a számítás módját. Minden befizetést felindexálnak ksh inflációval korrigált mai értékre, aztán ezeket összeadják. Ez lesz a befizetett tőke reálértéke. Aztán a számlaegyenlegből levonják ezt a felindexált szummát (tőke reálértéke), és ami maradt (ha maradt), azt nevezik reálhozamnak. A valorizációs szorzók mindegyike havonta változik, hiszen belép a képbe a legutolsó havi infláció hatása is, ami ha kiugróan magas, akkor jó sokat is tud rontani. Mellette szintén belép a hozam esetleges változása is az adott hónapban, ami ha kiugróan negatív, akkor szintén sokat tud rontani. 2022 végén mindkét hatás sokat rontott. Szerencsejáték.
Bizony , bizony régóta mondjuk ezt. Illetve a Zsiday féle állampapír tulajdonos elnyomás is lassan beköszön. Nem csak Magyarországon félreértés ne essék. Az a kérdés, hogy mikor indul meg annyira, hogy lépni kelljen. A lépes sok rétű lesz, bizonyos szigorítással, illetve egyéb finanszírozással. Az a kérdés, hogy van e olyan patika mérlegen kimerheto szigorítás, ami még rá veszi az embereket, hogy ne vegyek ki a pénzüket. A 17-19% kamat, hirtelen leesik 4-6% közé. Az a kérdés, hogy milyen szigorítás szükséges ahhoz, hogy ne vedd ki a pénzed. Szerintem ennek jelentős tőke bukónak kell lennie, azaz a visszaváltást fel kell vinni legalább 8-10% ra. Akkor nem venné már ki az emberek többsége talán, hiszen 1 évnél előre ma senki nem számok. Persze mind ez csak találgatás. Egy biztos ez úgy lesz hogy 23.59 és másnap életbe lép. Másként nem lehet. Én saját magam még nem tapasztalom a megszorítást. FSociety szerint már óvatosan megindultak a visszaváltások. Ha a forint többet gyengül havi szinten a következő hónapokban, mint 1,5 akkor már buko. Az 6 forint. 3x6 18. Az év végi 420 forint. Az 382/420 az kb 10% gyengülés. Ez azért az államadósságra sokat ráverné. Kb. 2000 mrd plusz.
pl havi bontásban a valorizácós szorzókat , mert ők így számolnak és visszamenőlegesen is változtatják. Azért nekem itt van 2 db kb 10-10 oldalas számítás tudom miről beszélek, és a google nem a barátod ha szeretnéd tudni, sőt egy mérlegképes könyvelő se igazán. Amúgy ők úgy számolnak hogy az állam (pénztár) nem bukhat hozamot ameddig a bukót fedezi a reálhozamod.- Viszont visszaszámolnak az "idők kezdetéig" így aztán simán semmivé válik pár százezer pár "gyenge" hónap alatt.
3 oszlopot írtam ki. Portfólió nettó éves hozama (Horizont tempó növekedési), ksh éves infla, és ennek különbsége. Utána nekiálltam ezeket a különbségeket összeszorozni. 0,921 x 0,983 x 1,0614 x 1,1001 x 1,0726 x 1,0979 x 1,0916 x 0,9603 x 1,093 x 1,0045 x 1,0013 x 0,7804 x 1,0516 x 1,06 az 1,2479. Az utolsö 1,06 az idei évre pesszimista 5% ksh inflációval nézett ytd reálhozam.
Magyar Állampapír tulajok