Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2021. 08. 16. 09:19
Előzmény: #128988  Andy01
#129080
A kulfoldiek alatt csak egy diffuz masszat ertesz vagy van valami celkozonseged is? Vagy ez annyira konkret, mint a gazdag arab/kinai/amerikai, aki feltetlenul konvektoros szobakonyhat keres?
Mert alapvetoen ezen mulik minden. Kinek akarod kiadni es milyen celra? Egyetemista, dolgozo, ex-pat csalad? Mert peldaul jelen allapotaban se az elso, se az utolso celcsoportnak nem alkalmas - alapvetoen a retro gagyira a kulfoldi maximum 2 ejszaka erejeig kivancsi kalandvagybol. Ha expat csaladnak akarod kiadni, akkor maskepp kell szetverned, mintha egyetemistakat akarnal szobaztatni, esetleg egy young professional parnak adnad ki. Es meg klima sincs benne, a konyharol semmit sem tudunk, a kiadoablak pedig a kilencvenes evek gagyija, hiaba irja ra, hogy 2002-ben epult, ez mar akkor boven lejart lemez volt.
ahihetetlengyula 2021. 08. 16. 09:16
Előzmény: #129077  ahihetetlengyula
#129079
De csökken majd ez a szám gyorsan a következő 50 évben, köszönhetően a narancsosoknak.
Gang 2021. 08. 16. 09:15
Előzmény: #129074  Placi82
#129078
Nem akartam semmit bizonyítani.
A "globális lufit" is iróniának szántam.
Arra akartam rávilágítani, hogy meg van a helyünk a piacon és az nem a sokat emlegetett Párizs.
ahihetetlengyula 2021. 08. 16. 09:12
Előzmény: #129075  mpagnes
#129077
Régen mindenkihez vágott egy lakást a vállalat, ahol dolgozott,  vagy parasztként csórón is tudott építkezni... Azt mára megrökölték, ez a 92 százalék...
Törölt felhasználó 2021. 08. 16. 07:18
Törölt hozzászólás
#129076
mpagnes 2021. 08. 16. 02:06
Előzmény: #129039  berlini
#129075
Az a vásárlóerőparítás pont úgy van számolva, mint az infláció.
Úgy, ahogy akarják. Marhaság. Ha a magyar 92 %-a sajátban lakik, akkor ki vesz lakást? Nem mindenki?
Vagy 92 % gazdag? Így már értem. 
Placi82 2021. 08. 16. 01:47
Előzmény: #129061  Gang
#129074
https://bit.ly/3iPGgis. Na ez tökéletesen mutatja a fundamentum alapján tularazast! Mi Horvátország és Romániával vagyunk egy szinten.gazdasagilag és lakossagilag kb. Erthetobben Ukrajna, Lengyelország 40+ milliós ország. Ott jobban koncentrálódik a vagyon a fővárosban . Ugyan ez Oroszország, vidéken szegénység, Szentpétervár, Moszkva hihetetlen gazdagság,es jó fizetés. De nézzük Belgiumot egy  tanár kezdő fizetese, kb. 2700 eur azaz 970 e Ft. Nálunk valami  230 e Ft. Ahhoz képest elenyesző a különbség  nagyvárosok ingatlan árai között. De Németországban csak a segély valami 1200 eur 430.000 ft, egy átlagos tanári fizu is közelít a 3000 eur azaz 1 millió felett van. Ahhoz képest a német kb dupla ingatlan ár az semmi! Szóval mit is akartál bizonyitani?? :)). Igen tényleg Európa legdragabb városai közt van Budapest a helyi fizetésekhez képest!!!!!! Tudod hogy Moszkvába már 5 éve is 2 millió Ft nak megfelelo rubelt kapott egy metró építő mérnök? De egy magasepito se kevesebbet. Az orosz vidéken meg úttalan utak, vodka, ecetes uborka és boldogság, de pocsék fizetés, de az ingatlan is olcsó. Nézni kell az adott nagyváros, főváros, mekkora populacioju országban helyezkedik és a városban mekkorák a lokális fizetesek! 900 eurós fizuk mellett az közel 1 mft os lakás ár sztem vicces. Az a baj hogy egy Budapesti tanár, mentős, ápoló, eladó, villamos vezető, akinek nincs lakása idáig, és nem örökölhet itt. Az ki fog húzni nyugatra. Ha se itt, se ott nincs esélye sajat lakásra. Akkor ott legalább jól el. A fiatalokat meg lehetett régen tartani hogy legalabb olcsó volt a lakhatas. Ha ez sincs akkor mi tartja itt a magyar ugaron őket? Akinek van szülői támogatás,egzisztencia  az talán marad. Akinek nincs az ki fog innen menni. Hisz szélső Újpesten 30 millió egy 48m2 es panel, kelenföldon meg 40 millió. Itthoni fizubol nem megy. Tesztaviragnak igaza van. A Kádár rendszerben sokkal könnyebb volt, és utána a 90 es, 2000es évek is 2017ig lakáshoz jutni Budapesten. Panelokba amúgy, nyugati nagyvárosokban ahol van, ott a migransok lakják kedvezményesen. Nálunk meg már megfizetetetlen kategória. :) 
Tésztavirág 2021. 08. 16. 00:09
Előzmény: #129072  Tésztavirág
#129073
De hozzáteszem, hogy a külföldiek lehúzása se magyar találmány. Életem első élménye az volt Rómában, hogy átvágott a taxis a Terminiből jövet, mint sz@rt a palánkon, mert az angol akcentusom és Polaroid napszemüvegem miatt azt hitte amcsi vagyok…
Tésztavirág 2021. 08. 16. 00:05
Előzmény: #129071  Törölt felhasználó
#129072
Nem tudom, eddig mindenkitől azt hallottam vissza, hogy a magyarok mennyire kedvesek és vendégszeretők. Nem mondom, hogy amikor először hallottam ezeket, akkor nem kerekedett nekem is a szemem rendesen. :)))
Törölt felhasználó 2021. 08. 15. 23:59
Előzmény: #129067  Tésztavirág
#129071
Nem arra akarok kilyukadni, hogy Budapest nem szép, mert az. Hanem az emberekre, végül is ők is adják a benyomást a külföldieknek. Pl. sok ember nem a szakmájában dolgozik. Pl. bölcsészkent végzett, és pincérként dolgozik ahol a főnök zsebbe is fizet. Nem tudja azt a munka minőségét adni, amit egy végzett magyar pincér, aki Ausztriaban dolgozik. Szakszerűtlen egy csomó minden. És ez azért meglátszik. Külföldiek meglopása, korrupció, boritekozas, túlszamlazas, hozzá nem értés stb. 
Tésztavirág 2021. 08. 15. 23:24
Előzmény: #129045  J0hnnyEnglish
#129070
Nem, nem azért akar mindenki sajátot, hanem mert ezt szoktuk meg, és elérhető volt mindenkinek. Szociban anyám elvált nőként pedagógusi fizetésből kezdett házat építeni 84-ben… nyugaton ez sose volt normális. Amikor Svájcban dolgoztam is az volt, hogy akinek volt stabil munkahelye, az rohant felvenni 1m frank hitelt hogy vegyen egy lakást, sorházat 40 év hitelre, hogy a vagyonadó minél később érintse komolyan, de nem bérleményre, hanem sajátja menjen akkor a pénz… még olcsóbb is volt a törlesztő, mint a bérleti díj azonos kategória esetén.
berlini
berlini 2021. 08. 15. 23:23
Előzmény: #129068  berlini
#129069
2019-ben volt itt egy fórumozó (neve nem jut eszembe) , aki folyamatosan azt nyomatta, hogy ő Bécsben olcsóbban vesz lakást mint Budapesten.
Statisztikák nem érdekelték.
De az ő állitólagos vételeit lehengerlően adta elő.
berlini
berlini 2021. 08. 15. 23:20
Előzmény: #129062  Gang
#129068
Ameddig Bécsben háromszoros árak vannak, addig nem félek a lufitól Budapesten.
Tésztavirág 2021. 08. 15. 23:17
Előzmény: #129065  Törölt felhasználó
#129067
Én eléggé bejártam Londont, imádtam, mert tök máshogy ódon. De attól még ez is csak lepukkant nagyváros, fancy belvárossal, drága diplomatanegyeddel… ok, nincsen sok kátyú, de fagy se nagyon. Tudok mutatni olyan foltozott aszfaltot Franciaországban a svájci határ melletti kisvárosban egy mellékutcában, hogy egy borsodi zsák falu is elismerően csettintene. Eddig minden külföldi kollégám akinek mondtam hogy Budapesten vagyon az azonnal mondta hogy Budapest top bakancslistás város ha még nem járt itt, vagy jönne megint hogy milyen klassz volt, ha igen. 
berlini
berlini 2021. 08. 15. 23:14
Előzmény: #129059  lohran
#129066
Választják ők Budapestet is.
Leginkább azokat a lakásokat ahol a teraszon a lapok a helyükön vannak.
Törölt felhasználó 2021. 08. 15. 22:48
Előzmény: #129047  ahihetetlengyula
#129065
Egyetértek, Budapest nagyon mesze van Londontól, Párizstól, vagy akár Bécstől is. Sokat azt mondják, akár osztrákok is, hogy Budapest szebb, mint Bécs, több a látnivaló. Nem tudom, talán igaz, vagy egál a 2 város. De amikor az ember belenerül ebbe a 2 városba jobban, vagy a fenti nyugati kettőbe is, akkor látja Budapestnek az igazi elmaradását, ami valószínűleg ország speicifikus. Nem abban kell lemérni egy város minőségét, hogy hol van több emlékmű. A különbséget látni kell, nem lehet cikkek alapján megmondani. Én voltam mindhárom városban, szerintem a fórumozók nagy része nem volt. Csak hírek alapján itélik meg pl. Londont. Én átéreztem a városok Budapesttől eltérő minőségét, függetlenül attól, milyen szép a Budai Vár. Valószínúleg nyugaton más emberek vannak, és itthon az emberek saját maguk teszik rosszabbá az amúgy szép Budapestet, mint lehetne.  Budapest 1-2 évtized alatt lehetne olyan jó mint Bécs (Londont nem érné el annak méretei miatt), ha nem lenne olyan sok hülye magyar, mint amennyi van. 
kkpp 2021. 08. 15. 22:46
Előzmény: #128988  Andy01
#129064
"Miert nem adnad ki kulfoldieknek ebben az allapotaban a lakast? Nem eleg szinvonalas szerinted?"
A vizesblokk semmiképpen sem néz ki korszerűen. Az AirBnB-nek meg az a lényege, hogy amiatt is prémium árkategória, mert színvonalas a berendezés és nem komcsi a fílingje. De javítson ki bárki, ha tévedek. Nekem személy szerint főleg a vizesblokkok miatt van 90-es évek fílingem. A hasonló csempe miatt a konyha sem a legjobb, de még elmegy a fényképek alapján. Kívéve, ha élőben lelakott ütött-kopott az egész. Mert akkor azt is újra kéne húzni. Ha csak simán albiba akarod kiadni magyaroknak, akkor nem kell ezekkel vesződni.
lohran 2021. 08. 15. 22:41
#129063
Itt Mészáros van Simliska helyett mert a király úgy döntött állami demokrácia csúcsán.
Mi még itt tartunk.
Van ilyen Svédországban ?
Gang 2021. 08. 15. 22:40
Előzmény: #129061  Gang
#129062
Gang 2021. 08. 15. 22:38
#129061

Nem kell magunkat a végletekkel hasonlítgatni, ha csak kapaszkodunk a lekicsinylett országok után. Globális lenne a lufi?https://bit.ly/3iPGgis
"Összehasonlításképpen jól szemlélteti az ábra, hogy ha továbbra Magyarország lesz az éllovas az áremelkedésben, akkor a lett, lengyel, ukrán és szlovák lakásárakhoz fogunk egyre közelebb jutni."

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók