Köszi a továbbgondolást, tökéletesen egyetértek Veled. Így megint csak annyit tudok mondani, mint korábban: jó lenne megfelelő kommunikációt kapni a cégtől a tervekre/elképzelésekre/folyamatban lévő dolgokra nézve.
Én is csak valami átlagfogyasztásig adnék rezsicsökkentett árat. Ezen túlmenően a házastársi-élettársi viszonyban élők és kiskorú gyerekeik tulajdonában lévő ingatlanok közül csak egyre adnék rezsicsökkentett árat. Azaz ha a családban van 3 ingatlan, akkor nyilatkozni kellene, hogy melyikre kérik a rezsicsökkentett árat. További ingatlan esetében csak akkor adnék ilyet, ha az pl. olyannak van bérbe adva, akinél hasonló elvek mentén nincs másik rezsicsökkentett ingatlan az érdekeltségi körben. A bérbeadást meg egy weboldalon lehetne regisztrálni, ami nav.gov.hu-ra végződik. Így a gazdaság is tovább tisztulna, hisz a bérlőnek se lenne mindegy, hogy havi 30e-et vagy 100e-et fizet rezsire. És így tovább. Szépen ki lehetne ezt dolgozni. Csak hát a feladat azokra várna, akik az 500nm-es villájukhoz tartozó medencét kell feltöltsék 80 m3 rezsicsökkentett vízzel, amit rezsicsökkentett árammal fűtenek.
Ha hasznos volt, akkor hozzá lehet még írni pár szempontot, mert ennél persze kicsit bonyolultabb kielemezni, hogy hány termelő kút épp az ideális.
1db mellett szól, hogy egész évben üzemelhet, így a legnagyobb kihasználtságot ez biztosítaná.
Megéri 2 db is? Pl. a kutakat karban kell tartani, azaz ha csak egy kút van, és az karbantartás miatt áll, akár fűtésszezonon kívül, azaz nyáron, akkor bevételkiesés van, hiszen nyáron is ad el hőt a cég. Ha két termelő kút van, akkor felváltva lehet őket karban tartani, és mivel egy kút is elég szezonon kívül, ezért a bevétel nem csorbul. E mellett vannak olyan költségek, amik két vagy több kút esetében se nőnek, pl. nem kell minden kút mellé titkárnő, vagy annyi pótalkatrészt tartani hirtelen meghibásodás esetére, ahány kút van. Azaz arányaiban kevesebb a költség is. A miskolci két kútra azt mondanám, hogy azok 55-45% arányban járulhatnak hozzá a bevételhez.
Megéri 3db termelő kút? Az előző ábrán is látszott, hogy az eladható hőmennyiség a kutak számának növelésével arányaiban csökken. Pontos számokat nem tudok, de 3 kút esetében olyan 50-35-15 arányt mondanék a 3 kútra (lehet, hogy 48-35-17, nem tudom, nem a pontos szám a lényeg). Nézzük mi történt Győrben a 3. kút beállításával. Az eladott hőmennyiség nőtt, de ami érdekesebb, hogy a 3. kút beállításával szabad kifolyásúvá tették a korábbi két kutat is, ami komoly közvetlen költségmegtakarítást jelent, legalább is egy kútra vetítve. Azaz egy egységnyi hőmennyiséget alacsonyabb áron tud előállítani a cég. E mellett a rendszer ezen része egyszerűsödött, amivel a karbantartása is egyszerűbb lett, és korábban jellemző költségelemek szűntek meg. Azaz a 3. kút nem csak ott okozott változást, hogy valamivel magasabb lett a bevétel, hanem a költségek, ha nominálisan nőttek is, 1 kútra vetített arányuk jóval alacsonyabb lett. E mellett továbbra is áll, hogy 3 kúthoz is elég egy titkárnő, és továbbra se indokolt több pótalkatrészt tartani a hirtelen meghibásodások esetére. Sőt, ha sok kút van, akkor fajlagosan a karbantartás is olcsóbb lehet, ha azt rendesen szervezi meg az ember.
Soktényezős játék, és ezen tényezők figyelembe vétele mellett kell a döntést meghozni, kell-e bővíteni vagy sem. Szerintem Miskolcon is azon elvek mellett vizsgálódik a cég, ami Győrben már 3 éve végbement.
u.i.: Azt se felejtsük el, hogy a hatósági árban is megjelenik egy új kút (amortizáció). Simán el tudom képzelni, hogy most egy új kút 60-80-100%-kal többe kerül, mint került az előző kút 8-10 éve. Magasabb költség, magasabb átvételi ár. Piacgazdaságban egészen máshogy működik, de nekünk a kommunizmus jutott. Szerintem egy új miskolci kút az ottani átvételi árakat is 3.000 Ft/Gj fölötti tartományba hozhatja.
Elolvasva user01 lenti, igen hasznos, írását (amit nagyon köszönök), annyiben változik a véleményem, hogy a túlzott biztonságra játszva sajnos annak kommunikációja is elmarad(t), hogy a cég folyamatosan vizsgálja a területén a gazdaságossági/megtérülési viszonyokat, és kész lépni, ha a külső körülmények arra ösztönöznek.
Számomra az lenne pozitív kicsengés, ha az került volna papírra, miszerint a Pannergy a jövőben az általa "beadható geotermikus energia nagyságá"-nak a növelését tűzte ki célul. Igény lenne/lehet rá, saját véleményük szerint is (l. a megszövegezést), vagyis a piaci lehetőség adott - ezzel szemben pillanatnyilag nincsenek olyan hírek, amelyek ezirányú szemléletváltozást mutatnának.
Mindenki, aki nem hülye, így gondolja. Vagy a rászorulók kapjanak rezsi segélyt. Azért, mert keveset fogyaszok (pl kis lakás airbnbre kiadva), még nem vagyok rászorulva a kedvezményes árra.
Igen, ezt szajkózom évek óta. Legyen sávos az ár. Akkor is, ha egyébként beesnek a piaci árak. Akkor a többletet fordítsák a szolgáltatók fejlesztésre, pl okosmérő-hálózat telepítésére. A lakosság pedig legyen rákényszerítve a pazarlás mellőzésére és az energiahatékonysági beruházásokra.
Nem szálltam ki, várnám, hogy valamely alap bevásároljon és felhúzza kb. az OTP elemzésbeni célárig. Most úgy gondolom 1450-nél kiszállok. Vajon fognak-e még emeltebb áron is saját részvényt venni? Akarnak-e korrekt osztalékot fizetni?
Egyetértek, semmi extrát nem hozott a jelentés, nincs se pozitív, se negatív meglepetés. Aztán hogy ez az árfolyamra hogyan hat, meglátjuk jövő héten :-)
2021-ben még szerencsére az éves költség ennek csak töredéke volt, de ha fennmarad ez az energiaárszint, akkor 2022-ben ez már hatalmas összeg lenne. Nyilván nem lehet azonnal megszüntetni a rezsicsökkentést, de fokozatosan el kellene kezdeni kivezetni (nyilván csak a választások után van realitása). Ha maradnak, netán növekednek, de akkor is, ha visszacsökkennek az energiaárak. Például egy havi mennyiség felett simán lehetne jóval magasabb piacközeli áron venni az áramot a lakosságnak is. Aki 3000 KWH-t fogyaszt, annál például nehezen indokolható a teljes mennyiség támogatása.
Ahogy az a cikkben is benne van, a "rezsicsökkentés" éves szinten már közel 2.000 milliárd forintba kerül. Az az éves központi költségvetés 10%-a. Bődületesen nagy lyukat kreáltak ezzel Orbánék. Kádárék is bepróbálkoztak a "rezsicsökentéssel", Ő a kőolaj árának növekedését gondolta megállítani törvényekkel, az eredménye közismert, az energiaárak elszállásával (70-es évek második fele, 80-as évek eleje) párhuzamosan leépült a magyar gazdaság, brutálisan nőt az adósság, majd összeomlott a rendszer. Nem csak a rezsicsökkentés rendszere, hanem a Kádár rendszer. Orbán ezt a jól kitaposott utat követi. Kérdés, hogy elég hülye-e ahhoz, hogy végigmenjen rajta.
Plusz egy termelő kút nem jelent arányosan több eladható energiát. Van egy optimális szint, ami fölött már drasztikusan visszaesik az éves szinten a távfűtési rendszerbe bevihető további geotermikus energia mennyisége. Ezt a szintet le lehet fordítani termelő kutak számára is. Ezt a szintet elérve csak újabb fogyasztók bevonása mellett éri meg új kutat létesíteni. Nélkülük is ugyan nőne valamelyest az eladható hőmennyiség, de a növekmény lényegesen alacsonyabb lenne, mint amit egyszerű felszorzással kapnál. Ha a távfűtési rendszer jó, megbízható, olcsó, akkor várhatóan újabb és újabb fogyasztók csatlakoznak a korábban, geothermikus energiabevitel szempontjából optimális szinten működő rendszerre, így azt már megérheti bővíteni egy termelő kúttal. Vegyük példaként Miskolcot. Van itt egy prezentáció, nézd meg annak 15. oldalát: https://www.eszk.org/attachments/l347/ea/tavho_eloadas_eszk.pdf Azt szeretnénk, hogy a zöld területe nőjön (terület = eladható hő mennyisége) a világoskék terhére. Alul az év napjainak száma, a diagram azt mutatja, hogy mennyi hőt lehet értékesíteni a napokon, eladható hő szempontjából csökkenő rendbe rendezve. Mi látszik ebből? Először is az, hogy a geothermikus hőértékesítés ugyan egész évben üzemel (gy.k.: nyáron is meleg vízben fürdik a gyerek), de ha az lenne a célom, hogy a geothermikus rendszer egész évben teljes kihasználtság mellett üzemeljen, akkor bőven elég lenne egy kútpár (termelő+visszasajtoló) ehhez. Az azt jelentené, hogy a diagram alján van egy zöld téglalap, ami tart 20MW-ig. Ha a rendszerbe integrálok egy új kútpárt, akkor az pluszként azt hozza, ami e fölött van. Azaz az új kútpár csak az év felében fog pluszt hozni, így már itt bőven jelentkezik az, hogy a bővítés messze nem jelenti az eladható hő mennyiségének duplázódását, attól messze elmarad. A harmadik kútpár a diagramon a világoskékből tudna zöldet csinálni, kb. úgy, hogy belenyaldos a 60MW szintjébe. Látható, hogy itt drasztikusan fogy a világoskék felület, a 60MW-os vonal fölé az év során csak 65-70 nap nyúlik. 180 nap fölött meg már egy kút is elég. Azaz a 3. kút csak az év 65-70 napján "dübörögne", további 110 napon még adna pluszt, de ez a plusz a napok előrehaladtával rohamosan csökkenne. Tegyük még hozzá, hogy a diagram elején, a legnagyobb hőigényű napokon a geothermikus energia értékesítés látványosan visszaesik, ez mutatja azt, amit a cég folyamatosan kommunikál, nagy hidegben kevesebb hőt tudnak átadni a távfűtési rendszernek (a melegebb visszafolyó vízbe kevesebb hő adható át). Azaz a plusz kút, ami eleve csak az év 65-70 napján tudna úgy igazán üzemelni, ebből a 65-70 napból is elveszt úgy évi 15 napot, mert a nagy hidegben az se fogja megváltani a világot.
Szóval egy ilyen diagramot, annak dinamikus változását kell folyamatosan figyelni, nézni, hogy az újabb és újabb rendszerre csatlakozó fogyasztók miatt növekedő világoskék mező, tartomány, mikor teszi indokolttá egy újabb kútpár üzembe helyezését, azaz mikor éri meg egy beruházást beindítani. Úgy látszik Miskolcon megérett a helyzet, mert a cég gondolkodik a bővítésen.
Pár napon belül megválaszolom. Azt gondolom, lehet várnak sunyin egy kis lemorzsolódást és utána előrukkolnak a tervekkel, pályázatokkal, szép jövővel.
Szerintem a cég: - 100% -on működik, nehéz ezt egyébként elérni. - van egy jó hitelszerződése még a jó kamatok időszakából, remélhetően fix kamattal fejlesztésre. - bőven termeli a készpénzt. - jelenleg nem tudjuk a tervet, de azt hiszem rövidesen elő kell állni valamivel. Annyira nem érzem rosszul magam, mert ennél rosszabb helyzetben ne legyünk.
PANNERGY