Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2014. 01. 01. 13:42
Előzmény: #1797  Törölt felhasználó
#1800
Igen, ezt az ajándékot akarták megadni a választóknak.
Nem adták meg és én nem voltam ott azon a szűkkörű megbeszélésen, ahol Varga M. eléggé kedvetlenül, de el kellett hogy magyarázza a Nagyfőnöknek, hogy egyszerre nem megy minden.
Nem lehet pénzügyi rezsicsökkentéssel a teljes lakosság körében szavazatokat nyerni és egy olyan intézkedést keresztül vinni, ami eléggé kontroverz hatást vált ki és amit nem is lehet megvalósitani úgy ahogy meghirdették. (Ne felejtsd el, hogy az egyik célkitűzés az volt, hogy nem járhatnak jobban a devizahitelesek mint a ft-hitelesek.)
Ma Magyarországon nem lehet meghirdetni egy olyan programot, ami 1000 milliárdos veszteséget okoz a teljes pénzügyi rendszernek.
Igy marad az amit vázoltam. Elnyújtottan és nem minden részleteiben bevallottan.
(Igy nem kell a bankoknak, még az általam elvárt párszáz milliárdos veszteséget sem most 2014-ben leirni.)
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 13:34
Előzmény: #1798  Törölt felhasználó
#1799
Elnézést kérek, hogy nem ezzel kezdtem! Nagyon örülök, hogy értelmes, konkrétumokról szóló vitát folytathatunk. Neked is és Jánosnak is BUÉK!
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 13:30
Előzmény: #1796  berlini
#1798
Elfelejted, hogy beolvadt a Matolcsy féle MNB-be a PSZÁF. Figyeltek rá, hogy a jogszabály igen alapos megfogalmazással mondja ki: semmilyen módon nem hárítható át az ingyenes készpénzfelvétel költsége. Az MNB beígérte, hogy ha ilyesmivel próbálkoznak a bankok, akkor nagyon durván fognak büntetni. Nem elég figyelmeztető jel a 9 milliárdos GVH bírság a végtörlesztés körüli összehangolt magatartás miatt?

Az ingyenes készpénzfelvétel simán a bankrendszer veszteségét fogja növelni.
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 13:25
Előzmény: #1795  berlini
#1797
Ha a te változatodat vesszük alapul és sem a kamatemelést nem kérdőjelezik meg utólag, sem az árfolyamrés létét, vagy emelését, csak és kizárólag a kötelező árfolyamgátból áll a csomag, akkor is had feltételezzem, hogy politikai szempontból butaság lenne úgy belekényszeríteni a még be nem lépett többséget, hogy nem adnak nekik a jelenlegi árfolyamgát feltételekhez képest komoly ajándékot. Ez így inkább ellenérzést váltana ki.

Tehát a minimum a kötelező árfolyamgát és a gyűjtőszámlahitelek eltörlése (a gyűjtőszámlahitel kamatát már így is az állam és a bankok nyelik le, tehát már csak a tőkéhez lehet nyúlni).

Ez lényegében 180 HUF/CHF árfolyamon forintosítást jelent. A hátralévő 5500 milliárd törlesztő részletre számolva a veszteség a teljes futamidőre 1400 milliárd. Még az említett 1000 milliárd is csak úgy jön ki, ha nem a teljes állományra vonatkozik az intézkedés.

Kérdéseim:
- Hogyan oldják meg, hogy számviteli szempontból sem értékvesztésként, sem céltartalékként ne számolják el azonnal a teljes jövőbeni követelésre az árfolyamveszteséget a bankok, hanem csak az adott évi veszteséget?
- Hogyan oldják meg hogy az adósoktól a bankokhoz kerülő nyitott pozíció árfolyamkockázatát ne fedezzék le azonnal, ezzel azonnal realizálva a teljes veszteséget?
- A piac miért nem a teljes futamidő alatti veszteséggel fog számolni, hanem csak egy év törlesztő részletén elszenvedettel?
- Az éves törlesztő részlet is 600 milliárd, tehát a bankrendszer vesztesége még az éves törlesztőn is bő 150 milliárd, az OTP-é meg 34 milliárd mai árfolyamon. 34 milliárd Ft tartós, minden évben jelentkező eredményhatást szerinted már beárazott a piac? Természetesen az összes többi negatívumon túl.
berlini
berlini 2014. 01. 01. 13:11
Előzmény: #1794  Törölt felhasználó
#1796
Te el tudod képzelni, hogy az összeségében veszteséges bankszektor nem fogja átháritani az ingyenes készpénzfelvétel költségeit?
Én az ellenkezőjét tartom kizártnak.
De az eddigi statisztikák is ezt mutatják. Magyarországon a bankolás költségei az elmúlt években 50-60%-kal megnövekedtek. Szerinted mi ez ha nem átháritás?
Amúgy meg milyen más forrásból fizetné ki a bank ezeket a költségeket?
Csökkentené a betéti kamatokat?
Ezek már most is olyan lacsonyan vannak, hogy folyamatosan csökken a lakossági betét állomány a bankoknál.
berlini
berlini 2014. 01. 01. 13:06
Előzmény: #1793  Törölt felhasználó
#1795
Igen el tudom képzelni.
Nem véletlenül nem jött a tervezett intézkedés november 1.-én.
Ez egy régi vita köztünk. Te 1000 milliárdos hatást (egyszeri és több évre elhúzódóna,) és pedig ennek csak a töredékét tartom valószinűnek.
A legvalószinűbb, hogy nem lépik azt meg, hogy 180ft-on átváltják a devizahiteleket. Ez ugyanis rövid távon nem csökkentené a törlesztő részleteket azoknál akik beléptek az árfolyamgátas rendszerbe. Logikus intézkedés viszont az, hogy jogszabályilag mindenkit bekényszeritenek az árfolyamgátba és hosszútávra (nem bevallva,) terveznék csupán a különszámlán gyűlő pénzek kamatmentesitését (ami igy csak párszáz milliárdos összhatású lenne a bankokra,)vagy akár eltörlését (ami az általad várt 1000 milliárdos hatást hozná). Ezzel lehetővé tennék, hogy a bankoknak ne egyszerre kelljen leirni a további veszteségeket bizva abban, hogy a bankok a követekező években már nyereséget termelnek majd és el tudják viselni a 2015-16 évben jövő újabb (kisebb vagy nagyobb) csapást.
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 13:01
Előzmény: #1791  berlini
#1794
Elfelejted, hogy a Csányi eladás óta más negatív hír is volt az OTP-vel kapcsolatban, nem csak a devizahiteles mizéria. Én is tudom, hogy a tranzakciós illetéket áthárították. Ha figyelmesen olvasol, nem is a tranzakciós illeték emelését írtam negatív hatásként hanem az ingyenes készpénzfelvételt.

De nagyvonalúan túllépve ezen a tényen, a mai 4100 forintos árfolyam az 5300 forintos csúcshoz képest, az általad 2013 egészére becsült 110 milliárdos eredményre számítva 25 milliárd forintos devizahiteles eredményhatást jelent. Az OTP 22 %-os részesedése mellett ez a bankrendszer egészére 110 milliárd forint. Politikai szempontból elég karcsú csomag lenne.
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 12:50
Előzmény: #1788  berlini
#1793
A végtörlesztés előtt, 2011. tavaszán 17 %-os volt a diszkont minimuma. Ez először a görög aggodalmak hatására, majd a végtörlesztés hatására 51 %-ig emelkedett 2011. szeptember elejére.

2013-ban a Csányi eladás előtt 21 % volt a diszkont minimuma. Ez augusztusra átmenetileg 42 %-ra nőtt, de novemberre 35 %-ra visszajött egy 33 %-os 4,5 éves átlag mellett. Az idei diszkont növekedés tartalmazza november közepéig az ukrán és orosz negatív fejleményeket, az ingyenes készpénzfelvételt és szerinted a devizahiteles beárazást is. Ezek szerint a piac jóval kisebb devizahites csomagot áraz, mint végtörlesztés egész bankrendszerre nettó 260 milliárdos egyszeri költsége volt. Ha lesz devizahiteles csomag, el tudod képzelni, hogy ilyen kicsi legyen. A devizahitelesek futamidő végéig hátralévő összes törlesztő részlete 5500 milliárd és ez csak a jelzáloghitelek és lakáshitelek adata, a többi devizahitel nincs beleszámítva. Tényleg azt hiszed, hogy mindössze pár százalékos törlesztő csökkenést dobnak be a kampányban?
berlini
berlini 2014. 01. 01. 12:47
Előzmény: #1790  Törölt felhasználó
#1792
Igen.
A Csányi féle eladás is a bejelentett újabb intézkedés miatt lett. (Tehát ez nem két különböző ok.)
Az OTP ugyanúgy mint a többi bank, kifizetteti az összes tranzakciós költséghatást az emberekkel. Ennek nem lesz tartós hatása a jövedelmezőségre a bankszektornál.
És a piac nem tud mást csinálni mint azt amit most. Amit nem lehet számitani azt túlbecsüli.
Ez látható az egész világon. Ezért van az is, hogy az elemzők állandóan, minden negyedévben alulbecsülik a várható vállalati eredményeket. Nincsen elég információ és a hiányzókat pesszimistább becslésekkel pótolják.
berlini
berlini 2014. 01. 01. 12:41
Előzmény: #1789  Törölt felhasználó
#1791
Amit belinkeltél, az pont azt bizonyitja, hogy igazam van. November 15-én 4500ft volt az árfolyam most 4100. Ez további 10%-ot jelent.
Amúgy a válság évei alatt az OTP diszkontban az országdiszkont volt jellemző. Most már a devizamentés nehezen becsülhető hatása látszik, hiszen az ország megitélése ha lassan is de javul. Tehát én azt állitom, hogy az OTP diszkontja a lebegtetett történet nélkül most már javuló lenne, (lásd 5300Ft-os árfolyam,) max 20%-ot tenne ki. Ez viszont most közel duplája lett, pontosan a nembecsülehtő kockázatok beárazódása miatt.
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 12:37
Előzmény: #1787  berlini
#1790
Most komolyan mondod, hogy 20 %-os csökkenéssel - ami tartalmazza a Csányi eladás, a gyengébb 3. negyedév és az ingyenes készpénzfelvétel hatását is - a piac túlbecsülte és beárazta a devizahiteles hatást?

Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 12:32
Előzmény: #1785  berlini
#1789
link

"Az OTP részvények P/E diszkontja a régiós bankok mediánjához képest" ábra. November közepén 35 % volt az aktuális diszkont, míg a 4,5 éves visszatekintő átlag 33 % volt.
berlini
berlini 2014. 01. 01. 12:30
Előzmény: #1786  Törölt felhasználó
#1788
A végtörlestés (Te is tudod) egészen más volt.
Előre nem tudta senki, és pár nap alatt végrehajtották. Természetesen gyors és azonnali volt a piaci hatás.
Most forditva lesz. Az elhúzódó időszak a téma feldobása és megoldása között hozza az OTP egyre mélyebb (de amúgy teljesen jogos) alulárazását.) A megoldás maga inkább már a feloldozás lesz.
berlini
berlini 2014. 01. 01. 12:26
Előzmény: #1786  Törölt felhasználó
#1787
Nagyon butának tartod a piacot.
A hatást természetesen mindenki belekalkulálta. vagy szerinted miért dobták tömegével 4100-4500ft között is a részvényeket?
Szerinted tényleg nincsen különbség az 5300ft-os árfolyam (és a mögötte lévő piaci értékitélet,) és a mai 4100ft között?
Ha nem a lebegtetett intézkedés miatt van ez a 20%-os csökkenés akkor mi miatt?
Magyarország egy rossz állapotban lévő földutat választott a válságból való kilábalásra, de még itt is látszik a válság vége. (tehát javulás tavaszhoz képest.)
Az OTP csoportszintű NPL90 mutató végre stagnál. (3. negyedéves jelentés.)
Az ukránok sem fognak rövidtávon összeomlani. (Pedig nyáron erről cikkeztek.)
Akkor mi miatt ilyen alacsony most a piaci értékitélet?
Komolyan gondolod, hogy nem emiatt a lebegtetett választási kampány miatti devizahiteles mentés történet miatt?
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 12:18
Előzmény: #1782  berlini
#1786
Ha olvasod a portfolió negyedévről negyedévre közölt számítását a régiós bankokkal szembeni diszkontról, akkor láthatod, hogy az OTP diszkontja nem lett érdemben nagyobb a devizahiteles mizéria előtti állapothoz, vagy a több éves távra visszatekintő átlaghoz képest. Legfeljebb annyival nőtt, amennyi az ingyenes készpénzfelvétel piac által már beárazott, de az elemzői EPS becslésekben csak késleltetetten megjelenő hatása.

Ez a diszkont nem tartalmazza a devizahiteles csomagot. Ez csak egy magyar magyar likviditási, országkockázati és általános politikai kockázati diszkont konkrét devizahiteles hatás nélkül.

Összehasonlításként nézd meg például a végtörlesztés bejelentése körül a diszkont változását!
berlini
berlini 2014. 01. 01. 12:14
Előzmény: #1783  Törölt felhasználó
#1785
Nem azt állitottam hogy a a becsült EPS értékeknél veszik figyelembe. (Azt nem tudják már azért sem, mert az intézkedésnek lesz egy egyszeri és egy több évre húzódó hatása is.)
Az intézkedés piaci hatása pont ebben az általunk már számolt hatalmas diszkontban van. (Ami az EPS-ből számitott fundamentális értéket korrigálja.)
berlini
berlini 2014. 01. 01. 12:11
Előzmény: #1779  Törölt felhasználó
#1784
Tehát ezzel a modatoddal vitatkozom csupán:
"Az is látszik, hogy a devizahiteles csomag nincs beárazva, mert egyenlőre nem számszerűsíthető."
Ha számszerűsithető akkor azzal számolnak, ha nem akkor megróbálják túlbecsülni és éppen ez ami látható a mostani árfolyamban.
Ugyanis az OTP mai piaci értéke:
4100ft/részvény
És a piacnak mindig igaza van (pont a nehezen becsülhető devizamentés miatt.)
Törölt felhasználó 2014. 01. 01. 12:08
Előzmény: #1782  berlini
#1783
Te is tudod, hogy a konszenzusos hatás nulla. Ezt a vitát már lefolytattuk pár hónapja. Tételesen igazoltam neked, hogy az eredmény/EPS becslések egyenlőre nem veszik figyelembe a devizahiteles mentést, mert konkrétumok hiányában nem tudják számszerűsíteni.
berlini
berlini 2014. 01. 01. 12:03
Előzmény: #1779  Törölt felhasználó
#1782
Igen, párhuzamosan irtunk, én is csak most olvastam a hizzászólásodat.
Nagyjából ugyanazokat irtuk.
Szerintem viszont éppen az általam számitott 39-48%-os diszkontban már be van árazva a lebegtetett devizamentés várható hatása, hiszen erről ir és beszél minden elemző már fél éve.
Tehát ennek a hatását nem lenne helyes a meglévő diszkontra még rálapátolni. Ez csak akkor lenne módszertanilag elfogadható, ha a mértéke a konszenzusos hatást jelentősen felülmulná.
berlini
berlini 2014. 01. 01. 11:53
Előzmény: #1777  pomperj
#1781
De akkor végezzük el a számitást a pontosabb becslésekkel:
EPS=357Ft (100 milliárdos 2013 évi nyereség, amiből már 62 milliárd összejött az első 3 negyedévben.)
BVPS= 5571Ft (1560 milliárdos könyvszerinti érték 2013 év végén)
OTP-GN= SQRT(22.5*357*5571)= 6689,5Ft
Te is tudod azonban, hogy ezt a 100 milliárdos nyereséget egy egyszerin ukrán goodwill leirás (37 milliárd ft) viszi ilyen mélyre.) Ezt minden (hangsúlyozom MINDEN) elemző figyelmen kivül hagyja , ha egy bank jövedelemszerző képességét és igy ez alapján a fundamentális értékét akarja kiszámitani. Ha ezzel korrigálom az OTP-GN-re 7829Ft jön ki!!!
Az OTP mai árfolyama: 4100Ft
Ezzel a diszkont: 39%-os, ha a 6689Ft-os értékből, de 48%-os, ha a 7829ft-os számitott OTP-GN értékből indulok ki.
Ez még akkor is jóval a konkurens diszkontja alatt marad, ha elfogadom az általad irt 35%-os európai banki diszkontot.
Ha a Portfolio adataiból indulok ki, (akik nagyon helyesen a régió bakjaira koncentrálnak,) akkor az OTP az osztrák bankokkal van egy diszkontsávban, de a cseh és lengyel bankokhoz képest az értékeltsége a fele azokénak.
Mégegyszer:
ne haragudj, ha ezt kell irnom, de csak ilyen manipulativ számokkal lehet kihozni egy közel 1600 milliárdos tőkéjű bankból (ahol a konkurenciához képest bizonyithatóan 300 milliárd ft-nyi többlet céltartalékolás van, tehát a valóságban az értéke 1800 milliárd felett lehet,)egy 750 milliárdos piaci kapitalizációjú bankot. Ez (ha bejönne) a válság 2009 március 6.-i mélypontjának alulértékeltségét ismételné meg.
Ehhez viszont hiányzik a 2009 évi makrogazdasági környezet.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek