Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2014. 02. 27. 23:15
Előzmény: #2217  egy_kezdo
#2220
Miután a részvény értékét inkább a jövőbeni nyereségesség alakulása befolyáasolja mint az egyszeri tőke vagy nyereségleirások, ezért én ettől nem várok nagy árfolyamkorrekciót. Különösen nem az OTP-nél amely inkább túltőkésitett, tehát egy egyszeri tőkeleirás nem korlátozza a hitelezési aktivitás növelését.
(Más lenne a helyzet, ha az egyszeri tőkeleirás következtében vagy tőkepótlásra (bevonásra) vagy az eszközállomány csökkentésére lenne szükség mint azt sok európai és amerikai banknál láttuk az elmúlt években.)
Az árfolyam lebegtetést az IMF sem úgy gondolja, hogy az egy egyirányú utca, egy állandó leértékelődés lenne.
egy_kezdo 2014. 02. 27. 23:13
Előzmény: #2218  egy_kezdo
#2219
36 millió dollár naa, így talán kiírja
egy_kezdo 2014. 02. 27. 23:12
Előzmény: #2217  egy_kezdo
#2218
(kb M) = (kb $36M)

nem bírja a dollárt a fórum :)
egy_kezdo 2014. 02. 27. 23:08
Előzmény: #2212  berlini
#2217
Az MSCI EM-nél, annyit tudni lehet, hogy jelenleg 0,11% (kb $36M) az OTP súly, és ezt a százalékot olvastam az új súlynak is, de ez utóbbit nem sikerült hivatalos helyről megerősíttetni. Vagyis, ha lesz is eltérés akkor az nem jelentős. Richternél, Molnál inkább lesz eltérés.

„Amennyiben ez nem igy van, akkor esedékes lehet még ebben az évben egy további tőkeleirás, akár 60 milliárd ft értékben is.”
Ezt a 170Ft/részvény, bár várhatóan egyszeri tétel, azért az aktuális évben eredményalapon is beárazhatja a piac (nem gondolod?), ha nem is az egészet. Pl 170*8*0,33 = -450HUF árfolyamhatás.
De hallottam olyan véleményt is, hogy az IMF által megkövetelendő, hrivnya árfolyam-lebegtetés kockázatát árazzák az elkövetkező évekre.
egy_kezdo 2014. 02. 27. 23:04
Előzmény: #2215  Kontraindikator
#2216
Pont ezekről az okokról társalgunk, igyekszünk használható számításokat kialakítani, attól függetlenül, hogy mit ír a MS, GS stb stb.
Kontraindikator
Kontraindikator 2014. 02. 27. 22:46
Előzmény: #2212  berlini
#2215
Nem hiszek a Fundás elemzésekben... nem akarok ezzel kétségbe vonni semmit, a szellemekben sem hiszek... :D

Egyet mondjatok meg nekem! Ha fundásan ilyen jó Oti, ha repkednek az 5-6k-s célárak a nagyoktól, akkor miért esik a részvény ára? ;)
Ha a a Morgan Stanley úgy gondolja, hogy 5900-at ér a papír, akkor miért nem vásárolja fel szépen az összeset 30%-os diszkont áron? Nyilván mert bazira be vannak szorulva, és kell egy kis Pr, hátha valaki majd ezért megveszi...
Ha Te kimész a piacra, és egy termelőtől 5 HUF-ért megvett krumplit 30-ért eladod, akkor előtte nem futsz körben a hangosbemondóval, hogy gyerekek 5 HUF-ért van a termelőnél krumpli. Hanem szépen felvásárlod mind, és nekiállsz árulni. ;) Na ők már vagy megvették, vagy beszorultak fönt, és vagy így, vagy úgy kéne nekik a vevő... ;)
berlini
berlini 2014. 02. 27. 22:17
Előzmény: #2210  Törölt felhasználó
#2214
...amúgy meg az ukrán állam szétszedése évekre destabilizálná a térséget.
berlini
berlini 2014. 02. 27. 22:08
Előzmény: #2210  Törölt felhasználó
#2213
Ne álmodozzunk. Kárpátalján a lakosság 10%-a magyar anyanyelvű.
berlini
berlini 2014. 02. 27. 22:04
Előzmény: #2209  egy_kezdo
#2212
1.
A devizahiteles csomag hiánya szerintem a worst case scenáriót árzta be már tavaly év végén is. Igy az elmúlt félév átlagárfolyama, kb. 4300 és a mai árfolyam különbségét, tehát kb. 400ft-ot kell vizsgálni, hogy ezzel be van-e árzva már az ukrán kockázat, vagy további árfolyamesés várható.
2.
MSCI átsúlyozás: én nem olvastam vagy hallottam semmi olyat ami konkrétan megbecsülte volna a várható OTP súlyozási változást, igy ehhez nem tudok mit hozzászólni. Te tudsz valami konkrétumot?
3.
A Hrivnya árfolyam 50%-os leértékelési veszélyét túlzottnak tartom. Valószínűleg lesz még leértékelődés, de szakértők szerint a fair árfolyam valahol 10 és 11 között van a dollárhoz képest. Ha ezt időlegesen túl is lendüli az nem jelenti, hogy tartósan meg lesz az 50%-os gyengülés. Az eddigi gyengülés amúgy meg jót tesz az ukrán termékek világpiaci versenyképességének és igy segit egy exportvezérelt gazdasági kilábolásban.
Igy én az operativ eredményben nem számolok egy "feleződésben"
Már csak azért sem mert az árfolyam romlás a nem hrivnyában nominált hitelek esetében nagy mértékben (a te feltételezésed beövetkezése esetében 50%-os, szerintem csak kb 10%-os ) növekedésében jelentkezik. (Ez igy volt Magyarországon is 2009-ben,)miközben a költség oldalon jóval szerényebb növekedés várható. Az más kérdés, hogy a megugró bevételeket kiegyenlitheti (vagy akár felül is múlhatja ) a nemfizető hitelesek arányának megugrása. Kérdés, hogy melyik hatás a nagyobb. A megugró kamatbevételeké vagy a nem sokkal később várható NPL90 növekedéséé?
Viszont a fentiekben még mindketten egyszerűsitettünk. Feltételeztük, hogy az ukrán hitelállomány döntő része devizahitel. Ez igaz volt 2010-ig, de most már nem. (Pontos mostani arányokat nem tudok.) Igy az árfolyam romlás bevételnövelő hatása és a nemfizető adósok arányának várható növekedése sem igen számszerűsithető.
Én nem várok jelentős nyereségcsökkenést, már azért sem, mert a válságból már kibontakozó Európa és Oroszország érdekében áll (és most pénzügyileg is meg van rá a lehetőség,) hogy összeállitson egy olyan mentőcsomagot, amely évekre biztositja az Ukrán állam likviditását és amely kikényszeriti azokat a reformokat, amelyek egy az egyszeri árfolyam hatással együtt egy versenyképesebb ukrán gazdaságot tesz lehetővé.
Ha a fentiekből indulok ki, és feltételezem hogy az ukrán nyereség ideiglenesen (max 2015 év végéig,)a nyereséget évi 1-2 milliárd ft-tal csökkenti, akkor ennek hatása a csoportszintű adózott nyereségre csupán kb. 1%-os mértékben gyakorol majd negativ hatást, igy annak hatása a jelenlegi kb. 400Ft-os (9%-os) hatásnál jóval kevesebb lenne.
Viszont van egy másik hatás.
Az ukrán leánybank nem önfinanszirozó. Azaz a kb. 650 milliárdos hitelállománynak csak egyharmada származik a betétesektől. A többség az anyabanktől származik. Igy egy tartós hrivnya leértékelődés az anyabanki mérlegben értékelné le az Ukrajnába vitt tőkét, kb. 400 milliárdot. Az elmúlt hetkben ennek hatása már elérhette a 100 milliárdot.
Az OTP viszont (miután látható volt az ukrán nyüglődés már tavaly nyáron is,) elővigyázatosan leirt 37 milliárdot a leánybank értékéből a tavalyi 3. negyedéves gyj.-jében. (Akkor csodálkoztam is, mert a leánybank kezdett rohamosan egyre nyereségesebb lenni.) Egy hete a bank azt is nyilatkozta, hogy megtettek minden elővigyázatossági intézkedést, hogy az ukrán válság hatásait minimalizálják. Ez egy olyan esetben ahol a leánybank nagy mértékben az anyabanktól kapja a finanszirozást egyet kell hogy jelentsen egy széleskörű árfolyambiztositással. Hogy ez mennyiben ellensúlyozza az amúgy már ma is meglévő leirási kötelezettséget, azt nem tudom. Szerencsés esetben, (ha hiszünk a nyilatkozatnak,) akkor ezt le tudták fedezni egyéb devizás tranzakciókkal , árfolyambiztositással.)
Amennyiben ez nem igy van, akkor esedékes lehet még ebben az évben egy további tőkeleirás, akár 60 milliárd ft értékben is. Ez az OTP tőkéjének 4%-a. tehát ennek árfolyam hatása akár elérheti a 4%-ot is. (kb 170Ft a már emlitett 4300Ft-ból kiindulva, igy azt 4130Ft körülre nyomhatná, de messze a mai árfolyam fölötti árfolyamot tenne indokoltá.)
kimpaa
kimpaa 2014. 02. 27. 21:46
Előzmény: #2209  egy_kezdo
#2211
Annyira azért nem vagy kezdő. Mi a véleményed a végkifejletről? Megy 3600 alá?
Törölt felhasználó 2014. 02. 27. 21:19
Előzmény: #2209  egy_kezdo
#2210
"Más kérdés, ha Ukrajna csődbe jut. Ezt azonban valószínűleg nem engedik meg, senkinek sem érdeke."

Ez miért valószínű?

Hogy ne menjünk messzire, Magyarországnak pl. érdeke lehetne, hogy szétessenek, és kárpátalját békésen visszacsatoljuk egy népszavazással. De a lengyelek, szlovákok se tiltakoznának pár határ menti járás ellen, ha az ott lakók rájönnek, hogy jobb az EU-ban élni, mint Oroszország gyepüjeként.
Keleti oldalról oroszok ugyanez a logika. Mindenkinek kell a munkaerő, és a természeti erőforrás. Főleg ha olcsón megszerezhető.
egy_kezdo 2014. 02. 27. 20:48
#2209
Az elmúlt 10 évben kétszer sikerült tartósan letörni az árfolyamot erről a szintről (3900).
Először Soroséknak 2008 októberében a világpánik idején, amiért aztán büntetést is fizettek.
Másodszor a „fiúknak”(Lézer J. és K.Lajcsi) a végtörlesztéssel 2011-ben. (Ők nem fizettek büntetést :)
Azt szeretném kiszámolni, hogy mi a valószínűsége egy mostani letörésnek. A következő kockázatok vannak jelen a rendszerben:

1) Devizahiteles csomag. Jó lett volna már egy döntés, mert akkor lehetne számolgatni a károkat és a jövőt is. A döntés nélkül ezzel a ponttal jelenleg felesleges foglalkozni.

2) MSCI átsúlyozások. Ez jövő hétre megszűnik tényezőnek lenni, tehát pár napig fejti ki a hatását. (Nem tudja tartósan 4000 alatt tartani az árfolyamot)

3) Ukrán-Orosz-IMF-EU játszma. Katonapolitikai változatokba, nem vágok bele, bízván abban, hogy Vladimirnak vannak a legjobb tanácsadói és anélkül, hogy a régiót vagy a világot fegyveres konfliktusba sodornák, megszerzik amit akarnak.

Ukrán-IMF-EU pénzügyi kérdések. Nézzük meg a legrosszabb feltételeket: Az IMF leértékelést, megszorítást, transzparenciát stb-stb kérhet a hitelért cserébe. Legyen ez 50%-os leértékelés, mai napon már 1$=11,25 UAH, tehát kb 17 UAH ez a duplája a rögzített 8,5 UAH árfolyamnak. Ez 100% devalvációt jelent pár hét alatt. Amennyiben ezt egy az egyben(nem így kellene, de ez a legrosszabb változat) kivetítenénk az OTP működésére és ezt a legrosszabb változatot néznék, mit láthatnánk?
Úgy számoltam, hogy a devalválás miatt, forintban kifejezve minden tétel egyformán csökken. Ezért a tételek egymás-közti arányát nem változtatná viszont az eredmény forintban kb feleződne. Felszorozva az első 9 hónapot, 5MLRD kb 7 MLRD 12 hónapra és ezt devalválva = 3-4MLRD
Viszont a 633Mlrd forintos hitelállomány NPL rátája biztos romlik, mondjuk 36%-ról felmegy 50%-ra. Az kb 315MLRD. Így az új problémás hitelek kb 315-237=80MLRD. Ezeket lefedezni 75%-ban = 60MLRD, leértékelve a forint/UAH árfolyamváltozás miatt még mindig maradna kb 40MLRD céltartalék igény.
Összesen (worst case) 50MLRD negatív változást lehet összehozni államcsőd nélkül. Ez kb 180HUF/részvény eredményromlás. Egy alsó értékű 7-es P/E-vel, 1260 HUF árfolyamhatás. 4300-as indulóval 3000 lenne a határ.
Szektorelemzőktől 200-250 huf/részvényt hallottam (worst case) *7 = 1400/1700 ft mínusz.

Lehetséges, hogy amennyiben napokon(heteken) belül nem születik megállapodás, akkor ezt fogja árazni a piac?
Természetesen, ha körvonalazódik egy kedvező megállapodás, akkor minden sztornó és vissza 4150 fölé?

Más kérdés, ha Ukrajna csődbe jut. Ezt azonban valószínűleg nem engedik meg, senkinek sem érdeke. Valamelyik fél kisegíti őket (IMF,EU,Orosz,USA), ezért ezzel most nem számolok.

4) További kockázatok: Kormány marad, önkormányzati hitelek, autó, szabad és más devizahitelek kezelése. Kína, USA, de ezek ma még nem aktuálisak

(Berlini, Fundamax, Ti mivel számoltok? Szívesen veszem az eltérő véleményeket is.)
pomperj
pomperj 2014. 02. 27. 16:17
Előzmény: #2202  pomperj
#2208
WesternLithium csapatnak:

Mostmar nagyon vadul emelkedik az exponencialis gorbe, naponta ketszer akkorat ugrik, mint az elozo napon, es ez mar 1 hete megy.

De, meg mindig nincs piros gyertya.
Am, +124% utan nem kell mohonak lenni;
a stoplosst legalabb 0.68-ig fel kell hozni.

Good luck(!)
pomperj
pomperj 2014. 02. 26. 21:45
Előzmény: #2205  berlini
#2207
Ha igazad van, akkor egy OTPlong/FHB short par egeszen jol johet ki nehany honapon belul.
Akkor is, ha mindketto lemegy, csak az egyik kevesbe; es forditva.

(A baj az, hogy egy ertelmetlen tularazasnak lehet piactol, es fundamentumtol fuggetlen oka.)

Good luck.
Törölt felhasználó 2014. 02. 26. 19:43
Előzmény: #2204  egy_kezdo
#2206
Nem vagyok annyira képben még az OTP-vel kapcsolatban, csak a 4080-as támasz miatt döntöttem. Még nyitáskor betettem az ajánlatom, ami 16:17.08-kor teljesült.
berlini
berlini 2014. 02. 26. 18:49
Előzmény: #2203  Törölt felhasználó
#2205
Szerintem jól tetted. Én nagyobb esélyt látok egy pár százalékos FEL-nek az OTP-nél most mint az FHB-nál. Ott lassan el kezdenek számolgatni a befektetők és egy veszteséges banknál a könyvérték másfélszeresét tartani a tőzsdei értékben..... hát ez nem megy huzamosan. vagy megindul lefelé vagy a menedzsment gyorsan belenget egy nyereségbe forduló 2014-et.
egy_kezdo 2014. 02. 26. 16:33
Előzmény: #2203  Törölt felhasználó
#2204
Hétfőig még van benne kockázat (UKR, MSCI)
Ezek kiárazódása esetén, akár felpatt is lehet.

Ez a szint többször megtartotta, majd kiderül vagy beborul ;
Törölt felhasználó 2014. 02. 26. 16:23
Előzmény: #2196  berlini
#2203
Beszálltam én is 4082-őn az FHB-s pakkomat egy kicsit diverzifikálva.
pomperj
pomperj 2014. 02. 26. 16:04
Előzmény: #2201  pomperj
#2202
A Western Lithium-os csapatnak:
mar +70%ban vagyunk, 11 napra az nem rossz;-)
es matol exponencialis a chart.

Szoval, az elso 10 perces piros gyertya utan sell stop.

Good luck.
pomperj
pomperj 2014. 02. 25. 16:06
Előzmény: #2157  pomperj
#2201
WEstern Lithium 10 nap alatt ment 30%-ot,
es ez meg csak a kezdet.
De, tovabbra is kizarolag azoknak ajanlom, akik tudjak hogyan kell az ilyent tradelni.

good luck.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek