Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wgaspar 2014. 03. 01. 23:50
Előzmény: #2259  berlini
#2260
Kedves Berlini! Köszönöm.
berlini
berlini 2014. 03. 01. 23:48
Előzmény: #2257  Törölt felhasználó
#2259
Nézzél légyszives utána.
(Olvass utána)
Hallottál már hatalmas kőalojszállitó és cseppfolyós földgáz szállitó hajókról?
Szerinted Amerika (aki most kezd ismét önnellátóvá válni) hogyan szerte be a szénhidrogént a Közel keletről évtizedekig?
A forditottja meg az lenne, ha a realitásokkal szembesitenéd magad és nem fantáziálnál orosz gyámságról egészen a végfelhasználókig.
Vagy szerinted Románia, Horvátország, Ausztria is erre a sorsra jutna?
Ébredj!
berlini
berlini 2014. 03. 01. 23:43
Előzmény: #2255  berlini
#2258
....és oroszország lenne ennek a folyamatnak a vesztese. A Kinaiak egyenlőre messze nem tudják átvenni a felszabaduló olja és földgáz mennyiségeket.
Amúgy meg óvatos lennék azzal a megállapitással is, hogy Kina az Oroszok oldalára állna.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 23:43
Előzmény: #2255  berlini
#2257
Úgy érted őszig gázvezetéket fektetnek az Atlanti-óceán fenekére Amerikából Európába és még csak pénzbe sem kerül?

Ha én álmodozom és te vagy ébren, milyen lehet a fordítottja?
berlini
berlini 2014. 03. 01. 23:41
Előzmény: #2251  Törölt felhasználó
#2256
Ezeket a milliárdokat az Unió a mellényzsebéből ki tudja fizetni.
Elhatározás kérdése csupán.
berlini
berlini 2014. 03. 01. 23:35
Előzmény: #2250  Törölt felhasználó
#2255
álmodozol és nem nézed a térképet sem.
Nincsen orosz gyámság alatt egyenlőre csak a krimi félsziget.
Konfliktus esetében nincs szükség déli áramlatra, mert Európa megoldja az alternativ energia ellátást. Pld. gázból a feleannyiba kerülő amerikai palagáz lehet alternativa, amit a következő fűtési szezonig meg lehet szervezni.
berlini
berlini 2014. 03. 01. 23:32
Előzmény: #2249  pioca
#2254
igen, igazad van, ez is döntő momentum.
berlini
berlini 2014. 03. 01. 23:31
Előzmény: #2248  Törölt felhasználó
#2253
A működési eredményből céltartalékolnak és nem az adózott eredményből. Szerintem jól számoltam.
Az adózott nyereség alapja a működési eredmény, ami már most is 440 milliárd ft körül van. Nem csak én számitok arra, hogy egy csökkenő NPL90 és igy csökkenő céltartalékolás után elérheti az adőzott nyereség ebben az évben már a 160 milliárd ft-ot és jövőre a 190-et.
Igen. Az orosz-csecsen háború az egy belügy volt, Abbázia már régen de facto független grúziától. Dél Oszétia viszont tényleg lehetne analógia, hiszen az analóg módon egy szomszédos országban lévő orosz anyanyelvű tartomány volt, amit kanonai erővel szakitottak ki és a Grúziával éppen intenziv katonai együttműködést elkezdő USA ott látványosan felsült. Nem vállalta a nyilt konfliktust Oroszországgal. Azért minden analógia ellenére Ukrajnát nem venném egy kalap alá Grúziával.
Először is:
Ukrajna területi egységét nagyhatalmi szerződés biztositja.
Másodszor:
Ukrajna intenziv együttműködést kezdett az Unióval
Harmadszor:
Ukrajna - minden gyengesége ellenére - nem egy kategória sem gazdaságilag, sem méretét, lakosságát tekintve, sem katonailag Grúziával. (Grúz külső határon orosz határőr ezredek "védték" a mintegy közös határt, itt pedig a Krim félsziget kivételével nincsen orosz katonai jelenlét.)
Negyedszer:
szokás az orosz anyanyelvű ukrajnaiakat egy kalap alá venni az anyaországiakkal. Ez tévedés. Igencsak megosztottak. Sokan nem szivesen kerülnének a KGB-s Putyin nyájába. (Erre az ukrajnai politikusok közül példa Klicskó, aki nem tud ukránul sem.
wgaspar 2014. 03. 01. 23:19
Előzmény: #2251  Törölt felhasználó
#2252
Neked vízióid vannak?
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 21:55
Előzmény: #2246  berlini
#2251
Nem csak a Gazprom követeli Ukrajnától a 1,5 milliárd dollár megfizetését és emelték meg csúnyán a gázárat, hanem Kína is követel az ukránoktól 4 milliárd dollárt. Enyhe jelzés a kínaiaktól, hogy ha kitör a parasztgyalázat, akkor inkább állnak az oroszok oldalára, mint az USA/Európa oldalára.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 21:50
Előzmény: #2249  pioca
#2250
A Déli Áramlat sokkal olcsóbb lenne egy orosz gyámság alatt lévő Kelet és Dél-Ukrajnán keresztül szárazföldön vezetve, mint a Fekete-tengerben. Ráadásul a meglévő vezetékrendszer egy nagy kapacitású ága ma nagyjából a Harkov-Dnyetropetrovszk-Nyiklajev-Odessza vonalon megy Románia felé. Ez akár teljes egészében oroszbarát elszakított terület lehet.
pioca
pioca 2014. 03. 01. 21:39
Előzmény: #2246  berlini
#2249
Jól beszélsz.
Azért az oroszok is tudják, hogy ukrajna nem egyenlő grúziával. Meg nagyon sok orosz lóvé és befektetés van ukrajnában ami esetleg ott is ragadhat vagy lenullázódhat egy eldurvuló konfliktusban. A tranzitvezetékeket meg még nem is említettük. Egyenlőre nincs alternatíva ukrajnát kikerülni. Nem véletlenül szorgalmazzák az oroszok a déli áramlatot.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 21:31
Előzmény: #2246  berlini
#2248
"az ukrán működési nyereség már 2014-ben elérte a 40 milliárdot"

Te működési eredményről írsz, én kockázati költségektől megtisztított adózás előttiről.

"Ez - feltételezve hogy az európai konjunktúra folytatódik - az OTP két éves várhatóan összesen kb 350 milliárdos nyereségét"

Elég optimista vagy.

"Oroszország már régóta nem engedhet meg magának komoly konfliktust Európával és az USA-val."

Azért a második orosz-csecsen háborúban az oroszok azt csináltak, amit akartak és tettek rá, hogy mit dumál a nyugat. A 2008-as orosz-grúz háború is lement úgy hogy amit a nyugat előadott az még tiltakozásnak is gyenge volt. Az oroszok simán kiszakították Dél-Oszétiát és Abháziát. Szíriában is orosz fegyverszállítások tartják partiban a kormányerőket és Putyint nagyon nem érdekli, hogy Obama hajszál híján Szíriában is háborúzott egyet. Nem sokon múlott, hogy orosz légvédelmi rakéták próbálják lecsalogatni az amcsi gépeket. Az izraeli tankok személyzete is mesélhetne az orosz páncéltörő rakéták hatékonyságáról. Iránnal is mintha lenne némi orosz kapcsolat, pedig az utóbbi években a nyugatmak már többször eszébe jutott Iránt ripityára bombázni, csak valahogy nem volt merszük nekifogni a várható veszteségek miatt.

Én valahogy nem látom Putyinon azt az őrült nagy félelmet Európától és az USA-tól.

"a világ megszenvedi az oroszok időleges kiesését a világkereskedelemből, de túléli.
Az oroszok azonban nem sokáig birnák ki."

Ezzel az az apró probléma, hogy a világ nem Európából és Amerikából áll. Az oroszok szépen eladják a gázt Kínának, az olajat pedig Kínának, Indiának, egyéb ázsiai országoknak. Európa meg fázhat.

Ha az érvelésed igaz lenne és az oroszoknak nagyobb szüksége lenne az európai piacra, mint Európának az orosz energiára, akkor Európa diktálná az orosz gáz árát. De valahogy mégis csak fordítva van.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 21:10
Előzmény: #2246  berlini
#2247
Vagy 2 éve olvastam arról, hogy az oroszok a kőolajbevételükből 75$-t költenek el a költségvetésen keresztül, a többi a megtakarításuk. Ezen a ponton őket is meg lehet fogni.
berlini
berlini 2014. 03. 01. 20:57
Előzmény: #2241  Törölt felhasználó
#2246
Egy pár pontositás, ellenvetés:
- az ukrán működési nyereség már 2014-ben elérte a 40 milliárdot igy a 2014-2015 éves várható 80 milliárd csökkenti az általad számitott 150 milliárd max veszteséget 70 milliárdra, tehát évi max. 35 milliárdra.
Ez - feltételezve hogy az európai konjunktúra folytatódik - az OTP két éves várhatóan összesen kb 350 milliárdos nyereségét csak max. kb 20%-kal csökkentené.
A többi fejtegetéssel egyetértek, kivéve a végkövetkeztetést.
Oroszország már régóta nem engedhet meg magának komoly konfliktust Európával és az USA-val.
A mai világban a globalizálódásnak éppen az a jó oldala, hogy egy tartós konfliktus - még ha csak gazdasági eszközökkel, embargóval stb is vivják meg - mindenkinek nagy kárt okoz.
Mindegy hogy mennyi nukleáris fegyvere is van az oroszoknak, de egyetlen exportképes terméküket az energiát, ha nem tudják eladni, ha nincs miből élelmiszert vásárolni, akkor oda az orosz létminimum, hatalmas károk keletkeznek.
Leegyszerűsitve:
a világ megszenvedi az oroszok időleges kiesését a világkereskedelemből, de túléli.
Az oroszok azonban nem sokáig birnák ki.
Ahogyan már Hruscsov sem kockáztatta meg a háborút a nyugattal 1961-ben a kubai rakétaválság idején, úgy ez most sem fog bekövetkezni.
Krimre azonban az ukránok keresztet vethetnek. Hivatalosan Ukrajna részeként de ez a terület gyakorlatilag függetelen lesz.
berlini
berlini 2014. 03. 01. 20:32
Előzmény: #2237  pomperj
#2245
A végén még kiderül, hogy a TA-ból számolt 2700ft-os célárfolyamod mégis fundamentális okokkal magyarázva teljesülhet? :)
1.) a Hrivnya többet esett mint 20%. Az Hrivnya/USD volt 11,5 felett is. Most viszont ismét 10 alatt van.
Nem vitatom, hogy akár a töredékére is eshet az értéke, de ahhoz katonai eszkaláció kell, amihez ma már esélyt látok. Biztos vagy benne, hogy ha ez bekövetkezik akkor erre csak az OTP részvényesek faragnak rá?
Tehát ha Ukrajna nem válik háborus övezetté, akkor én nem hiszem, hogy a hrivnya értéke a feltételezett 50%-os árfolyamesést elszenvedné.
2.)
Hiba azzal számolni, hogy az OTP hitelállományából a devizahiteles arány 70% lenne. Az utóbbi évek OTP hitelkihelyezései áruhitelezések és hitelkártyahitelek voltak hrivnyában.
4.)
Ha Ukrajna gazdasága tartósan visszaesik, akkor pesze ezek a hitelek is megszenvedik, de nem valószinű hogy a 2009-es válságmélypont fölé megy az NPL90. Azaz 50% alatt marad. (Azaz kb. 50 milliárd többlet nemfizető hitelállomány.)
5.)
A ROE mutató pozitiv alakulása nem hit kérdése.
Az ukrán leány tavaly nyereségbe fordult és - a válság nélkül - ez a pozitiv fejlődés 4. negyedév uátán idén is folytatódhatott volna.
Az én becslésem szerint az NPL90 romlásából adódó többlet céltartalékolás a 80%-os eddigi szintet tartva, 40 milliárd ft lenne, ami 2014 évben többlet terhelésként jelentkezne. Ezt az Ukrán leány működési eredményéből éppen fedezni lehet,(az kb. 40-45 milliárd ft lesz idén.)
Persze fentiek csak akkor érvényesek, ha Ukrajnában az állapot stabilizálódik és az ország nem süllyed el a káoszban, ami valószinűleg nem érdeke Oroszországnak sem.
Tehát az általam várt legrosszabb esetben sem kellene az anyabanknak jelentős tőkét pótolni Ukrajnában.
A csoportszintű mérleget azonban már egy tartós kisebb, kb. 20%-os hrivnya leértékelés is negativan befolyásolná.
Egyrészt a leánybank saját tőkéjének ft-ban számolt 24 milliárd ft-os csökkenése, másrészt a kb. 250 milliárd ft-nyi anyabanki források (devizában nyújtott és hrivnyára átvátott kihelyezett hitelek forrása,)50 milliárd ft-nyi értékvesztése. Ez viszont csak akkor jelenne meg igy a csoportszintű mérlegben, ha közben a ft árfolyama nem szenvedne el egy valószinűleg hasonló mértékű gyengülést. (Az elmúlt egy évben már volt -9% és a ft alapkamat további csökkentése még hozzátesz majd legalább ennyit.)
Igy ezzel nem nagyon számolnék.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 20:12
Előzmény: #2242  wgaspar
#2244
Ez nem vízió, hanem valóság sajnos.
Ha valami csoda nem történik hétfő nyitóig, akkor itt vérfürdő lesz.
Amúgy is, a 40% alatt forduló NPL90 ráta miatt az EPS termelő képesség korlátos lett volna évekig, most akkor visszafordul a csökkenő trendből, és még magasabban fog tetőzni.
150mrd HUF Good Will került képbe, ez már így biztosan több lesz.
Tulajként írom ezt sajnos, mert ebből most 1db-ot birtokolni is sok.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 20:08
Előzmény: #2242  wgaspar
#2243
Ha nem szedem rendesen a gyógyszert, sok.

Egyébként egy_kezdo kérdezte, hogy mit gondolok a helyzetről. Berlini már válaszolt, most én is.
wgaspar 2014. 03. 01. 20:00
Előzmény: #2241  Törölt felhasználó
#2242
Sok ilyen víziód van?
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 19:26
Előzmény: #2239  egy_kezdo
#2241
Ukrajnában ma két forgatókönyv képzelhető el. Az első és az OTP számára kedvezőbb, hogy az új ukrán vezetés, vagy ha az bukik, akkor az azt követő belátja az erőviszonyokat és térdet hajt Putyin cár előtt. Ebbe az esetben nincs fegyveres konfliktus, Ukrajna nem szakad szét, csak legfeljebb a Krím válik le. Sajnos ennek a forgatókönyvnek egyre kisebb az esélye. Még ebben az esetben is igaz, hogy Ukrajna gyakorlatilag csődhelyzetben van és az eddig orosz lélegeztető gép helyébe kell valami, ami azt kiváltja. Ez lehet EU/IMF forrás és /vagy orosz forrás attól függően, hogy Putyin mit kér cserébe azért, hogy megkegyelmezzen és arra mit lép az EU/USA. Ha EU/IMF forrás akkor annak a saját tapasztalatunkból tudjuk, hogy milyen feltételei szoktak lenni. Tehát az állam ugyan átmenetileg, pénzügyileg megmenekülhet, de a megszorítások miatt lakosság és a cégek helyzete romlani fog, ami emeli az NPL rátát. Ugyancsak NPL növelő hatása lesz a devizahitelek elszállásának a hrivnya gyenge árfolyama következtésben. Ez esetben a jelenleg 36 %-os NPL ráta és az NPL értékvesztéssel való 78 % fedezettségének emelkedésére számítok. Szerintem 50 % NPL bő 90 % értékvesztés fedezettséggel benne van a pakliban. Tehát a szeptember végén 237 milliárdos nem teljesítő hitelállomány 330 milliárdra, a 184 milliárdos értékvesztés állomány pedig 300 milliárdra nőhet. További veszteséget okoz a devizahitelek közül a nem teljesítővé válókon elszenvedett árfolyamveszteség. (Feltételezem, hogy a deviza pozíciók le vannak fedezve, tehát a teljesítő devizahitelek fedezettek, a tartósan nem teljesítők pedig hrivnyára vannak konvertálva. Viszont az újonnan nem teljesítővé válókon lesz árfolyamveszteség) Ezt nehéz megbecsülni, de szerintem nem lesz több 20-30 milliárd forintnál. Ez így együtt 140-150 milliárd forint, ami eloszlik 2014-re és 2015-re. Mivel a JSC a kockázati költségek levonása előtt képes 25-30 milliárd Ft nyereséget termelni, a nettó veszteséget 80-100 milliárdnál nem tenném többre. Az NPL emelkedéséhez idő kell ezért szerintem a veszteség nagyobbik része 2015-ben jelentkezik majd. Persze az is kérdés, mennyire lesz anarchia, mert ha az államhatalom nem igazán működik akkor a népek nem félnek a végrehajtástól, felszámolástól, börtöntől és akkor nagyobb az NPL.

Berlini erre azt mondaná, hogy az OTP konszolidált saját tőkéje 1524 milliárd, aminek a 6 %-át teszi ki az általam számolt 2 éves potenciális veszteség. 6 %-os árfolyamcsökkenés pedig most volt, tehát a piac beárazta ezt a forgatókönyvet. Azonban ez az érvelés csak akkor lenne igaz, ha főleg P/BV alapú lenne az árazás. Csakhogy a P/E jobban számít és az eredménynek bizony a 35-40 %-át is elviheti az Ukrán veszteség 2 éven keresztül.

Sajnos a valószínűbb, hogy az oroszok bevonulnak. Szerintem komoly háború nem lesz, mert egyrészről az ukrán hadsereg is részben orosz nemzetiségűekből, vagy oroszul beszélő más nemzetiségűekből áll, részben az Ukrán állampolgárok tetemes hányada megszavazta Janukovicsot elnöknek. Gondolom a hadseregen belül sem nagyon más a politikai megoszlás. Tehát a katonák legalább harmadának, de lehet, hogy felének az oroszok nem ellenség, hanem testvérek, akikre nem fognak lőni. Másrészt pedig az orosz haderő megeszi reggelire az ukránt. A NATO, meg az EU ezzel szemben nem képes másra, mint szájkaratéra. Az Ukrajnával határos NATO és EU tagországokban, azaz Lengyelországban, Szlovákiában, Magyarországon és Romániában nincs olyan gyors reagálásra képes erő, ami összemérhető lenne az oroszokkal. Ezen országok katonai reptereinek is hetek kellenek, hogy alkalmassá tegyék azokat nagyszámú amerikai, német, olasz, angol és francia katonai gép üzemeltetésére. A német és olasz repterek, illetve a Földközi-tenger - ahonnan az amcsi hordozók gépeket indíthatnának - pedig egyszerűen túl távol vannak Kelet-Ukrajnától. Egyedül a törököktől indulhatnának gépek, de nem hiszem, hogy a törökök ezt megkockáztatnák. Amúgy az oroszok egy valamire nem sajnálták a pénz az Szovjetunió összeomlása óta, a nukleáris fegyverekre. Európában ma az orosz komoly fölényben vannak, ha atomot kell bevetni. Úgyhogy a NATO marad szépen a hátsóján és legfeljebb tiltakozgat kicsit.

Ha az oroszok bemennek, akkor Ukrajna szakad. Csak az a kérdés, hogy a Krím és Kelet-Ukrajna mellett a déli rész is elszakad-e. Természetesen lesz népszavazás, de keleten és délen sok helyen több az orosz, mint az ukrán és ahol az ukrán nemzetiségűek vannak többségben, még ott is inkább az oroszt beszélik, mint az ukránt. Kelet és dél Janukovicsra szavazott. Ha az embereknek felteszik a kérdést hogy egy orosz segítséggel (tehát gyámság alatt) működő független államban szeretnének-e élni, ami nem visz ki államadósságot magával a kiváláskor, ahogy egy főre jutó GDP sokkal számottevően magasabb, mint nyugaton és Közép-Ukrajnában (Kijevet persze kivéve). Ha dönthetnek, hogy az orosz által garantált közbiztonságot választják-e az anarchia helyett. Ha az a kérdés, hogy orosz pénzügyi segítség és enyhe feltételek, vagy EU/IMF és kemény megszorítások. Ha olcsó orosz gázt szeretnének. Nos tehát ha az a kérdés, hogy létbiztonságot szeretnének-e akkor nem kétséges, hogy boldogan választják Putyinékat és magasról tesznek a demokráciára. Amúgy meg az egymást váltó oligarcha és bűnöző vezetők eddig sem tartottak fenn valami hű de nagy demokráciát Ukrajnában és ez valószínűleg a közeljövőben sem fog változni.

Tehát Ukrajna szakad és ezzel szétszakad az OTP Ukrajna fiókhálózata is. Megjósolhatatlan, hogy mi lesz ezután a bankkal. A maradék Nyugat és Közép-Ukrajna ott marad az anarchiával, csődhelyzettel és az jelenlegi ukrán átlaghoz képest is nagy szegénységével. Elveszti iparának nagyobbik részét, tengerét. Szóval kb. olyan lesz a helyzet, mint nálunk Trianon után. Egy ilyen helyzetben egy bankpánik és a JSC csődje nem is olyan lehetetlen feltételezés. Az OTP ez esetben leírhat 300-400 milliárd forint ukrán betéttel nem fedezett eszközt. Ez persze a létező legrosszabb eset. Az OTP saját tőkéjének maximum a 20-25 %-a veszhet oda, az eredménye viszont veszteségbe fordul. Hogy ez mekkora árfolyamcsökkenést vált ki, tippelje meg mindenki magának. Az biztos, hogy több, mint 20-25 %-ot.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek