A kérdés nagyon jó. Szerintem az infláció csak az egyik paraméter az egészben. Eleve nem mindegy, hogy mit értünk emelkedésen? Fölmegy ugyanoda, ahova 2022. végén, és lesz egy kétpúpú teve? Vagy csak kb 10%-ig megy fel? Felszúr vagy ott is marad hónapokig? Bázishatás okozza, vagy trendnek tűnik? Maginfláció vs CPI? Mi lesz a HUF árfolyam alakulása, elszáll-e, ha igen, meddig, lesz-e MNB intézkedés emiatt, ha igen, milyen és milyen kommunikációval? Milyen lesz a nem lakossági papírok aktuális hozamszintje, eleve a hazai kamatszint milyen lesz? Mennyire lesz rászolrulva az ÁKK a lakossági pénzekre? 2022-ben rá volt szorulva, de nem tudjuk, hogy ugyanez lenne majd. Milyen lesz az általános hazai gazdaságpolitikai kumminikáció? Mennyire akarnak épp tényleg költekezni (2025. végétől már rákészülnek 2026-os választásokra)? Összefoglalva, ha odaérünk, akkor lehet ötletelni, hogy merre tovább. Én úgy látom, hogy a legvalószínűbb, hogy a bázishatás miatt lesz egy kisebb púp majd, aztán lassabb lecsengés. A visszatekintő átárazások és a HUF árfolyam ebbe bekavarhat.
Már leírtuk. 1 évre: rövidtávra 1MÁP 6,5%, lejár..fixen ennyi jár, nincs 1% bukta április 22-ig: PMÁP, fix 7,9%/év átlag, visszaváltva is 6,9%), tehát kicsivel még az 1MÁP-nál is jobb, még visszaváltva is, ha engedik a visszaváltását majd a dömping időszakban, és nem emelkedik az 1% visszaváltási költség...mert akkor bizony cumás. 2-3 évre: FIXMÁP BMÁP csak akkor érvényesül, ha a DKJ nem jön le 5,5 alá (5,5+1,5 prémium = 7%, ami a FIXMÁP-al egyenlő) talán idén tartja a 7-8%-ot, de +1-2év múlva, ha lentebb jön, 3-4%ra (+1.5% prémium) = 4,5-5,5% bukó a FIXmáphoz képest. //ez már nem a kamat-befektetésre vonatkozik PMÁP 2025 után érdekes, ebből a szempontból "MOZI", akinek a tőkéje nagyobb része ebben van. Azért Mozi, mert előre látjuk, tudni, hogy megéri-e majd tartani, avagy nem. 4,5 körüli inflánál , akinek régi szériás PMÁP van, +1,5% prémiummal = 6% kamat. FIXMÁP valószínűleg jövőre már nem 7% fixet ad, hanem csak 6%-ot, vagy akár 5,5 (majd kiderül ez is) tehát még akkor is megérheti a PMÁP-ban tartani, a +1,5% miatt. de ez még a jövő zenéje.
személyeskedését és degradáló szövegedért remélem a topikfelelelős jó döntést hoz és kirak téged, mert most már állítólag szelektálja az ilyen dolgokat
Idézek a lustaport, befektetői életutakból:Befektetői életutak | lustaport (wordpress.com) "A piramis alján az igénytelenek állnak. Itt álljunk is meg egy pillanatra, mivel ez a szó meglehetősen lekicsinylő. Eszemben sincs igénytelennek nevezni bárkit, mint embert, és kimondottan bosszantani szokott, amikor minden szakma képviselője elvárja, hogy az ő dolgaival kiemelten foglalkozzunk. Mindenki igénytelen egy csomó területen, engem is beleértve, és jó esetben igényes néhány területen. Egyáltalán nem elvárás, hogy pont befektetőként legyünk igényesek. A baj azzal van, ha valaki minden területen igénytelen, vagy éppen büszke arra, hogy egy adott területen az (például a humán értelmiségek kedvenc időtöltése azzal dicsekedni, milyen gyengék matematikából).Miután ezt tisztáztuk, nézzük meg, mi jellemzi az igénytelenek befektetői habitusát. Ők azok, akiknek nagyjából fogalmuk sincs semmiről befektetési ügyekben, és a legkisebb hajlandóságot sem mutatják, hogy változtassanak ezen. Ahelyett, hogy elolvasnának 2-3 befektetésekkel foglalkozó könyvet, kicsit kutakodnának az interneten, inkább fórumokra járnak és ilyen kérdések nyomán ismerhetők fel:
Melyik állampapírt vegyem?"
Megoldást is ad: "Azon túl, hogy a zéró tudás semmilyen szakterületen nem vezet sehova, a legfőbb probléma ezzel a megközelítéssel, hogy nagyjából a mosógépvásárlás szintjén próbál kezelni egy meglehetősen komplex világot. Az eredmény is ennek megfelelő lesz, ők fognak a pánikok idején eladni és az eufóriában vásárolni, bedőlni az irreális hozamígéreteknek. Ez a réteg alapvető jövedelemforrása a pénzügyi intézményeknek, jól reagálnak a marketing üzenetekre, nem érzékenyek a költségekre és hallgatnak a bank ügyintézők ajánlásaira…Egyetlen menekülőút létezik ebből a földi pokolból, ha találkoznak egy számukra hiteles emberrel, aki rábeszéli őket valamilyen inflációvédett befektetésre (például Prémium Állampapír) és a továbbiakban képesek kitartani ennél a megoldásnál."
"Ha azonban bármilyen ok miatt (újabb költség- és/vagy adósokkok, forintgyengülés, túlzott keresleti nyomás, nem horgonyozott inflációs várakozások) az idei második félévben a most gondoltnál intenzívebbé válnak az átárazások, és nagyobb mértékben nőnek a havi indexek, akkor ősszel az infláció könnyen visszagyorsulhat a 6-7%-os tartományba."
"A tavasz második felére a bázishatás támogató szerepnek kifulladása átmenetileg teljesen leállítja a dezinflációs folyamatot.ENNEK A TECHNIKAI HATÁSNAK KÖSZÖNHETŐEN MÁJUS-JÚNIUSTÓL AZ INFLÁCIÓ NAGY VALÓSZÍNŰSÉGGEL VISSZAFORDUL 5 SZÁZALÉK FÖLÉ." Meglátjuk ❗ Hogy mit hamisítanak.
Na erre kíváncsi leszek hogy érvényesíteni fogják e a februári inflációs adatban. ☝️ "Nőhetnek az energiaárak Januárban a meglepetés erejével hathatott, hogy a járműüzemanyag-árak havi szinten csökkentek, holott az év elején emelkedett a jövedéki adó. Azonban ami késik, az nem múlik: a késleltetett jövedéki adóemelés, illetve egyéb tényezők miatt februárban havi szinten mintegy 8 százalékkal drágulhatott a járműüzemanyag, jelentősen hozzájárulva egy újabb viszonylag magas, 1 százalék körüli havi drágulás kialakulásához."
"Probléma csak akkor lehet, ha az infláció nem annyi." Holnap reggel kiderül hogy mennyivel csökkent a februári inflációs adat.😆 Gondolom 4 százalék alatt lesz. Ha felette lesz, akkor KSH vezér csere ❗📉
Magyar Állampapír tulajok