Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2021. 11. 23. 15:22
Előzmény: #138419  Benzedrine
#138420
https://www.napi.hu/tozsdek-piacok/forint-zuhanas-piacok-hitel-allampapir-kotveny-befektetes-kamatkockazat-melypont.740777.html
Rájöttek a fiúk, hogy baj van! :D 
A magyar állampapírpiacból is rohamléptekkel távozik a nemzetközi tőke. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint a múlt héten több mint 153 milliárd forinttal csökkent a külföldi befektetők forint magyar állampapír-állománya, ami eladás lehetett, hiszen lejárat nem volt. Az eladási hullám a héten tovább folytatódhatott, ezt jelzik a meredeken emelkedő hozamok. A keddi diszkontkincstárjegy-aukción a három hónapos állampapírok 2,52 százalékos átlagkamattal keltek el, ami 0,3 százalékponttal magasabb érték, mint egy héttel korábban.
Benzedrine
Benzedrine 2021. 11. 23. 15:19
Előzmény: #138418  Gaguse
#138419
Nyugi, egy drasztikus kamatemelés is pokol lenne, csak másnak fájna. Most az jár jól aki forinthitelben ül, tíz évre fix kamatral. 
Gaguse
Gaguse 2021. 11. 23. 15:14
Előzmény: #138416  macisajt
#138418
ezt már elkxrta Eltolcsy! most lehet futni a vonat után.. drasztikus kamatemelés kell, mert elszabadul a pokol! (amit meg is jósoltam) űEz még csak a kezdet, a választások után hatalmas megszorítások jönnek és nagyon nagybukták! Jön a tél gyermekeim az Úrban, jön a tél! :D 
macisajt 2021. 11. 23. 14:51
Előzmény: #138416  macisajt
#138417
macisajt 2021. 11. 23. 14:42
Előzmény: #138415  Murdoch
#138416
Nem lesz semmi!
Murdoch 2021. 11. 23. 13:38
Előzmény: #138414  tihamer
#138415
Csütörtökön meglátjuk :) 
tihamer
tihamer 2021. 11. 23. 13:12
#138414
CyrusTheGreat 2021. 11. 23. 12:42
Előzmény: #138410  Pohos
#138413
Ha emelkednek a kamatok (nem tudom, melyikre gondolsz, hitel vagy betét) és nő az infláció, akkor miért fognak emelkedni a bérleti díjak? Ez így nekem most a kajakóma idejére magas.
Szerintem jobban jársz, ha nem akarod ezt megmagyarázni magadnak, hanem egészen egyszerűen azt mondod, hogy van helye és kell egy pesti lakás - amivel tökéletesen egyet lehet érteni.
alexander7 2021. 11. 23. 11:55
#138412
OFF:
Úgy tűnik MZP mellett újabb meglepetés aki mindkét helyről vinné a szavazatokat: https://www.youtube.com/watch?v=vyJat2YdawE&ab_channel=FriderikuszPodcast
Törölt felhasználó 2021. 11. 23. 11:48
Előzmény: #138410  Pohos
#138411
Teljesen egyéni helyzet függő, hogy mit teszel egy ingatlannal.
Eladod vs megtartod: pl. én egy bizonyos mértékben mindenképp tartanék már ingatlant, része a portfóliónak, és nem érdekel, hogy a következő néhány évben merre fog menni az ára. Kell budapesti ingatlan a portfólióba, és kész.
Kiadod vs üresen áll / te használod: itt is mérlegelsz egy csomó mindent. Én pl volt amikor az egyikben home office-oztam, mert a gyerek és a feleségem is hónapokig otthon voltak a covid miatt, és nem tudtam nyugodtan dolgozni mellettük a 3 szobás lakásban sem. Mennyit kell rákölteni most, hogy olyannak is ki tudd adni, akinek szeretnéd? Most ezen dolgozunk, hogy diákoknak kiadható szintre hozzuk, 2 külön nyíló szoba van, elég nagyok, 2-4 diáknak is megfelelne. Nem alakítjuk át 2+1 szobássá (pedig lehetne), marad így nagy konyhásan. A diák (szülő) általában fizetni szokott, ez szempont. Ugyanakkor tudom, hogy a diák nem szuperigényes, de legalább igénytelen is tud lenni, nem lesz csilivili konyhabútor, méregdrága burkolatok, gipszkarton design elemek és hasonlók, mert minek. 20 perc alatt be lehet majd érni a SOTE-re, a Corvinusra, a közszolgálatira, de nem körgangos házban udvari lakás, ami egy vidékinek nyomasztó. Nem is sietünk vele, hiszen 2022. nyarán lesz értelme legkorábban kiadni.
Pohos 2021. 11. 23. 11:17
Előzmény: #138407  CyrusTheGreat
#138410

Azt vizionálom, hogy a csökkenő reálárakat az fogja helyrerakni, hogy emelkedő infláció és kamat esetén bérelni és vásárolni egyaránt drágább lesz, ezért sokan kénytelenek lesznek bérelni, így emelkednek a bérleti díjak, javul a hozam és ez végül ismételt nominális emelkedést hoz létre (körbeér a ciklus, de akár a mai árszínvonal többszörösén).
A 10 millió forintos kérdés az, hogy mindehhez stagnáló vagy csökkenő nominálárakon keresztül vezet az út, és ha utóbbi, akkor mekkora visszaesés várható - de nyilván ez most a béljóslás kategória, és nem mindegy az sem, hogy örökölt/kapott/2013-ban/2019-ben vett ingatlanról van szó.
siemens 2021. 11. 23. 11:12
Előzmény: #138404  Pohos
#138409
Nem. 
Amortizáció.
Havi költségeket meg fizeted becsülettel. És meddig várnál? Az üresenállás a legnagyobb veszteség!
Ahelyett, hogy folyamatosan lenne bevételed. Mit nyernél 10-15 ezer Forintot havonta? Már ez az idő sem fog megtérülni!
1 éves határozott idejű szerződés, utána dönthetsz belátásod szerint.
Most csak kiadásod van, bevételed nincs.
Ki érti ezt?
Pohos 2021. 11. 23. 11:01
Előzmény: #138405  Gaguse
#138408
Úgy értve, hogy a mostani vevőkkel szemben villan meg a trükk, és továbbra is a türelmesek járnak jól,  akik csökkenő reálon nem szállnak ki.
CyrusTheGreat 2021. 11. 23. 11:00
Előzmény: #138404  Pohos
#138407
Az eddigi tapasztalatok világosan mutatják, hogy a bérleti díjak emelkedése nem követi az ingatlanárak emelkedését (árak 2-3x, bérleti díjak meg 1.5x), csak az irány azonos. Én ebből azt gondolom, hogy ha nő az ingatlanár, akkor nő a bérleti díj (és fordítva is hasonló lehet a szituáció, amennyiben befektetői többség vásárol). Ha azt vélelmezed, hogy nőni fognak a bérleti díjak, de az ingatlan ára reálértékben csökken, akkor ebből nem az következik, hogy a bérleti díjak reálértéke is csökkenni fog?
Nem valós igazság szerint a dilemmád, mert két teljesen külön befektetési/használati esetet vázolsz. Teljesen mások az előnyök/kockázatok az értékesítéskor realizálandó hozamra törekvés és a havi bérleti díjra játék esetén.
Pohos 2021. 11. 23. 10:55
Előzmény: #138405  Gaguse
#138406
Dehogynem, false letörés volt a MÁP bevezetés és a COVID nominál csökkenés is. Egyedi tranzakciókban megjelennek ezek, hogy vki pánikban olcsón adta el, aztán 2 hét múlva megbánta. Csak ez a statisztikákban nem látszik meg úgy, mint egy rendes TA görbén.
Gaguse
Gaguse 2021. 11. 23. 10:51
Előzmény: #138398  Pohos
#138405
a piac trükkje!? érdekes ahogy páran gondolkodnak. Ez nem a tőzsde, itt nincsenek trükkök, "dip-k" false kitörések :D Itt elmondom mi van, jövőre eladhatod min 10%-al olcsóbban majd nekik a lakást... pont
Pohos 2021. 11. 23. 10:51
Előzmény: #138402  CyrusTheGreat
#138404
Nem akarom kiadni személy szerint nekik, meg ők se akarják kivenni, csak azt nem látom és a jelen csacsogásom is kb. akörül forog, hogy csökkenő reálérték mellett középtávon nem lenne-e jobb az emelkedő bérleti díjakra gyúrni.
Törölt felhasználó 2021. 11. 23. 10:46
Előzmény: #138401  Pohos
#138403
Mikor én adtam el anno az előzőt, két tényleges vevőjelöltem volt: egyik lakhatásra vette volna, másik kiadásra. Egyértelműen másképp viselkedtek, a saját lakhatásos alkudozott ezerrel, mert a kerete nem engedte meg. Értelemszerűen a befektető vitte el, aki kb 3%-kal többet is adott érte. A lakhatásos egy csomót tanakodott saját magával, a befektető szinte azonnal döntött, szerződött, fizetett. Kifestette és kiadta egy hónapon belül.
Számomra eladói szemmel nézve kényelmesebb volt egy befektető.
CyrusTheGreat 2021. 11. 23. 10:41
Előzmény: #138398  Pohos
#138402
MEgjelentek nálad vevőként, szóval elvileg van pénzük (még ha fizikailag/szellemileg nincsenek is a topon), most meg az merül fel, hogy nekik akarod kiadni? Isten bizony, nem értem.
Pohos 2021. 11. 23. 10:37
Előzmény: #138400  lacikonyha
#138401
Nem, ez egy hagyományosan felülértékelt, de nem kimondottan divatos pesti lokáció.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek