Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 04. 02. 12:16
Előzmény: #66239  klmn
#66240
Azokban csak lakni lehet és korlátozottan kiadni, a belvárosi kéglit mert felosztottad 2-3 kisgarzonra egy ügyes belsőépítésszel és kiadtad rövidtávúra busás haszonnal.  Eddig.
klmn 2020. 04. 02. 11:53
#66239
Agglomeràció déli részén, új, komplett 4 lakásos társasházat lehet venni 150 m-ért. 4 db 70 m2 lakás. Ezeket a belvárosi árazásokat én mindig elképedve néztem
Törölt felhasználó 2020. 04. 02. 11:52
#66238
2011 ben volt nyerő BP-en lakást venni,2018 ban meg eladni,mondjuk így utólag 1 évet még várhattam volna ,de a túl sok befektetés jelleggel vett lakás miatt,várható volt a kifulladás,még tavaly írtam valakinek egy másik topikban,hogy már nem érdemes ingatlanba fektetni,zárni kell a pozit,főleg BP-en,nagyobb vidéki városokban viszont érdemes még körülnézni.
A vírus meg a forint gyengülés és a várható infla.felpörgése miatt ez szerintem most még aktuálisabb lehet.
elemerorsos 2020. 04. 02. 11:51
Előzmény: #66235  CyrusTheGreat
#66237
Mert megint nem olvasol. Végig airbnb-s, vagyis elosztásában-dizájnban-bútorozásában erre kialakított, felújított lakásokról volt szó. Ilyeneket néztem én is. Ezeket jóval magasabb áron hirdetik. És erre írtam, hogy van, amelyik dizájnban vagy bútorozásban frissítésre szorul.
CyrusTheGreat 2020. 04. 02. 11:39
Előzmény: #66234  Törölt felhasználó
#66236
Bőven lehetett V. kerületben (Lipótváros) 2013-ban 350k-ért normális lakást venni, még 2014-ben is.
CyrusTheGreat 2020. 04. 02. 11:37
Előzmény: #66227  elemerorsos
#66235
Ezzel szemben a tények (V. kerület).
--------
70-80 nm-es lakások:
0-119M-ós sáv: 116 darab
120-150M-ós sáv: 17 darab (ebből ráadásul a .com-os manók nem azonosítottak duplikátumként párat, szemmel verve ez 11 egyedi ingatlant jelent)
-------
45-55 nm-es lakások:
0-59M-ós sáv: 57 darab
60-79M-ós sáv: 37 darab
80-99M-es sáv: 14 darab
100M-es sáv: 9 darab (ebből szemmel verve 4 egyedi ingatlanról beszélünk, szintén nem működtek a manók)
Törölt felhasználó 2020. 04. 02. 11:34
Előzmény: #66229  elemerorsos
#66234

Nem emlékszem már sajnos a 2013-as árakra, de nekem úgy rémlik, hogy  csak nagyon lepusztult kéglik voltak az 5.ben meg újlipóton is 3-400e -ért. Inkább a 400e-hez voltak közelebb a lepusztultak is.
Letöltöttem egy csomó hirdetést akkoriban, de sajnos a 2tb-os hdd-met leejtettem tavaly előtt és sok ilyen kevésbé fontos anyag ment kárba. Ezeket nem tároltam több helyen, mert minek. Most is csak érdekes lenne újra nézni, de nem fontos.
Kár, hogy az ingatlan comon nincs ilyen lehetőség, hogy visszanézni a régi hirdetéseket, pedig biztosan tárolják.
buyandhold 2020. 04. 02. 11:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#66233
A masik, hogy mindenkinek mast jelent, hogy mi a biztonsagos befektetes. Van akinek a banki kamat, allampapir biztonsagos. En ezeken jokat kuncogok. Az biztos, hogy megkapod az adott kamatot, de mi van, ha kozben felmegy mindennek a triplajara az ara. akkor sokra megyek a biztos kamattal. es pont ez tortent az elmult evekben. 
Ft biztonsagos: ja, napi szinte romlik a tobbi devizahoz az erteke
M. allamkotveny biztonsagos? ne vicceljunk mar, par eve bovli volt, keress utanna  mit jelent. azota csak romlott a helyzet...
maga a penz erteke bizonsagos??annyit csinalnak, amennyit akarnak, hanyszor soportek mar az utcan a penzt
OTPben a betet biztonsagos? ha becsodol, akkor a beteteseken verik el az uj szabalyozas alapjan...
EN elfogadom, ha valaki megis igy dont, sok sikert hozza
buyandhold 2020. 04. 02. 11:16
Előzmény: #66218  CyrusTheGreat
#66232
Ezzel nagyon egyetertek. Remelem ez 10even belul megvalosul. Nekem az lenne a legjobb, ha az lenne mint nyugaton, hogy az ingatlantulajdonos nem csinal semmit, csak berbeadja az ingatlanokat egy kezelo cegnek, mondjuk 10 evre. Nyilvan kisebb lenne a hozam, de cserebe profi ceg csinalna amit csinalni kell. Mondjuk ehhez eloszor egy eros torvenyi hatter kell. Anelkul ez nem fog megindulni. 
Törölt felhasználó 2020. 04. 02. 11:14
Előzmény: #66228  CyrusTheGreat
#66231

Úgy értettem, hogy a 2 lakása üres most biztosan. A hitel mondjuk jó kérdés, mert ilyesmiről nem beszéltünk, én se számoltam be neki, hogy miből és hogyan vettem a kéglit, csak feltételeztem, hogy hitelből alakította át, mert azt tudom, hogy az ilyen munkák drágák, de ebben nem lehetek biztos. Ha nem volt rajta hitele, akkor meg semmi különösebb kiadása nincs most sem valóban. Ha van hitele, akkor meg él a moratóriummal. 
Azért gondolom egy mekis dolgozónak érzékeny veszteség 2 ki nem adott airbnb lakás. Azokból sokkal több bevétele volt, mint a bére, megérzi.
buyandhold 2020. 04. 02. 11:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#66230

Nekem ez a matek: vettem X ingatlant. X eleg nagy szam, tobb ev munkaja volt, amig kineztem, megvettem, atirattam, kiadtam, rossz berlok helyere jo berloket kerestem, kitanultam a szakmat. Igaz ez rovid es hosszu tavu kiadasra is.Nyilvan teszek felre likvid penzt, amibol megelek evekig, ha semmi bevetelem nincs, akkor is. Aki nem tesz felre, az meg is erdemli. Ez a helyzet arra jo, hogy megerositett, hogy mindig kell likvid tartalek. Mondjuk nekem mindig is volt...
Ha modjuk  tudnam elore, hogy leesik az ingatlanok ara 30%al, akkor sem rohannak eladni, mert sok idobe tellne, mire eladman az osszeset, mar kozben meg fentebb mennenek az arak.
Lehet hogy az allampapir 1-2% al tobbet hoz(hozzateszem jelenleg ez sem igaz), de ennyi miatt nem szamolok fel mindent.
Amirol te beszelsz, hogy van egy lakasom, es most eladom, hogy masban hozzon 2%al tobbet, az egy masik kategoria. Legyen vele szerencseje az illetonek.
elemerorsos 2020. 04. 02. 10:57
Előzmény: #66226  Törölt felhasználó
#66229
Miért ne vehetett volna 3 lakást? 2014-ben egy m2 az V. kerületben 300-400 ezer körül volt. Három darab 50 m2 körüli lakást 50-60 körül megvehetett. Ehhez kellett kb 15 millió önerő és egy multinál egy közepes jövedelem.
CyrusTheGreat 2020. 04. 02. 10:55
Előzmény: #66226  Törölt felhasználó
#66228
Várj, ha a nagymamától örökölte (lényegében ingyen), van állása, az egyikben lakik (nem hajléktalan), akkor azért elég hülyének kell lennie ahhoz, hogy földbe álljon... Nagyjából akkor tudom ezt elképzelni, ha az átalakításhoz hitelt vett fel és azt finanszíroztatta a vendégekkel és most vendég, megtakarítás nélkül maradt esetleg egy magas rezsiszámlával (ilyen lakásnál mondjuk a közös költség van vagy 45-50k). Minden más esetben azért elég jó a szituációja, persze, sok múlik azon, mennyire balfék módon sikerült a feldarabolás - de egyáltalán nem menthetetlen a helyzet. Ha a feldarabolást jogilag is megtette, akkor meg pláne jó a helyzet.
elemerorsos 2020. 04. 02. 10:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#66227
Na, szétnéztem az ingatlan.com-on. Találtam pár V. kerületi airbnb-s lakást. 1.5-2 milliós m2 árak olyan lakásokra, amiknek a dizájnja már nem is friss, látszik hogy 4-5 éve újították fel, magyarul egy komolyabb frissítésre szorul. 50 m2 körüli lakások 70-80 milliók, 75-80 m2-es lakások 120-150 milliókért. Úgy, hogy ezekre még 4-8 milliót rá kell tolni alsó hangon, ha jó pénzt szeretnél. Nem tudom, ki lát fantáziát abban, hogy megvegye, de a figyelt lakásaim közül folyamatosan tűnnek el az ilyenek. Ha NAGYON jól megy az airbnb, akkor beszélünk ezeknél a lakásoknál 3% körüli nettó hozamokról (eredeti áron tudta a 10%-ot). Hosszú távú kiadási hozam értelmezhetetlen, 1-2% lehet. Itt csak az értéknövekedésben lehet bízni, eddig bőven megvolt, kérdés, meddig megy még. Ilyen áron beszállni azért már nagyon kockázatos. De ha már a 6-7. kerületeket nézem, ott sokkal reálisabb árak vannak, sőt, találtam is 1-2 jó vételt, ami hosszú távra lazán hoz nettó 6-7%-ot, rövidre meg lazán 10% fölött. Ezt nem mondanám lufinak.
Törölt felhasználó 2020. 04. 02. 10:29
Előzmény: #66221  Batiszkáf
#66226

A 3 lakás az lehet úgy is, hogy a nagymamától megörökölte és feldarabolta. Az egyik mekiben dolgozik egy srác, ő mondta, mikor vártunk a cuccomra mert késett kicsit és beszélgettünk, aztán a kéglikről beszéltünk, mondtam neki, hogy a 13-ban adok ki, ő meg kiderült, hogy nem is túl messze az 5-ben lakik. Van egy nagy kéglije ami a nagyszüleié volt, az 5-ben, amit átalakított 3 kisebbre. Egyikben ő lakik, kettőt meg kiadott airbnb/booking stb. A mekiben csak a nyugdíj miatt dolgozik vagy dolgozott nem tudom, meg a haverok, jó társaság, jól érzi magát, meg azért mert rugalmasan alakíthatta ki a munkaidejét. A fizetésre nem is lenne szüksége, bár szerintem most jól jön neki.
Ha legközelebb összefutok vele meg is kérdezem, hogy mi a helyzet, bár szinte biztosan beleállt most a földbe a 2 lakásával.
Sweex 2020. 04. 02. 10:27
Törölt hozzászólás
#66225
CyrusTheGreat 2020. 04. 02. 10:25
Előzmény: #66223  Batiszkáf
#66224
Jaaa, annyira azért nem érdekelt, hogy rákeressek, csak a cikket olvastam. :-)
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 04. 02. 10:17
Előzmény: #66222  CyrusTheGreat
#66223
Nem akarok IRL infokat megadni, de némi guglizás után hamar kiderül, hogy V. kerületi a lakás.
CyrusTheGreat 2020. 04. 02. 10:01
Előzmény: #66221  Batiszkáf
#66222
Én nem láttam, hogy V. kerületi lett volna, csak annyit írtak, hogy Budapest. Azért hogy lássuk a számokat, 2019. márciusi cikk szerint körülbelül 10.000 lakást hirdetnek Budapesten, ebből 43-at ajánlattok fel ilyen célokra.
https://www.letmeinn.hu/hol-tart-az-airbnb-budapesten/
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 04. 02. 09:51
Előzmény: #66219  memet
#66221
Három 5. kerületi lakás. Jó időben és/vagy jó helyre kell születni:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek