Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Méltatlanul alulértékelt hozzászólás, megkaptad életem első upvote-ját erre is, meg az előzőre is. Ezek a valós társadalmi és gazdasági fundamentumok, egy idő után ezt is (helyesen) árazni fogja a piac, ne aggódjunk. Az ország közeli jövője megtekinthető Bulgáriában.
Pontosan ugyanazt adja elő, mint a MÁP+ kapcsán. Ha csak egy pillanatra is felmerül, hogy elképzelhető olyan út, amelyen nem Őpanelbáróságának kedveznek a külső körülmények (magától eleve olyan sok mindent nem ért el, ezért eleve érzékeny a külső körülményekre) - akkor már jön az ideges remegés, csapkodás, hiszti és vagdalkozás némi személyeskedéssel és szalmabáb-érveléssel keverve (ki a fene említett itt ÁVH-t és komcsi padlássöprést rajta kívül, azt nem tudom...).
Ronda (az esetek 99%-ában, megjegyzem a szép, filigrán fehér kályhákkal nincs bajom), Héra-égő karbantartására pár év múlva már nem lesz ember, nem túl praktikus és aránytalanul sok helyet foglal el a hasznos alapterületből.
Az elmúlt két hét tapasztalatai: - IX. kerület még mindig katasztrófa, aranyáron adott egész kellemes lakások, borzasztó alakokkal körülvéve. Az egyik eladó hó végén konkrétan nem tud húszezer forintnyi tartalékot felmutatni, de szerinte a lakását olcsón adja 750k/nm áron. A pénztelen "gazdag" lakástulajdonosok korát éljük, frenetikus időszak. - Megnéztem Adnan Polat szuper-beruházását a Közvágóhídon. Majdnem sírtam, amikor megláttam, ha ott valaki lakást vesz, az nem normális, egymást bámuljátok a szomszéddal, nyolcadik emelet alatt nincs napfény. A környék meg a Soroksári, gratulálok a remek választáshoz. Elképzelésem sincs, ki veszi meg azokat a lakásokat. - Az elmúlt évek lakhatási válsága először a szeparált konyhákat emésztette el. Az esetek nagy részében a 100+ nm-es lakásoknál a konyhát behozták a szobába, a konyhából pedig csináltak egy kis szobát. Amikor rákérdeztem, hogy a strang hangszigetelése megtörtént-e, akkor csak lesnek, hogy hát ugye, azt nem. Szóval, ott alszol és közben hallgatod a szomszéd mosogatógépét vagy csak szagolod a kelkáposztát, fantasztikus kilátások. - Sok olyan ingatlant megnéztem, amelyek jelenleg irodaként működnek, felújított állapotban. A probléma csak az volt, hogy úgy újították fel, hogy az aktuális iroda igényeit tudják kiszolgálni, sok esetben az életvitelszerű tartózkodásra alkalmassá tételhez még plusz 15M-ót rá kellene költeni - csak a hirdetési ár ezt nem veszi figyelembe. - Volt egy-két olyan lakás, ahol úgy alakítottak ki szobát, hogy annak kizárólag a lichthofra van "ablaka" (sok esetben csak átlátszatlan fóliás ablak, bukóra nyithatóan), nem is értem, hogyan és mikor tűnt ez jó ötletnek... - Pár idióta bepróbálkozik a cserépkályhás full felújítandó szarjával olyan áron, amiért már normál állapotút kapsz. - Láttunk olyan lakást, ahol a parkettát lecserélték középkategóriás laminált burkolatra, de a szép eredeti kétszárnyas ajtónál a rögzítő pöcöknek nem hagyták meg a besüllyesztési helyet, szóval csak az ajtótok felső részén tudod rögzíteni... Hosszú menet lesz ez, de már azért látszik a főbb irány, a beszélgetések során elég könnyen megnyílnak a tulajdonosok és az ingatlanosok is, egy idő után mindenki kicsit lejjebb ereszti a pajzsot és így azért elég hasznos információk is kinyerhetők. Egyelőre pozitívan állok hozzá.
Törölt felhasználó2020. 02. 09. 16:28
Előzmény:
törölt hozzászólás
#59774
Majd ha ráérek, megsajnálom őket. Azt a generációt ki sajnálta meg, aki azzal szembesült, hogy 97 után 1,5 év alatt dupláztak az árak és még utána is mentek fel? Sz.r hitelek voltak, magas önerő, magas kamat és változó kamatozású, tehát kockázatos még ennek a tetejébe. Csal családosoknak volt támogatott hitel az első fityesz kormány idejében, meg gyerekekre volt szoc pol. Aztán meg azt a generációt ki sajnálta meg, akiket beleugrasztottak chf meg yen hitelbe? Ez mostani folyamatos rinya már fárasztó. Azt hiszik, most olyan rossz. Mi volt akkor 2001-ben egy pályakezdőnek, a bokrostól örökölt büntető adórendszerrel, a mostaninál is jóval magasabb infláció mellett és a 8-10%-os qrva magas önerőt követelő banki hitelekkel? Vagy 2009-ben azokkal, akik felvették a chf-et? Most megházasodik a p.raszt, felmarja a babavárót, hozzá a csokot, hozzá az alacsony kamatozású és hosszú időre rögzíthető hitelt, de sír a szája, hogy őneki milyen rossz. Mindenki aranykort akar, olcsó kégliket, qrva magas fizetést, nulla százalékos hitelt. Aztán beleér a bilibe a keze. A rinyálás helyett nézze meg, mit lehet kihozni az adott helyzetből. Egy panelgarzson 20m körül már fogható, bmeg, babaváró+olcsó hitel, aztán majd lehet tovább lépni onnan, ha takarékosan él és nem b.ssza el a teljes fizetését hülyeségekre. 2001-ben, ha meg is nősültem volna, önerőt akkor sem adtak volna, csak a hitel lett volna támogatott. Egyedülállónak meg a piaci hitel is szívás volt. Most legalább a piaci hitelek korrektek. Aki most rinyálnak, hogy milyen nehéz, fogalmuk nincs az igazi nehézségekről, csak a pofájuk sír, mert ahhoz szoktak, hogy akkor majd ugrik valaki, aztán megoldja nekik.
Olyan rossz dolog a lakáskiadás, hogy a nyálukat csorgatva várják, mikor állnak földbe a "panelbárók" és mikor vehetnek olcsón paneleket. Nade ha olyan mocsok szemét sz.r dolog a lakáskiadás, akkor mit akarnak a panellel csinálni? Lakni benne vagy k.kilni :) ? Na ezért a világ egyik legundorítóbb emberei ezek. 2013/14-ben a félelemtől összeszorított farpofával reszkettek, dehogy vettek ezek bele az olcsó lakásokba, mert reszkettek a félelemtől, hogy még olcsóbbak lesznek, meg mert nem ér semmit a pösti lakás. Látványosan hülyét csináltak magukból, most meg nyomják ezt az undorító hazug dumát, csak hogy a saját ostoba döntésüket próbálják leplepzni :) Én mondjuk nem féltem a panelbárókat, ha van valakinek 3 pösti kis panel kéglije, amit összesen 20m körül megvett 2013/14-ben, akkor ő besöpör 350-400e-t havonta, adózás ugye önkéntes, mindegy is, adózva legyen 300-350e. Minden hónapban, mert ezek az ársáv alja-közepe, gyakorlatilag egymás kezébe adják a kilincset a bérlők. Az egyik a dühtől csorgó nyállal kaffog, a másik meg besöpör havi 300-350e nettóban és költi amire akarja, vesz belőle szép cuccokat, ha akar, elszórakozza, azt csinál vele, amit csak akar.
Az aki nem képes egy zárat maga kicserélni, az ne foglalkozzon lakás kiadással. Kivéve ha 10-20 darabot ad ki, mert akkor jut házmester csapatra is. (A régi zárbetétet sem kell kidobni, az jó lesz a következő zárcserénél. Igy az egész 0ft +félóra ráforditás.)
Mindebben igazad van. Meg akkor is, ha érezni rajtad a kitiltottak frusztráltságát. Bennem viszont felmerül az a kérdés is, hogy milyen lelkivilágú az aki olyan nevet választ magának mint te?
En se lennek a legboldogabb ha ulnek tobb panelen es a koltsegeit fuzetnem kollene sok tizezret havonta es bajlodni 3 diakkal hogy osszeszedjek 150 ezret. Egy zarcsere 30 rongy es akkor nem mondtam sokat.
Törölt felhasználó2020. 02. 09. 14:33
Előzmény:
törölt hozzászólás
#59765
Ot ev tulkeresleti piac utan lehetne ot ev tulkinalati is nyugodtan, nem kell egybol remegni, mint a kocsonya.
Egy dolgot azért el lehet mondani a vállalkozók védelmében is, hogy a vevők semmire nem becsülik a minőséget. A többség. Ismerek vállalkozót, aki minden évben felhúzott egy kéglit és abból élt meg nagyon sokáig. Ő mondta, hogy az első 2 háza nagyon patent minőségben készült, belerakott mindent, minőségi anyagokat és elege is lett az egészből, mert jöttek a paraszt vevők és leugatták meg ugyanúgy lealkudták neki. Ott lett elege, nem fog a p.rasztoknak minőséget építeni, jó ezeknek a legolcsóbb sz.r is, úgyis leugatják meg le akarják alkudni. Utána felhúzta a lehető legolcsóbban, a szakemberek alját hívta ki, akik a legolcsóbbak voltak, nem érdekelte, a festés majd eltakarja és árban kb ugyanannyiért eladta mint a korábbi házait (2008 előtt több évig csak minimálisan mentek fel a zárak :)). Ennyi. Mostanság is a p.rasztot megvakítják az okosházzal, de hogy maga ház milyen minőségben épült fel, fogalma nincsen. A lényeg, hogy a telefonjáról tudja buzerálni a fütést és akkora királyság már, megéri a több százezer felárat / nm.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link