Ha már a tőzsdéhez próbálod hasonlítani az ingatlanpiacot akkor ne a növekedési részvényeket vedd alapul, hanem az osztalék fizető részvényeket. Pár hiperaktív bolondot leszámítva normális befektető, aki osztalék fizető részvényt vett nem fogja eldobálni a részvényeit, mert pár ostoba beparázott és mert az árfolyam leesett átmenetileg de sokakat a végleges árfolyam csökkenés se igazán zavar, hiszen az osztalékra mentek. Van több blog, ahol a fiatalon nyugdíjba vonultak írnak és ott lehet erről többet olvasni. Esik az osztalék fizető részvény? Kit érdekel, amíg fizeti az osztalékot.
Akkor dobálja el, ha az osztalék fizetés leáll, mert a vállalat más irányba indul el vagy a vállalat csőd felé tart, de nyilván a kockázatot azzal minimalizálja, hogy előzetesen kiválogatja a megfelelő részvényt.
Az ingatlanpiacra pont a hosszadalmas adás-vétel miatt a növekedési rövid távú spekulánsok nem igazán jönnek. Most nyilván mindenki majd azt mondja, hogy ő ismer valakit, aki vett meg eladott lakást rövid időn belül, erre azt mondom, hogy ÉS? Én is ismerek olyant, aki idióta módon osztalékfizető részvényt dobott el árfolyam miatt, de ettől még a nagy többség nem hajigálja el az osztalékfizető részvényeket.
Amíg az eladók jókora részét nem tudják beparáztatni, addig itt esés nem lesz, sokkal inkább a rengeteg egyéb támasz miatt egy lassú emelkedésre lehet számítani. Illetve ha megváltoznak a feltételek, ha nehéz lesz a kiadás, nem lesz bérlő, akkor is lehetséges, hogy sokan eladnak befektetési lakást, tehát lemehet az ár, de ez megint spekuláció, senki nem tudja, hogy lesz-e ilyen. Ráadásul írták mások is, hogy lakásban lakni is szoktak, nem kizárólag befektetési termék, ők is támasztják a keresletet.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link