Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 19:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#33920

Az a vizióm amikor bedől a lakossági ingatlanpiac akkor a megmaradó ingatlanokat menekülési áron megveszi mnb kialakitva a nyugdijpénztári befektetést, ezeket kiadják és hozzárendelnek egy kötvényt vagy befektetési alapot.
Az elkülönitett nyugdijszámla régi adósság, ezzel elég nagy lépést lehetne tenni.
Ha még további megrendeléseket is akkor egy kellemes levezetés az épitőiparnak.
Törölt felhasználó 2019. 02. 06. 19:16
Előzmény: #33894  mamoka47
#33919
Csak az a probléma az egészben, amit elmondtál, hogy kihagytál fontos faktorokat. Biztosra állítod, hogy a bérleti díj köszönő viszonyban lesz a hiteled törlesztőjével? Biztosra mernéd állítani, hogy nem lesz eladási pánik akkor, ha a bankbetét likvidebb és vonzóbb befektetés lesz, mint egy lakás ami most se csinál többet, mint évesen 4-5 százalék? Biztosra mernéd állítani, hogy a fix törlesztőd reál értelemben is fix lesz? Az utóbbi mondatot nagyon erősen gondold át.
1kor13
1kor13 2019. 02. 06. 19:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#33918
ncseed, te hol pörgeted a gazdaságot? Még adót sem fizetsz a bérlőid után. Fizetsz utánuk 4% illetéket a következő kecó megvásárlásakor (amennyiben nem a horvát tengerparton öntöd a vízbe a pénzed), míg a bérlő 27% áfát fizetne a fogyasztása után, ha azt nem neked fizetné ki. Nem a gazdagok ellen kell fellépni, hanem az ingatlanspekák ellen. Te semmilyen értéket nem adsz hozzá a gazdasághoz, gyakorlatilag észre sem vennénk ha te eltűnnél, és elmennél egy másik országba. Ellenben vannak akik cégeket vezetnek, startupokat indítanak, kutatnak, fejlesztenek, lakást építenek, másoknak adnak munkát... na ő értük kár lenne, ők azok a gazdagok, akik értéket teremtenek. Nem róluk beszéltem. 
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 19:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#33917
ne viccelj már, nézd meg milyen átalányadót fizetnek az AIRBNB-s ingatlanokért, a bérleti dijak nagyobb része meg zsebbe vándorol.
ncseed 2019. 02. 06. 19:10
Törölt hozzászólás
#33916
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 19:08
Előzmény: #33913  tihamer
#33915
van rá piaci megoldás, pl a nyugdijalapok ingatlanokat épittetnek és kiadják, stabilitást adva a bérlakáspiacnak.
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 19:05
Előzmény: #33892  pitcairn2
#33914

nem gond a hitel ha többet keresel vele mint amennyibe kerül.
Pont ez lenne a normális van 100 egység pénzed akkor vehetnél 5 ingatlant mindegyikben 20 egységgel.
Pontosan ez lenne a célja a jelzáloghitelnek de nem nálunk.
Az ingatlan értékéhez kell adni a hitelt az elsétálás intézményével, nem pedig a fizetésből számolt törlesztéshez, a bankok nem  veszik figyelembe a rendszeres jövedelmet sem.
Nálunk sem jelzálog sem az áthidaló hitel nem működik a funkciója szerint.
tihamer
tihamer 2019. 02. 06. 19:04
Előzmény: #33903  1kor13
#33913
" Pont ezért az a pénzügyi rendszer, ami csak a társadalmi olló nyitását szolgálja, az megérett a pusztulásra. Pont ezért kellene a lakáskiadást állami monopóliummá tenni, az összes lakásspekulánst pedig kirázni a vagyonából. "
Ezt hívjék kommunizmusnak, próbálták működtetni 40 évig, oszt nem jött be.
pitcairn2 2019. 02. 06. 19:03
Előzmény: #33899  sakal83
#33912
mamokára gondoltam:)
2345678 2019. 02. 06. 18:55
Előzmény: #33905  Nudli
#33911
A reálkamatok emelkedése belátható és beláthatatlan  súlyos következményekkel járna.
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 18:45
Előzmény: #33907  mamoka47
#33910

kevesen keresnek 10milkát egy hónapban, van egy gazdasági/jégkorongos mondás, nem oda kell menni ahol a korong van hanem oda ahol lesz. Usa mondás a malacokat időnként levágják.
Az uralkodó réteg kialakitja magának az üzletet politikusokkal megalapoztatják, vannak a hullámlovasok akik felpattannak a trendekre, és van a gnúcsorda, most én a gnúk bőgését hallom patáik hangja messzire hallik.
Ami számomra még nem tiszta, honnan került elő ennyi pénz hirtelen, miközben a lakossági betétek nem csökkennek. Értem én olcsó a kamat és a hitel de korlátozva van a keresethez a törlesztés ami erősen belimitálja.
Persze értem én ott volt a ciha, örökölt ingatlanok, offshore pénzek, SMSZ, külföldön kereső magyarok,  de akkor is rengetegnek tűnik. Vannak külföldiek is de nem hatalmas számban.
ncseed 2019. 02. 06. 18:41
Törölt hozzászólás
#33909
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 18:32
Előzmény: #33872  egynapod
#33908

AIRBNB szabályozása nagyon kinéz, lásd külföldi városok, a kiadások számát és minimum időtartamot.
Jelenleg azért nem korlátozzák mert a tisztánlátók is benne vannak, és fenn akarják tartani az ingatlanpiacot.
mamoka47
mamoka47 2019. 02. 06. 18:31
Előzmény: #33904  Nudli
#33907
Reális vagy nem? Ki tudja? Valaki keres havonta 10 milliót,valaki 100 ezret ,ez reális? Ki tudja.  Ettől még ez van,itt kell gazdálkodni,üzletelni ,ehhez kell alkalmazkodni. Ha majd más világ jön,akkor ahhoz alkalmazkodunk. De a mai helyzeten keseregni és csak mindig a lehetséges jövőt kergetni felesleges.
ncseed 2019. 02. 06. 18:28
Törölt hozzászólás
#33906
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 18:25
Előzmény: #33870  mamoka47
#33905
A linkekben olvashattad sok országban már visszaesett sőt csökkent a lakáseladások száma az ingatlanok ára.
kamatok emelkedni fognak mert az a bankok érdeke, euban usában is sok a változó kamatozású hitel, ha jól rémlik Magyarországon is 50% körüli a változó.Azért is emelkedni fog a kamat mert emelkedik az infla mert ez is cél, 1-3% infla 3-6% kamat?. Ez a szint  még nem fogná vissza a gazdaságot, a bankok viszont
A bankok a válságban visszafogták a hitelezést nekik a kamat a vérkeringés, most kihelyezik "olcsón" a pénzeket - jó horgász beetet- és majd szüretelnek a változó kamatozáson, a most felépitett ingatlanok felszámolásán.
Az emelkedő bérek lehetőséget adnak a magasabb kamatok kifizetésre.Nekik a legyek hordják össze.
Még kinéz egy válság is lásd a déli országok,ráadásul a legtöbb ország hitele visszafizethetetlen
http://www.origo.hu/gazdasag/20181129-nott-a-bankok-sokkellenallo-kepessege-a-jegybank-szerint.html
Nudli
Nudli 2019. 02. 06. 18:07
Előzmény: #33865  mamoka47
#33904

raktam be linkeket, ott elég jól le van irva mi mivel függ össze, plusz összefoglaltam a saját tapasztalatom.
Azt se felejtsd el aki akart venni az nagyobb részt már vett, nagyon sokan 2.3. lakást vettek kiadásra, ez vékony jég, elég egy AIRBNB korlátozás és már meg is rogyott az üzleti modell, lobbiznak a szállodák motelek, nemzetbiztonság.
Mondtam én Budapestet és abból is főleg Pestet ismerem, a belső kerületek 6-7-8-9-ben a 100-120éves házak lakásainak ára 600-750e/nm ez reális? innen hova emelkedne? 
Csak az inflációhoz, sztem az élelmiszerek 1év alatt kb 50-100%ot mentek fel, legalább is Budapesten, gyümölcsök zöldségek.. És még megnézheted a szakemberek árait.  Nem tudok forrást egy normális fogyasztói kosárra de ha látod a családod gazdálkodását akkor azt látni lehet.
1kor13
1kor13 2019. 02. 06. 18:05
Előzmény: #33899  sakal83
#33903
Az, hogy megtörténik e az összeomlás, az nem attól függ, hogy szar lesz e mindenkinek, vagy sem. Már most is szar sokaknak az uzsoraalbérlet miatt.  Irreleváns, hogy szar lesz e mindenkinek. Egy csomóan jobban fogják érezni magukat attól, hogy mindenkinek szar lett, holott korábban "csak" nekik volt szar.
De: "a pénzügyi és egyéb rendszerek célja a társadalmak nyugodt együttélése" Ez így viszont teljesen igaz! Pont ezért az a pénzügyi rendszer, ami csak a társadalmi olló nyitását szolgálja, az megérett a pusztulásra. Pont ezért kellene a lakáskiadást állami monopóliummá tenni, az összes lakásspekulánst pedig kirázni a vagyonából. Tök logikus mindenkinek, hogy nem tehetem meg azt, hogy befektetés céljából lefoglalok száz időpontot hasi ultrahangra, aztán meg kiadom jó pénzért az időpontokat. Egy kivétel van, akkor, ha én nyújtom a szolgáltatást. Miért is gondolunk másképpen a hasi ultrahangra és a lakhatásra??  
mamoka47
mamoka47 2019. 02. 06. 17:58
Előzmény: #33900  Törölt felhasználó
#33902
Igy van,a háromból kettő hiteles,kell a cipi másra!
sakal83 2019. 02. 06. 17:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#33901
Látom, és tapasztaltam, hogy hol "hibáztam" (bár mondjuk volt/van egy életkörülmény változás, aminél így is úgy is realizálnom kellett volna, de ettől tekintsünk el). Nekem a célom nem tisztán befektetés volt, hanem saját cél is. Csak és kizárólag arra törekedtem, hogy piaci ára alatt legyek a vételeknél. A kiszállóm pedig gyors legyen. Visszagondolva persze bakiztam, de átgondoltam időközben és megpróbálom megfékezni a véremet:) és most kitartom őket, mert súlyosan kockázatkerülő vagyok, és ezt látom a legkevésbé kockázatosnak. Lehet megint nem az optimálist választom, de már nem agyalok. Még lezárom ezeket az ügyleteket és leülök :) Igazság szerint egyikbe sem "szerettem" bele, hogy megtartsam plusz lehet, hogy már hobbi is nekem ez...  Utána számoltam, és bizony kitartással sem tudtam volna sokkal többet csinálni tőkehiány miatt. Még 4 ingatlant tudtam volna venni 3 év alatt, amik durván jók voltak, de beragadtam egy építkezésbe... (az egyiken 20 m befektetéssel fél éven belül 20m jött volna... na az fájt, és a kutyának nem kellett 8 hónapig... aki megvette és helyrerakta 42m-ért adta el)Soros biztos nem akarok lenni, qva öreg:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek