Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 09. 02. 10:13
Előzmény: #25679  DAXHU
#25680
Egyébként ennek kapcsán, hogy a kis lakásokra van nagy kereslet, ami relatív négyzetméterárra vetítve mindig így volt, elgondolkodtam azon, hogy egyáltalán az átlagos négyzetméterár jó koncepció-e. Főleg ha kerületeket, lakóövezeteket vetünk össze, hiszen ahol több a kicsi lakás, és kevesebb az elavult de nagyméretű ház, az felül van súlyozva.
DAXHU 2018. 09. 02. 09:34
Előzmény: #25678  DAXHU
#25679
 A jó családi házakért és a kis lakásokért sorban állnak a vevők. Előbbiből kevés jó van, utóbbiból kevés az eladó. A beállított hirdetésfigyelőimet visszanéztem az 5-6-7-11-13-14 kerületek vonatkozásában. Amik július elején voltak benne, már nincsenek fent  a com-on. Hát ennyit a nyári pangásról. És amik fent voltak azok a 80 nm-es lakások és a földszintiek.
DAXHU 2018. 09. 02. 09:31
Előzmény: #25677  Törölt felhasználó
#25678
2008-ban több olyan tényező (CHF hitel, laza hitelfelvételi követelmények stb) most nincsenek sőt (teljes foglalkoztatottság, szigorúbb hitelfelvételi követelmények, növekvő bérek, növekvő építőipari költségek) állnak szembe a potenciálisan 3-4%-ra növekvő kamatokkal. Ráadásul épp a napokban volt egy cikk, hogy a nagy verseny miatt csökkennek a hitelek kamaton felüli költségei. 5 éves fix kamatozású hitel THM-je most 3,8-4%. Semmi! Ráadásul az MNB tovább akar adósítani és ezért bármire hajlandó szerintem. 
Törölt felhasználó 2018. 09. 02. 09:20
Előzmény: #25675  DAXHU
#25677
Meg akik vidékről Budapestre költöztek, nem nettó 1 milliós bérért, hanem annak feléért sem, de amint tudnak, lakást vesznek, addig meg a bérleti piacon növelik a keresletet. Azért sem számítok hatalmas esésre, mert egy közepes esésnél már rengetegen vásárolnának, az én ismerőseim közül legalabbis biztosan sokan.
Törölt felhasználó 2018. 09. 02. 09:17
Előzmény: #25673  buyandhold
#25676
Tapasztalataim szerint a kis cégek kevesebbet fizetnek, de jobb esetben is csak feketén adnak kézhez annyit, mint amennyit a multi tisztán.
Én most egy 100%-ban tisztán fizető kis cégnél dolgozok, kicsit kevesebbért, mint korábban multiban, de épp ellenkezője van, amit mondasz, itt ritkább a reggeltől este, és sokkal jobbak a munkakörülmények, nem openoffice az iroda, hanem emberi léptkű szobákban dolgozunk, és sokkal nagyob százalékban lehet a munkával foglalkozni a felesleges adminisztráció ésbullshit helyett.
DAXHU 2018. 09. 02. 09:13
Előzmény: #25672  Törölt felhasználó
#25675
Azzal is számoljatok, hogy a vidéki megtakarítások jelentős része Bp-re vándorol lakásba. Sokan előrántottak a párna alól 15- 20 millió 2-3 éve és kép-ra vásárolták a lakásokat. Persze most már ez is kevesebb, de számottevő volt. Nekem van egy haverom, hogy a cégéből 3 év alatt annyit összerakott, hogy 50 millióért vettek telket vidéken kp-ra. 5 éve alapított cégről van szó.
Törölt felhasználó 2018. 09. 02. 09:13
Előzmény: #25670  elemerorsos
#25674
Nagyon egyszerű megnézni, az e-beszámolóban rá kell nézni egy-egy nagy IT-s cég eredménykimutatására, és elosztani a bérköltséget az alkalmazottak számával (a bérköltség bruttó, mivel a munkavállalói adóterheket a munkavállaló fizeti, ezen cégekben a többség IT-s). Az IT services-ben, amit most megnéztem gyorsan (2017-es üzleti év), kevesebb, mint 6 millió jön ki egy évre, azaz kevesebb, mint 500 bruttó az átlag. Ebben benne van ugye Mancika bére is, de a többség IT-s, és uyanúgy benne vannak a vezetők is, akik feljebb húzzák.
buyandhold 2018. 09. 02. 09:08
Előzmény: #25670  elemerorsos
#25673
A multik kb fele annyit fizetnek mint a kis cegek, de a multiknal brutalis egyeb juttatasok vannak, ami jol megdobja ott is a csomagot. Nem az ismerosodbol indulj ki, en amikor allast kerestem, elmentem 5 helyre. Lehet hogy 4 helyen kevesebbet adtak, de akkor az 5ik helyre mentem, ahol megadtak a magasabb osszeget. Azert szalltam ki, mert egyreszt az IT szar melo, reggeltol estig dolgoni kell, neha hetvegen is. A multiknal persze nem, de ott azert is adnak kevesebbet. Masreszt nem akartam, hogy az elvtarsak elinflaljak a penzemet, ezert befektettem, es igy nincs idom mellette dolgozni.
Kis osszehasonlitas: 3 eve szalltam be az ingatlanba. Azota a penzem duplazodott(ertek es berleti dij) A reszveny portfoliom meg valahol 10% minuszban van. Koszi a tippet.
Törölt felhasználó 2018. 09. 02. 08:57
Előzmény: #25666  sakal83
#25672
Inkább Budapest 5%-ával szamolj, de az is irrreálisan sok, 400 nettóval orszagosan simán a felső 5%-ban vagy, amiről beszélsz, az kb. a felső 100 ezer határán van országosan.
Törölt felhasználó 2018. 09. 02. 08:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#25671
Na meg az is evidens látom, hogy minden IT-s alvállalkozóként számlázik, valószínűleg csak én vagyok olyan balek, hogy tisztán bejelentve alkalmazottként dolgozok.
elemerorsos 2018. 09. 01. 23:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#25670
Nagyjából ennyit lehet kapni. Ma direkt rákérdeztem, egy barátom az egyik nagy és ismert multi HR vezetője, náluk a kb 1500 (szellemi, diplomás, sok IT-s) alkalmazottból 30-40 kap millió fölötti bruttót, vagyis a top 3%. Nagyjából máshol is hasonlók a számok. És megint hozzáteszem, bruttó 1 millió nem sok, ha az ember Bp-n él 2-3 gyerekkel. Továbbra is tartom, hogy ha reccsenés lesz (leépítések, vagy kamatemelés), azt meg fogja érezni a piac.
elemerorsos 2018. 09. 01. 23:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#25669
Tavaly 150000 tranzakció volt országosan. Ha feltesszük, hogy sok a befektető, és van, aki többet vesz, akkor ez lehet olyan 70-80 ezer tényleges vevő. Vagyis a lakosság 7-8 ezreléke, 1000 emberből 7-8. Innentől nekem furcsa, hogy mindenkinek az összes ismerőse veszi a lakásokat sorban. Nekem is van pár ismerősöm, aki vesz, de töredéke az összesnek.
zmonsterhun 2018. 09. 01. 22:07
Törölt hozzászólás
#25668
nemecsekerno 2018. 09. 01. 22:04
Törölt hozzászólás
#25667
sakal83 2018. 09. 01. 21:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#25666
:) 10 millio emberbol 5% 500.000 ember. A maradek 95% lakik a mar meglevo keglijebe max ingatlanbol ingatlanba megy. Te sem foglalkozol vele relevansan ha jol tudom csak figyeled. Relevans az ha vesz elad befektet esetleg minosegi ugrast csinal vagy atkoltozo (pecsrol bp stb) vagy uj belepo. Kb ennyien vannak.
zmonsterhun 2018. 09. 01. 21:57
Törölt hozzászólás
#25665
nemecsekerno 2018. 09. 01. 21:53
Törölt hozzászólás
#25664
mpagnes 2018. 09. 01. 21:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#25663
arról nem is beszélve, hogy az igazán gazdagok nem vettek 10 ezer db lakást, pedig tudtak volna....én akit gazdagnak ismertem ,annak soha az életében nem volt még saját ingatlana sem, de már 20 éve havi 300 ezerért bérelt házat
mpagnes 2018. 09. 01. 21:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#25662
az értékbecslő ilyen időkben nagyon rózsaszínű füstben látja a dolgokat.....a 30 % önrészre meg azt mondja, hogy annyit meg  nem esik az ára az ingatlannak....
nemecsekerno 2018. 09. 01. 21:42
Törölt hozzászólás
#25661

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek