Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Ezt elég kiábrándító (volt) hallgatni. Fosnak a piactól / nagyobb gazdasági szereplőktől, mint a tűztől. "Fizetünk mint a katonatiszt, csak ne bántsátok a forintot".
Tavaly későn jöttünk rá, hogy leeresztik a medencét, mi pedig egy szál fütyiben vagyunk a nyakig érő vízben. Most túlárazva szereztünk egy fecskét, amivel a fő problémát meg is oldottuk. Valószínűleg ez így is marad, nem fogunk rendesen felöltözni, mert mi szeretünk veszélyesen gazdaságpolitizálni.
2014 és 2018 között az árfolyam szinte nem is mozdult, elenyésző mértékben gyengült csak a HUF, a lakosság már-már megszokta a szinte nulla kamatokat, a szinte nulla inflációt, és a stabil árfolyamot.
Igen, 2019-ben léptek erre az útra, mert vonzónak tűnt. Aztán tavaly ősszel visszanyalt a fagyi. Most egyelőre még félnek visszalépni erre a tudatos gyengítésre. Az a helyzet, hogy teljesen kiszámíthatatlan a doktorminiszterlenök úr, és országunk irányítása egy one man show.
az a helyzet, hogy aki usa-ban el, annak teljesen mindegy mennyibe kerul mas deviza, mert eleteben jo ha 10x elhagyja az orszagot Mexiko, vagy EU iranyaba. tehat a dollar eros/gyenge kerdes kizarolag azok szamara jelent napi stresszt, akik ra vannak utalva euro ugyanez: eurozonas polgarok ritkan jarnak euro zonan kivuli orszagokban, olyankor pedig mindegy mennyiert valt forintot, lirat, roman lejt. a periferianak kell eldonteni, hogy mennyire akar a centrumhoz tartozni es ennek megfeleloen beallitani a nemezti valuta erteket.
Meg nehéz elvonatkoztatni attól a ténytől, hogy az árfolyampolitika a gyengén tartott forint és az EU-s kifizetések közötti táguló ollóból származó haszon magánzsebekbe tömését is szolgálta.
Minden más deviza esetében is ez van. (A kamat nagysága a döntő) Dollár esete jó példa . Jelenleg gyenge vagy erős ? (A gazdaságától függ menetelése ,csökkenése?)
nem gyalazat, de volt lehetoseg olyan politikara, amin az arfolyamon se veszit a magyar ember. lasd csehek, horvatok, romanok, lengyelek.
az arfolyam stabilitas lenne nagyon fontos. az nem szerencses, ha 330 es 430 kozott ingadozik, nehez a kulfoldi befektetoknek tervezni, de meg a magyaroknak is. globalis piac van, a forint nem vonzo. a 18% kamat vonzo, amiatt eros.
szerk: azert nem helyes a konkluziom, mert az osztrak ber 3x magasabb bazisrol indult, igy az ottani alacsonyabb szazalekos emelkedes a nagyobb alap miatt kb ugyanannyi, mint a nagyobbnak latszo magyar szazalekos emelkedes.
Es ez egybecseng a statisztikusok allitasaival, akik szerint a magyar felzarkozas nem letezik es nem hogy nem 30 ev, hanem egyre tavolabbi cel Ausztria.
EUR/HUF
Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Real:313 (ma volt 314,7 is)