Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Óvatoskodtak, hogy nem akarnak rossz üzenetet küldeni a piacnak stb., sajnos a kormányban nincs olyan akiben lenne némi spekuláns tapasztalat. Mindegy, a piac úgyis kikényszeríti, Varga fejreáll akkor is, csak nem mindegy hány hónapig, vagy vagy akár évig fizetünk több kamatot annál mint amit muszáj lenne.
Vargát is el kellene takarítani. 1. A Fidesz embere. 2. Az utóbbi 6 év bukott költségvetése neki köszönhető. 3. Igen jó eséllyel tudott az MNB kifosztásáról. Mi szól mellette? Semmi.
Az ok hogy a jegybank elnök ne legyen a kormány spanja, de könyörgöm a kormány legnagyobb ellenségének se legyen a tagja. Nem vagyok összeesküvés elmélet hívő, de hogy Varga direkt nem csökkentett már eddig kamatot, csak hogy kibasszon a Tiszával, annak látom egy igen erős valószínűségét.
Szerintem pont ez a lényeg. Hiába erősítik az égbe a forintot,ettől önmagában nem olcsóbb,hanem drágabb lesz a hazai termelés,de az nem ingatlan árak sem fognak csökkenni.
"A kormány nem akarja gyengíteni?" Én ilyet sehol nem hallottam. Arról talán volt szó, hogy túl erős a forint,de trendszerű gyengítést senkitől nem hallottam.
Nagyon nem mindegy, hogy az a 6000 milliard 5800 milliard lesz forintban, vagy esetleg 6700 mrd. Annak a 800-1000 milliard forintnak lenne helye a gazdasagban. Az atvaltas idejere fel lesz tolva az arfolyam 400-420-ra, en erre szamitok. Utana mehet vissza 360-390 savba a kovetkezo 3 evre.
kamatcsokkentes. a lakossagot mar beszopattak 1%pont csokkentessel, ideje az alapkamatot is letolni 4%-ra. 400 lenne az egeszseges egyensuly, nonszensz milyen draga minden Magyarorszagon a tul eros forint miatt
A kormány nem akarja gyengíteni?Korábban volt róla szó, hogy az exportnak fáj az erős forint. Amikor megkapjuk az EU-s pénzeket itt nem számít hogy milyen árfolyamon váltják át? A belföldi szolgáltatás nem lesz versenyképes a külföldivel....
Mi lenne a fordulat,370-380?! Amíg a kormányzat elkötelezett tgja az EU-nak,és kiszámítható,prudens gazdaság politikát fog folytatni,addig a trendszerű gyengülés nem fog visszatérni.
Nem tudom. Mindenesetre a jelenlegi helyzet ellentmond a józan észnek. Meg annak a narratívának is, hogy itt minden vállalozás csak és kizárólag a leértékelésre spekulált. "Ennek következtében a reáleffektív árfolyam májusban 32%-kal (!) magasabb lehetett, mint 2021 végén."
Én amúgy csodálkozom, hogy a jegybank eddig még csak komoly szóbeli üzenetet sem küldött a piacnak, hogy hátrébb az agarakkal, csillapodjatok!Pedig láthatólag már rég okafogyottá vált a forint további erősítése.
Benne vagyok, csak azt döntsük el ki az akinek közpénzből ezermilliárdokat kiosztunk. Sorsoljuk ki a lakosság közt ki kapja vagy továbbra is orbán strómanjainak és kegyenceinek adjuk?
Felföldi szavaival egyetértek, munkavállalói oldalról nézve minden szava igaz. De a másik oldalról: Tőke támogatás nélkül létre jöhetnek-e magyar tulajdonú versenyképes (akár világszínvonalú) nagy vállalatok? Svájci szuper gyár, amit itt idéztek , ugyan mennyiből és miből? Nyilván nem egyetlen hasonlóval találkozunk ott és máshol Európában. Az egyensúlyt kellene megtalálni.
A Master Good-hoz. Gyerekek a húsipari szektorban 12%-os profitráta az a mesében nincs. A Master Good nemcsak Magyarország, hanem Európa legjövedelmezőbb húsipari cége, a szektor "normális" profitrátája 2-3%. Ez a kiugró eredmény semmi máson nem múlik, mint a szektorban extrém alacsony béreken, és azon, hogy nincs dolgozói érdekképviselet. Ha az MG tisztességes béreket fog fizetni, még mindig az EU átlaghoz képest magas profitot tud elérni.
Ahogy írta is, nekem azért kell egy pár év, és az hogy lássan, hogy otthon tényleg jó / jobb lehetőségek vannak ahhoz, hogy elgondolkodjak a hazaköltözésen. Egyelőre még nem.
Pedig kedvenc fideszes nyugdíjasunk a lakás topicban nem győz erőlködni, hogy azért kellenek a filippínók, mert nincs elég magyar munkavállaló és nem az a baj, hogy szarrágó a magyar cégek java része, mert nem akarnak nornális bért adni.
Olvastam egy ex mastergood dolgozót. A soron 200 emberre jutott 10 db WC kártya amit egymás között cserélgettek.. ez rosszabb mint a katonaság pedig az se volt semmi..
Felföldi a Mastergood rinyálására:. "Az elmúlt napok egyik legtöbbet vitatott gazdasági híre volt, hogy a Master Good vezetése bejelentette, amennyiben a kormány nem teszi lehetővé számukra külföldi munkavállalók alkalmazását, nem építik meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe tervezett, mintegy 120 milliárd forintos új üzemüket. A vállalat szerint egyszerűen nincs elegendő magyar munkaerő, ezért a beruházás csak vendégmunkások bevonásával valósítható meg. A kijelentésre reagált Magyar Péter is, aki arra emlékeztetett, hogy a cég az elmúlt években jelentős állami támogatásokban részesült, és szerinte a tavalyi mintegy 25 milliárd forintos adózott eredményből nagyjából 1,5 milliárd forinttal magasabb bérköltség elegendő lehetett volna ahhoz, hogy több magyar munkavállalót tudjanak megtartani vagy hazacsábítani. Én most nem politikusként, nem pártok oldaláról, hanem vállalkozóként szeretnék megszólalni az ügyben.Szeretnék üzenni a Master Good vezetőinek. Több mint harminc éve vállalkozom. Láttam jó éveket és rossz éveket. Voltam olyan helyzetben, amikor minden fillér számított, és olyanban is, amikor már nem az volt a kérdés, hogy lesz-e profit, hanem az, hogy mit kezdünk vele.A jó és a rossz idők tapasztalataként viszont egy dolgot biztosan megtanultam.Hosszú távon a fair play térül meg.Nem az ügyeskedés, és nem a rövid távú profitmaximalizálás. A fair play. Csak az. Az a helyzet, amikor mindenki nyer.Nyer a vállalat. Nyernek a dolgozók. Nyer az a közösség, ahol a vállalat működik. És nyer az ország is, amelynek infrastruktúráját, piacát, oktatási rendszerét és adófizetői pénzből felépített támogatási rendszerét használja a cég.Ha ebből a körből bárki kimarad, előbb-utóbb mindenki veszít. Lehet azt mondani, hogy nincs magyar munkaerő. De én kételkedve kérdezem, hogy biztosan nincs?Vagy nincs annyiért, amennyiért dolgoztatni szeretnénk?Mert ez nem ugyanaz az eset. Szabolcsból, Hajdúból, Borsodból az elmúlt években százezrek indultak el Nyugat-Európába dolgozni. Nem azért, mert annyira vágytak idegen országokba. Nem azért, mert jobban szeretnék az osztrák vagy német gyárakat. Hanem azért, mert ott ugyanazért a munkáért tisztességesebb bért kaptak. Ha ugyanazt a munkát itthon is el lehetne végezni olyan fizetésért, amelyből egy család normálisan megél, akkor sokan nem mentek volna el. És sokan ma is hazajönnének. Ezért nekem nehéz elfogadnom azt az érvelést, hogy a megoldás több ezer kilométerről idehozni embereket a Fülöp-szigetekről, meg Ázsia mindenféle országából. Miközben a magyar fiatalok és családapák külföldön végzik ugyanezt a munkát. Azt is érdemes kimondani, hogy a profit nem társadalmi teljesítmény. Szerintem a profit akkor érték, ha közben értéket teremt.Ha a vállalat hozzájárul a közösség gyarapodásához. Ha a dolgozók is részesülnek a sikerből. Ha a térség is fejlődik. Ha a cég nemcsak kivesz, hanem vissza is ad. Mert ha egy vállalat Magyarországon termel, magyar támogatásokat vesz igénybe, magyar fogyasztóknak értékesít, magyar infrastruktúrát használ, akkor szerintem joggal várható el tőle, hogy a lehetőségeihez mérten a magyar emberek jólétéhez is hozzájáruljon.Nem jófejségből, hanem mert így korrekt. Ez a fair play. Éppen ezért szerintem a fair play ebben az ügyben kétféleképpen nézhet ki. Az egyik lehetőség, hogy a Master Good valóban ott épít üzemet, ahol a munkaerőt alkalmazni szeretné. Ha a Fülöp-szigeteki munkavállalók jelentik a versenyelőnyt, akkor építsenek gyárat a Fülöp-szigeteken, ott teremtsenek munkahelyeket, ott kérjenek évente milliárdos állami támogatásokat, és ott próbálják eladni a termékeiket. Ez is egy üzleti modell. Bár szerintem a végén nem jár 25,5 milliárd adózás utáni eredménnyel. A másik lehetőség pedig az, hogy itt maradnak. Megépítik a gyárat. Megfizetik az embereiket.Normális munkakörülményeket biztosítanak. Segítenek abban, hogy Szabolcsban több család tudjon megélni a munkájából. Segítenek abban, hogy legyen helyi vásárlóerő. Hogy legyen pénz a boltokban. Hogy legyen pénz a szolgáltatóknál. Hogy legyen pénz a helyi gazdaságban.Mert végső soron ebből él minden vállalkozás. És van még valami, amiről a nagyvállalatok hajlamosak megfeledkezni. A fogyasztó dönt! Mindig. A magyar emberek bármikor dönthetnek úgy, hogy nem kérnek egy olyan vállalat termékeiből, amely szerintük nem hajlandó érdemben hozzájárulni a magyar gazdasághoz. Dönthetnek úgy, hogy nem támogatnak olyan üzleti modellt, amely a profit maximalizálását minden más szempont elé helyezi. A pénztárnál elköltött vagy éppen el nem költött forintok gyakran erősebb véleményt mondanak, mint bármelyik politikai nyilatkozat, és azt egyetlen cégvezetőnek sem szabad elfelejtenie mekkora erő van a vásárlók kezében. Ezért pedig érdemes őket tisztelni, a nemzetgazdaságukat pedig megbecsülni! Végezetül pedig szeretnék valamit üzenni minden vállalkozótársamnak. Ne várja tőlünk egyetlen nagytőkés sem, hogy mi fizessük meg a magyar munkaerőt, mi tartsuk fenn a hazai vásárlóerőt, mi adjunk normális béreket, miközben mások a profitjuk egy apró részéről sem hajlandók lemondani ugyanezért! A gazdaság nem úgy működik, hogy néhányan kiveszik belőle a maximumot, a többiek pedig fenntartják a rendszert! A gazdaság akkor működik jól, ha minden szereplő hozzáteszi a maga részét! Ez a fair play. És hosszú távon nincs ennél jobb üzleti stratégia!"
Ha ez tartós olajár esést hoz, akkor a kormány hamarosan úgy vezetheti ki a védett üzemanyagárakat, hogy annak semmilyen árfelhajtó hatása nem lesz a kutakon, a jegybank pedig csukott szemmel vághatja majd a kamatokat.
A Béketamács elnöke, Trump bejelentette az iráni békét sorban kb. 39. alkalommal, elvrgre nem véletlenül ő a béke elnöke és amgyala. Annyiban más a mostani bejelentés,hogy Irán is megerősítette. Forintunk örül,350 felé tart.
Azt hiszem itt húzódikegy félreértés. Nem azért akarunk eurót mert olyanunk van, hanem mert azzal kiszámítható fizetőeszközünk lenne az eddigiek után. Amúgy tökmindegy, ha lecövekelnék a forintot az euróhoz (és hinnénk is ebben) akkor a forint is megbízható lenne, kormányoktól függetlenül, mindegy is lenne hogy forint van. De ebben nehezebb bízni mint az euróban, úgyhogy hajrá euró. Azt hogy milyen árfolyamon lehet a forintot stabilizálni évekig azt majd a gyakorlat megmutatja, nem a kommentszámon fog múlni. (és vélhetőleg ez közelebb van a jelenlegihez mint a kilengés csúcsához)
Ez a fontos, nem 2030-as,2031-es euró,bármit is szajkózzon a finánctőke. "A következő években ezért a legfontosabb mutató talán nem az infláció lesz. Nem a GDP. Nem a forint árfolyama.Hanem az, hogy egyre többen akarják-e itt elképzelni a jövőjüket.Mert a bizalomnak van egy egyszerű mérőszáma. Az, hogy az emberek maradni akarnak-e. És hogy azok, akik egyszer már elmentek, elkezdenek-e gondolkodni a hazatérésen. Ha ez megtörténik, akkor nemcsak a befektetők bíznak majd Magyarországban.Hanem végre újra a magyarok is."
Felföldi József facebook poszt:Az elmúlt napokban több gazdasági elemzés is arról szólt, hogy a pénzpiacok kedvezően fogadták az új magyar kormány hivatalba lépését. Erősödött a forint, csökkentek az állampapírhozamok, a befektetők egy része pedig láthatóan úgy gondolja, hogy érdemes kivárni, mit hoznak az előttünk álló hónapok.Ez alapvetően egy nagyon jó hír.De érdemes tisztázni valamit, mégpedig azt, hogy a piacok most nem az eredményeket jutalmazzák. Hiszen azok még nem léteznek. A piacok jelenleg egy lehetőséget áraznak be. Azt, hogy talán egy kiszámíthatóbb, átláthatóbb, normálisabban működő ország következik.A bizalom azonban furcsa dolog. Sokkal gyorsabban el lehet veszíteni, mint felépíteni.Mi magyarok ezt jól tudjuk. Az elmúlt két évtizedben (nyilván nem számolva a forrás blokkolás időszakát) rengeteg pénz érkezett az országba. Soha korábban nem látott mennyiségű uniós forrás, beruházás és állami támogatás állt rendelkezésre. Ennek ellenére ma nehéz lenne azt mondani, hogy a társadalom többsége bizakodóbb, mint tizenöt évvel ezelőtt volt.Nem azért, mert az emberek ne látták volna az új utakat, a felújított tereket vagy a gyárakat.Hanem azért, mert a bizalom abból épül, hogy az ember úgy érzi, ugyanazok a szabályok vonatkoznak mindenkire. Hogy ha dolgozik, előrébb juthat. Hogy ha vállalkozik, nem kell attól tartania, hogy valaki politikai kapcsolatokkal elé kerül. Hogy a gyereke számára Magyarország nem csak szülőföld, hanem jövő is.Az új kormány előtt ezért nem egyszerűen gazdasági feladat áll. Valójában bizalomépítési feladatuk van. Most sokan megszavaztuk, előre odaadtuk ezt a bizalmat, de ezt meg is kell tartani, sőt építeni szükséges. A befektetők szempontjából ennek az első és legfontosabb eleme a kiszámíthatóság. A tőke ugyanis nem szereti a meglepetéseket. Nem szereti a péntek este bejelentett különadókat. Nem szereti az egyik napról a másikra átírt szabályokat. Nem szereti, amikor a politika beleül a gazdaság nyakába, és hetente új játékszabályokat talál ki.Egy tőkés oda viszi a pénzét, ahol biztonságban érzi azt. Ha pedig Magyarország beruházásokat akar, akkor a jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot ugyanúgy exportcikknek kell tekintenie, mint az autóipari kapacitásait vagy a földrajzi elhelyezkedését.Az is fontos kérdés, hogy mi van akkor, ha a befektetői érdek és az állampolgári érdek nem ugyanaz?Mert bizony előfordul. (Előfordult ez a Fidesz esetén is, és ott láttuk a választ. Pont vastagon nem törődtek az állampolgári érdekkel és igényekkel.) A befektető gyakran alacsonyabb adókat szeretne. Az állampolgár jobb egészségügyet és oktatást. A befektető olcsó munkaerőt szeretne. A munkavállaló magasabb fizetést. A befektető gyors engedélyeztetést szeretne. A helyi közösség szeretné tudni, mi épül a szomszédjában. A befektető profitot akar. Az ország pedig hosszú távú fejlődést.Ezek valódi konfliktusok. Az elmúlt évek egyik problémája éppen az volt, hogy gyakran úgy beszéltünk a beruházásokról, mintha azok önmagukban sikert jelentenének.Pedig nem minden beruházás egyformán hasznos.Nem attól lesz sikeres egy ország, hogy minél több gyár épül benne. Attól lesz sikeres, hogy a megtermelt értékből mennyi marad helyben, mennyi jut a dolgozóknak, mennyi jut az államnak, és végső soron mennyi javítja az emberek életminőségét.Az új kormánynak ezért nem a befektetők és az állampolgárok között kell választania. Hanem olyan szabályokat kell alkotnia, amelyek mellett mindkettő jól jár.A befektető kapjon stabil jogi környezetet. Az állampolgár kapjon működő egészségügyet és oktatást. A vállalkozó kapjon kiszámítható adórendszert. A munkavállaló kapjon tisztességes bért és kiszámítható jövőt.Az ország kapjon valódi versenyt.Mert a bizalom nem attól épül, hogy mindenki elégedett. Olyan ország nincs.A bizalom attól épül, hogy az emberek igazságosnak érzik a rendszert még akkor is, amikor nem minden döntés nekik kedvez.Az elmúlt tizenöt év egyik legnagyobb tanulsága talán éppen ez.A korrupció nemcsak pénzt vesz el. A részrehajlás nemcsak igazságtalan. A kivételezés nemcsak erkölcsi probléma.Mindegyik ugyanazt rombolja: a hitet abban, hogy érdemes becsületesen játszani.És amikor ez a hit eltűnik, akkor nemcsak a befektető kezd el más ország után nézni. A fiatal is. A szakember is. A vállalkozó is.A következő években ezért a legfontosabb mutató talán nem az infláció lesz. Nem a GDP. Nem a forint árfolyama.Hanem az, hogy egyre többen akarják-e itt elképzelni a jövőjüket.Mert a bizalomnak van egy egyszerű mérőszáma. Az, hogy az emberek maradni akarnak-e. És hogy azok, akik egyszer már elmentek, elkezdenek-e gondolkodni a hazatérésen. Ha ez megtörténik, akkor nemcsak a befektetők bíznak majd Magyarországban.Hanem végre újra a magyarok is.
Bizony és lassan Ausztria is olcsóbb jó néhány dologban. Nem beszélve a balatoni árakról, ahol a 20 Euros fő étel körettel, teljesen normális étteremben. (Ja nem szerintem).
Ez pont igy van, de ahogy nem új autó, onnan lényegesen olcsóbb a német import egy jóval nagyobb kinalatbol. Persze a magyar autó árak is mennek lefelé rendesen, alku előtt. Mert azért komoly vásárlás esetén néhány százalék alku benne van.
Szar lehet így az élet, hogy hónapok óta nyomja a Tisza rettegést és el is hiszi a nagy géniusz Orbán minden hazugságát, mert ő, a felcsúti vezér azért dolgozott közösen az MNB-t kirabló Matolcsyval, a zsenivel, hogy Magyarország ne legyen gyarmat. :))))
Szerintem se, de az nem lenne rossz, ha stabilizalódna itt 350 körül. A fidesz által behozott gagyi összeszerelő üzemek, akkugyárak sosem fognak normális bért adni, így azokért egyáltalán nem kár, ha eltakarodnak innen. Ráadásul az lesz majd szép, ha ez a rengeteg környezetszennyező és vízzabáló akkugyár által előállított akksik majd szépen visszajönnek majd ide 1x év múlva és meg kell oldani a sorsukat. Vissza a feladónak jeligére annak az országnak kell majd megsemmitítenie, ahol gyártották ezeket a szarokat. Köszönjük a felcsúti Putyin szopodár hazaárulónak, hogy szép nagy hulladéklerakót csinál az országból tizenéves távlatban, de a kedvenc fideszes nyugdíjasunknak gondolom ez is tetszeni fog, ahogy a fideszes pedofilok.
Merjünk nagyot álmodni, 300. :)) ...és akkor az emberek visszakapnák javarészt azt ezzel, amit a zsebükből a Pedofidesz kilopott a szándékos forintgyengítéssel 16 év alatt.
https://www.youtube.com/live/eW4JjW-PTEs?is=VngM4-pBSgrpgm9k Barnit is úgy futtatják a médiában mint szakértőt,mintha nem is akkor lett volna 25% infláció az országban,amikor ő volt a matolcsy jobbkeze. Az már csak hab a tortán, hogy némi guba is eltűnt abban az időben a jegybankból. Gondolom,nem is hallott róla,ez a remek szakember!
Eddig mindegy volt, jók vagy rossz hírek jöttek,erősödés volt rá a válasz. Ki tudja,lehet hogy a béke kitörésére nem emelkedés hanem esés jön. Fait accompli,André Kostolány.Bár igazából nem erre kellene várni,hanem hogy a jegybank végezze a gazdaság érdekében a dolgát. Egyelőre lóf@sz kis esti fénnyel amit csinálnak.
Persze hogy rendben volt, igaz hogy Hanta Hankó Balázs sem tudta megindokolni hogy ki miért kapott pénzt, a lényeg az volt hogy bizonyíthatóan hithű fideszes legyen. Mága Zlotyi is jól lejáratta magát, 10 év alatt kapott 5,4 milliárdot. Fityesz sajtó folyamatosan nyomta a csömört hogy a Zlotyi micsoda derék ember, orrba-szájba szervezi a jótékonysági koncerteket, a háttérben meg érkeztek a számlájára a milliárdok. Van itt olyan aki szerint az elmúlt 16 évben minden a legnagyobb rendben volt, soha nem volt még ilyen jó helyzetben az ország, csak a Deutsch Tamás kritikán aluli angolján akadt fenn egy kissé. :D
Gúgli AI így látja, és eszerint nem reális alternatíva az ausztriai vétel és magánimport - akkor viszont a magyar kereskedő nincs rászorítva, hogy csökkentsen: Ha az erős forint ellenére a magyar autókereskedők nem mennek lejjebb az új autók áraival, reális lehetőség-e az autót mondjuk Ausztriában megvásárolni, és magánimportban behozni? Vegyünk példának egy 12 millió forintos Skoda Octavia kombi 150 LE benzinest! Nem, az erős forint ellenére sem reális lehetőség egy teljesen új autó magánimportja Ausztriából, mert a magyar adózási szabályok és a kinti alapárak miatt a folyamat végén szinte biztosan drágább lesz az autó, mint itthon.Bár a használt autóknál az árfolyamnyereség sokat számít, az Európai Unióban az új autók (amelyek 6 hónapnál fiatalabbak VAGY 6000 km-nél kevesebbet futottak) beszerzésére teljesen egyedi és szigorú szabályok vonatkoznak. [1]A gazdasági és jogi háttér a következőképpen alakul egy 12 millió forintos, 150 LE-s benzines Skoda Octavia Combi példáján: [1] 1. Az osztrák alapárak magasabbakA Skoda osztrák importőre alapvetően magasabb eurós listaárakkal dolgozik, mint a magyar. Ausztriában a legolcsóbb (gyengébb motoros) Octavia Combi is 32 580 eurótól indul, míg a 150 LE-s, jobb felszereltségű változatok listaára hamar eléri a 35 000 – 39 000 eurót. [1, 2, 3, 4, 5]
Példa: Egy 36 000 eurós osztrák nettó/bruttó ár erős (pl. 380 Ft-os) forintárfolyamon számolva is 13,6 millió forint körül mozog, ami már alapból magasabb a 12 milliós magyar árnál.
2. A "Kettős ÁFA" csapdája (és a 27%-os rekord)Az EU-s jogszabályok szerint új autó vásárlásakor a forgalmi adót (ÁFA) abban az országban kell megfizetni, ahol az autót forgalomba helyezik (vagyis Magyarországon).
A folyamat: Ausztriában az autót nettó áron (a 20%-os osztrák MwSt nélkül) kellene megvásárolnod.
A valóság: Az osztrák kereskedők magánszemélyeknek rendkívül ritkán (vagy szigorú kaukció ellenében) adják oda az autót nettó áron, mert félnek az áfacsalásoktól. Ha kint kifizettetik veled a 20%-ot, itthon a NAV-nál akkor is kötelezően be kell fizetned a 27%-os magyar áfát, és a kinti adót csak utólag, bonyolult bürokratikus úton tudod visszaigényelni Ausztriából.
A hazai 27%-os áfakulcs a világon a legmagasabb, így a magyar adóteher mindenképpen rárakódik az osztrák nettó árra.
3. Ausztria speciális adója: A NoVAAusztriában minden új autó árára rárakódik a NoVA (Normverbrauchsabgabe), egy szén-dioxid-kibocsátás alapján számított regisztrációs adó. Bár ezt elvileg export esetén (ha az autó nem lesz osztrák forgalomba helyezve) nem kellene megfizetni, a kinti márkakereskedői készletautók (pl. szalonautók, azonnal elvihető modellek) ára ezt már tartalmazza, és a papírmunka visszatérítése magánszemként nehézkes. [1]4. A plusz importköltségek (Magyarországi forgalomba helyezés)Az autót haza is kell hozni, és itthon is le kell papírozni, ami az alábbi fix költségekkel jár:
Regisztrációs adó: Egy 150 LE-s (110 kW), modern Euro 6-os benzines Octaviára ez viszonylag kedvező, kb. 45 000 - 85 000 Ft.
Szállítás: Trélerrel vagy kinti ideiglenes (zoll) rendszámmal és biztosítással: kb. 150 000 - 250 000 Ft.
Magyarországi vizsgáztatás és okmányok: Műszaki vizsga, honosítás, törzskönyv, rendszám: kb. 100 000 Ft.
Vagyonszerzési illeték: Új autó itthoni vásárlásakor nincs, de külföldi importnál a közigazgatási rendszer gyakran kiveti (kW alapú teljesítmény szerint egy 150 LE-s autóra ez kb. 61 000 Ft), kivéve, ha igazoltan gyári újként, első tulajdonosként hozod be, de a hivatalok rugalmassága változó. [1]
ÖsszegzésHa a magyar piacon egy Skoda Octavia Combi 150 LE ára 12 millió forint, akkor az erős forint ellenére egy osztrák import ugyanebből a modellből a magasabb kinti listaár, a 27%-os magyar áfa és a hazaszállítási/papírmunka költségek miatt a végén legalább 13,5 - 14 millió forintba kerülne.A magyar importőrök az árazást eleve a magas hazai ÁFA-tartalomhoz és a piaci környezethez igazítják, így az új autóknál nincs meg az a profitrés, ami a használt autóknál az árfolyammozgások miatt kialakulhat. [1]
gúgli AI: Szlovákiában a kávé (ideértve a pörkölt, koffeinmentes kávét és a kávéhelyettesítőket is) áfája 19%. [1, 2] Bár a szlovák általános áfakulcs (DPH) 23%, a szlovák áfatörvény az élelmiszerek egy jelentős részére – köztük a kávéra és a teára is – a 19%-os kedvezményes, köztes adókulcsot alkalmazza. [1, 2, 3, 4] Ha Szlovákiából rendelsz kávét vagy kint vásárolsz, a blokkon már ezt az alacsonyabb kulcsot fogod látni a termék árában. [1]
Én egy Octaviát néztem a konfigurátorral, 2,6 millió Ft a különbség Ausztria javára. Úgyhogy van honnan csökkenteni, eleve pletykák szerint 410-es árfolyam környékére rendezkedtek be ők is és abból lett nemrég egy 5-6%-os csökkentés, de ez még mindig kevesebb, mint amennyi indokolt lenne.
Az erős forint okán olyan szélesre nyílik az árak között az olló, hogy az ársapkás üzemanyaggal egyre távolabbról éri meg a határon túlra járni bevásárolni.
Tegnap néztem szlovák lidl katalógust. Nyilván nem reprezentatív,de egy Magnum fagyi 350 forint,itthon 1000. 1kg-os Lavazza és Segafredo kávék 4900,- forint, itthon 8000,-?
Valószínűtlennek tartom a csökkentést, amíg a piac rá nem kényszeríti őket. Viszont az utóbbi hetekben elkezdtek a csapból is autóreklámok folyni (nem az említett márkákra gondolok, hanem mindenre is). Szemlátomást most szeretnének, éspedig ezen az áron eladni, és szépen kaszálni.
351. Aki új Volkswagent, Skodát akat venni, az jobban jár, ha a szomszédos országokban veszi meg, mert ilyen árfolyammal már kint jelentősen olcsóbb, mint amennyiétt itthon az importőr Porsche Hungária kínálja a hálozatán belül. Lassan ideje lenne megint árat csökkenteniük.
nem, millárdos nagyságrendről beszélt. Érdemes tisztában lenni tíz hatvánnyaival tizes számrendszer használata esetén. Szerintem érdemes lenne megtanulnod.
Ilyenre gondolsz? A 444 portál az ezzel a hírrel kapcsolatos cikkek elején helyreigazítást tett közzé. Valótlanul híreszteltük, hogy a Nemzeti Kulturális Alap százmilliós támogatásokat nyújtott volna Fásy Zsüliett dokumentumfilmjére
"Amit magyarországon 1x beáraznak az lefelé mint akinek a fogát húzzák" A kiskereskedelmi forgalom,talán most éri el a 2022-es szintet. Bezzeg a költségek,szárnyaltak az elmúlt években! Körülbelül az a kísérlet zajlik,hogyan lehet a tubusból kinyomott fogkrémet,visszanyomni a tubusba. Még a multi láncok java is veszteséges.
Engem mondjuk az zavart, hogy mikor hazalátogatok , akkor hiába nézem a kutak árait, mindenhol a hatósági ár van kint (pedig volt olyan szabály hogy a mindenki számára elérhetőnek kellene kint lennie...) Így inkább nem is tankoltam otthon, hanem ausztriában..
Még 400 feletti árfolyamon is olcsóbb volt az olaszoknál a kaja és a gyümölcs... hát most! Allegro meg szárnyal, vajon miért olcsóbb minden a Lengyelektől. Annyi cseresznye termett idén, hogy a gatya szárából is az folyik, ennek ellenére a legtöbb piacon 2800 Ft. Az már csak hab a tortán, hogy az összes Nagybanis Görög gyümölcs magyarként van eladva, természetesen 2x túlárazva.
Nézd meg az ÁFÁ-t és rájössz... szerintem nem. Amit magyarországon 1x beáraznak az lefelé mint akinek a fogát húzzák (persze egyes esetek lehetnek kivételek) Emelni viszont azonnal lásd még benzin és gázolaj..
Ha 1 euro valoban 350 ft or er, akkor az elmult evekben minden magyartol sokszazezer, millio ft ot nyultak le a kb 30-50 ft os kulonbseggel. Barmely elektromos cikk, auto, utazas soran 5-10%kal tobbet fizettunk a kelletenel. Ez nagyon durva. Vagy ez a 350 ft az irrealisan alacsony? Es annak ellenere ilyen eros a forint, hogy a lakossag kb mar eladta a forintjat, es eurot, dollart spajzolt be belole. Vajon vett valamely forumot olvaso a hetekben nagyobb erteku kulfoldi termeket, autot, elektromos cikket? Vajon levittek a kereskedok azon termekek arait, amelyeket megrendelesrol szallitanak, es nem a draga euron vasarolt raktarozott termek formajaban. Vajon olcsobb lett a kulfoldon eloallitott auto, laptop, elelmiszer stb magyarorszagon?
Indítani kellene valami új tippmixet: ma mennyi Orbán banda Fidesz lopás fog napvilágra kerülni? Enyhe napokon csak pár milliárd, aztán erősebb napokon ezer mrd nagyságrend. A hétvégén a főrabló szerintem újraválasztatja magát a rablópárt élére, elindítva a Fidesz útját arra a szemétdombra, ahol már várja őket az MDF, Szdsz, Mszp.
Ez Orbánéknál is ennyi lenne. D Sőt a napokban még azzal is előhozakodtak hogy az EU-s pénzeket ők is hazahozták volna. :D Sok okádék moslékos vödör, botok a küllők között, tüskék a köröm alatt, a vétó királyok, és milyen büszkék voltak erre.
EKB kamatdöntés után miért erősödik a Ft (az ok hogy be volt árazva kb stagnál, de ez erősödik...) Biztos a MasterGoods váltja az EUR-t hogy fizesse a magyar dolgozókat, vagy Mato bucsúpénze....
Mondjuk nem kell szabadságot kivenni, ha gyakorlatilag nem is dolgozol, vagy elutazol "tárgyalni".... Ezért remélem ez az ember egyszer el lesz csípve....
Az olcsó munkaerőre alapozó cégek felőlem csonagolhatnak. Miközben jöttek a szép kamu statisztikák, hogy itt már lassan nettó 600 ezret keres a magyar ember, ennek a fele se igaz
Én simán leváltanám. Játssza a függetlent Matolcsy ügyben (ott se volt), miközben mindenki tudja, hogy egy ócska Fidesz káder, aki még pénzügyminiszternek is csapnivaló volt.
Mert az a jegybanki függetlenség elleni támadás lenne. Szerintem meg jegybankba vetett bizalom helyreállítása lenne. Mehetne az iráni frontra harcolni a testvérei mellé.
EUR/HUF
Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Real:313 (ma volt 314,7 is)