Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szieszta 2024. 03. 01. 14:35
Előzmény: #217618  FR73
#217620

Ezzel tökéletes egyetértek. Nem kell ezer kilométereket utazni, hogy jól érezzem magam. A covid alatt mi is a családdal, kutyákkal a határban barangoltunk, nekem dubaj sem adott volna nagyobb élményt. Sok embernek a látvány okoz örömet, de én hiába néztem a Vezúvot, Pompejt, Athéni akropoliszt, nem okozott kielégülést. :-)
Természetesen nem vagyunk egyformák, mindenkinek más az igénye. Én otthon is nagyon jól érzem magam, minden a kényelmemre igazítva. Nekem a más ágyban alvás is kihívás, nem megy elsőre.
szieszta 2024. 03. 01. 14:16
Előzmény: #217615  N0MAD
#217619

Ez így van, de ez nem a kívánságműsor. Nem tudom, hány éves lehetsz, de fiatalon az ember el sem tudja képzelni, hogy ötven év felett mit hoz a sors. A pörgés biztosan lassulni fog, egyre többször és több minden fáj.
Legjobban a (gimis) érettségi találkozókon látjuk ennek hatását. 
Az elsőn még a fősuli, egyetem elvégzése, illetve a munkahely keresgetés volt a téma. (24 évesen)
A második már a sikerekről, megtaláltad a helyed, beilleszkedtél, felnőttél és persze a gyerekekről szólt.(29 évesen)
A harmadik fő témája már a gyerekek, család, munkahely.(34 évesen)
A negyediknél már nagyon jól látni a különbséget, ki mire vitte, ki választott jól és rosszul. Az anyagiaknál, az iskolában legjobban szereplők csak a középmezőnyben, vagy alatta vannak.
Az ötödiken a gyerekek sikereit ecsetelgettük és egyre több szó jött elő a belefáradásba, kiégésbe. Negyven körül valami törés van, ilyen félút szerűség, eddig felfele mentünk, de kezdődik a lejtő, ezután már csak rosszabb lesz.(44 évesen)
A következő a covid miatt elmaradt, amit 2 év múlva pótoltunk.  A fő téma már a betegségek  voltak, gondolom a covid miatt is. Sokan nehezen élik meg a gyerkőcök kirepülését, főleg mikor az EU másik felén találják meg boldogulásukat. Mondta is az egyik "szkájpkarácsonyuk" volt a gyerkőcökkel, a csomagokat postázták.
Az ember nem akarja bevallani, de 50 felett már minden nehezebben megy, fogy az erő, lendület, motiváció, egyszer itt fáj, máskor ott.
FR73 2024. 03. 01. 14:10
#217618
Covid alatt meg lehetett tanulni, hogy értékelje az ember a saját környezetét. 5 km-es körben az összes utcát végiggyalogoltam, a közeli erdő összes ösvényét végigfutottam, és 10 km-en belül ahova csak lehetett, biciklivel is elmentem.
Közben pedig kiválóan éreztem magam.
Konklúzió, mindenütt tudod magad jól érezni, rajtad múlik.
Ecnedam
Ecnedam 2024. 03. 01. 13:59
#217617
"Mikor a tenger mellett voltunk, gyönyörű panorámás apartmánokban, (a tulaj is ott lakott és beszélgettünk vele) neki semmit nem mond ez, itt nőtt fel, megszokta. Vannak szebb helyek is....mondta."
Van ebben valami. Én a bükk tetején nőttem fel, dombok között egészen addig nem értettem mi ebben olyan különleges míg el nem kerültem Debrecenbe egyetemre. Nem telt el pár hónap és elkezdtem értékelni a dombjaimat és az erdő közelségét. 
N0MAD 2024. 03. 01. 13:21
Előzmény: #217615  N0MAD
#217616
Ihelyesbítve: lletve akkor még lesz egy évtizednyi munka a nyugdíjig.
N0MAD 2024. 03. 01. 13:15
Előzmény: #217613  szieszta
#217615
De nem szeretnék majd hatvan évesen ilyen életkeptelen lenni.
Akkor még a többségnek van egy évtized munka, akár szellemi munka már csak a nyugdíjig is. Amikor például ráérnek hobbiból nyelvet tanulni például.
Nem tévednek el a falu határában, derék. Hát én nem mosolygom meg.
tothjoco
tothjoco 2024. 03. 01. 13:02
#217614
laktam Szigethalmon a híd után a vízparton saját stéggel. Én nem mertem ott fürödni mert akkor még belement egy csomó szennyvíz. Elég széles a Duna, de a környezet és az úri közönség más. A közbiztonság sem hasonlítható Füredhez. A SZÚNYOG PROBLÉMÁS. A Balaton nagyon tiszta az elmúlt években. És nincs szúnyog. Télen a kikötőkben is látni a medret. Tavasszal az élővilág miatt látszik zavarosabbnak
szieszta 2024. 03. 01. 12:54
Előzmény: #217606  N0MAD
#217613
Sokan mosolyogtak rajta, mikor nálunk az egyik legdrágább hotelbe a szomszédos faluból jelentkezett be egy házaspár. A férfi 60 éves szülinapjára kapta  az asszonytól. Négy kilométerre laknak, sokat járnak ide, de ez így más. Szeretik, így nem is gondolkodtak másban. Záráskor nem kell sietni haza, sétálgatnak és kényeztetik magukat. Nem kell félniük, hogy eltévednek, vagy nem értik meg őket, illetve fordítva.
N0MAD 2024. 03. 01. 12:17
Előzmény: #217610  slash
#217612
Egyszer a fő utcában dolgozva úgy döntöttem hogy hazasétálok pestre tömegközlekedés helyett.
És a lánchídon mosolygós emberek setálgattak nézelődtek, meg utána is. 
Ha meg a meló után jár az ember és a dolgain jár az esze nem is látja a dunát, mindenki morcos ingerlekeny, elévág, feltartja, szemetes az utca és kutyaszaros.
Prága meg milyen jó, pedig össze lehetne téveszteni az ottani budai várat meg a pesti oldalt, ha az ottani duna nem rossz felé folyna :D
Na jó, a sört nem téveszted össze, az szentigaz :D
N0MAD 2024. 03. 01. 12:12
Előzmény: #217605  gyula1971
#217611
“ nominális árakban idén még további stagnálást esetleg minimális növekedést, reálárszintben lassuló, illetve fokozatosan megszűnő csökkenést várható”
Ez azért mennyivel szebb megfogalmazás mint hogy 20%os ütemben veszítették értéküket az igatlanok, de ha csökken az infláció ennek az üteme is lassulhat egy befagyott piac ottfelejtett árai miatt.
Kivéve ha az eladók megunják és engednek az árakból. Már ha tényleg lesznek vevők és nem nyugatabbra képzeli az életét aki eddig nem vett, de lehet az is aki igen.
Nem lennék jó marketinges asszem.
slash 2024. 03. 01. 12:09
Előzmény: #217606  N0MAD
#217610
Tehát Budapesten "át lehet kapcsolni" ? :-)  Na, ezt megfogadom hazafelé a villamoson. :-) Hátha bejön.:-)
Hazamegyek ma du és hétfő reggelig az orrom se dugom ki a kapun. :-)
N0MAD 2024. 03. 01. 12:08
Előzmény: #217601  Evehid
#217609
Részemről (lehet nem egyetéteni, hülye is szivesen vagyok :) )meg a szállás nincs is annyira fókuszban, rendkívül elégedett tudok lenni egy szervezés nélküli sátras motorostúrán végig az adria menten, az alpok hágóin, a görög romok mentén délre vagy a loire völgy mentén.
Murdoch 2024. 03. 01. 12:08
Előzmény: #217605  gyula1971
#217608
N0MAD 2024. 03. 01. 12:03
Előzmény: #217606  N0MAD
#217607
Ja még egy adalék a mindenkinek más a fontosra.
Maldív szigetek, álom, bounty reklám, hófehér homok, kék tenger, víz felé hajló pálmafák, szines halak, korallok, csoda.
A turistaszigetet többször körbesétáltuk, alig találkoztál emberrel, mert kb mindenki a sziget közepén a betonmedencénél aszta a rezet, mert ott van az allinclusive koktél.
Nem jellemzem, csak elmeséltem.
N0MAD 2024. 03. 01. 11:59
Előzmény: #217603  szieszta
#217606
Igazándiból mindenki valami mást szeretne mint ami van :)
Az ember él budapesten, rohngal az élete után, lehet utálja a dugókat meg az egészet, (slash ne figyelj ide ;) ) aztán atkapcsol valamit fejben, elmegy sétálni és az emberek is mosolygóssá válnak akik szembejönnek, az epületek is részletgazdagabbak lesznek, meg a nők is szebbek.
A prágaiak meg ott vannak így.
A tengerpartiak meg amott.
A budhisták meg…. Ok, muzulmán épületeket gyújtanak fel sri lankán, meg pogromokat szerveznek meg a tamilokkal harcolnak, meg kábítőszerekkel kereskednek, de asszem mellékvágányra tévedhettem, nem a marketing lett volna a lényeg :D
gyula1971
gyula1971 2024. 03. 01. 11:47
#217605
Általános fellendülés csak jövőre
Elsőként Valkó szerint a tranzakciószám növekedése indulhat el, míg nominális árakban idén még további stagnálást esetleg minimális növekedést, reálárszintben lassuló, illetve fokozatosan megszűnő csökkenést várható. Az elemző azt gondolja, hogy az építési engedélyek száma nőhet az 5 százalékos áfa jogosultság 2024 végi határideje és növekvő kereslet miatt, ugyanakkor az átadott lakások száma még csökkenhet.  Erőteljesebb és általános piaci élénkülést azonban csak 2025 hozhat majd.
 
Hartlieb Balázs, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója azt tartja kedvező jelnek, hogy 2023 tavaszától fokozatosan csökkent az előző évekhez képesti visszaesés. Ő arról is beszélt, hogy a tavalyi év a piac visszaesése mellett a megváltozott vevői igényekről szólt. A kisebb alapterületű, 1-2 szobás lakásokat keresték leginkább, emellett a régebbi, felújítandó ingatlanok kerültek előtérbe. (Utóbbi határozottan ellentmond a DH tapasztalatainak, ami jól mutatja, mennyire sajátos szűrő érvényesül a piaci szereplőknél.) Hartlieb kitért arra is, hogy megmutatkozott a vevők árérzékenysége, hiszen leginkább 10-20 millió forint közötti ársávban választottak ingatlant.
https://azenpenzem.hu/cikkek/kilabalhat-mar-a-godorbol-a-lakaspiac/9976/?fbclid=IwAR2UUSnEiOTVqPw_yqhC2IQ9108avO91B-0XmWWcrgP_QjO09jKIE0he3wQ
Stg 2024. 03. 01. 11:46
Előzmény: #217602  Sony123
#217604
Északi oldalon strandról beúszva is szuper a vízminőség egy 80-100 méter után
szieszta 2024. 03. 01. 11:42
Előzmény: #217598  Evehid
#217603

Mindenkinek más  a fontos. Van akinek a panoráma, van akinek a nyüzsgés, de sokan elrejtőzni akarnak.
Jó barátom felesége nem tud betelni a Balatonnal, ha ott vannak naponta fényképezi. Barátom meg azt mondja, ő már kétszer látta, azóta mit nézegessen rajta?
Mikor a tenger mellett voltunk, gyönyörű panorámás apartmánokban, (a tulaj is ott lakott és beszélgettünk vele) neki semmit nem mond ez, itt nőtt fel, megszokta. Vannak szebb helyek is....mondta.
De kicsi fürdővárosunk fürdőjét agyon dicsérik a turisták, mennyire irigyelnek, hogy itt lakunk. Erre én 15 éve nem voltam a fürdőben, előtte is csak azért, mert a gyerkőcöket kísértem el. Nyáron tömve van, nagy a zsivaj, lárma, mindenért sorakoznod kell, ráadásul nem vagyok az a napozó típus, nem szeretem, ha éget a napsugárzás, meg a hőséget sem kedvelem.
Sony123 2024. 03. 01. 11:36
#217602
Különösebben nem akartam hozzászólni, de azért megjegyezném, hogy kb 15 éve járok rendszeresen vitorlázni a Balatonra. Tó közepén egészen más a vízminőség, mint a partokon. Partokról nem szívesen fürdök, de a tó közepén szenzációs. Azért ehhez is kell egy kis nyugalom, fényképező és csak annyi, hogy lángosért étmegyünk Révfülöpre vagy bárhová. Nem "annyira rossz, sőt elvíselhető".
Békesség mindenkinek!
Evehid
Evehid 2024. 03. 01. 11:23
Előzmény: #217599  N0MAD
#217601
:D A csujogatós a tökéletes szakkifejezés, igazad van! :D Ilyen azért Lakitelek-Tőserdőben is van, amikor épp nem Bob Marley a fő irány. Meg a Tisza-tónál, meg mindenhol is. Ibiza vagy Las Pelenkas de Saros is gáz lehet ha vki pihenni szeretne. :) Ha az embernek van saját, az többek közt ezzel a nyugalommal jár együtt: az időpontokban sokkal nagyobb szabadsága van, mintha a bérelt szállás telítettségére, nyitva tartására és szezon szakaszonkénti árugrásaira lenne utalva. Ezt én pl. sokra értékelem. Ellentétben a szüleimmel, nagyszüleimmel, ill. az egykori építettő úrral (oké, az egy másik világ volt, a girardi-kalapos fehérnacis-sétapálcás urakkal és a napernyős hölgyekkel, a térdig érő fürdőcuccokkal :), fel sem merült a több évszakra alkalmas tartózkodás. A gazdasági ésszerűség szerintem valahol a 3 évszakosság környékén van. Az alkalomszerű fűthetőség nagy cucc, az általad is leírt tahóságkerülésben pozitívum. De az egész évben működő vezetékes víz és temperálás már bukó saját célra is, ha vkinek a nyaralója nem téli sportra alkalmas helyen van (pl. Eplényben). Épületrengetegből tényleg csak pár olyan van a Balcsinál, ami pazar, elegáns és hangulatos. Az egyik Jocóbácsi főhadiszállása (gyönyörű az a város, a kikötővel, a Balatoni legenda szobrával, a koros fákkal) :), a másik Földvár, a vízből is feltűnően szép, meg a magja szárazföldről is, harmadik szerintem a fonyód-bélatelepi villasor, csak ott vannak állagproblémák sajnos, bár néhány szépen rendben tartott kicsi mesekastély is. De Szemesnek is vannak patinás utcái, nem annyira a közvélemény szeme előtt. Tihany szerintem totálisan túlértékelt. Kapolcs és tsai is. A Badacsony meg szerencsére olyan nagy, hogy minden építészi és kivitelezési elmebajt képes elnyomni, ha elég messziről nézed. A kommer évek kalákáitól, felhagyott bányáitól a nercegi borászatok vízióiig mindent. :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók