Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 03. 20. 16:51
Előzmény: #110259  siemens
#110260
A döntés először is életviteli döntés, jó lesz-e kb 10 évig vagy sem? Jól fogja-e magát érezni ott vagy sem? Ez teljesen szubjektív. Alapvetően egy közkedvelt hely, kiváló szórakozási lehetőségekkel, rengeteg szolgáltatás közvetlen közelben, de a hely miatt ezek nem olcsók. Sportolási lehetőség elsőre nem rossz, de nem is kiváló. Parkolás nightmare, vagy fizetni kell érte egy mélygarázsban. Tömegközlekedés kiváló.
Utána jön az, hogy mire használnák, milyen az életvitel? 2 emberre alakítsák ki, vagy plusz egy-két gyerekre is? Feltételezem, hogy 10 éven belül már lenne legalább egy gyerekük. A beosztás ezt megengedi? Sokszor van egy-két szép nagy szoba, a többi pedig gangra néző vagy lifthofra néző lyuk. Mi a lehetőség?
Ha ez megvan, akkor meg kell tervezni. Kell-e falakat bontani (lehet-e egyáltalán), kell-e beépíteni, ha igen, mivel? Mi lesz az alaprajz? Pl. a vízvezeték vagy csatorna miatt nem mindegy, hol lesz a fürdőkád, zuhany, mosdó,, WC, konyhapult. Légkondi kondenzvíz kivezetése. Ha mindez megvan, jön a gépészeti terv, aztán egy részletesebb terv. Ha ez megvan, akkor lehet keresni mestereket vagy generálost, aki a terv alapján árajánlatot ad. Na eddig szerintem beleölnek egy-két hónap szabadidőt legalább.
Design és anyagválasztás: ez nem panel lakótelep, ha egyszer el akarja adni felújítottként, akkor erre is pluszban költeni kell.
És innen már jön a buli, anyagokat venni, mestereket összeszervezni, szerződni, stb. Ha maga csinálja, olyan izgalmas dolgok, mint sittes konténer szervezése. Csak a mesterek parkolási díja egy vagyon lesz, és hasonlók. Ha minden költséget ír, akkor egy idő után égnek áll majd a haja.
siemens 2021. 03. 20. 16:16
Előzmény: #110234  Dash
#110259
Húúú, itt nagyon komoly probléma van.
Adott egy XIII. kerületi, teljes körűen felújítandó ingatlan. (fűtésrendszer, konyha építése, burkolatok, szaniterek, vezetékek-csövek, külső nyílászárók, fürdőszoba-beázás? - felújítva kérdés milyen minőségben, tehát semmi extra) Ez bizony nem élhető, és nem is közepes állapotú lakás. Ami Neked tűrhető állapotú, az másnak biztos, hogy felújítandó.
Ennek a felújítási költsége lényegesen (nagyságrendekkel) meghaladja az általad említett 7-8 Millió Ft-ot.
Hogy igazold döntésed helyességét, figyelemmel kísérsz egy hasonló paraméterű lakást. Itt tévedtél a legnagyobbat.
Amit figyelsz, az semmilyen tekintetben nem hasonlítható össze a Tieddel. Ez egy luxus szinten felújított, igényes ingatlan. Ilyen minőségben Te nem tudod felújítani a lakásodat, ebben biztos vagyok.
Ami azt jelent, hogy ebből az árból dobjál le laza 20 Millió Ft-ot, akkor kapod meg a Te lakásod hirdetési árát.
Merjünk nagyot álmodni címszóval, Solymáron nézel házakat. Minek??? Miből? Kinek?
Benzedrine
Benzedrine 2021. 03. 20. 15:21
Előzmény: #110180  Dash
#110258
Megszokás kérdése, szerintem 90 nm éppen elég két embernek de nagynak nem nevezném. Nem lehet átalakítani, hogy legyen egy normális méretű 40-50 nm-es nappali-étkező, konyhával vagy anélkül és két kicsi hálószoba? A kiadásban semmiképp nem gondolkoznék, arra a kicsi panelek jók, esetleg az 5. ker luxuslakások, ez soha nem hozza be a felújítás árát.
Törölt felhasználó 2021. 03. 20. 15:01
Előzmény: #110253  Dash
#110257
Üdv a klubban. Jó ház elfogadható áron jó helyen = nincs.
Törölt felhasználó 2021. 03. 20. 14:58
Előzmény: #110251  Dash
#110256
Az ablakossal kezdjed.
Alexander_Greybeard 2021. 03. 20. 14:55
Előzmény: #110253  Dash
#110255
Az élet nem csak munka. Az csak a jéghegy csúcsa, hogy most a legtöbb ingázó 10-15 órát nyer hetente HO miatt (de 1-2 nap még így is be kell majd menni a legtöbb munkahelyen, szóval lesz ez még kevesebb is.). Aggloban nem tudsz semmiből válogatni. Azt veszed igénybe/vásárolod meg, ami van, nem azt, ami a legjobb adott összegért (bolt, iskola, szakember, orvos stb.). A komolyabb dolgokért pedig úgy is be fogtok járni Pestre és mindig ott kell állnia minimum 1-2 milliónak egy autóban (plusz szokásos költségek minimum 500k/év értékben, ha alig használjátok). A büdös nagy unalomról nem is beszélve, amit sok év BP után nem lehet megszokni. Jól gondoljátok ezt meg.
CyrusTheGreat 2021. 03. 20. 13:48
Előzmény: #110247  ncseed!
#110254
Annyira megindultak, hogy az értékesítési idők meg majdnem duplázódtak Pesten 2019-hez képest, az árak pedig 2019-nál járnak. Azt nem tudod a barométer jelenlegi adataiból, hol csapódott le a megnövekedett kereslet.
Pesti panel értékesítési idők az elmúlt 3 év februárjából: 75, 84, 132. Budánál: 64, 107, 109. Hasonló arányok téglánál is. Tik-tak?
Dash 2021. 03. 20. 13:45
Előzmény: #110248  Alexander_Greybeard
#110253
Én is hallottam számos rossz tapasztalatot, azért is nem sietjük el. De mondjuk nekem olyan munkám van, amit teljesen otthonról tudok végezni. Tavaly március óta 2x voltam bent a munkahelyen, akkor is csak pár aláírandó papír miatt. Inkább a jövőbeni gyereknél lesz kérdés, hogy ha nagyobb lesz, hogy érinti az ingázás.
Emiatt nézek BP-hez közeli agglomerációkat, ahol a kötött pályás közlekedés is rendben van (pl. Solymár). Csakhát ott egy jó ház olyan áron van, hogy inkább bezárom az egész ingatlan.com-ot.
Dash 2021. 03. 20. 13:38
Előzmény: #110244  Törölt felhasználó
#110252
A félig felújítást nem is terveztem, vagy az egészet (teljesen új fűtésrendszerrel, cserépkályha akkor azonnal megy ki) vagy semmit.
Az 1. pontot kizárnám, azt nem akarom, hogy csak úgy ott álljon. A 2. ponttal meg mint írtam az a bajom, hogy most nincs nagy kereslet ilyen lakásokra. Ha a linkeltek 80+ért nem mennek el jó ideje ebben az irreális lakáspiaci helyzetben, akkor ez nem tudom mennyiért menne.
Szerintem a 3. pont lesz a legmegfelelőbb, legalább megtapasztaljuk milyen nagypolgári lakásban élni. :) Aztán ha nem jön be, még mindig el lehet adni/ki lehet adni ahogy írtad. Egyedül azt nem akarom, hogy több legyen a felújítás költsége, mint az abból remélt haszon.
Az irodában azért nem gondolkoztam, mert nagyon rossz arrafelé a parkolás, szerintem emiatt sokan nem ilyet keresnek. Egy fogorvos ismerősömet nemrég kérdeztem meg erről, ő is kapásból azt kérdezte, hogy parkolni hogy lehet arrafelé, mert az nagyon számít...
Dash 2021. 03. 20. 13:29
Előzmény: #110243  CyrusTheGreat
#110251
Igen, valószínűleg tényleg kevés lesz az a 7-8 millió, ha Ti kapásból 10-15-20-at írtok. Én 3 éve újítottam fel  teljes körűen a mostani 54m2-es lakásunkat, már akkor sem volt olcsó. Azóta nem követtem mennyire szálltak el az árak... a hétvégén össze is írom a munkákat és bekérek egy-két ajánlatot...
A klímának ki van építve a vezetékezés, de valamiért nem lett soha felrakva. Második emeleti.
Murdoch 2021. 03. 20. 13:19
Előzmény: #110248  Alexander_Greybeard
#110249
Alapvetően nagyon kemény tud lenni az agglo, nálam speciel nem is játszik. Viszont ami némileg árnyalja a helyzetet, a HO, ami úgy tűnik tartósabb lesz. Legalábbis ismerettségi körben ez a mottó, persze nem fullban, hanem nagyjából heti három nap HO formájában. 
Alexander_Greybeard 2021. 03. 20. 13:04
Előzmény: #110180  Dash
#110248
Aggloba kimenni óriási öngól lenne.
ncseed!
ncseed! 2021. 03. 20. 13:01
Előzmény: #110245  CyrusTheGreat
#110247
Látod mégis megindultak a népek....
Megint magadból indulsz ki, azért mert te ráérsz attól még nem mindenki!
berlini
berlini 2021. 03. 20. 12:46
Előzmény: #110242  Törölt felhasználó
#110246
Csak a nagymamájának próbál forgalmat generálni. :)
CyrusTheGreat 2021. 03. 20. 12:44
Előzmény: #110211  ncseed!
#110245
Persze, hogy nem kevés, ha tényleg lesz gyerek, akkor biztosan behúzok hitelből (szigorúan hitelből, amennyivel csak lehet és amennyi ingyenpénz kifér a csövön) egy új építésűt 5+4%-os engedménnyel. De ennek az üzenetét nézd, amit a kedves törvényhozás küld a piaci résztvevők felé: ne kapkodj! Felesleges előrehoznod, mert 2020-ban még 27%-os ÁFÁ-val vetted meg az épülő lakást/házat, 2021-ben már csak 5%-kal és még be is hoztuk neked az 5+4%-os kedvezményt. 
Ha a törvényhozás ilyen üzeneteket közvetít, az milyen módon rögzül? Kifejezetten nem úgy, ahogy a 2018-19-es időszak FOMO-ja.
Törölt felhasználó 2021. 03. 20. 12:13
Előzmény: #110234  Dash
#110244
Egy javaslatom van, mégpedig, hogy félig ne újítsd fel. Nagyon jó példákat raktál be, ezek olyanok, ahova azonnal lehet költözni, és elég sok embernek bejön a design-juk, nekem is.
Az általad vázolt állapotról a tényleg felújított állapotba nem fogod megúszni 20 millió alatt, és home staging is kell.
Cserépkályhás állapotban hasznosításra pedig tuti alkalmatlan.
Opciók:
1. nem csinálsz semmit, bízol benne, hogy mennek az árak felfelé, addig is ingatlanban áll a pénzed, és már nem tud érdemben romlani az állapot,
2. eladod most ahogy van, a pénzből bármit csinálhatsz most, 
3. felújítod rendesen lakásnak, mire felújítod, megindulnak az albi árak felfelé, találsz jó bérlőt, vagy beköltözöl - később eladhatod majd bármikor.
4. felújítod rendesen irodának, az olcsóbban kijöhet, mire felújítod, lesz igény, hogy kiadd (iroda, ügyvéd, rendelő, bármi) - később eldhatod, de irodaként szerintem kevesebbet ér eladáskor, mint lakásként,
5. felújítod lakásnak és eladod (szerintem alig lesz hasznod ahhoz képest, mintha a 2-es pontot választod).
CyrusTheGreat 2021. 03. 20. 11:55
Előzmény: #110234  Dash
#110243
Fognak meg meglepetesek erni, ugy erzem. A korutit 2 eve hirdetik, a katona jozsef utcait fel eve, de mintha mar korabban is lattam mar. A 7-8M meg a leiras mellett is keves szerintem, 10M-mel terveznek. Klima van? Magas emeleti (min. 2, de inkabb 3)?
Ha akartok benne lakni, akkor ujitsatok fel, az biztos.
Törölt felhasználó 2021. 03. 20. 11:53
Előzmény: #110241  lohran
#110242
Ha közös klotyóra vágytam volna ott a mammut, de az alkotáshoz nem árt némi nyugalom! :D
lohran 2021. 03. 20. 11:48
Előzmény: #110239  Törölt felhasználó
#110241
Ha  a Moszkván az öreglánynak adtál volna alkalmanként 200 at olcsóbban megúszhattad volna

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek