Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Mason 2019. 07. 26. 08:26
Előzmény: #45219  lctlct
#45220
Te nem tudom, hogy melyik országban élsz, de biztos nem abban, ahol magyarul beszélnek. Sok mindent akarhat az egyetem padjából kieső fiatal, csak nem lesz rá pénze. Egyedűl albérlet? 150k-s bérleti díjak mellett? És akkor még egy pohár vizet sem ivott. Saját lakás? Mikor min. 10 Mihály önrésszel kell a zsebedben futkároznod? A családok kis része engedheti meg magának, hogy lakást vegyen a gyerekének, vagy hogy az önrészt biztosítsa. Ha egy fiatal teljesen egyedül akar 30 éves korára egy saját lakást, akkor már a 20as éveiben a felső fizetési kőrbe kell tartozzon, pláne ha nem mamahotelban lakik. Szóval a mamahotel minden a mai Magyarországon csak nem sikk.... 
lctlct 2019. 07. 26. 08:15
Előzmény: #45217  Lacock
#45219
Evvel szemben már csak az van hogy a mostani fiatal generáció nagyobb része suli után azonnal önálló lakást akar, akár egyedül bérel, persze kocsi is jár azonnal a kecó mellé. Mamahotel már nem sikk, inkább égő már...Vagyis egy csomó egyszemélyes lakhatási igény generálódik ami lakásokat köt le...
Mason 2019. 07. 26. 08:15
Előzmény: #45217  Lacock
#45218
Ezt a folyamatot majd valamelyest ellensúlyozni fogja a városokba vándorlás és a vidék elneptelenedese. De amúgy érdekes felvetes.
Lacock 2019. 07. 26. 07:54
#45217
Gondolkodom egy ideje bp. -i lakásvásárláson, félig -meddig befektetés lenne (30% hitel kellene hozzá, a jelenlegit kiadnám, az újba átköltöznék, a munkahelyi ingázáson így nyernék napi 40 percet, és a mostaninál kicsivel jobb környéken lakhatnék). Nyilván a magas árak riasztanak el, és nem is találtam eddig nekem tetsző lakást.
Tudom, hogy az árak jövőbeni alakulása sok tényezőtől függ, de az egyik fontos tényező a demográfiai helyzet.
Az volt a fejemben, hogy évi 30e fővel fogy a magyar, de gondoltam, hogy ránézek a ksh korfájára, mert ott a jövőre vonatkozóan is adnak adatokat.  
Ledöbbentem, a korfa szerint ma 9.772e fő él az országban, de 6 év múlva ez a szám kevesebb lesz 477e fővel! 
Azért a 6 évet nézem, mert ezt érzem korrektnek egy lakásbefektetésnél, és ez még egy belátható, jobban jósolható  időtáv.
Ha egy lakóingatlanban átlagosan ketten laknak, akkor ez 6 év alatt kb. 240e db kiürülő lakóingatlant jelent az országban!!! Tudjuk, hogy ez a tényező önmagában milyen hatással lesz az árakra.
Gondolom az az oka a létszám zuhanásának, hogy az 1975 -ös születésűek esetében látható egy csúcs a korfán, és az ebbe tartozó nők mostanában futnak ki a szülési korból, vagyis az utánuk jövő évjáratoktól várható gyerekszám is ezzel együtt zuhan.
Az 1975 -ös korosztály száma ma 181e fő, míg a ma 20 évesek száma csak 101e fő. Ekkora a szakadás.
Továbbá tudjuk, hogy a korfa alján lévők kb. 20 % -a melyik népcsoportba tartozik, és ők nem a fizetőképességükről híresek. 
https://www.ksh.hu/interaktiv/korfak/orszag.html
dobostorta 2019. 07. 26. 06:08
Előzmény: #45213  Törölt felhasználó
#45216
A magam részéről innen nem jósolnék semmiféle beszakadást, semmiféle hegymenetet. A befektetők "kellően" felkorbácsolták az árakat. Olyan magasan vagyunk már, ahol kevés az oxigén.
dobostorta 2019. 07. 26. 05:14
Előzmény: #45202  Gaguse
#45215
És ebben az álarcosbálban létezik a háromfejű sárkány, aki mindhármat képviseli. :)
Törölt felhasználó 2019. 07. 25. 23:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#45214
húúúúú nagyon betalálhattam ha a saját problémáidat hozod már fel annyira fájnak a tények :D na mindegy tudtam hogy az én örömömnek kevesen fognak itt örülni de attól még lírom mert erről szól a fórum de ha van elfekvő 200 millio forintod akkor köthetünk egy fogadást dupla vagy semmire mert én csak biztosra fogadok és a kínálat növekedés több mint egyértelmű és kézenfoglya a nyomott árakat... persze aki még időben eladott azok dőzsölnek!!!!
én most nagyon de nagyon dőzsölök baby!!!! istenkirálycsászár vagyok!!!
Törölt felhasználó 2019. 07. 25. 23:09
Előzmény: #45198  dobostorta
#45213
Vannak vitatható megállapításai a cikknek. Az egyiket már írtam. A másik az, hogy a 27%-os áfára átállást úgy értelmezi, mint egyszeri nagy áremelkedést, holott ez egy folyamat, ami már elkezdődött.
Nem akarok igazságot tenni, hogy itt van-e a csúcs, vagy nincs, ezt senki nem tudja, csak érzi. Vannak érvek mindkét irányba. De picit úgy érzem, hogy a várható kamatcsökkentések miatt sokan újabb száguldásra számítanak az árakban, holott a kamatszint csak egyetlen tényező, a fizetőképesség legalább annyira fontos.
Mint már írtam, árulok egy lakást, tulképp már van is rá vevő, mert nem áraztam túl, így is 20%-ot ment idén a lakás ára, megelégszem vele, a fák nem nőnek az égig. Szóval figyelek egy bizonyos szegmenst, az egyik leggyakoribbat, Azt látom, hogy saját célú vásárlásra SENKI nem jelentkezett egy reális árú - értsd: lehet rákölteni, de így is tökéletesen lakható megfelelő komfortérzet mellett - lakásra. Befektetők igen. Ők megveszik az ilyen lakásokat, felújítják és kiteszik a netre pár millával drágábban. Igen ám, de ezek az immár igencsak megdrágult lakások az istennek sem tűnnek el a netről. Mintha a kutya sem vinné őket. Na, ez nem felfelé mutató jel. A lakáspiac évek óta száguld. Nem fog mindig.
highlife 2019. 07. 25. 23:05
Törölt hozzászólás
#45212
highlife 2019. 07. 25. 23:01
Törölt hozzászólás
#45211
sakal83 2019. 07. 25. 22:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#45210
Birom a szuk latokort... elmennek bprol es qva draga lesz a kiflid.Keves lesz a beszedett albidij:) a kifliarus toled fogja berelni 3 kifliert:) leegyszerusitve a matek;) a masik opcio hogy osszeallnak a kifliarusok es "felkoncolnak" PCn fogalmazva megjelenik egy kommunista part es a nep neveben ellenseg leszel es allamositanak es bekoltozok a hazadba az uj apro antal:) sarkitok termeszetesen de az irany nyil egyenes utat mutat. Lasd a felkegyelmuek Angliaban a brexittel. 
Törölt felhasználó 2019. 07. 25. 22:26
Előzmény: #45203  sakal83
#45209
kevesek tudnak eladni a csúcson ez garantált és én sosem tartoztam közéjük... eddig!!!!!
én vagyok az isten császár hogy eladtam az utolsó bpi lakásom is! ó istenem hogy mekkora zseni vagyok imádom magam egyszerűen!!!!!!!!!!!!!!!! annyira jól röhögök hogy már 150-200al növekszik napi szinten az új hirdetések száma a comon ha teljes bpt nézzük egyszerűen felrobbanta  kínálat mindenki szabadulna.... ezt nagyon hamar követik az árak is úgyhogy ha még te is a csúcson akarsz eladni akkor gyorsan tedd fel mert nem akarsz majd akkor feltenni mikor 20 000el bőűlt a kínálat és feleződött az ár.... siess vagy lemaradsz.... én már istencsászár vagyok és imádom magam!!!!!!
highlife 2019. 07. 25. 21:57
Törölt hozzászólás
#45208
Törölt felhasználó 2019. 07. 25. 21:53
Előzmény: #45202  Gaguse
#45207
Szvsz az emberek nem hajlandóak egy életre eladósodni egy panelért. Ez van.
Törölt felhasználó 2019. 07. 25. 21:51
#45206
Szerintem egész biztos, hogy év végéig be fogják jelenteni, hogy mégsem 27% lesz a lakásáfa. Nem hülyék a fiúk, nagyon jól tudják, hogy azzal teljesen padlóra küldenék az építőipart. Belengették a 27%-ot, mert szélsőségesen túlfűtött az építőipar, és nem akarták új projektek indulását, amíg a helyzet nem normalizálódik. De "szakmai egyeztetések után" be fognak jelenteni egy köztes áfakulcsot.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 25. 21:36
Előzmény: #45203  sakal83
#45205
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 25. 21:34
Előzmény: #45203  sakal83
#45204
En ugy latom hogy nem is kicsi az a fek. EKB is biztos azert kezd el penz nyomtatni mert igy latjak minden ok. Annyit kell megerteni, hogy ide lassabban erkezett meg mint kintre. 
sakal83 2019. 07. 25. 21:30
Előzmény: #45202  Gaguse
#45203
A neten a mult heten kezdodo promocios ingatlanos cikkek is jo bizonyitekok arra hogy fek van. Voltam mult heten brutal beepitett agloban. Qva sok elado tabla volt ami 1 eve nem volt jellemzo. En jelentos engedmennyel adom el a lakasomat ha tenyleg elviszik brutal mazlival. Es orulok...
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 25. 21:19
Előzmény: #45196  sakal83
#45202
az a baj, hogy itt 3 fajta ember van ezen a forumon. 1: aki további áremelkedést vár, 2: a realista és 3: aki világvégét vár. Sojha nem fogja tudni meggyőzni egyik a másikat, ez ilyen. Én személy szerint magamat a realista csoportba tenném és én is csökkenést várok. Csak 1 jó példa, eddig a környékünk egyik legnagyobb ingatlanos cége nem reklámozott semmit. Most meg FB-n nyereményjátékok és családi pizzák sorsolása megy :D lol biztos mert jól megy a szekér! Ez egy nyugati megyei jogú város. nincs sok új project, de az elmúlt 6 hónapban konkrétan 1, azaz 1 db új kecót nem adtak el, mind fent van még! lehet nekem mondani bármit, látom hogy nem mennek el......
dobostorta 2019. 07. 25. 19:45
Előzmény: #45186  Törölt felhasználó
#45201

"A cikkel egy bajom van. Mi az, hogy jól jár, ha nem az aktuális árakhoz viszonyít???"
Mert a MÁP veri a bérleti díjat (5 % vs 4 %). 1 %-nál erőteljesebb lakásáremelkedés kell továbbra is.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek