Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 13:42
Előzmény: #44536  berlini
#44540
Es miert hazudik az mnb, mi erdeke fuzodik hozza?
sakal83 2019. 07. 17. 13:41
Előzmény: #44537  dobostorta
#44539
"Budapesten a nettó átlagkereset (KSH) 2014-ben 200ezer forint körüli volt, idén 2019. első negyedév majd' 300ezer forint. Azt saccolom, ugyanannyi idő alatt "tud" lakást venni, mint közvetlenül az árrobbanás előtt."
Qva rosszul saccolsz, ha 50%-os béremelkedés esetén egy 100-150%-os emelekedés esetén szerinted ugyanannyi idő alatt tud venni lakást. Bár végül is igazad van, mert ugyanannyi idő alatt csak drágábban:) 
sakal83 2019. 07. 17. 13:37
Előzmény: #44533  Zazie90
#44538
Nem fekete fehér az élet, és a döntések.1. Saját célra vásárlók. KP-re nem vennék. Ha van kp, akkor helyette hitel, és MÁP-ba a többi. Albérletból egyértelműen vennék fix hitelre, ha tudnék. Ennek kellene az értékesítési lánc aljának lennie, ezt támasztja az egész piacot befektetők nélkül. Ha ebben a szegmensben az árak a valódi keresletnek elérhetetlen. Akkor két út van. Béremelkedés/reálárcsökkenés vagy nominális kell.2. Befektetés: a teljes bekerülési költséggel számolva 5% alatti hozammal nem vennék. Illetve elég optimista, aki vesz. (feketejövedelmesekre ezt ne mértem...)3. Lakáscsere: Alacsonyabb bázison bekerülő lakásból minőségi csere ráfizetéssel vennék. Befektetők nélkül ez a helyzet most a legnehezebb DÖNTÉS, pedig ez adja a piac zömét. Mivel túlárazattok a lakások, ezért -15%-al lehet számolni a hirdetési árat, és még akkor is para, hogy elviszik. Ez gáz. Ez a lehető legrosszabb a lakáspiacnak, mert ettől állhat be.
Szerintem egész egyértelmű, amit írok, és eléggé ugyanaz, csak nincs összefoglalva egy hsz-ben. Kimondottan egyszerű elvek, amik szerintem a MAI piacra állnak.
dobostorta 2019. 07. 17. 13:22
Előzmény: #44501  johai
#44537
 "Atlag fizuhoz nezik a a lakasarakat,egy atlagember mennyi ido alatt tud venni lakast.
Ha ez sok,akkor lufi van."
Budapesten a nettó átlagkereset (KSH) 2014-ben 200ezer forint körüli volt, idén 2019. első negyedév majd' 300ezer forint. Azt saccolom, ugyanannyi idő alatt "tud" lakást venni, mint közvetlenül az árrobbanás előtt. (60ezer/hó x 20 év = 14 400 000...120e/hó x 20 év = 28 800 000 Ft.)https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli030b.html
"Sokan azt gondoljak meg par evig felfujva marad a lufi,sot minden evben 10%-al nagyobb lesz egyesek szerint...."
5 éven át további 9-10 %-os emelkedés esetén egy 30 milkás lakás 45 millióba kerül "várhatólag". Ha az átlagfizetés 400e körül lesz 2024-ben, akkor még minden "reális". Ncseed mondaná: ollé...
Sakal83 mondaná: a növekvő bérek/fizetések tolják a lakásárakat...
berlini
berlini 2019. 07. 17. 13:10
Előzmény: #44532  sakal83
#44536
Ez igy korrekt.
De miért nem ezt irod már elsőre?
Zazie90 2019. 07. 17. 13:09
Előzmény: #44528  panczgab
#44535
Igaz! Pont ezt írtam előbb is hogy mindne piac különböző. Ruha az nagyon más mint Prága vagy Bécs és az utóbbi kettőt is csak úgy hellyel-közzel lehet összehasonlítani Budapestel mondjuk..
Szerintem most mindenképpen a gy normalizálódás folyik. Hiszen tektonikus változások történtek. De határozottan, immár lassabb növekedést várok legalább 2-3 évig, utánna talán kis pihenővel ..
Zazie90 2019. 07. 17. 13:04
Előzmény: #44531  berlini
#44534
Hát igen. Mert így lehet írogatni meg felháborodni hogy valami felsőbb hatalom hozzá nem értés miatt rossz ezáltal ki lehet bújni kicaita személyes felelősség alól.
De azért annyira nem komoly senki hogy eladjon mind e lakást és bereljen vagy ha olyan olcsó és jó külföldön akkor nekiugorjon. Mert pontosan ez van, egyrészt Budapest még mindig olcsóbb főleg ha növekedési potenciált nézzük plussz nem jelent ugyanazt egy budai villa vagy egy pesti belvárosi lakás hiszen minden utca minden ház mást jelent lokálisan is. Randomra meg rabolni hogy Bécsben ez a lakás az ugyanaz mint Budapesten ez a lakás az nagyon nehéz...
Zazie90 2019. 07. 17. 12:58
Előzmény: #44532  sakal83
#44533
Sakál... Mondod mondod a lufit de közben meg lakást vennel nem? Nem te írod itt hogy vennel? Akkor ez megint nem az azert már kikoppan lévő berogzultseg hogy panaszkodni kell de közben azért józan ésszel tudod nem teljesen az van amit mondasz?
sakal83 2019. 07. 17. 12:46
Előzmény: #44531  berlini
#44532
Akkor az avg berekhez kepest a bpi avg lakasar a legolcsobb. Az mnb is hazudott a tulertekeltseggel.
Igy megfelel? :)
berlini
berlini 2019. 07. 17. 12:35
Előzmény: #44522  sakal83
#44531
Ez persze ismételten egy hazugság.
Lassan hozzászokom.
Van pár fórumozó, aki azt gondolja, hogyha egy hazugságot sokszor megismétel, az igazsággá válik.
Csak magadat égeted, a statisztikai tények messze nem igazolják, hogy a régióban Budapesten lennének a legmagasabbak a lakásárak.
Budapesthez képest:
Bécsben a belvárosi lakások még mindig kétszeres áruak,
Pozsonyban, Ljubjanában 40%-kal magasabbak,
Varsóban hasonló az árszinvonal.
Pedig a budapesti belvárosi árak tényleg extrém módon megemelkedtek a külső kerületi árakhoz képest.
Ha a Budapesti külső kerületi árakat nézzük régiós összehasonlitásban akkor a helyzet annyiban változik, hogy ott a környező fővárosokhoz képest minden összehasonlitásban az utolsó helyen áll Budapest.
sakal83 2019. 07. 17. 12:28
Előzmény: #44529  sakal83
#44530
Ha jól emlekszem ez ment fel 14 év közelire mostanra..., amivel régióvezetők lettünk
https://profitline.hu/Hol-tartanak-a-magyar-lakasarak-a-regios-orszagokhoz-kepest-368602
sakal83 2019. 07. 17. 12:24
Előzmény: #44527  panczgab
#44529
Mondjuk a friss statisztikak miatt gondom ugy. :) mind a let cikk ota jobban novekedtek a lakasarak mint a jovedelem. Azert is van tularazas kimutatva ami korrekciot okozhat.
panczgab 2019. 07. 17. 12:02
Előzmény: #44527  panczgab
#44528

Jav. A második cikk kétéves, tehát már részben elavult. De van frissebb, ami szintén nem mutat kirívó túlárazást Budapesten:
https://www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/ennyiert-vehetsz-lakast-a-szomszedos-orszagok-fovarosaiban.300976.html
"Azaz - mivel a jövedelmek a válság alatt is folyamatosan emelkedtek - ma kevesebb havi átlagjövedelemből vehető meg egy négyzetméter, mint 2007-ben. Budapesten 2018-ban 1,7 havi fizetést kell megtakarítani egy négyzetméter megvásárlásához, míg 2007-ben 2 havit kellet."
Igaz, van olyan kimutatás is, amely szerint drágának számít Budapest: https://bankmonitor.hu/cikk/hol-dragabbak-a-lakasok-eszak-europaban-vagy-budapesten/
Csakhogy ez azért elég fura összhasonlítás. Vilnius, Riga és a többi posztoci balti város nehezen hasonlítható a sokkal nagyobb, és Európa szívében található Budapesthez. A megagazdag népességű skandináv városok szintén. Bécs, Prága, Pozsony és Varsó számít. Ezekhez képest nincs kirívó drágaság. Mondjuk nem is olcsó Budapest, én a belvárosban (pesti belső részek, kiemelt bel-Buda) nem is vennék befektetésre (2013-ban akartam, de addig vacilláltam, amíg mindenről lemaradtam azokon a részeken, sajnos nyuszi és fillérbaszó voltam, mindig vártam a még jobb ajánlatot, így elég sok nyereségtől estem el, a bel-Budán kicsit később vett ingatlanok azért annyit nem hoztak, mint amennyit hoztak volna a belpesti 2013-ban megvehetők).
panczgab 2019. 07. 17. 11:53
Előzmény: #44522  sakal83
#44527

Tényleg nem értem, miért gondolják ezt sokan. Lehet, hogy intuitíve én is ezt feltételezném, csakhogy a számok nem támasztják alá, hogy Budapest jövedelarányosan drága. Még a belváros sem:
"Minden fővárosban jelentős különbség van a belső városrészek és a külsőbb kerületek lakásárai között. Ebben a tekintetben, a helyi lakosság pénztárcájához mérve a régió legdrágább városa Belgrád, mert ott az országos átlagjövedelemből 5,7 hónapnyi teljes bevételt kell költeni egy belvárosi lakás négyzetméterére. A következő a sorban Prága, ahol 4,2 hónapot kell dolgozni egy belvárosi lakás négyzetméteréért, ugyanehhez Budapesten 3,7, míg Bécsben mindössze 3 havi helyi nettó átlagjövedelem szükséges."
https://www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/dragak-e-a-magyar-lakasok-a-jovedelmekhez-kepest.303020.html
Nőttek a fizetésekhez képest az árak, de nem drasztikusan. Az ingatlanváság mélypontjához képest alig egy évvel kell többet dolgozni egy lakásért:
"Idén a második negyedévben egy 75 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához átlagosan 20 millió forint kellett, így az átlagos nettó jövedelem alapján a megvásárláshoz 7,8 év volt szükséges. Ez az idő 2014-ben 6,8 év volt,"https://24.hu/fn/penzugy/2017/09/12/kiszamoltak-hany-evnyi-fizetes-kell-a-sajat-lakashoz/
panczgab 2019. 07. 17. 11:48
Előzmény: #44520  johai
#44526
Persze, de máshol is ez a helyzet. A nagyvárosokban általában nagyok az egyenlőtlenségek. Minél nagyobb és 'gazdagabb', annál nagyobbak. A leginkább extrém példák Dél-Amerikában és a Távol-Keleten vannak, de nem is kell addig menni. Nézd meg Párizst: van banlieue és van belső kerület. Vagy New Yorkot, ahol évtizedek óta azon kesereg a pórnép, vagyis minden bérből és fizetésből élő, hogy a gyors dzsentrifikáció miatt egyre kijjebb szorulnak. Ott sem tudja megfizetni az átlagember a jó ingatlant, és itt is effelé haladunk. Tetszik, nem tetszik (különben nekem sem tetszi), de egállítani ezt nem nagyon lehet. Ha belenyúlnak a piacba, akkor más is szívni fog, nemcsak a befektető kulákkizsákmányolók (lol). A legtöbb, amit a kormány tehet, hogy javít a közlekedésen, stb. hogy a peremről is könnyebb legyen bejutni a belső részekre. 
libasbukta
libasbukta 2019. 07. 17. 11:44
Előzmény: #44523  sakal83
#44525
az OTP papírjaim nagy részét 5000 forint környéként vettem, de a profitkilátások minden részvényre ugyan olyanok, mint aki 11 ezer forinton vette
nem 5000 forintért tudom eladni, hanem 12,500ért, és a 12,500 forintra adják az osztalékot nem az 5000-re
ha valamelyik papírra jobbak a kilátások akkor átviszem oda a pénzem
mondjuk ha azt gondolom, hogy az ingatlanom értéke a következő években nem fog érdemben nőni, az albérleti díjakból meg 6% folyik be, amiből még adózni is kéne, akkor lehet, hogy átmegyek államkötvénybe
Láma
Láma 2019. 07. 17. 11:42
Előzmény: #44494  Criscito
#44524
... mint ahogy egy esetbol  - meg ha konkret is (milyen lehetne meg? :-) ) - nem lehet tendenciakra kovetkeztetni.
sakal83 2019. 07. 17. 11:32
Előzmény: #44518  libasbukta
#44523
Kiveve persze:) de en sem adnek el egy jo lakast amit 15mert vettem 30ert mert az alllampapir hoz 5 evig 5%ot. 5 ev utan? Na az talany... de kpbol nem is vennek.
sakal83 2019. 07. 17. 11:30
Előzmény: #44513  panczgab
#44522
Mar nem felel meg a budapesti. A regioban mi vagyunk a legdragabbal becset is szamolva.A hirhedten draga pragat is lenyomtuk. Ez persze jo dolog a tarsadalomnak es tapsolni kell mert ugyanazert a szarert tobbet kell dolgozni. Logikus. A kenyer is jo lenne ha 1000ft lenne kgja. Mert abbol is kevesebbet tudnank venni. Osszefogalva az aremelkedes mindig jo a tarsadalomnak. Ja nem...
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 11:15
Előzmény: #44517  panczgab
#44521
A gazdasági fundamentumok által indokolt szint-hez képest.
Azért ebben nem olyan sok áttéten keresztül vnanak benne a bérek imho.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek