Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 03. 26. 05:49
Előzmény: #21618  pitcairn2
#21620
Látom megjelent a céldátumod, most már nem azzal riogatsz csupán, hogy majd valamikor hatalmas összeomlás lesz, hanem 2021. márciusig 2013-as szinten vagy alatta lesznek az ingatlanárak. Meglátjuk.
Törölt felhasználó 2018. 03. 26. 05:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#21619
A migránsveszélyes riogatást hagyjuk, az a politikai propaganda része.
Szerintem két szegmens van a külföldiek között. Az egyik olcsó nyugdíjas házat akar, na ők tipikusannem Budapestet és a megyei jogú városokat választják, hanem a kistelepüléseket, és ott sem rendelkeznek komoly árfelhajtó erővel, mivel az amúgy is nulla közeli értékű vidéki házakból, telkekből a kereslethez viszonyítva töb nagyságrenddel több áll rendelkezésre.
A másik szegmens pedig prémium ingatlanokba fektet a világ nagyvárosaiban, az átlag pesti lakások piacát ők sem érintik.
Tömeges kiadási célú külföldi befektető nem nagyon lesz addig, amíg a jogi környezet és a bérbeadás-bérbevétel kultúrája olyan, amilyen, ráadásul tipikusan keleteurópai mutyista konkurenciával kellene megküzdeniük.
pitcairn2 2018. 03. 25. 23:52
Előzmény: #21610  DAXHU
#21618
az elkövetkező 3 év távlatában az ingatlanárak összeomlásán se lepődnék meg, azon se ha nominálisan is a 2013-as mélypont alá esnének
shikoro 2018. 03. 25. 23:34
#21617
Köszönöm a tanácsokat, figyelni fogom a hirdetéseket. A szakvizsgát elkezdtem, még két vizsga van hátra. Ezeket követően szétnézek a munkaerőpiacon, mert azzal már szembesültem, hogy a közszférában én nem fogok tudni előrelépni, sem érdemben többet keresni. A hitel ilyen fizetés mellett kétségtelenül nagyon megkötné a kezeimet, és az illeték, valamint a felújítási, berendezési költségek miatt tartalékom sem maradna, sőt, valószínűleg nem is futná mindenre. De ha lakható állapotú lakást vennék, azt ki is adhatnám kb. 1 évre, addig a törlesztőrészletet a bérleti díj fedezné, így tudnék egy kicsit gyűjteni, hogy utána normálisan meg tudjam csináltatni, vagy be tudjam rendeztetni. A törlesztőrészlet kevesebb lenne, mint a bérleti díj, amit másnak fizetnék, és ha még munkahelyet is tudnék váltani, a magasabb fizetésből már félre is tudnék tenni, egy idő után elő is tudnék törleszteni, és akkor már az se lenne gond, ha nem lenne az árakban visszaesés. Ugyanakkor ha 3-4 év múlva visszaesnének az árak mondjuk a mostani szintre, a köztes időszakban gyűjtött pénzzel együtt nagyobb vagy jobb minőségű vagy jobb helyen lévő lakást tudnék venni, vagy a kisebb mérethez kellene kevesebb hitelt felvenni. Szóval a pro és kontra érvek egyaránt megvannak.
Törölt felhasználó 2018. 03. 25. 23:21
Törölt hozzászólás
#21616
Vortex 2018. 03. 25. 23:16
Előzmény: #21614  2345678
#21615
Azok szerintem általában brutál túlárazott lakások.
Láttam olyat is, hogy nem is nagyon volt árcsökkentés, csak magasabb árat írtak oda előző árnak :)
2345678 2018. 03. 25. 22:25
#21614
Most fejeztem be a DH hirdetéseinek átnézését :bőven volt ÁRZUHANÁS -os lakás,általában 10%körüli áreséssel..És sok AIRBNB-ben használt lakás is eladósorba került,akár céggel is.
settevoltesette 2018. 03. 25. 18:03
Törölt hozzászólás
#21613
pickpepe
pickpepe 2018. 03. 25. 16:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#21612
jelenleg nem, de nyilván 1-2 ember, család már vesz itt ingatlant, esetleg ide is költözik, de tömeges jelenségről én még nem beszélnék (javítsatok ki, ha ti máshogy látjátok, esetleg tudtok több ilyen adás-vételről).
az oroszok egy időben szépen vásárolgattak, mi is adtunk el egy nagy lakást pár éve a VIII. kerben nekik, nem tudom most is jelen vannak a piacon?
ugyanakkor szerintem eljöhet az az idő, hogy kimutatható /érzékelhető lesz a statisztikában a ny-európai vásárlók száma, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak
Törölt felhasználó 2018. 03. 25. 15:57
Törölt hozzászólás
#21611
DAXHU 2018. 03. 25. 15:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#21610
Egész egyszerűen felesleges az ingatlanárak csökkenésére spekulálni. Nincs megfelelő kínálat, a kereslet viszont brutális. Legalább is Budapesten és környékén. Ami hirdetés van a túlárazott, azokat nem fogják megvenni bármi áron. Brutál kereslet van ez a lényeg. Aki tud most is nyugodtan vehet persze nem 30%-os önerővel, mert a hitelkamat kockázat a megvan. Szerintem az infláció megjelenésével az ingatlanok legalább a reálértéküket fogják megőrizni, nominál értéken évi 4-5% növekedés lesz.
settevoltesette 2018. 03. 25. 13:29
Törölt hozzászólás
#21609
Törölt felhasználó 2018. 03. 25. 10:28
Előzmény: #21587  Törölt felhasználó
#21608
Elnézést kérek tőled. Vissszaolvastam a korábbi írásaidat. Hamar ítélkeztem. Hagyjuk is ezeket a klónos baromságokat! 
SHIKORO!
 Hozzászólásaimban pont "rólad" beszéltem. 
A budapesti lakáspiacnak nekivágni üres zsebbel kockázatos mutatvány már manapság. 
De! A te végzettségeddel és ambicióddal csak idő kérdése, hogy mikor éred el a céljaidat. 
Legutóbbi elemzésedben szerintem reális kép állt össze benned. Sok jóakaród akadt itt a fórumon. Talán fele arányban mondják azt, hogy érdemes kivárni. A másik fele - ha nem is buzdít vásárlásra!- azt mondja, hogy később sem lesz olcsóbb beszálló. 
Az albérlettel az a bajom, hogy konzerválja a nincstelenséget. Feléli a lehetőségeidet. A bejárás meg a türelmedet éli fel. 
Egy molyos átmeneti szükséglakást inkább bevállalnék, és rakosgatnám az önerőt. 
Ha van önerőd, meg lehet próbálni egy hitelt 
4-5% lefixálva nem rossz -később ez magasabb lehet. Amit nyersz egy esetleges "visszaeséssel", azt elviszi a rosszabb hitelfelvételi lehetőség. 
Tízmilliós hitelnél 3% emelkedés évi 300 ezer többletkamatot jelent.
johai 2018. 03. 25. 09:57
Előzmény: #21593  boxika
#21607
Peldaban 20 helyet 15 millat er a panell,es 12 helyett 9 millat a kultelki tegla......meg ha feltetelezzuk hog valsag eseten ilyen arak alakulnak ki akkor is sokkal rosszabban jat a 3 db 20 millas panelt vevo,mit a 3 db 12 millas teglat vevo,az utobbinak marad penze,amibol siman vehet 1db 15 millas panelt:)
Valosagban egy valsag eseten nem ilyen arak alakulnak ki.
Jo esetben  egy szintre kerul a ketfele ingatlan!
Tehat aki abban gondolkozik hogy lakast vesz,es abbol hasznot huz,az pofara esik,de nagyon.
johai 2018. 03. 25. 09:44
Előzmény: #21605  R_Lacy
#21606
Klonok haboruja van ugylatszik:)
Szerinted settellell
 csak sajat maga erthet egyet?
Ez olyan mint ov hirhedt mondasa:"a haza nem lehet ellenzekben".
R_Lacy 2018. 03. 25. 07:38
Előzmény: #21580  amphibian
#21605
Enemy=Sette=Ambhibian=Gala
Elég vicces, hogy eddig már 4 klónodat számoltuk össze itt - már többen. Sőt volt kitiltásod is emiatt. Javaslom még párat regisztrálj. Most melyik nevében fogod magad megvédeni? 
Törölt felhasználó 2018. 03. 24. 21:22
Előzmény: #21603  Törölt felhasználó
#21604
Mármint a rezsit.
Törölt felhasználó 2018. 03. 24. 21:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#21603
Ha bérelsz, ugyanúgy fizeted.
mage 2018. 03. 24. 20:54
Előzmény: #21582  johai
#21602
Ha most olvassa a hozzászólásokat, szerintem azon röhög, hogy ő is bennfentes lett. :)
mage 2018. 03. 24. 20:53
Előzmény: #21590  Törölt felhasználó
#21601
Manapság már nem. Elmúltak azok az idők mikor még fizetni is kell bojtárként. Már mindenhol munkaerő hiány van. Egyik ismerősöm most kapott jogászként (szakvizsga előtt áll) 400e-res nettó ajánlatot Pestre. Keresni kell a lehetőséget és egy több nyelven beszélőre lecsapnak a multik.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek