Van egy fontos princípium a megnyilvánult anyagvilágban, mely minden megnyilvánulás elkoptatására, lebontására, felbomlasztására törekszik. Az ind/hindu filozófiai rendszerekben azt a primordiális Erőt jelképezi a Háromarculatú Istenség (Trimúrti) egyik arca: Śivā. Ez az Erő gondoskodik arról, hogy a megnyilvánult Kozmoszon belül "a fák ne nőhessenek az Égig."
A felsoroltak alapján sem értem, hogy miért kell itt szakmányban a posztmodern, megélhetési kamu "tudomány" hobby-szintű kavics-megfigyeléseit linkelgetni. A mai, úgynevezett "tudomány" képviselőinek 95-98 százalékát teljesen másvalami motiválja a tevékenységében mint Giordano Bruno-t, Regiomontanus-t, Newton-t, Kepler-t, Eötvös-t, Mme Curie-t vagy akár Einstein-t. Utóbbiak a tudományt művelték, a mai 95-98% pedig csak az alibiből való ide-oda babrálgatást és az erre épülő publikációs bizniszt. :)
Hatalmas szerencse, hogy az emberiség ---többsége --- a megismerésre törekszik.......minden területen, és szinte minden áron. Sokan az életüket adták ezért a törekvésért ----- legyen az eszmei (Giordano Bruno), vagy fizikai (Scott) ....de ez bennünk van. Gondolj bele a történelmünkbe: a polinéz hajósok vállalkozásai, vagy a vikingek kalandozásai ---- nem a kavicsokból, hanem az égbolt információjából jutottak céljaikhoz. Nem is beszélve az ókori megfigyelőkről, és alkotásaikról. Érdemes a tengerparton is bóklászni a kavicsok között, mert sok érdekes dolgot találsz, ami esetleg megváltoztatja a világodat........fosszíliák, régi hajószögek, féldrágakövek...... :)
Részemről én ugyanarról beszélek. Az "Univerzum fraktál szerkezetének felderítése" szabadidős játszadozás csupán... persze nagy előnye, hogy az adófizetők fizetik ezt a hobbyt. Ez az elfoglaltság hasonló ahhoz, mint ahogy valaki szerethet kavicsos tengerparton bóklászni és kavicsokat csoportosítani különféle szempontok szerint. Egyik sem valódi tudomány.
Két különböző dologról beszélünk: Regiomontanus a gömbfelületek síkra vetítésével foglalkozott, melyet Mercator ismerhetett, mert pár évtizeddel később megalkotta azt a térképrendszert, amit ma is használunk. A csillagok térbeli elhelyezkedése viszont az Univerzum fraktál szerkezetének felderítésében segít.
Amit te linkeltél, az a fizetett időtöltésként művelt adatgyűjtögetésre szolgáló példa. Térképnek meg már csak azért sem nevezhető, mivel senki sehová nem akar (és nem is tud) "eljutni" a segítségével a fizikai térben utazva. Regiomontanus avatott segédeszközei viszont még ma is korlátlan belső utazást tesznek lehetővé az ön- ill. Emberismeret végtelen tájain... mindezt a látható csillagvilág hajszálpontos, torzítatlan tükrében.
Szörnyű mind maga a cikk, mind pedig az a cikk, amelyikre reagált. Ha valaki eltévedt, és egy áthatolhatatlan sötét erdőben gubbaszt este, télen, hidegben, lemerült telefonnal a zsebében egy haldokló fenyőfa gyökérzete által felszabadított, kisgyermek méretű odúban, akkor ne filozofáljon.
Szörnyű mind maga a cikk, mind pedig az a cikk, amelyikre reagált. Ha valaki eltévedt, és egy áthatolhatatlan sötét erdőben gubbaszt este, télen, hidegben, lemerült telefonnal a zsebében egy haldokló fenyőfa gyökérzete által fekszabadított kisgyernek méretű odúban, akkor ne filozofáljon.
Köszi. A szövegösszefüggésbe rejtett célzást is érteni vélem.
Egyik helyen írsz a hétköznapi emberről - amelyikhez "idiotizmus"-t társítasz -, egy másik helyen pedig az átlagemberről. Miben áll nálad a kétfajta embertípus különbsége? A szöveg alapján úgy tűnik, hogy nem csak simán egymás szinonimáiként használod őket.
Számomra a csillagos égbolt látványa egy csendes estén egyszerre varázslatos és tiszteletet parancsoló. Miközben a lélek számára felemelően szép, olyan nézőpontot ad, ami szembesít a hétköznapi emberi idiotizmus jelentéktelenségével a világot csendben formáló roppant valódi erőkkel szemben. Magabiztosan, de kérkedés nélkül naponta finoman jelezi, hogy porszemnyi utazók vagyunk egy fent és lent nélküli valódi világban.
Egyfajta iránymutató jelzőtábla ez a lelkünknek a jó/rossz/valódi/hamis/fontos/nem fontos fogalmak értelmezéséhez, a cselekedeteink mérlegeléséhez - az átlagember számára, mint amilyen én is vagyok, ennyi a csillagos égbolt érthető üzenete.
Vannak dolgok, melyeknél még az amatőr (dilettáns) fokozat elérése is különleges szellemi érettséget előfeltételez. Az asztrológia (astrosophia) is kiváltképpen ilyen dolog. Jó éjt!
Mindenki ---minden egyed---- úgy éli le az életét, ahogy akarja ,generációkon belül nincs nagy változás. A diverzifikáció csak hosszú távon érzékelhető. Találkozunk 10 ezer év múlva....... ......amúgy figyeled a DJ Transitot..........
Tudomány és Csillagászat