Ez egy egyszerű topic saját használatra ingatlant vásárlók részére élményeik, tapasztalataik megosztására, területek árszínvonalának megvitatására. Befektetői ingatlanvásárlókat várja a
Hát nagyjából. Szerintem például a citrom nevetségesen drága, de mivel senki nem adta annyiért amennyit szerintem kérniük szabadna, tegnap végül vettem annyiért amennyiért adták.
A kivárás azért még most is működhet, mert közben matolcsi szorgalmasan bassza el a forintot és ami nem ment el 340- nél, az most már 6 százalékkal olcsóbb devizában és 420 forintos euró mellett el fogja vinni valami holland nyugdíjas végül. Sokat úgyse kell várni arra se.
Nem tudom ezek a statisztikák milyenek voltak 2008 után. Ennyire nem ástam bele magamat. Tippem szerint minimum hasonlóak, ha nem rosszabbak. Pont ezért sem várok további áremelkedést a következő pár évben. Inkább hiszek egy nominál vagy reál stagnálásban, a gazdaság állapota, és az állami ösztönzők függvényében. Ez a hirdetési árak szintjén akár simán jelenthet komolyabb esést is. Rengeteg eladó úgy árazza a lakását, mint 2017-2018-ban volt szokás, és működött is akkor. Felrakom egy jó magas áron, aztán ha nem is megy el azonnal, majd a piac beéri magát. Ez egy elég jó stratégia volt akkor, mert nem tudtál vele mellényúlni. Nem volt ott a kockázat, hogy túl olcsón adod. Ha meg nagyon fölé lőttél, maximum megnyúlt az értékesítési idő, de a magasabb ár ezt behozta. Na ez már nem működik, el lehet felejteni. Le kell szállnia ezeknek az eladóknak is a földre, ha tényleg értékesíteni akarnak, nem csak hirdetgetni. Nyilván ezeket én meg sem nézem, képek alapján leszűrhető az ilyen típusú túlárazás. Viszont vannak a piacon értelmes áron hirdetett ingatlanok, bár lehet ebből van a kevesebb. Ezekre van kereslet most is a személyes tapasztalatom alapján. Többet is elvittek előlem egy szempillantás alatt. Viszont van egy árszint, ami alatt az eladók 99%-a nem fog megválni a lakásától, akkor inkább vár, ha kell éveket. Leírhatja impu napi negyvenszer, hogy a felét sem éri, de az ő árain nem lesz tranzakció. Nem tudom ahhoz minek kellene bekövetkeznie. Persze ki lehet fogni - főleg kp-s vevőként - sürgős értékesítéseket, esetleg összejöhet valamilyen minimális nominál lecsorgás. Kérdés sikerül-e eltalálni a piac alját. Ezért javaslom mindig azt, hogy aki saját célra venne, és van lehetősége, az ne várja a sültgalambot ölbe tett kézzel. Kezdje nézegetni a reálisabbnak tűnő árazásokat, illetve alkudjon. Simán el fog tudni érni olyan árat, aminél 2-3 év múlva sem talál majd jobbat. Egyszerűen az ingatlanpiac nem úgy működik mint a részvénypiac. Jóval kisebbek a hullámok, lassabbak a mozgások és sokkal nagyobb a szerepe az egyedi tranzakcióknak, alkuknak. Kétségtelen, hogy ez most egy vevői piac, ami jó lehetőség lehet sokaknak.
Ha első lakást veszel magadnak, hitelképes vagy, megvan az önerő, akkor vedd meg. Ez egyértelmű. Arra figyelj, hogy úgymond piacképes legyen az ingatlan. Lokáció, méret, beosztás fontos, mert az első ingatlant szinte biztosan el fogod adni, amikor megveszed a másodikat.
Ha laktál északi tájolású panelban és az rossz volt, akkor a földszinti tűzfalra néző, sötét, 18 m2-es lukban milyennek képzeled az életet? Én a helyedben várnék még pár évet. Addig lehet gyűjtögetni, tanulni, melót váltani, meg kiseggelni a válságot. De te tudod.
Valós tranzakció. Hirdetés 11 helyett már 9 , de a konkrétan, aki fizet is, az 7. 5 hónap alatt 4 nézegető, 1 vevő. Jó állapot, jó hely, 1. emelet, 4 emeletes panel.
Azt ne felejtsd, hogy igencsak nő a kínálat Budapesten, egyre több a sürgősen eladó ingatlan. Az újak egy részét majd az otthonteremtésivel el tudják sütni, de utána nem tudom mi lesz a haditerv, lesz még vagy 40e eladó használt lakás (ennek a tizede volt a 2019Q4-es tranzakciószám).
Ezek konkrét tranzakciós adatok? Mert én átlagos valós nominál eladási árakról beszélek. Ez esetben Budapesten a teteje és az alja (2008 vs. 2013) között nominálisan volt egy kb. -10%. Ez persze reálértékben már brutális bukta, befektetői szemmel főleg. Nem is mondom, hogy befektetőként most ingatlanba raknám feltétlenül a pénzem. Viszont azt látni kell, hogy ezt a - nevezzük így - nominális stagnálást egy brutális gazdasági válság, borzasztó hitelezési környezet és egekbe szökött hitelkamatok hozták el. Aki most az árcsökkenésre vár saját célra vásárlóként, az úgy gondolja, hogy egy ilyen környezetben könnyebben jutna lakáshoz 10%-os nominál lecsorgás mellett? Nem akarok senkit elkeseríteni, de ezek hiú ábrándok. Ráadásul ez is csak Budapestre igaz. Az ország nyugati felében vagyok még részben érdekelt, ha az itteni statisztikákat nézed, itt már nominálisan nem is volt semmilyen visszaesés a tényleges értékesítési árakban. Ez persze reálértelemben még mindig bukta. Kérdés ez mennyire érdekli a saját célra vásárlót, mivel a kamatok most olcsók. Vajon akkor is azok lesznek, ha esnek reálértelemben az ingatlan árak? Többször leírtam, nincs ingatlanom, befektetési célra főleg nincs. Vásárlás előtt állok (saját célra), és próbálom az elérhető infókat elemezni. Amit leírok, az a véleményem illetve tények, és nem tudom felfogni, miért veszik ezt többen itt személyes sértésnek. Értem, hogy akik kiárazódtak a piacról, azok borzasztóan frusztráltak, de attól nem változik a helyzet, hogy ezt azon vezetik le, akinek más a véleménye.
Gyerekeket nekem még 20 évig nem kell lakással támogatni, mert meg se születtek, de szerintem nem is fogok nekik venni. Ebben a világban már nem evidens, hogy Budapesten fognak tanulni, vagy élni, szóval kidobott pénz. Bérlőkkel is csak kényszer miatt szarakodok, soha többé nem veszek lakást kiadásra. Ezt se akartam kiadni, csak így alakult az élet.
Mondjuk én inkább a nyolcvanas években laktam ott és nem a Mester, hanem a Corvin környékén. Akkor az Üllői lehetett a vízválasztó. Mindenesetre az bizonyos, hogy jelen árak mellett sokan elköltözhettek, de ettől függetlenül még mindig sok a zűrős figura.
Aki nem volt ott az nem tudja mi volt és mi van ma. És ez nem nosztalgia hanem realitás. A IX ker az ma mán teljesen élhetetlen lett. Aki ott vesz lakást szerintem azt se tudja hun van. Egy osszegányolt tomegszallas a melygarazs az élettere.
2008 után 10,5-11 millióról 9 millióra esett az ár. Vevő nem volt nagyon, illetve 7 millióért volt azonnal készpénzes.Ez kb. 4-5 év alatt történt. Nyugaton, megyeszékhely, átlagon felüli állapotú lakás. Ez volt a lecsorgás?
Érdekes, én laktam a Mesterben a kilencvenes években, hát akkor elég gáz volt a környék. Most öt nagyságrenddel jobb. Nem is értem hogy hogy tehettünk szert ennyire eltérő tapasztalatokra a környék minőségének változását tekintve. Akkoriban minden a Gát utca környékén lakó cigány ott vonult a Mester utcán és ha egy kocsiban ott maradt egy fél doboz cigi akkor feltörték és kivették belőle. Párszor az én kocsimat is felnyomták kacatokért. Ma már tök más világ van.
“ 40 millió ?????? - Ennyi pinzt egy élet munkájával nem lehet sporulni hacsak nem lop az illetű ” - Saját elmondásod alapján Te egy olyan lakásban laksz ami kb. annyit vagy többet ér mint 40 mft, ezen kívül van ki tudja mennyi nap+-od... - Te loptad a pénzt?
Saját használatra ingatlant vásárlók topicja
Lakás/Ingatlan árak topik