Tapasztalatom az, hogy nem az OTP vagy Portfólió elemzés hatására változott az elmúlt években a részvény ára. Inkább egy várt vagy nem várt bejelentés mozgatta.
Azt vizsgálta már bárki, hogy az évek során mi a viszony az elemzői célárak és az elemzés utáni 12. hónap valós árai között? Mert ha semmi, akkor nincs értelme várni árváltozást az elemzés után, nem?
Pont ez történik. Az elemző két hónappal ezelőtt frissítette a modelljét, és a cég az abban szereplőket támasztotta alá a friss számaival illetve előrejelzésével. Azt emelte ki, hogy a miskolci harmadik kúttal meg nem számol. Gondolom megvárja a fúrás eredményét, de nem attól fogja a célárat duplázni. Valszeg akkor módosítana érdemben a céláron (számolt cégértéken), ha nagyot változna a hozamkörnyezet, vagy az átvételi árakban állna be nagy változás, esetleg Orbánék jönnének rá, hogy sokkal jobb feltételek kellenek ahhoz, hogy szintet lépjen a geotermia, stb.
Igen, ezzel nem lehet versenyezni. Jóval olcsóbb és már fúrni sem kell sok helyen. Az a nagy helyzet, hogy nekem még fiatalkoromban beszélt a geotermiáról egy idős bácsi, ő például azt mondta, hogy be lehetne üvegházakkal borítani az országot. De azóta másokkal is beszéltem és jó lenne, ha megmaradnának a fürdőink. Nem egyszerű.
Régen az elemzés tartalmazott relative árazást (EV/EBITDA) is a hasonló profilú cégekre vonatkozóan. Pl.: Polaris Infrastructure, Ormat Technologies, ARISE, ABO
Invest, Northland Power, Enel, Falck. Az adóssága miért nőtt a cégnek, euró miatt? Győrből Euró jön, természetes fedezettség van. Gondolom az adósságot megint nem csökkentette a bankszámlával/betétekkel/értékpapírokkal etc.
Kb. ezt várta az elemző korábban, hozta a cég a számokat, így érthető, hogy nem változtatott a céláron.
Viszont a modelljébe továbbra se tette be a miskolci harmadik termelőkutat, amit tavasszal el kell kezdjen a cég ahhoz, hogy a szezonra már működésbe álljon. A budapesti projekt meg jövőre indulhat. A győri menetrendből kiindulva az a 2025/26-os szezonban már termelhet.
Nem vette figyelemebe a követeléseket, amik már be is folyhattak. Illetve int a hozamok visdzább mennek, automatikusan ugrik tovabb az értékeltség. Év végén 2000 felett lesz.
Azért elég érdekes, hogy az eladott hőmennyiség soha nem látott magasságban van, EBITDA is nagyot nőt, az adózott eredmény is, a célár meg változatlan az otp szerint.
Ez se a Pannergy konkurenciája. Annyi közös van bennük, hogy lyukból jön fel a víz meg lyukba megy le. Az ilyen zárt vízkörös geo kút kb. 1-2 nagyságrenddel kevesebb energiát tud szolgáltatni. Értsd ezalatt, hogy A Pannergy Miskolcon 25.000 lakást (és még egy rakás intézményt, céget, stb.) lát el energiával, ugyanennyi kútra alapozva ezek jó, ha 500 lakást képesek lennének fűteni, de ott is csak azokat, amik modern fűtési és szigetelési rendszerrel vannak ellátva. Azaz felületfűtés van beépítve. Ehhez ugyanis elég az alacsonyabb hőfokú fűtővíz. Az EU-Fire is hasonlóban gondolkodott a battonyai befuccsolt projektjüknél. Annál, amelyiknél nem az előzetes vizsgálatok szerinti ideális helyen fúrtak, hanem úgy gondolták, hogy ők okosabbak, és máshova fúrnak, de ott méretes pofára esés lett a vége, nincs lent víz. Oda találták azt ki, hogy akkor majd lepumpálnak hideg vizet, és felhozzák azt felmelegedve. De aztán elmondták neki, hogy ennek a hatásfoka enyhén szólva a béka segge alatt van.
Elemzés 2023. márc. 27. 12:42 Szerző: Budapesti Értéktőzsde Az OTP Bank Nyrt. elemzői kommentárja a PannErgy Nyrt.-ről (2023.03.27.) Csatolt dokumentumok:
PANNERGY