türelmetlenek vagytok... a genit meg szádra ne vedd ebben a topicban:) a rv.-ek 30%-a a cégvezetésnél van. ha nekünk nem akkor nekik pláne hogy nem éri meg hogy az árfolyam lefelé csorogjon.
újra bekopizom a határidős vételi és eladási kontraktusok mögötti lényeget:
A módszer megértéséhez tudnunk kell, hogy a Budapesti Értéktőzsde határidős részvénypiacán igen ritkán találkozik spontán módon kereslet és kínálat, az ott születő kötések döntő többségét a felek előre egyeztetik, s csak maga a megvalósítás történik a tőzsdén. Ha a spekuláns a határidős részvénypiacon vételi pozíciót kíván felvenni, találnia kell egy partnert az ellenoldalra. Senki sem akar viszont kockázatot vállalva eladni, azaz esésre játszani. Ezért az eladói oldalon finanszírozó bankok állnak, amelyek a határidős eladási pozíció mellé a kockázat csökkentése érdekében az azonnali piacon ugyanakkora mennyiségben részvényt vásárolnak.
Azt, hogy egy adott időpontban milyen árfolyamon lehet határidős pozíciót nyitni, a bankok határozzák meg, amikor eldöntik, milyen szinten hajlandók beállni eladónak. Olyan árat szabnak, amely biztosítja számukra a hasznot. Díjazásuk tehát az a különbözet, amennyivel a határidős kötés árszintje magasabb az azonnali piaci árfolyamnál. Egy példával illusztrálva: 20 ezer forintos azonnali árfolyamnál a spekuláns vesz a határidős részvénypiacon 100 ezer darab Mol-papírnak megfelelő kontraktust decemberi lejárattal, míg a bank elad neki ugyanennyit az általa meghatározott 22 ezer forintért. E mellé a bank vesz 100 ezer papírt az azonnali piacon 20 ezer forintért. Így kiküszöbölte a kockázatot, mert a spekuláns köteles lesz tőle decemberben 22 ezren megvenni a 100 ezer részvényt, akkor is, ha ennél alacsonyabb lesz az árfolyam. Az üzleten tehát a banknak 10 százalékos biztos haszna van, de a spekuláns is nyer, ha az árfolyam 22 ezer forint fölé emelkedik.
Ami a Pannonplastot illeti, a cég sajátrészvény-vásárlása következtében a finanszírozó bank az azonnali piacon folyamatos keresletet teremtett, s a papír árfolyama elindult felfelé. A Pannonplast határidős vételi pozícióján nyereség képződött. Ebből újabb vételi pozíciókat lehetett finanszírozni, ami újabb vásárlásokat indukált a részvény piacán a finanszírozó részéről. Az emelkedő ár nyomán pedig tovább hízott a cég nyeresége a határidős pozíción, s ezzel a kör bezárult.
Elméletben, ha lettek volna nagyobb eladók, akkor - főleg a játék kezdetén - be tudták volna borítani az azonnali árfolyamot. Sőt, a finanszírozási költségek miatt a vételi pozíciók már stagnáláskor is hamar veszteségbe fordultak volna. Ezért a brókerek azt gyanítják, hogy a Bokorovics-csapat elmagyarázta a nagyobb részvényeseknek a szisztémát, ők pedig nem nagyon jelentek meg az eladói oldalon. Az elmúlt időszakban a Pannonplast már egyre kevesebb határidős vételi pozíciót tartott, ezek árfolyamra gyakorolt hatása így lényegesen csökkent.
A megvásárolt részvényeket a közgyűlési határozatnak megfelelően a Pannonplast részben menedzsmentopciós programhoz használta, amelynél a cég eredményességéhez (konszolidált Ebitda) kötve premizálják a vezetőket. Először a 2005-ös év eredménye után juthattak papírhoz a vezetők, s tavaly augusztusban már realizálták is nyereségüket: a program keretében 1,5 ezer forinton megvásárolható részvényeket bőven 3 ezer forint feletti szinten tudták értékesíteni a tőzsdén. A rendszer azonban olyan jól működik, hogy a részvényopciók révén kapott fizikai papírok eladásával egy időben újra határidős vételi pozíciót vettek fel a papírokra - így lényegében nem adtak el belőlük, de a tőkeáttét révén készpénzhez is jutottak.
meg mi az hogy ők adják? már lassan 2 hónapja folyamatosan 850 körül szarakodunk... ha látnád néhány 10.000es átkötésen kívül a 100as pakkok tologatják az árfolyamot, másrészről akkor napról napra közölniük kellene a sajátrv. pakk csökkenését, ill. növekedését ahogy azt az otp teszi.
puleo... ezt te sem gondoltad komolyan. a határidős pozit azért nyitották, mert ők is tudják h a fúrás v. sikeres v. nem. ha nem akkor a határidőn nyernek, hisz olcsóbban veszi vissza a részvényeket, és minél nagyobb pakk van a cégnél az köztudott h egyre feljebb hajtja az árfolyamot, még akkor is, ha az első fúrás sikertelen (közép és hosszútávon tuti ez van). másrészről ha sikeres a fúrás akkor ígyis úgyis kiütik az árfolyamot, és az alapkezelők is bevásárolnak. harmadrészt nem akarom még egyszer bekopizni, miért tudták felhajtani 4 majd 12.000 forintra a pannonplast árfolyamát.
no igen, valaki igazán lemehetne, hogy mi folyik ott. én hol pesten vagyok hol miskolcon. arról biztosíthatom a népet, ha magyarország keleti északkeleti részén fúrnak akkor elzarándoklok. A telefonbeszélgetésből én nyíltan azt vettem le, hogy szentlőrincen már van vmi eredmény de szerintem még osztanak szoroznak, hogy mennyire lesz elég a víz vagy vmi hasonlón tanakodnak. A lényeg, hogy haladnak. lassan de biztosan. a határidőt meg nem fogják abbahagyni, olvassátok vissza azt amit bekopiztam, hogy hogy húzták fel az árfolyamot(pannonplast). most is ezt fogják csinálni. én bizakodó vagyok, tekintettel arra, hogy nem phylaxia ahol a vezetőségi tagok szinte hetente adják el pakkjukat. Azért szerintem ők is tisztában vannak azzal, hogy ez a szentlőrinci projekt kulcsfontosságú. Azt viszont bánom, hogy elfelejtettem megkérdezni, hogy az EIB-bel meg az EBRD-vel hogy állnak. még mindig projektkezdésnek tartják e a próbafúrást brüsszelben. Mondjuk a szentlőrincit önerőből fel tudják húzni. Jah itt említette meg, hogy nem gáz, hogy késnek a fúrással, mert az erőművet rá tudják hegeszteni a lukra pik-pak, ha minden jól megy akkor a fűtési szezonban már szolgáltatunk.
»Az alábbi önkormányzatokkal már megszületett az együttműködési megállapodás, illetve testületi/ közgyûlési felhatalmazás a geotermikus energia hasznosításáról, a vizsgálatok pozitív eredménye után közös projektcég alapításáról: Bonyhád, Csenger, Csurgó, Debrecen (Debreceni Vagyonkezelõ Zrt.), Füzesabony, Gyöngyös, Kiskunhalas, Komló (Komlói Fűtőerõmû Zrt.), Mohács, Nyírbátor, Nyíregyháza, Pécs, Szentlőrinc, Tamási.«
PANNERGY